Προς το περιεχόμενο

Απεχθές έγκλημα σε σκυλάκι στην εύβοια


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην μπερδεύεις τις έντονες αντιδράσεις "στα λόγια" με αυτά που γίνονται στην πράξη. Και γω θεωρώ υπερβολικά τα κεράκια και τα καντηλάκια για το σκύλο, αλλά  μπορώ να καταλάβω τις διαφορετικές ευαισθησίες του καθενός, καθώς και το γεγονός πως μπορεί να τις εκφράσει ελεύθερα.

 

Όταν ένα γενονός είναι έντονα τραγικό ή άδικο (είτε αφορά ζώο είτε άνθρωπο), πολλές φορές νιώθεις μέσα σου έναν τεράστιο θυμό που μπορεί να εκτονωθεί με υπερβολικές φράσεις τύπου "ψόφος, θάνατος, κλπ κλπ", οι οποίες όμως ευτυχώς δεν γίνονται πράξεις σε αντίθεση με την πράξη του μαγαζάτορα...

 

Αν ο ίδιος άνθρωπος είχε σκοτώσει μπροστά στο μαγαζί του το παιδί του, πιστεύεις πως δεν θα υπήρχαν τα ίδια σχόλια ή αντίστοιχες συγκεντρώσεις στην περιοχή???

Δε μπερδεύω τίποτα και τα έγραψα και πολύ προσεχτικά (έστω και από εικονικό πληκτρολόγιο). Άλλο η υπερβολική ευαισθησία (την οποία τη σέβομαι μια και δε βλάπτει και κανέναν) και άλλο τα σύγχρονα λιντσαρίσματα και οι σταυροφορίες και μάλιστα, για τέτοιας (σχετικής) σοβαρότητας θέμα. Και σόρυ που σας το χαλάω, αλλά ναι, υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα για τα οποία θα έπρεπε να κινητοποιείται και να διαμαρτύρεται ο κόσμος (και δεν το κάνει), χωρίς αυτός να σημαίνει που δεν έχει αξία η ζωή ενός σκύλου και ότι κάθε φορά που βλέπουμε ένα αδέσποτο, θα πρέπει να του ανοίγουμε το κεφάλι στη μέση just for fun! Διακρίνω μια τεράστια αδυναμία ιεράρχησης και διαχωρισμού των πολύ σημαντικών θεμάτων από τα λιγότερο σημαντικά, ως προς τις ευαισθησίες και τις αντιδράσεις πολλών εξ ημών και με χαλάει αφάνταστα. Ένα υποκριτικό κακό ανέκδοτο είναι όλο αυτό, όπως το παλιό "Αλβανός τουρίστας" (να με συγχωρέσουν τα μέλη από Αλβανία, τώρα πρέπει να μετατραπεί σε "Έλληνας τουρίστας") ή το λίγο πιο σχετικό με το θέμα "παμφάγος αντι-κυνηγός".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 550
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μαγαζί το μπλέκω σαν μέσο πίεσης για να εξασφαλιστεί το πρόστιμο για την πράξη του. Αν σου φαίνεται υπερβολικό αυτό ας πάει τουλάχιστον το πρόστιμο στην εφορία ώστε να μην μπορεί να κάνει τίποτα αν δεν το πληρώσει πρώτα (που πάλι θα είχε αντίκτυπο αυτό και στο μαγαζί).

 

Απλά σου εξηγώ πως ο καλός του χαρακτήρας δεν δικαιολογεί όλες τις πράξεις του. Πες του το παράδειγμα με το σκύλο του που σου είπα πριν και πες μας τι απάντησε! Οτι δηλαδή υπάρχει ο billdanos  που ενώ είναι μια χαρά παιδί, αν δει σκύλους τους βάζει κάτω και τους πατάει. Θα σου πει "ε αφού είναι καλό παιδί κατά τα άλλα, δεν πειράζει που μου σκότωσε τον αγαπημένο μου σκύλο"?

 

:)

Να τον δικαιολογεί;Είναι ο μόνος λόγος που με κάνει έξαλλο μαζί του.Σε σημείο που να σκέφτομαι να τον κοπανήσω εγώ στο κεφάλι.Απλά ρώτησε κάποιος παραπάνω για την ψυχολογία του ταβερνιάρη ότι δεν μπορεί να βγάλει άκρη με αυτήν έφερα αυτό ως παράδειγμα ότι άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.Προφανώς στα δικά μου μάτια αυτό που κάνει είναι το λιγότερο ελεεινό και με κάνει να τρελαίνομαι με την πάρτη του ώρες ώρες αλλά τον (πως να το πω τώρα αυτό δεν μου βγαίνει)έμαθα πια.Δεν τον δικαιολογώ πάντως σε καμία περίπτωση απλά ανάφερα έναν γεγονός κατά την γνώμη μου που είναι πολύ ιδιαίτερης ψυχοσύνθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δε μπερδεύω τίποτα και τα έγραψα και πολύ προσεχτικά (έστω και από εικονικό πληκτρολόγιο). Άλλο η υπερβολική ευαισθησία (την οποία τη σέβομαι μια και δε βλάπτει και κανέναν) και άλλο τα σύγχρονα λιντσαρίσματα και οι σταυροφορίες και μάλιστα, για τέτοιας (σχετικής) σοβαρότητας θέμα. Και σόρυ που σας το χαλάω, αλλά ναι, υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα για τα οποία θα έπρεπε να κινητοποιείται και να διαμαρτύρεται ο κόσμος (και δεν το κάνει), χωρίς αυτός να σημαίνει που δεν έχει αξία η ζωή ενός σκύλου και ότι κάθε φορά που βλέπουμε ένα αδέσποτο, θα πρέπει να του ανοίγουμε το κεφάλι στη μέση just for fun! Διακρίνω μια τεράστια αδυναμία ιεράρχησης και διαχωρισμού των πολύ σημαντικών θεμάτων από τα λιγότερο σημαντικά, ως προς τις ευαισθησίες και τις αντιδράσεις πολλών εξ ημών και με χαλάει αφάνταστα. Ένα υποκριτικό κακό ανέκδοτο είναι όλο αυτό, όπως το παλιό "Αλβανός τουρίστας" (να με συγχωρέσουν τα μέλη από Αλβανία, τώρα πρέπει να μετατραπεί σε "Έλληνας τουρίστας") ή το λίγο πιο σχετικό με το θέμα "παμφάγος αντι-κυνηγός".

 

Ο κόσμος όμως δεν εμποδίζεται από κανέναν να αντιδράσει για άλλα πιο "σημαντικά" πράγματα που συμβαίνουν γύρω μας.

 

Ας κάνει ο καθένας μας ο,τι μπορεί καλύτερα και μετά βλέπουμε και τις αντιδράσεις της "μάζας"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@ Μan of steel Καποια πραγματα ειναι και θεμα παιδειας και ευαισθησιας. Κι εγω δε γουσταρω καθολου τα περιστερια, αλλα απο το να σιχτιριζω καθε φορα που πετανε πανω απο το κεφαλι μου μεχρι το να τα κυνηγαω να τα πατησω με το αυτοκινητο ξερωγω ή να δηλητηριασω το φαι τους, υπαρχει μια χαωδης διαφορα.

 

Απο κει και περα δεν αμφιβαλλω πως ο τυπος μπορει να ειναι σε γενικες γραμμες καλος, αλλα αδιαμφισβητητα κατι του φταιει για να εκδηλωνεται ετσι. Κανε ενα πειραμα, δοκιμασε να του μιλησεις με επιχειρηματα για το λαθος της πραξης του αντιπαραβαλοντας και τη σχεσης του με το σκυλο του. Θεωρητικα θα πρεπει να καταλαβει και να το δεχθει (ειδικα αν ειναι τοσο κοινωνικος και αλεγκρος οσο λες). Αν οχι παραειναι ριζωμενη μεσα του αυτη η σταση και κατι τον εμποδιζει να δεχθει το παραλογο της υποθεσης. Ολο αυτο επειδη τον περιεγραψες ετσι και οχι ως αξεστο.

 

@ Μαργαριτα α να γεια σου ευχαριστω για την επιβεβαιωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αμερικη πολυ απλα θα ειχαν καλεσει την αστυνομια ζωων και θα φορουσε χειροπεδες με συνοπτικες διαδικασιες.

Από όσο ξέρω, η αντίστοιχη νομοθεσία υπάρχει και δεν θα τη γλυτώσει ο υπαίτιος, το αυτόφωρο γλύτωσε μόνο.

 

Γενικότερα το νομικό πλαίσιο είναι αρκετά ισχυρό πλέον, ως συνήθως στην εφαρμογή πάσχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος όμως δεν εμποδίζεται από κανέναν να αντιδράσει για άλλα πιο "σημαντικά" πράγματα που συμβαίνουν γύρω μας.

 

Αυτό, δηλαδή, είναι στα υπέρ τους; Και εννοώ ότι, αφού δεν εμποδίζεται, γιατί δεν το κάνει;

 

Να το πω ξεκάθαρα: Όπου μας παίρνει, στους αδύναμους, Γιατί στους δυνατούς, σφυρίζουμε αδιάφορα, να μην πω ότι γυρίζουμε και το άλλο μάγουλο.

 

Να ένα σοβαρότατο θέμα για το οποίο δε βλέπω κινητοποιήσεις στο facebook και συζητήσεις στα φόρα!

http://www.tanea.gr/news/greece/article/5052961/pnigetai-sto-eksasthenes-xrwmio/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που οι Γερμανοί ενδιαφέρθηκαν για το σκύλο ...!!!! Μα αυτοί είναι γνωστοί κτηνοβάτες και έχουν και ιδικά π@ρνεία με σκύλους . Οποιος δεν το ξέρει να το μάθει τώρα. Οι άνθρωποι είναι γελοίοι και ασύγκριτα ανώμαλοι .!!!! 

 

Έτσι, όπως τα λέει ο φίλος είναι.

Και όλοι οι Γιάννηδες. Πολύ μαλάκες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@billdanos

 

 

Στο #42 είπες:

 

 

Δεν περιμένω από έναν προβληματικό άνθρωπο να είναι ταυτόχρονα τυπικός με τη δουλειά του. Πάντα αυτά πάνε σετάκι...

 

 

ενώ στο #90 είπες:

 

 

Ενας ψυχίατρος θα αναλύσει την ψυχοσύνθεσή του καλύτερα απο εμάς. Πολλοί δολοφόνοι, πριν σε σφάξουν μπορεί να είναι "η ψυχή της παρέας", μετά βέβαια η παρέα μπορεί έχει μερικές ψυχές λιγότερες...  :P

 

 

Τελικά να ρωτήσουμε ψυχίατρο πριν το κλείσουμε το μαγαζί του ή όλα πάνε σετάκι με το χαρακτήρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@billdanos

 

 

Στο #42 είπες:

 

 

 

ενώ στο #90 είπες:

 

 

 

 

 

Τελικά να ρωτήσουμε ψυχίατρο πριν το κλείσουμε το μαγαζί του ή όλα πάνε σετάκι με το χαρακτήρα;

 

Χρειάζεσαι γνώμη ψυχιάτρου για κάποιον που έσπασε το κεφάλι ενός κουταβιού???

 

Η πρώτη μου φράση είναι διαπίστωση δική μου, η άλλη αφορά τον άλλο τύπο που είναι γαμάτος αλλά άμα λάχει κλωτσάει και κάνα γατί που και που...

 

Ο ψυχιάτρος θα επέμβει πριν να είναι αργά ή όταν ο ίδιος ο "προβληματικός" αποφασίσει να βοηθήσει τον εαυτό του. Και αν σε πειράζει ο "ψυχίατρος", άντε ας ξεκινήσουμε απο Ψυχολόγο!

 

Αν με πρόσεχες περισσότερο θα έβλεπες πως περιέγραψα διαφορετικά τις 2 περιπτώσεις. Το ότι ψάχνεις τόσο στις λεπτομέρειες σημαίνει πως διαφωνούμε σε πολύ πολύ βασικά πράγματα.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο νόμος -που ενώ πλεον είναι αυστηρός- εφαρμοζοταν σωστά και δεν υπήρχε η σχετική ελαστικότητα από τις αρχές

 

Άκυρο, αλλά μόνο εμένα μου φαίνεται υποκριτικό από την μία να λέμε ότι οι Αρχές θα έπρεπε να είναι πιο αυστηρές, ενώ από την άλλην τους βρίζουμε σπίτια και μητέρες εάν μας δώσουν κλήση επειδή παρκάραμε "για πέντε λεπτάκια" παράνομα;

 

Τι σκατά θέλουμε επιτέλους; Αυστηρότητα ή ελαστικότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άκυρο, αλλά μόνο εμένα μου φαίνεται υποκριτικό από την μία να λέμε ότι οι Αρχές θα έπρεπε να είναι πιο αυστηρές, ενώ από την άλλην τους βρίζουμε σπίτια και μητέρες εάν μας δώσουν κλήση επειδή παρκάραμε παράνομα;

 

Τι σκατά θέλουμε επιτέλους; Αυστηρότητα ή ελαστικότητα;

 

Μην περιμένεις να σταματήσουν αυτά, είναι στη "φύση" μας... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χρειάζεσαι γνώμη ψυχιάτρου για κάποιον που έσπασε το κεφάλι ενός κουταβιού???

 

Η πρώτη μου φράση είναι διαπίστωση δική μου, η άλλη αφορά τον άλλο τύπο που είναι γαμάτος αλλά άμα λάχει κλωτσάει και κάνα γατί που και που...

 

Ο ψυχιάτρος θα επέμβει πριν να είναι αργά ή όταν ο ίδιος ο "προβληματικός" αποφασίσει να βοηθήσει τον εαυτό του. Και αν σε πειράζει ο "ψυχίατρος", άντε ας ξεκινήσουμε απο Ψυχολόγο!

 

Αν με πρόσεχες περισσότερο θα έβλεπες πως περιέγραψα διαφορετικά τις 2 περιπτώσεις. Το ότι ψάχνεις τόσο στις λεπτομέρειες σημαίνει πως διαφωνούμε σε πολύ πολύ βασικά πράγματα.

 

:)

 

Οι διαφορές των δύο περιπτώσεων είναι ότι στην μία περίπτωση ο τύπος σκότωσε σκύλο και χρησιμοποίησε καρέκλα για να το κάνει, ενώ στην άλλη περίπτωση ο τύπος σκότωσε γάτα και χρησιμοποίησε τις μπότες του. Εάν βλέπεις κάποια άλλη διαφορά, be my guest. Το αν είναι γαμάτος δεν μας ενδιαφέρει, γιατί δεν ξέρουμε το χαρακτήρα του πρώτου για να κάνουμε σύγκριση.

 

Από εκεί και πέρα και οι δύο πρέπει να φάνε τις αυστηρότατες ποινές που προβλέπονται από το νόμο, δηλαδή φυλάκιση και πρόστιμο. Ούτε να κλείσουν τα μαγαζιά τους, ούτε να κρεμαστούν στο Σύνταγμα και φυσικά ούτε να μείνουν ατιμώρητοι.

 

Από εκεί και πέρα αν θεωρείς... λεπτομέρεια τις άσχετες ποινές (κλείσιμο του μαγαζιού, ηλεκτρική καρέκλα) για συγκεκριμένη πράξη, τότε ναι, μάλλον ασχολούμαι με λεπτομέρειες.

 

Εν τέλει ναι, θα συμφωνήσω. Διαφωνούμε σε πολύ διαφορετικά πράγματα. Π.χ. στο post #76 εμμέσως πλην σαφώς παραλλήλισες το θάνατο ενός σκυλιού με το θάνατο ενός παιδιού:

 

 

Αν ο ίδιος άνθρωπος είχε σκοτώσει μπροστά στο μαγαζί του το παιδί του, πιστεύεις πως δεν θα υπήρχαν τα ίδια σχόλια ή αντίστοιχες συγκεντρώσεις στην περιοχή???

 

Το ξέρω ότι είναι υποθετικό παράδειγμα και το ξέρω ότι το έκανες για να αποδείξεις το point σου, απλά κι εγώ το point μου κάνω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω για αυτο το σκηνικο 2 μερες τωρα. Εκτος αυτης της εγκληματικης πραξης, εχω φρικαρει με τις αντιδρασεις, φανταζομαι πως θα ηταν ο κοσμος χωρις νομους αστυνομια και διακστηρια, θα εβγαινες εξω και θα σου ερχοταν τσεκουρι στο κεφαλι για καλημερα.

Οχι δεν τα λενε για πλακα, αυτος που τα εχει για πλακα δεν τα λεει καν.

Καποιος ειχε πει ''οταν συνηθισεις το θηριο, αρχιζεις να του μοιαζεις''. 

Το μονο που με παρηγορει λιγο ειναι πως οι αντιδρασεις στο internet - forum - social media, ειναι αντιδρασεις οχλου, που ως γνωστον το μυαλου του οχλου ειναι 10 χρονων, και λειτουργει με ζωωδη ενστικτα.

Οποιος νομιζει οτι ειναι ικανος να βρεθει μονος τετ α τετ με τον ηλικιωμενο και να του ανοιξει το κεφαλι, ειναι απλα δολοφονος και περιμενει ενα εναυσμα, μια δικαιολογια, να ικανοποιησει αυτο το ενστικτο του.

 

Διστυχως ετσι εμαθε ο κυριος, ετσι μεγαλωσε και απλα προσπαθεις να διδαξεις τα νεα παιδια να μην λειτουργουν ετσι, ελπιζοντας στο μελλον να εκλειψουν αυτα τα φαινομενα. Αντε και τον σκοτωσεις, και?? Το πολυ πολυ ο γιος του να ερθει να σκοτωσει τον πατερα σου μαζι με τον σκυλο σου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Εν τέλει ναι, θα συμφωνήσω. Διαφωνούμε σε πολύ διαφορετικά πράγματα. Π.χ. στο post #76 εμμέσως πλην σαφώς παραλλήλισες το θάνατο ενός σκυλιού με το θάνατο ενός παιδιού:

 

 

 

Δεν φταίω εγώ που δεν με διαβάζεις προσεκτικά ώστε να καταλάβεις τι θέλω να πω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν φταίω εγώ που δεν με διαβάζεις προσεκτικά ώστε να καταλάβεις τι θέλω να πω! :)

 

Ούτε εγώ φταίω αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το αστείο από το σοβαρό. :)

 

hint: Το αστείο είχε φατσούλα στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...