Προς το περιεχόμενο

[Power Bank] XIAOMI 10400MAh, 20.89$ τελική από GEEKBUYING, κ.α προιόντα με έκπτωση


panagiotisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μολις ηρθε η δικια μου μαζι με ακουστικα απο merimobiles. Απο εξωτερικη συσκευασια οτι πιο μπερδεμα να το ανοιξεις που εχω δει! Απο εσωτερικη ομως και τα δυο ηταν τελεια και τρομερα ποιοτικα σε σημειο να λεω μηπως ειναι apple αντι για xioami!

 

Υγ. εκανε δεκα εργασιμες

Με τι στο έστειλαν;China post?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 867
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Or will take too loner time to arrive . 

 

Τι δεν καταλαβαίνεις δηλαδή? Πάτε και μαθαίνετε αγγλικά τρομάρα σας! Σου λέει η μπαταρία είναι "too loner" για να έρθει μόνη της. Πάρε κάτι ακόμη για να έρθουν παρέα και να μη νιώθει μοναξιές.  :whistle:

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα refund χθες, μου έστειλαν μήνυμα πως βρήκαν τρόπο και εάν θέλω σήμερα μου το στέλνουν.

Αλλιώς να τους στείλω απάντηση για να μου βάλουν πίσω τα λεφτά.

 

Είπα αν δεν έχω tracking number, μέχρι Δευτέρα θέλω refund.

Άντε να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις παρέλαβα και εγώ απο merimobiles..22 ημέρες χρόνος παράδοσης. Είδα και το βίντεο για τον έλεγχο γνησιότητας του και λειτουργεί όπως ένα γνήσιο!! βέβαια ασημί περίμενα, ένα χρυσόξανθο ήρθε. μια χαρά και έτσι όμως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις παρέλαβα και εγώ απο merimobiles..22 ημέρες χρόνος παράδοσης. Είδα και το βίντεο για τον έλεγχο γνησιότητας του και λειτουργεί όπως ένα γνήσιο!! βέβαια ασημί περίμενα, ένα χρυσόξανθο ήρθε. μια χαρά και έτσι όμως..

Οι μέρες είναι εργάσιμες ή μιλάς για το σύνολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι σχετικό με τους φορτιστές, μετά από διάβασμα και μερικά πειράματα σε φορτιστές με μπαταρίες 18650.

το μεγαλύτερο πρόβλημα σχετικά με την χωρητικότητα της μπαταρίας είναι ότι οι κατασκευαστές προσθέτουν την χωρητικότητα των μπαταριών (18650) σε όλη την μονάδα, προφανώς για λόγους marketing, δεν ισχύει όμως γιατί η μονάδα βγάζει 5v, ενώ η χωρητικότητα των μπαταριών (18650) αντιστοιχεί στα 3.7v οπότε πέφτει η χωρητικότητα, κατά κάποιο τρόπο θυσιάζετε η μεγάλη χωρητικότητα για να αντεπεξέλθει σε ένα ικανοποιητικό φόρτισμα. Το άλλο ''λάθος'' είναι ότι η φορτιστές ξεκινούν την φόρτιση λίγο πάνω από 5v (συνήθως 5.3v) οπότε υπάρχει άλλο ένα μικρό ποσοστό που χάνετε.

 

οι protected 18650 μπαταρίες είναι ελαφρός μεγαλύτερες σε ύψος από τις unprotected 18650. Σε κύκλωμα που ήδη έχει προστασία από υπερφόρτιση, αποφόρτιση καλό είναι να επιλέγουμε μόνο unprotected 18650 . Σε κύκλωμα που δεν έχει προστασία απαραίτητα επιλέγουμε protected 18650 (πλέον τέτοια κυκλώματα δεν πολύ υπάρχουν).

 

τα περισσότερα laptop έχουν μπαταρίες 18650. (προσωπικά χρησιμοποίησα αυτές τις μπαταρίες για τις μετρήσεις μου, μετά από 6 χρόνια παρατημένες στην αποθήκη) 

 

τα περισσότερα power bank μόλις φορτίσουν το κινητό 97% με 98% σταματούν την φόρτιση εφόσον το κινητό βρίσκετε σε αναμονή ή είναι κλειστό. Αυτό γίνετε γιατί τα Amper που ζητάει το κινητό όσο φορτίζει τόσο μικραίνουν, και επειδή τα power bank είναι σχεδιασμένα να κινούνται σε ορισμένα πλαίσια, αν το κινητό φτάσει να ζητάει μικρότερο φορτίο, το power bank νομίζει ότι έχει φορτίσει και έτσι δεν κινεί άλλο φορτίο, λόγο αδράνειας κλείνει η μονάδα για εξοικονόμηση ενέργειας. Δεν ισχύει το ίδιο όμως όταν το κινητό είναι ανοιχτό ή τρέχει κάτι που απαιτεί ενέργεια, τα Amper παραμένουν σε υψηλό επίπεδο και το power bank φορτίζει κανονικά.

 

όσο πιο μικρά και πολλά κελιά έχει η μονάδα της μπαταρίας τόσο μικραίνει και ο χρόνος αποφόρτισης (μεγαλύτερη χρήση).

η ποιότητα/ υγεία της μπαταρίας παίζει μεγάλο ρόλο.

 

τα power bank συνήθως τερματίζονται μόλις η μπαταρία φτάσει τα 3v, δεν σημαίνει όμως ότι η μπαταρία (τα κελιά) είναι νεκρή, αλλά είναι μέρος της προστασίας του κυκλώματος του power bank.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις το geekbuying τελικά έστειλε την παραγγελία μου. Το tracking number τελειώνει σε NL...μάλλον σαν το tinydeal κατεφύγαν στην PostNL Registered Air Mail

Επεξ/σία από kamui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Merimobiles με δωρεάν μεταφορικά: Παραγγελία 27/7, Έφυγε 30/7 και το πήρα στα χέρια μου σήμερα 8/8 με singapore post. Επίσης να σημειώσω ότι ήρθε το χρυσό ενώ είχα παραγγείλει το ασημένιο με 22$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου παραγγελία 25/7 ακόμη δεν άλλαξε status. Eπειδή με εκνεύρισαν θέλω να την ακυρώσω, στο [email protected] δεν μου έχουν απαντήσει από χτες. Εσείς που ακυρώσατε, σε ποιο email στείλατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...