Προς το περιεχόμενο

[Power Bank] XIAOMI 10400MAh, 20.89$ τελική από GEEKBUYING, κ.α προιόντα με έκπτωση


panagiotisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δική μου παραγγελία 25/7 ακόμη δεν άλλαξε status. Eπειδή με εκνεύρισαν θέλω να την ακυρώσω, στο [email protected] δεν μου έχουν απαντήσει από χτες. Εσείς που ακυρώσατε, σε ποιο email στείλατε?

 

Σε αυτό έστειλα κι εγώ και μου απάντησαν και τις 2 φορές την επόμενη ημέρα, πρωινή ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 867
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βαζοντας το tracking number σε αυτο το site που παρεχεται απο το geek βρισκει απλα το Origin που ειναι Ολλανδια, αλλα μου το βγαζει not found χωρις κανενα event κλπ. Και σε εσας απο Ολλανδια το ιδιο συμβαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να το παραγγείλω αλλά με προβληματίζει αν θα κάνει δουλεια σε κάμερες & βιντεοκάμερες ή θα τις "καταστρέψει"...? Απο το να παίρνω ξεχωριστές εφεδρικές μπαταρίες...

 

Η κάμερα έχει 5V 1A δε νομίζω να εχει πρόβλημα.

Αλλά η βιντεοκάμερα έχει 5V 1,6Α (στα amper δε μας κάνει...(?), άσε που θέλει και ειδικό adaptoraki, κάτι τέτοιο)

Απο την άλλη ψάχνοντας με το κωδικό του φορτιστή της βιντεοκάμερας βλέπω οτι όλοι σχεδόν έχουν στο Internet 2,5Α:

Output: DC 5.0V±0.05V, 2.5A±50mA

που σημαίνει οτι μπορώ να το χρησιμοποιήσω...????? (2,1Α βγάζει το power bank)

 

Ποια είναι η γνώμη σας? Το συγκεκριμένο ή κάποιο παρόμειο το έχει χρησιμοποιήσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να το παραγγείλω αλλά με προβληματίζει αν θα κάνει δουλεια σε κάμερες & βιντεοκάμερες ή θα τις "καταστρέψει"...? Απο το να παίρνω ξεχωριστές εφεδρικές μπαταρίες...

 

Η κάμερα έχει 5V 1A δε νομίζω να εχει πρόβλημα.

Αλλά η βιντεοκάμερα έχει 5V 1,6Α (στα amper δε μας κάνει..., άσε που θέλει και ειδικό adaptoraki, κάτι τέτοιο)

Ποια είναι η γνώμη σας? Το συγκεκριμένο ή κάποιο παρόμειο το έχει χρησιμοποιήσει κανείς?

στο link του πρώτου post αναφέρει ότι η έξοδος βγάζει 2.1 οπότε μπορεί να φορτίσει κανονικά η βιντεοκαμέρα, τώρα για το εξωτερικό καλώδιο, δεν ξέρω μήπως εκεί παιχτεί τίποτα αρνητικό.

το ότι μεταφέρει μεγαλύτερη ροή δεν είναι κακό.

 

 

υπαρχει κατι αντιστοιχο που να βγαζει και 12v?

μπορείς να κοιτάξεις στο ebay

βέβαια οι τιμές είναι ασύμφορες και από την άλλη τα περισσότερα παρέχουν έξοδο DC ουσιαστικά πρέπει να βρεις τον κατάλληλο κονέκτορα για την συσκευή σου. Ωστόσο υπάρχουν και φθηνότερες λύσης πχ1, πχ2.

επίσης μπορείς να σε ενδιαφέρει και κάτι τέτοιο, συγκρίνοντας την τιμή του με τις μπαταρίες τέτοιας χωρητικότητας συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να το παραγγείλω αλλά με προβληματίζει αν θα κάνει δουλεια σε κάμερες & βιντεοκάμερες ή θα τις "καταστρέψει"...? Απο το να παίρνω ξεχωριστές εφεδρικές μπαταρίες...

 

Η κάμερα έχει 5V 1A δε νομίζω να εχει πρόβλημα.

Αλλά η βιντεοκάμερα έχει 5V 1,6Α (στα amper δε μας κάνει...(?), άσε που θέλει και ειδικό adaptoraki, κάτι τέτοιο)

Απο την άλλη ψάχνοντας με το κωδικό του φορτιστή της βιντεοκάμερας βλέπω οτι όλοι σχεδόν έχουν στο Internet 2,5Α:

Output: DC 5.0V±0.05V, 2.5A±50mA

που σημαίνει οτι μπορώ να το χρησιμοποιήσω...????? (2,1Α βγάζει το power bank)

 

Ποια είναι η γνώμη σας? Το συγκεκριμένο ή κάποιο παρόμειο το έχει χρησιμοποιήσει κανείς?

 

Γενικά στους φορτιστές το μόνο που σε νοιάζει είναι τα Volt. Αν είναι 5V είσαι ΟΚ.

Όλα τα smartphone της αγοράς φορτίζουν στα 5V τώρα αν έχει φορτιστή 0.8Α θα κάνει 3,5 ώρες να φορτίσει ενώ αν έχει φορτιστή 1Α θα κάνει 3,1 περίπου. Έχω φορτίστη από το παλιό Galaxy S μου και το χρησιμοποιώ εώς και σήμερα για οτιδληποτε φορτίζει με micro USB θύρα

 

Τα αμπερ νομίζω απασχολούν μονάχα στο πόσο γρήγορα θα φορτίσει η μπαταρία.

Θα μου πεις να πάρω τότε 20 Amper να φορτίζει σε λίγα λεπτά. Εδώ το πρόβλημα νομίζω είναι 1) οι θερμοκρασίες που θα αναπτυχθούν λόγω του υψηλού φορτίου 2) Οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες (αν δεν είναι καλές με δεν ξέρω και εγω τις τεχνολογίες τους) με όσο πιο πολλά αμπερ φορτίζονται τόσο μειώνεται ο χρόνος ζωής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό που λες για τη σημασια της τασης είναι σωστο. Παμε όμως να πουμε κατι με αφορμή την δευτερη σου παραγραφο.

 

H κάθε συσκευη εχει προκαθορισμενο μεγιστο ρευμα φορτισης με "εσωτερικο" τροπο. Από εκει και περα, τροφοδοτικα που είναι μικρότερης (από την "προκαθορισμενη") δυνατότητας σε ρευμα, θα φορτισουν πιο αργα μια συσκευη.

 

Παράδειγμα:

Αν δηλαδή σε μια συσκευη που φορτιζει με 1Α την μπαταρια της, βαλεις τροφοδοτικο 1 Α θα φορτισει με 1Α, αν βαλεις τροφοδοτικο 20Α θα φορτισει παλι με 1Α ρευμα. Αν βαλεις τροφοδοτικο 0.5Α θα φορτισει με 0.5Α ρευμα, θα θελει δηλαδή διπλασιο χρονο, και πιθανον συντομα να σου χαλασει και το τροφοδοτικο αφου θα δουλευει στο max του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχουμε ψηθεί με ένα φίλο να πάρουμε το power bank ,

απο πού να παραγείλουμε για πιο γρήγορα ?

άπο ότι διάβασα παραπάνω το έχει το geekbying , merimobiles, dealextreme

 

 

**το κουπόνι 5$ τελικά στο merimobiles ισχύει για αγορές ανω τον 150$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω merimobiles αλλά όπως ενημέρωσα σε προηγούμενο ποστ θα σου στείλουν το χρυσό.Ναι μεν είναι πιο ακριβό αλλά έχουν έλλειψη στο silver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...