Προς το περιεχόμενο

Νέα πιο γρήγορα MacBook Pro με Retina οθόνη από την Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τον επαγγελματια που επεξεργαζεται video και εχει την δυνατοτητα να δωσει 10.000 ευρω σε σκληρο, μαλλον δεν θα παρει macbook...λεω, ισως.

Αν μιλάμε για φορητό, MacBook θα πάρει εκτός αν είναι κανένας 3dας και θέλει συγκεκριμένο hardware, αλλά θα ξεχάσει μεγέθη-βάρη κλπ και θα πάει μόνο για "δύναμη". Για desktop θα πάρει Mac Pro ή κάτι πολύ εξειδικευμένο.

Πάντως δεν μίλησα για 10.000€ δίσκο αλλά για 1.000. Και πάλι ακριβός αλλά νομίζω ότι αρμόζει στο Mac των 2.500 και στις απαιτήσεις μεγάλου όγκου.

 

Σόρρυ, πάω να κάνω μια βουτιά! Καλό μήνα σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για φορητό, MacBook θα πάρει εκτός αν είναι κανένας 3dας και θέλει συγκεκριμένο hardware, αλλά θα ξεχάσει μεγέθη-βάρη κλπ και θα πάει μόνο για "δύναμη". Για desktop θα πάρει Mac Pro ή κάτι πολύ εξειδικευμένο.

Πάντως δεν μίλησα για 10.000€ δίσκο αλλά για 1.000. Και πάλι ακριβός αλλά νομίζω ότι αρμόζει στο Mac των 2.500 και στις απαιτήσεις μεγάλου όγκου.

 

Σόρρυ, πάω να κάνω μια βουτιά! Καλό μήνα σε όλους!

Tυχερος :P

 

Που αν επιτρεπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετα απο δεκαετιες χρησης pc και κομπλεξικη αδιαφορια για καθε τι της αλλης μεριας , πλεον προσφατα απεκτησα ενα μικρο θηριο και ...το μηλο ειναι αλλο φρουτο ...αφηστε τις θεωριες , αν μπορεις καλα θα κανεις να το παρεις , τα γουστα δεν πρεπει να περιμενουν για αργοτερα ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε ασε τη γκρινα και τη κλαψα και πες απλα οτι εσυ προσωπικα δε θα εδινες ποτε πανω απο 1000 ευρω για ενα οποιοδηποτε λαπτοπ για να εισαι μεσα δεν ειναι ολα για ολους  πως να το κανουμε δηλαδη μη γινεστε γραφικοι σα την αλεπου και τα κρεμασταρια..

ΥΓ. οποιος θελει εξτρα χωρο εξωτερικοι usb3 δισκοι 1TB ξεκινουν απο 60 ευρω

Σωστός !

 

Προφανώς και με νοιάζουν τα GB και όχι η ταχύτητα. Όχι, τα 500GB δεν είναι αρκετά, και όχι, δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση σύστημα των δυόμιση χιλιάρικων (4-5 μισθοί) να μην σου έχει τουλάχιστον 1 TB δίσκο. Θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν έναν SSD 160GB για αυτές τις εφαρμογές που λες, και έναν HDD ή υβριδικό 1 ΤΒ δίσκο.

 

Μεγάλε, την πέταξες εις διπλούν. Αφήστε τους fanboyσμους και ξεκολλήστε λίγο.

Και μόνο που συνδέεις στο μυαλό σου έναν ssd με την αποθήκευση,ειδικά στις μέρες μας,λανθάνεις. Α) Οι ssd με την σημερινή τιμολόγηση δεν ενδείκνυνται για αποθήκευση λόγω κόστους.Αν εσύ θέλεις να πηγαίνεις κόντρα στο κατεστημένο δεν φταίει η apple..Μπορείς ελεύθερα να χρησιμοποιείς ssd για αποθηκευση. Μην παραπονιέσαι όμως που θα τα στάζεις χοντρά. Διαλέγεις και παίρνεις ! Β) Οι τιμές των ssd δεν καθορίζονται από την apple.. Και αυτό που φυσικά πληρώνεις δεν είναι απλά ένας ssd. Πληρώνεις τον καλύτερο ssd με τον καλύτερο δίαυλο επικοινωνίας pci-e. Και μόνο τα 700άρια που χτυπάνε read write είναι αρκετά να δικαιολογήσουν την τιμολόγηση των μοντέλων.Εκτός των άλλων πάντα τα backups ενδείκνυται να πραγματοποιούνται σε external drives και οχι στον δίσκο του λειτουργικού(από άποψη επιδόσεων,διασφάλισης αρχείων κ.τ.λ). Όσοι ενδιαφέρονται για αποθήκευση και όχι για επιδόσεις κακώς ασχολούνται με τα μοντέλα ρέτινα.Ας κοιτάξουν την προηγούμενη γεννιά pro με HDD...Αν θέλεις να έχεις vintage hardware σεβαστό.Στην τεχνολογική πραγματικότητα όμως δεν χωράνε μεγάλα πισογυρίσματα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα ξεκάθαρα νομίζω για απτή ποιότητα.

 

Ανεξάρτητα από αυτό, η διάρκεια της εγγύησης δε μου λέει τίποτα. Και ένα μήνα να είχε ισχύ, η ποιότητα θα ήταν το ίδιο καλή και σαφώς καλύτερη από τα περισσότερα laptops. Χρόνια τώρα κάτοχος Mac, μπορώ να σου δείξω μηχανάκια πενταετίας που δουλεύουν αψεγάδιαστα ακόμη και σήμερα. Αναλογικά, και η Seat δίνει εγγύηση 5 ετών, αλλά δυο φίλοι με Leon TSI πήραν στη διετία το μοτέρ στα χέρια.

μπορει ποιοτικα (εξωτερικα σασι πληκτρα οθονη κτλ ) να ειναι φανταστικο (ειναι και συμφωνω) αλλα ειναι γελοιο η εγγυηση να ειναι μολις 1 ετος.

αυτο σημαινει οτι εσωτερικα τα ηλεκτρονικα,η συναρμολογηση,η ψυξη ειναι κατωτερης ποιοτητας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελευταία επικοινωνία μου με την Apple (στο γνωστό 0800χχχχχχχχ) παραδέχθηκαν ότι ισχύουν ως κανονική εγγύηση τα 2 χρόνια της Ευρωπαϊκής Ένωσης και ότι με το Apple Care ουσιαστικά πληρώνεις μόνο τον τρίτο χρόνο. Πόση ισχύ μπορεί να έχουν τα λόγια του υπαλλήλου στην πράξη δεν ξέρω αφού δεν μου έχει χρειαστεί αλλά είναι ένα καλό σημάδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει ποιοτικα (εξωτερικα σασι πληκτρα οθονη κτλ ) να ειναι φανταστικο (ειναι και συμφωνω) αλλα ειναι γελοιο η εγγυηση να ειναι μολις 1 ετος.

αυτο σημαινει οτι εσωτερικα τα ηλεκτρονικα,η συναρμολογηση,η ψυξη ειναι κατωτερης ποιοτητας,

Δεν απευθύνεται σε αυτούς που αγοράζουν κάτι ανάλογα με το πόσο εγγύηση έχει. Ξέρει ότι όσοι αγοράσουν προϊόντα της θα μείνουν ικανοποιημένοι ακόμα και με ένα χρόνο εγγύηση,όπως επίσης αν κάποιο μοντέλο αποδειχθεί ότι είναι ελαττωματικό θα το καλύψει και πέρα των δυο ή τριων χρόνων που μπορεί να είναι η εγγύηση, σε αντίθεση με άλλες εταιρείες που θα κάνουν την πάπια μόλις τελειώσει η εγγύηση παρόλο που το προϊόν είναι ελαττωματικό....
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει ποιοτικα (εξωτερικα σασι πληκτρα οθονη κτλ ) να ειναι φανταστικο (ειναι και συμφωνω) αλλα ειναι γελοιο η εγγυηση να ειναι μολις 1 ετος.

αυτο σημαινει οτι εσωτερικα τα ηλεκτρονικα,η συναρμολογηση,η ψυξη ειναι κατωτερης ποιοτητας,

Αυτό που λες ότι τα εσωτερικά εξαρτήματα είναι κατώτερης ποιότητας δεν ισχύει.. Το αντίθετο μάλιστα είναι πολύ καλύτερης ποιότητας σε σχέση με όλα τα άλλα laptops αντίστοιχης αξίας. Παράδειγμα οι ανεμιστήρες είναι μεταλλικοί, και φτιαγμένοι έτσι ώστε να μην ακούγονται (καθόλου όμως) σχεδόν ποτέ (εκτός πια αν κάνεις render στο after effects....). Γενικά το επίπεδο ποιότητας που βλέπεις στο σασί κλπ, στο ίδιο επίπεδο είναι και τα εξαρτήματα μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για αυτο ρε μαστορα ολοι οι οργανισμοι παγκοσμιως οι υπηρεσιες οι τραπεζες και καθε αλλο ειδους υπηρεσιες χρησιμοποιουν dell;γτ χαλανε;η γτ πηρε μιζα ολοι οι βολευτες ολων των κρατων για να κλεισει η δουλεια;;

Σοβαρεψου.ειπαμε χλαρα 

Οι οργανισμοι?, οι υπηρεσιες? οι τραπεζες? και παγκοσμιος σε ολα τα κρατη??? Μποοουυυμ το εκτοξευσες ποιος εισαι ο γιος του ανεμου και τα χεις γυρισει ολα αυτα? Εμενα που λογω του επαγγελματος(λογιστης) ειναι να γυρναω και στις υπηρεσιες και ολα αυτα που ειπες αλλα δυστυχως εντος ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕ DELL ειναι ενα καταστημα της oteshop συγχωραμε κιολλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οργανισμοι?, οι υπηρεσιες? οι τραπεζες? και παγκοσμιος σε ολα τα κρατη??? Μποοουυυμ το εκτοξευσες ποιος εισαι ο γιος του ανεμου και τα χεις γυρισει ολα αυτα? Εμενα που λογω του επαγγελματος(λογιστης) ειναι να γυρναω και στις υπηρεσιες και ολα αυτα που ειπες αλλα δυστυχως εντος ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕ DELL ειναι ενα καταστημα της oteshop συγχωραμε κιολλας.

Για τον απλό λόγο ότι προορίζονται για μία μόνο εργασία.. Συνδεδεμένοι 24/7 στο σύστημα της τράπεζας για συναλλαγές.. Θέμα ταχυτήτων φυσικά δεν τίθεται..Όλα βασίζονται καθαρά στην απόκριση του δικτύου.. Για την συγκεκριμένη εργασία και ο σταθερός μου προ 10ετίας μια χαρά αποκρίνεται..Αυτό δεν σημαίνει πως είναι καλύτερο από ένα mac. Ούτε μία τράπεζα αποτελεί μέτρο σύγκρισης.Κερδοσκοπικές επιχειρήσεις και οργανισμοί είναι ,που τους ενδιαφέρει το κέρδος,και όχι να αγοράζουν υπολογιστές..Η αγορά του εξοπλισμού τους γίνεται μία φορά.Μεγάλο κεφάλαιο επενδύουν καθαρά στην συνεχή αναβάθμιση του  τραπεζικού τους σύστηματος,της ασφάλειας αυτού,και φυσικά των συναλλαγών.Όλα τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες.Δεν νομίζω κανένας να αγόραζε για τους υπαλλήλους του MacPro έναντι 3.500 ευρώ, για απλές συναλλαγές μέσω δικτυακού συστήματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον controller που έλεγες, δεν υπάρχει και κάτι αντίστοιχο απ´ τη μεριά του δίσκου που μπορεί να περιορίσει την "τελική" ταχύτητα ανάλογα με την ποιότητά του; Έχω δει δίσκους USB 3 που είναι πιο γρήγοροι από άλλους USB 3.

Και βέβαια έχουν controller οι εξωτερικοί σκληροί και φυσικά υπάρχει διαφορά από σκληρό σε σκληρό

 

Αν θες όμως εξωπραγματικές ταχύτητες έχω την εντύπωση ότι πρέπει να πας σε εξωτερικό ssd

 

Ένας μέσος εξωτερικός μηχανικός του σωρού (2.5αρης 5400 rpm) άντε να φτάσει τα 110 MB/s τα οποία είναι μια χαρά εδώ που τα λέμε για ένα μέσο χρήστη και πολύ καλύτερα από το usb 2.0 που τρώγαμε στη μάπα τόσο καιρό

 

Αλλά αν θες ακόμα πιο γρήγορη ταχύτητα πρέπει να δώσεις τρελά ποσά, αλλά για τον μέσο χρήστη δεν υπάρχει νόημα και φυσικά δεν υπάρχει νόημα για thunderbolt το οποίο θα καταλήξει να συνδέει μόνο στο mac του, ενώ το usb 3.0 θα μπορεί να το συνδέει οπουδήποτε βρεθεί σε οποιοδήποτε μηχάνημα του τύχει

 

Μέχρι και σε μια οποιοδήποτε σχετικά καινούρια τηλεόραση μπορεί να πάει και να δει μια ταινία, το thunderbolt λόγω της μικρής διάδοσής του θα του είναι άχρηστο στις περισσότερες περιπτώσεις, όπως ήταν και το firewire και το esata ή οτιδήποτε άλλο δεν είναι usb το οποίο υπάρχει παντού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια έχουν controller οι εξωτερικοί σκληροί και φυσικά υπάρχει διαφορά από σκληρό σε σκληρό

Αν θες όμως εξωπραγματικές ταχύτητες έχω την εντύπωση ότι πρέπει να πας σε εξωτερικό ssd

Ένας μέσος εξωτερικός μηχανικός του σωρού (2.5αρης 5400 rpm) άντε να φτάσει τα 110 MB/s τα οποία είναι μια χαρά εδώ που τα λέμε για ένα μέσο χρήστη και πολύ καλύτερα από το usb 2.0 που τρώγαμε στη μάπα τόσο καιρό

Αλλά αν θες ακόμα πιο γρήγορη ταχύτητα πρέπει να δώσεις τρελά ποσά, αλλά για τον μέσο χρήστη δεν υπάρχει νόημα και φυσικά δεν υπάρχει νόημα για thunderbolt το οποίο θα καταλήξει να συνδέει μόνο στο mac του, ενώ το usb 3.0 θα μπορεί να το συνδέει οπουδήποτε βρεθεί σε οποιοδήποτε μηχάνημα του τύχει

Μέχρι και σε μια οποιοδήποτε σχετικά καινούρια τηλεόραση μπορεί να πάει και να δει μια ταινία, το thunderbolt λόγω της μικρής διάδοσής του θα του είναι άχρηστο στις περισσότερες περιπτώσεις, όπως ήταν και το firewire και το esata ή οτιδήποτε άλλο δεν είναι usb το οποίο υπάρχει παντού

Προφανώς δεν έχεις διαβάσει όλα τα προηγόυμενα posts. Εγώ μίλησα για επαγγελματίες που έχουν δώσει 2.500€ για το εργαλείο της δουλειάς τους. Τα ποσά εκεί δεν είναι και τόσο τρελά αν σκεφτείς την απόδοση και ναι, έχει πολύ νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...