Προς το περιεχόμενο

Νέα πιο γρήγορα MacBook Pro με Retina οθόνη από την Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οτι πληρωνεις περνεις δεν ισχυει για την Apple.Υπαρχει το value for money.Ενα laptop με windows στο χιλιαρικο ειναι πολυ καλυτερο απο το mac των 2500.Το μεν εχει vfm πολυ μεγαλο και το apple στον πατο.Για οποιον εχει αντιρηση αρκει να δει τα κερδη της apple.Αυτο φτανει.

 

Πουλαει iphone που κανουν 200 δολλαρια στα 900ευρω

Πουλαει macbook που κανουν 1000 στα 2000+ευρω

 

Τωρα το αν αξιζουν τα παραπανω χρηματα για το prestige ειναι αλλη ιστορια και ειναι στην ιδεολογια που εχει ο καθενας.

Μπορείς να μου βρεις ένα λαπτοπ windows στο 1000αρικο καλύτερο του mac pro?

Μιλάμε με τα ίδια χαρακτηριστικά, i7, 16GB Ram, 512SSD, τουλάχιστον Full Hd οθόνη. 

Και μετά να μου λύσεις την απορία με το τί θεωρείς πολύ καλύτερο...

 

Α και κάτι ακόμα που βασίζεσαι να πεις ότι το iphone πχ κάνει 200 δολλάρια?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να σε στεναχωρησω γλυκε μου, αλλα εσυ εισαι που ειπες οτι ουτε για audio editing δεν κανει, οχι εγω..Τελικα φτανουν τα 512gb για video / audio editing η οχι? Γιατι καθε λιγο μας τα αλλαζεις

 

 

αυτο ειπες εσυ:

 

Ξερω οτι μερικοι γινονται παραλογοι οταν κραζουν, αλλα διαβασε το πρωτο post του παιδιου που εφαγε ολη την επιθεση. Πραγματικα, δεν ειπε κατι παραλογο, οτι τα 500gb δεν φτανουν ουτε για ζητω. Αντι να του εξηγησουν οτι γινεται λογω του πολυ μικρου πλαισιου του mac, οπου δεν χωραει συμβατικος σκληρος, αρχιζανε να του λενε για αλεπουδες κρεμασταρια hating και τετοια.

 

 

και σου απαντησα αυτο:

 

δεν ειναι "μηχανημα" ειναι laptop 

 

αν πας στο σκρουτζ δεν υπαρχει καν επιλογη χωρητικοτητας σε λαπτοπ -γιατι αραγε?

 

η max χωρητικοτητα ειναι 1tb  οποτε παλι τζιφος

 

αν δεις τον ανταγωνισμο  σε ολες τις μαρκες μεταξυ μοντελων που κυμαινονται απο 2000-4000 ευρω σε laptop ολα εχουν ταβανι 1tb και παιζουν ειτε με μικροτερους υβριδικους/ssd -παλι τζιφος

 

οποτε στη πραξη κανενα λαπτοπ δε καλυπτει το τζουφιο ερωτημα που επιμενεις εσυ να θετεις εδω και τοσες σελιδες

 

 

νιωσε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ο HDD τερματιζει το USB 3 ξερω γω, οποτε με thunderbolt βλεπεις διαφορα...πλακα μας κανεις? Kαι τον πιο γρηγορο ssd να βαλεις, διαφορα δεν θα δεις.

Γιατί να κάνω πλάκα;

5XHDD RAID 0 https://www.lacie.com/products/product.htm?id=10607

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ο HDD τερματιζει το USB 3 ξερω γω, οποτε με thunderbolt βλεπεις διαφορα...πλακα μας κανεις?

Μάλλον δεν γνωρίζεις τι μπορείς να κάνεις με το Thunderbolt .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Εξαρτάται και τι εννοεί ο καθένας Video Editing. Εμένα δεν μου φτάνει ούτε 1, ούτε 2, ούτε 4TB. Άρα πάω ούτως ή άλλως για εξωτερικό (οπότε και τα 256 μου αρκούν για System Disk) και οι μοναδικοί εξωτερικοί που φτάνουν τις ταχύτητες που θέλω είναι Thunderbolt. Όπερ σημαίνει... Mac και ένα χιλιαρικάκι για κάθε 12TB που θα χρειαστώ... αλλά κάνω δουλειά.

Γενικά ο Mac είναι γι' αυτούς που "τα έχουν" ή γι' αυτούς που ο Mac τους "τα φέρνει πίσω". Την πρώτη περίπτωση δεν την εξετάζω. Στη δεύτερη αξίζει τα λεφτά του.

 

δηλαδη αν ειχες ενα μηχανημα με τα ιδια specs αλλα που δεν γραφει apple δεν θα στα φερνε πισω τα λεφτα σου,θα εμενες χωρις δουλεια..!

 

Και μετα παραπονιεστε οταν κοροιδευουν τους apple users..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να κάνω πλάκα;

5XHDD RAID 0 https://www.lacie.com/products/product.htm?id=10607

Δεν ξερω αν βγαινει και με usb 3 αυτος η καποιος αντιστοιχος, αλλα ουτε αυτος αξιοποιει πληρως το usb 3 διαυλο

Χωρια που υποτιθεται παιρνεις mac για εξοικονομηση χωρου, αμα ειναι να κουβαλαω και το θυσαυροφυλακιο μαζι, καλυτερα να κουβαλαω το desktop με οθονη και keyboard :P

Μάλλον δεν γνωρίζεις τι μπορείς να κάνεις με το Thunderbolt .....

Τιποτα που δνε μπορεις και με το usb 3 αν μιλαμε για σκληρους δισκους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βαλουμε ενα counter σε καθε thread που μετραει αναφορες σε αναλογιες pc/αυτοκινητο και να κραταμε και high score.

 

τελος το off topic συνεχιστε να σφαζεστε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν βγαινει και με usb 3 αυτος η καποιος αντιστοιχος, αλλα ουτε αυτος αξιοποιει πληρως το usb 3 διαυλο

Βγαίνει αλλά είναι αρκετά πιο αργός. https://www.lacie.com/products/product.htm?id=10601

Λογικό γιατί ακόμα και την ονομαστική του USB 3 να έπιανες θα έφτανες τα 625MB/sec.

To Thunderbolt 2 φτάνει τα διπλάσια με 2 flash raid 0 και δεν ξέρω πόσο ακόμα μέχρι την ονομαστική του 2,5GB/sec.

 

 

Χωρια που υποτιθεται παιρνεις mac για εξοικονομηση χωρου, αμα ειναι να κουβαλαω και το θυσαυροφυλακιο μαζι, καλυτερα να κουβαλαω το desktop με οθονη και keyboard :P

Μίλησα για Video Editing, φυσικά και δεν είναι να τον κουβαλάς. Video Editing στο δρόμο θα κάνω σε κάποιες περιπτώσεις παίρνοντας τα υλικά που θέλω σ'ένα γρήγορο 64άρι στικάκι άντε το πολύ σ'εναν 2,5αρι.

 

δηλαδη αν ειχες ενα μηχανημα με τα ιδια specs αλλα που δεν γραφει apple δεν θα στα φερνε πισω τα λεφτα σου,θα εμενες χωρις δουλεια..!

 

Και μετα παραπονιεστε οταν κοροιδευουν τους apple users..

Καμμία αντίρρηση αν πρόκειται για desktop. Δουλεύει πολύ PC στη δουλειά. Αλλά για laptop, όχι. Είναι πιο παραγωγικό και πιο ασφαλές. Δεν θα έμενα χωρίς δουλειά, απλώς θα συναντούσα κάποιες δυσκολίες για τις οποίες αξίζει να πληρώσω κάτι παραπάνω.

 

Δεν παν' να κοροϊδεύουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες, παιδια ειμαστε? Τhunderbolt υποστηριζουν και τα windows πρωτον, και επισης το USB 3 δεν περιοριζει το να βγουν σκληροι με αντιστοιχες επιδοσεις (αν θες πανω απο 600 mb data transfer, χρησιμοποιησε 2 βυσματα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και μητρικές με Thunderbolt αλλά μιας και πιάσαμε αυτό το θέμα.

Με Thunderbolt μπορείς

να συνδέσεις οθόνη (+4K), δίσκους, κτλ

να συνδέσεις Mac μεταξύ τους και να έχεις ταχύτητα 10Gb/s

να τροφοδοτήσεις συσκευές έως 10watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Thunderbolt και η  USB 3 είναι ακόμα πολύ γρήγορες για τα υπάρχοντα μέσα αποθήκευσης. H Thunderbolt  όμως έχει πολύ μεγαλύτερο ταβάνι μεταφοράς δεδομένων που ίσως κάνει τη διαφορά στο μέλλον. Επίσης η  thunderbolt κάνει τα πάντα όλα και έχει απίστευτη ποικιλία δυνατοτήτων , μέχρι και extension για pci θύρα μπορεί να υποστηρίξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου εχουν τοσο μεγαλη ποιοτητα γιατι εχουν 1 χρονο εγγυηση μονο?

Μίλησα ξεκάθαρα νομίζω για απτή ποιότητα.

 

Ανεξάρτητα από αυτό, η διάρκεια της εγγύησης δε μου λέει τίποτα. Και ένα μήνα να είχε ισχύ, η ποιότητα θα ήταν το ίδιο καλή και σαφώς καλύτερη από τα περισσότερα laptops. Χρόνια τώρα κάτοχος Mac, μπορώ να σου δείξω μηχανάκια πενταετίας που δουλεύουν αψεγάδιαστα ακόμη και σήμερα. Αναλογικά, και η Seat δίνει εγγύηση 5 ετών, αλλά δυο φίλοι με Leon TSI πήραν στη διετία το μοτέρ στα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγγυηση ειναι θεμα εμπορικης συμφωνια του παραγωγου και του διανομεα κλπ κλπ, δεν εχει σχεση με την καλη ή την κακη ποιοτητα.

Και τα wv ειχαν 2 χρονια εγγυηση και μια μερα διαφημιζαν για εγγυηση 4 ετων. Τι εγινε? βελτιωθηκε η ποιοτητα τους? οχι βεβαια, απλα για λογους προωθησης εγινε καλυτερη συμφωνια με τον παραγωγο για μεγαλυτερη εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγγυηση ειναι θεμα εμπορικης συμφωνια του παραγωγου και του διανομεα κλπ κλπ, δεν εχει σχεση με την καλη ή την κακη ποιοτητα.

Και τα wv ειχαν 2 χρονια εγγυηση και μια μερα διαφημιζαν για εγγυηση 4 ετων. Τι εγινε? βελτιωθηκε η ποιοτητα τους? οχι βεβαια, απλα για λογους προωθησης εγινε καλυτερη συμφωνια με τον παραγωγο για μεγαλυτερη εγγυηση.

Λιγο με απασχολει εμενα (και εσενα φανταζομαι) αυτα ως πελατης. Οταν εισαι επαγγελματιας (εξου και το PRO του ονοματος) χρειαζεσαι τη συσκευη να ειναι παντα σε λειτουργικη κατασταση. Γιαυτο και ο επαγγελματιας προτιμαει την Dell. Η καλυτερη εγγυηση ever.  Το 1 ετος εγγυηση ειναι αστειο, ειδικα οατν μιλαμε για συσκευες σε τετοιοες τιμες. 

 

Τωρα για το αν ειναι ποιοτικα η οχι τα macbook, σε σχεση με τα iPhone ναι, ειναι πολυ καλυτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...