Προς το περιεχόμενο

Νέα πιο γρήγορα MacBook Pro με Retina οθόνη από την Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς δεν έχεις διαβάσει όλα τα προηγόυμενα posts. Εγώ μίλησα για επαγγελματίες που έχουν δώσει 2.500€ για το εργαλείο της δουλειάς τους. Τα ποσά εκεί δεν είναι και τόσο τρελά αν σκεφτείς την απόδοση και ναι, έχει πολύ νόημα.

μια χαρά τα διάβασα, το θέμα είναι ότι mbp δεν αγοράζουν μόνο οι επαγγελματίες (οι οποίοι δεν ξέρω αν αγοράζουν καν ή αν θα καθόταν κάποιος να κάνει βαριά δουλειά σε laptop) , αλλά και απλός κόσμος που έχει βασικές ανάγκες και τα σκάει για το ψώνιο του

 

αυτός λοιπόν ο απλός κόσμος κάθεται και λέει για το thunderbolt που έχει το mac του το οποίο πρακτικά θα του είναι πανάχρηστο και φυσικά δεν αγοράζει καν

 

κάθεστε και λέτε για mercedes, ferrari και toyota ή ό,τι άλλες άκυρες συγκρίσεις σας έρχονται στο μυαλό, αλλά κανείς δεν κάθισε να σκεφτεί ότι αυτές τις "ferrari" τις έχουν οι περισσότεροι για να πηγαίνουν στη λαϊκη (facebook ή καμιά χαζοδουλειά που κάνεις και με φορητό των 300€)

 

ξαφνικά γεμίσαμε επαγγελματίες που επεξεργάζονται βίντεο, προγραμματίζουν γράφουν μουσική και τους είναι απαραίτητο το mac..

 

πάλι καλά να λέω που η δική μου δουλειά γίνεται και με P4 και δε χρειάζεται να ξηλώνομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μια χαρά τα διάβασα, το θέμα είναι ότι mbp δεν αγοράζουν μόνο οι επαγγελματίες (οι οποίοι δεν ξέρω αν αγοράζουν καν ή αν θα καθόταν κάποιος να κάνει βαριά δουλειά σε laptop) , αλλά και απλός κόσμος που έχει βασικές ανάγκες και τα σκάει για το ψώνιο του

 

αυτός λοιπόν ο απλός κόσμος κάθεται και λέει για το thunderbolt που έχει το mac του το οποίο πρακτικά θα του είναι πανάχρηστο και φυσικά δεν αγοράζει καν

 

κάθεστε και λέτε για mercedes, ferrari και toyota ή ό,τι άλλες άκυρες συγκρίσεις σας έρχονται στο μυαλό, αλλά κανείς δεν κάθισε να σκεφτεί ότι αυτές τις "ferrari" τις έχουν οι περισσότεροι για να πηγαίνουν στη λαϊκη (facebook ή καμιά χαζοδουλειά που κάνεις και με φορητό των 300€)

 

ξαφνικά γεμίσαμε επαγγελματίες που επεξεργάζονται βίντεο, προγραμματίζουν γράφουν μουσική και τους είναι απαραίτητο το mac..

 

πάλι καλά να λέω που η δική μου δουλειά γίνεται και με P4 και δε χρειάζεται να ξηλώνομαι 

 

Το θέμα όμως εδώ δεν είναι το να πούμε τι είναι καλύτερο για το "μέσο" καταναλωτή ή ακόμη χειρότερα για τον Έλληνα καταναλωτή.

 

Υπάρχουν κάποιες υλοποιήσεις οι οποίες προσφέρουν μεγαλύτερη ταχύτητα και αξιοπιστία και φυσικά κοστίζουν περισσότερο, δεν απευθύνονται προς όλους κλπ κλπ. Το να τα απαξιώνουμε επειδή προσωπικά δεν μας αρέσουν, μας είναι άχρηστα, τα θεωρούμε ακριβά και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, είναι τουλάχιστον αστείο. Δεν πάει σε σένα προσωπικά αυτό, αναφέρομαι σε πολλά άλλα σχόλια εδώ.

 

Πάντα θα υπάρχουν προϊόντα που ξεχωρίζουν από το μέσο όρο και κοστίζουν περισσότερο από άλλα που θεωρούνται παρόμοια και για να υπάρχουν σημαίνει πως για κάποιους είναι πιο σημαντικά από τα υπόλοιπα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτά εγώ προσωπικά δεν απαξιώνω τα mbp, ίσα ίσα τα θεωρώ κορυφαία και σε σχέση με τα χρήματα που κάνουν άλλα ανταγωνιστικά προϊόντα της ίδιας κλάσης  ίσως έχουν και λογική τιμή

 

παραδοσιακά όμως διαφωνώ με πολλούς που "χρειάζονται" ένα τέτοιο μηχάνημα, έναντι κάποιου λάπτοπ του 400αρικου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα όμως εδώ δεν είναι το να πούμε τι είναι καλύτερο για το "μέσο" καταναλωτή ή ακόμη χειρότερα για τον Έλληνα καταναλωτή.

 

Υπάρχουν κάποιες υλοποιήσεις οι οποίες προσφέρουν μεγαλύτερη ταχύτητα και αξιοπιστία και φυσικά κοστίζουν περισσότερο, δεν απευθύνονται προς όλους κλπ κλπ. Το να τα απαξιώνουμε επειδή προσωπικά δεν μας αρέσουν, μας είναι άχρηστα, τα θεωρούμε ακριβά και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, είναι τουλάχιστον αστείο. Δεν πάει σε σένα προσωπικά αυτό, αναφέρομαι σε πολλά άλλα σχόλια εδώ.

 

Πάντα θα υπάρχουν προϊόντα που ξεχωρίζουν από το μέσο όρο και κοστίζουν περισσότερο από άλλα που θεωρούνται παρόμοια και για να υπάρχουν σημαίνει πως για κάποιους είναι πιο σημαντικά από τα υπόλοιπα...

Μα οπως ειπα και σε προηγουμενο post χλωμο το βλεπω καποιος επαγγελματιας που εχει λεφτα για ξοδεμα θα στραφει σε macbook (για τη δουλεια του). Αλλο αν το κανει απο επιλογη βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά τα διάβασα, το θέμα είναι ότι mbp δεν αγοράζουν μόνο οι επαγγελματίες (οι οποίοι δεν ξέρω αν αγοράζουν καν ή αν θα καθόταν κάποιος να κάνει βαριά δουλειά σε laptop) , αλλά και απλός κόσμος που έχει βασικές ανάγκες και τα σκάει για το ψώνιο του

 

αυτός λοιπόν ο απλός κόσμος κάθεται και λέει για το thunderbolt που έχει το mac του το οποίο πρακτικά θα του είναι πανάχρηστο και φυσικά δεν αγοράζει καν

 

κάθεστε και λέτε για mercedes, ferrari και toyota ή ό,τι άλλες άκυρες συγκρίσεις σας έρχονται στο μυαλό, αλλά κανείς δεν κάθισε να σκεφτεί ότι αυτές τις "ferrari" τις έχουν οι περισσότεροι για να πηγαίνουν στη λαϊκη (facebook ή καμιά χαζοδουλειά που κάνεις και με φορητό των 300€)

 

ξαφνικά γεμίσαμε επαγγελματίες που επεξεργάζονται βίντεο, προγραμματίζουν γράφουν μουσική και τους είναι απαραίτητο το mac..

 

πάλι καλά να λέω που η δική μου δουλειά γίνεται και με P4 και δε χρειάζεται να ξηλώνομαι

 

Αφού τα είχες διαβάσει, θεωρώ ότι πήρες το πόστο μου σαν αφορμή για να πεις τη γνώμη σου και όχι γιατί διαφωνούντες μαζί μου. Κι εγώ συμφωνώ γι' αυτούς που παίρνουν Mac για πλάκα και θεωρούν ότι το TB είναι πλεονέκτημα κι ας μην το χρησιμοποιούν ποτέ. Μπορεί να υπάρχουν κι αυτοί που ψήνονται τον εαυτό τους ότι είναι επαγγελματίες για να δικαιολογήσουν μια τέτοια αγορά (δικαίωμά τους) αλλά υπάρχουν αρκετοί που όντως είναι και όσον αφορά στην Apple είναι ένα σημαντικό ποσοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απευθύνεται σε αυτούς που αγοράζουν κάτι ανάλογα με το πόσο εγγύηση έχει. Ξέρει ότι όσοι αγοράσουν προϊόντα της θα μείνουν ικανοποιημένοι ακόμα και με ένα χρόνο εγγύηση,όπως επίσης αν κάποιο μοντέλο αποδειχθεί ότι είναι ελαττωματικό θα το καλύψει και πέρα των δυο ή τριων χρόνων που μπορεί να είναι η εγγύηση, σε αντίθεση με άλλες εταιρείες που θα κάνουν την πάπια μόλις τελειώσει η εγγύηση παρόλο που το προϊόν είναι ελαττωματικό....

 

οταν αγοραζεις σοβαρο μηχανημα τετοιας κατηγοριας και τιμης φυσικα και η εγγυηση παιζει πολυ μεγαλο ρολο

 

Αυτό που λες ότι τα εσωτερικά εξαρτήματα είναι κατώτερης ποιότητας δεν ισχύει.. Το αντίθετο μάλιστα είναι πολύ καλύτερης ποιότητας σε σχέση με όλα τα άλλα laptops αντίστοιχης αξίας. Παράδειγμα οι ανεμιστήρες είναι μεταλλικοί, και φτιαγμένοι έτσι ώστε να μην ακούγονται (καθόλου όμως) σχεδόν ποτέ (εκτός πια αν κάνεις render στο after effects....). Γενικά το επίπεδο ποιότητας που βλέπεις στο σασί κλπ, στο ίδιο επίπεδο είναι και τα εξαρτήματα μέσα.

 

ναι ε?

για κοιτα εδω

 

επισης μεταλλικους ανεμιστηρες που εχεις δει?ουτε σε αυτοκινητα δε βαζουν. (αδρανεια βλεπεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν αγοραζεις σοβαρο μηχανημα τετοιας κατηγοριας και τιμης φυσικα και η εγγυηση παιζει πολυ μεγαλο ρολο

 

 

 

Καλά φτάνει να μην σου χαλάσει ακριβώς όταν τελειώνει η εγγύηση ή λιγο μετά. Πολλά σοβαρά μηχανήματα της κατηγορίας και τιμής που ανάφερε σε, είχαν το γνωςτο πρόβλημα με την nvindia. Αν το επαιρνες χαμπάρι μετά την λήξη της εγγύησης ,καθοσουν με ένα μηχάνημα κατηγορίας φούρνου. Βέβαια η apple συνέχιζε να σε καλύπτει για 5ετια, απο την αγορά του με προγράμμα,γιατι κατάλαβε ότι το ελάττωμα ήταν δύσκολο να ανιχνευθεί τον πρώτο ή τον δεύτερο χρόνο.

Προτιμώ ένα μηχάνημα που η εταιρεία του δε επαφίεται στην εγγύηση ,για να παραδεχτεί το λάθος της....

Για μένα παίζει μεγάλο ρόλο η εμπειρία που έχω με τα συγκεκριμένα μηχανήματα και δεν παω σα το ποντίκι στη φάκα με το άγνωστο μηχάνημα που έχει την μεγαλύτερη εγγύηση. Τα ευχαριστιέμαι καλύτερα απο αντίστοιχα μηχανήματα με μεγαλύτερη εγγύηση και στο κατω κατω πόση εγγύηση έχουν τα σοβαρά μηχανήματα της κατηγορίας αυτής που δεν έχει το apple?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί τα μηχανήματα να είναι εξαιρετικά, αλλά στο θέμα της εγγύησης είναι απαράδεκτη η πολιτική της Apple.

 

Ο ανταγωνισμός δίνει 3 ή 5 χρόνια (Dell XPS ή Precision). Δεν μπορείς να δίνεις 2500€ και να έχεις 1 χρόνο εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί τα μηχανήματα να είναι εξαιρετικά, αλλά στο θέμα της εγγύησης είναι απαράδεκτη η πολιτική της Apple.

Ο ανταγωνισμός δίνει 3 ή 5 χρόνια (Dell XPS ή Precision). Δεν μπορείς να δίνεις 2500€ και να έχεις 1 χρόνο εγγύηση.

Δηλαδή αν έδινε η Apple 5 χρόνια εγγύηση θα πουλάγε περισσότερο ή θα θεωρείτο σοβαρό μηχάνημα και θα το έπαιρνε περισσότερο ο κόσμος. Δεν νομίζω.....

Εξάλλου προτιμώ ένα μηχάνημα που δουλεύει απροβλημάτιστα και κάνει την δουλειά μου χωρίς πρόβλημα,παρά ένα που θα το πηγαίνω κάθε 3 και λιγο για service. Για παράδειγμα το iMac και 10 χρόνια για service να έδινε εγώ δεν θα το έπαιρνα. Έχει προβληματικό σύστημα ψύξης και πιάνει σκόνη αρκετά εύκολα τουλάχιστον στα μοντέλα 2010-12. Ένα σοβαρό κορόιδο θα το έπαιρνε για τα 10 χρόνια εγγύησης άσχετα αν κάθε 2 χρόνια ήταν στο service για καθάρισμα. Αντίθετα το MacBook Pro το ανοίγεις μετά απο 5 χρόνια σκληρής χρήσης και απορεις αν δούλευε ο ανεμιστήρας......

Δεν ξέρω κατα πόσο ειναι σοβαρή μια εταιρεία που δίνει μεγάλη εγγύηση και με το παράδειγμα ελπίζω να καταλαβαίνετε οι περισσότεροι που σας ενοχλεί το θέμα εγγύησης ότι, δεν αποτελεί πανακεια.

Εντάξει οι περισσότεροι δεν έχετε πιάσει Mac στα χέρια σας σε αντίθεση με έναν Mac user που έχει KΑΙ Mac,γιατι τουλάχιστον η γενεια μας είχε και αλλά μηχανήματα πριν να πάρει Mac. Οπότε μπορεί να συνεχίσετε να τα κράζετε αλλά και να λέτε αμπελοφιλοσοφιες για να γελάμε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας συμφωνησουμε οτι για λογους εντυπωσεων και μονο η apple θα μπορουσε να δινει τουλαχιστον 2 χρονια εγγυηση. Δεν δινει για να πουλησει applecare, οχι επειδη δεν ειναι αξιοπιστα τα μηχανηματα. Οσο βλεπει οτι την παιρνει θα συνεχισει να το κανει.

 

Απο την αλλη ο ανταγωνισμος, αφου δεν μπορει να ανταγωνιστει αλλιως την apple ταζει 3 και 5 χρονια εγγυηση , μπας και τσιμπησει κανεναν πελατη.

 

Ο καθενας παιζει οπως μπορει, αυτο ομως ξαναλεω δεν σημαινει οτι αυτος που δινει 5 χρονια εγγυηση ειναι πιο αξιοπιστος και ποιοτικος απο την apple...

 

ΥΓ: επισης μην κρινουμε την αγορα με βαση την Ελλαδα, που παει ο ασχετος και επιλεγει με βαση ποιο θα του πει ο πωλητης στα multirama οτι εχει τη περισσοτερη εγγυηση και τα περισσοτερα GB στον σκληρο στη χαμηλοτερη τιμη. Η apple οταν λανσαρει κατι, μονο την Ελληνικη αγορα δεν σκεφτεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη ο ανταγωνισμος, αφου δεν μπορει να ανταγωνιστει αλλιως την apple ταζει 3 και 5 χρονια εγγυηση , μπας και τσιμπησει κανεναν πελατη.

O ανταγωνισμος ειναι 6 εταιριες ολες κι'ολες και κατεχουν το 93% και η apple το 7%!

Κανε τα μαθηματικα που σου εχουν μαθει απο το δημοτικο και θα καταλαβεις ποιο πραγματικα συναγωνιζονται!

Oταν ερχεται η hp και δινει 3-5 χρονια εγγυηση,το κανει για να τραβηξει κοσμο απο την dell και οχι απο την apple!Ουσιαστικα στα workstation και σε οτι αφορα τον επαγγελματια,η dell και η hp(και λιγο πιο κατω η lenovo) ειναι που κανουν παιχνιδι,για το ποιος θα κερδισει του περισσοτερους πελατες.Την apple δεν την υπολογιζουν καν μεσα στον ανταγωνισμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O ανταγωνισμος ειναι 6 εταιριες ολες κι'ολες και κατεχουν το 93% και η apple το 7%!

Κανε τα μαθηματικα που σου εχουν μαθει απο το δημοτικο και θα καταλαβεις ποιο πραγματικα συναγωνιζονται!

Oταν ερχεται η hp και δινει 3-5 χρονια εγγυηση,το κανει για να τραβηξει κοσμο απο την dell και οχι απο την apple!Ουσιαστικα στα workstation και σε οτι αφορα τον επαγγελματια,η dell και η hp(και λιγο πιο κατω η lenovo) ειναι που κανουν παιχνιδι,για το ποιος θα κερδισει του περισσοτερους πελατες.Την apple δεν την υπολογιζουν καν μεσα στον ανταγωνισμο!

Γιατί είναι μια κατηγορία από μόνη της.Δυστυχώς για τους haters,δεν είναι σε ένα τσουβάλι μαζί με όλους τους υπόλοιπους..Πάρε μία ιδέα από τα eshops παγκοσμίως,και θα καταλάβεις. Εκ των πραγμάτων άλλωστε,η εμπορική δραστηριότητα της apple,οι αυξανόμενες πωλήσεις της,ο τζίρος της,η αύξηση του μετοχικού της κεφαλαίου, ξεπερνούν τους ανταγωνιστές,αλλά και κάθε προσδοκία της εταιρίας.Πραγματικά αστείο ! Το γεγονός δηλαδή ότι ένα 7% της συνολικής αγοράς αντιτίθεται επιτυχώς με το 93%,με άψογη συνέπεια,επάρκεια,εξαιρετική επαγγελματική πολιτική,συνεχείς επενδύσεις και ανάπτυξη κ.τ.λ κ.τ.λ  !! Μήπως να αναλύσουμε το ποσοστό 93% το οποίο επικαλείσαι,ανά εταιρία ? Δεν θα σε φέρω σε δύσκολη θέση,μην ανησυχείς.Το ξέρουμε οτι ο κατακερματισμός του ποσοστού ανά εταιρία,σας δημιουργεί αμφιβολίες για όσα ισχυρίζεστε.Αυτό που θα έπρεπε να σας προβληματίζει είναι το γεγονός ότι το 93% συγκροτείται από εκατοντάδες εταιρίες.Η ισχύς εν τη ενώσει, και πάλι δεν είναι αρκετή να εκτοπίσει την apple από την αγορά.Το γεγονός αυτό και μόνο αποδεικνύει πόσο εθελοτυφλείτε.  Εξήγησε το με απλά και εφαρμοσμένα μαθηματικά.Το αποτέλεσμα παραμένει αμετάβλητο.Το μικρό ψάρι τρώει το μεγάλο.. 

________________

Υ.Γ Φυσικά τα ποσοστά που αναφέρεις δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.Οποιαδήποτε στατιστική άλλωστε μεταβάλλεται ανά πάσα στιγμή. Επομένως,την επόμενη φορά που θα χρησιμοποιείς επικλήσεις στην αυθεντία,θεμιτό θα ήταν να μην αοριστολογείς. Οφείλεις να είσαι συγκεκριμένος,και να παραθέτεις έγκυρες,πρόσφατες και αντικειμενικές πηγές.

Υ.Γ Νο2 ! Ελπίζω στο ποσοστό του ανταγωνισμού που επικαλείσαι να μην λαμβάνεις υπόψιν το μερίδιο αγοράς των ανταγωνιστών από πωλήσεις οικιακών συσκευών(πλυντήρια κουζίνες ψυγειοκαταψύκτες τηλεοράσεις)..

Επεξ/σία από ramarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν έδινε η Apple 5 χρόνια εγγύηση θα πουλάγε περισσότερο ή θα θεωρείτο σοβαρό μηχάνημα και θα το έπαιρνε περισσότερο ο κόσμος. Δεν νομίζω.....

Εξάλλου προτιμώ ένα μηχάνημα που δουλεύει απροβλημάτιστα και κάνει την δουλειά μου χωρίς πρόβλημα,παρά ένα που θα το πηγαίνω κάθε 3 και λιγο για service. Για παράδειγμα το iMac και 10 χρόνια για service να έδινε εγώ δεν θα το έπαιρνα. Έχει προβληματικό σύστημα ψύξης και πιάνει σκόνη αρκετά εύκολα τουλάχιστον στα μοντέλα 2010-12. Ένα σοβαρό κορόιδο θα το έπαιρνε για τα 10 χρόνια εγγύησης άσχετα αν κάθε 2 χρόνια ήταν στο service για καθάρισμα. Αντίθετα το MacBook Pro το ανοίγεις μετά απο 5 χρόνια σκληρής χρήσης και απορεις αν δούλευε ο ανεμιστήρας......

Δεν ξέρω κατα πόσο ειναι σοβαρή μια εταιρεία που δίνει μεγάλη εγγύηση και με το παράδειγμα ελπίζω να καταλαβαίνετε οι περισσότεροι που σας ενοχλεί το θέμα εγγύησης ότι, δεν αποτελεί πανακεια.

Εντάξει οι περισσότεροι δεν έχετε πιάσει Mac στα χέρια σας σε αντίθεση με έναν Mac user που έχει KΑΙ Mac,γιατι τουλάχιστον η γενεια μας είχε και αλλά μηχανήματα πριν να πάρει Mac. Οπότε μπορεί να συνεχίσετε να τα κράζετε αλλά και να λέτε αμπελοφιλοσοφιες για να γελάμε....

 

Κάθε φορά η ίδια κασέτα! Τα ίδια και τα ίδια. Όλοι οι υπόλοιποι λέμε αμπελοφιλοσοφίες και εσύ (και οι υπόλοιποι apple fans με παρωπίδες) έχετε την απόλυτη γνώση.

 

Δες τα μηνύματά μου στο θέμα, όπως και πολλά άλλα στο forum και σταμάτα να θεωρείς ότι όποιος πει κακή κουβέντα για την Apple είναι εχθρός της, και το κυριότερο και δικός σου εχθρός.

 

Ότι και να λες ο ένας χρόνος εγγύησης δεν είναι δείγμα επαγγελματισμού σε αυτό το εύρος τιμών. 

 

Και αφού έχεις τόση εμπιστοσύνη στο quality control της, την επόμενη φορά να ζητήσεις να μην έχεις καθόλου εγγύηση. Τι να τον κάνεις τον ένα χρόνο, δεν υπάρχει περίπτωση να χαλάσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους αφελεις που λενε οτι εμπιστευεται μονο με 1 χρονο εγγυηση τα μηχανημα της για να πουλησει παραπανω applecare ή οτι ειναι αισθητα πιο αξιοπιστα μηχανηματα κλπ, ας δουμε μετρησεις απο ειδικες εταιριες που κανουν ερευνες για την αξιοπιστια/βλαβες.

Πχ εδω δεδομενα του 2009:

 

http://www.engadget.com/2009/11/17/laptop-reliability-survey-asus-and-toshiba-win-hp-fails/

http://www.squaretrade.com/htm/pdf/SquareTrade_laptop_reliability_1109.pdf

 

17nov09compach0qw83.jpg

 

Εδω δεδομενα του 2012:

http://www.rescuecom.com/news-press-releases/computer-reliability-report-2012-Q2.aspx

 

Image%202014-03-24%20at%209.14.13%20PM.p

 

Και παντα πρεπει να εχουμε υποψην μας οτι τα premium/ακριβα laptops(σχεδον ολα τα apple) εχουν θεωρητικα μικροτερο failure rate απο τα φθηνα:

Image%202014-03-24%20at%209.16.03%20PM.p

 

 

Καπως ετσι δικαιολογειται γιατι η apple εμπιστευεται μονο με 1 χρονο εγγυηση τα laptop της και γιατι η επεκταση στα 3 χρονια ειναι πανακριβη και κοστιζει 259€ ή 359€ αναλογα το μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά η ίδια κασέτα! Τα ίδια και τα ίδια. Όλοι οι υπόλοιποι λέμε αμπελοφιλοσοφίες και εσύ (και οι υπόλοιποι apple fans με παρωπίδες) έχετε την απόλυτη γνώση.

 

Δες τα μηνύματά μου στο θέμα, όπως και πολλά άλλα στο forum και σταμάτα να θεωρείς ότι όποιος πει κακή κουβέντα για την Apple είναι εχθρός της, και το κυριότερο και δικός σου εχθρός.

 

Ότι και να λες ο ένας χρόνος εγγύησης δεν είναι δείγμα επαγγελματισμού σε αυτό το εύρος τιμών. 

 

Και αφού έχεις τόση εμπιστοσύνη στο quality control της, την επόμενη φορά να ζητήσεις να μην έχεις καθόλου εγγύηση. Τι να τον κάνεις τον ένα χρόνο, δεν υπάρχει περίπτωση να χαλάσει.

Τι να σου πω? Ειμαι τυχερός? ουδέποτε έχω αγοράσει AppleCare και ξέρω ότι η πολιτική της ειναι ίδια 30 χρονια τώρα. Η κασέτα με την εγγύηση παίζει το τελευταίο καιρό και ειναι της μόδας κάθε φορά που παρουσιάζεται καινούργιο μοντέλο....

Δεν απαγόρεψα σε κανέναν να αγοράζει με γνώμονα την εγγύηση αλλά επέτρεψε να έχω της αμφιβολίες μου...και το ξαναλέω ορισμένα apple μηχανήματα δεν θα τα αγόραζα ακομα και να έχουν 10 χρονια εγγύηση. Το συγκεκριμένο θα το αγόραζα και χωρις εγγύηση. Μπορείτε να συνεχίσετε την κασέτα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...