Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-130BS 36.95 € @eshop


liverpoolman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κι εγώ απο αυριο πρωί θα φτιάξω και θα γράψω εντυπώσεις.

 

κανένα ποτηράκι για freddo espresso να βρούμε που να χωράει απο κάτω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ απο αυριο πρωί θα φτιάξω και θα γράψω εντυπώσεις.

 

κανένα ποτηράκι για freddo espresso να βρούμε που να χωράει απο κάτω ..

α) νομίζω στα σχόλια του eshop οι περισσότεροι συμφωνούν ότι βγάζει "καλό" καφέ.

 

β) για φρεντο εσπρέσο βάζουμε μπρίκι από κάτω. Αφήνουμε να τρέξει πιο πολλή ώρα. Βάζουμε ζάχαρη και χτυπάμε σε μιξεράκι αν θέλουμε έξτρα αφρό. Αδειάζουμε το περιεχόμενο στο ποτήρι με τα παγάκια.  Σημείωση: εγώ δεν είμαι ικανοποιημένος από τον φρεντο εσπρεσο, καθώς νομίζω θέλει "διπλή δόση" (διπλή διαδικασία αφού δεν χωράει παραπάνω) για να βγει "καλός" (πυκνός). Ίσως απλά να φταίει και το χαρμάνι που αγοράζω καθώς βλέπω άλλοι δεν παραπονιούνται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο lavazza που πήρα στην μπλέ κόκκινη συσκευασία είναι ψιλοκομένος σαν τον γάλλικό καφε.

Περίμενα να δώ κόκους καφέ για τον εσπρέσο. Δεν ξέρω ειμαι και λίγο άσχετος

 

 

εντάξει έτσι είναι και ο illy

 

Λοιπόν μια χαρά έφτιαξε καφέ άψογα.. Ο Lavazza σε φρέντο εσπρέσσο δεν εχει την γεύση που έχουμε συνηθίσει έξω αλλά είναι ιδιαίτερος.

 

Το άφησα να γεμίσει μισό μπρίκι οπότε τον αραίωσα και δεν έκανα καλό καιμάκι απο πάνω για φρέντο εσρέσσο .

 

Βέβαια είχε κολήσει και στο "εξαιρετικό" μου μπρίκι πολύ αφρός οπότε φταίει κι αυτό. Επρεπε να τον χτυπήσω λίγο με το μιξεράκι για περισσότερο.

 

Για μια δόση γέμισα όλο το χερούλι απο πάνω .. Βγηκε δυνατός νομίζω. 

Και με τα 3/4 γεμάτο για μια δόση βγαίνει μια χαρά φαντάζομαι. Θα το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο lavazza που πήρα στην μπλέ κόκκινη συσκευασία είναι ψιλοκομένος σαν τον γάλλικό καφε.

Περίμενα να δώ κόκους καφέ για τον εσπρέσο. Δεν ξέρω ειμαι και λίγο άσχετος

 

 

εντάξει έτσι είναι και ο illy

 

Λοιπόν μια χαρά έφτιαξε καφέ άψογα.. Ο Lavazza σε φρέντο εσπρέσσο δεν εχει την γεύση που έχουμε συνηθίσει έξω αλλά είναι ιδιαίτερος.

 

Το άφησα να γεμίσει μισό μπρίκι οπότε τον αραίωσα και δεν έκανα καλό καιμάκι απο πάνω για φρέντο εσρέσσο .

 

Βέβαια είχε κολήσει και στο "εξαιρετικό" μου μπρίκι πολύ αφρός οπότε φταίει κι αυτό. Επρεπε να τον χτυπήσω λίγο με το μιξεράκι για περισσότερο.

 

Για μια δόση γέμισα όλο το χερούλι απο πάνω .. Βγηκε δυνατός νομίζω. 

Και με τα 3/4 γεμάτο για μια δόση βγαίνει μια χαρά φαντάζομαι. Θα το δοκιμάσω.

Τι εννοείς, άκοφτους κόκκους (σπόρους) καφέ περίμενες να δεις? Υπάρχει και τέτοια δυνατότητα αλλά πρέπει να τον "αλέσεις" εσύ πριν το βάλεις. Κυκλοφορούν μηχανές αλέσματος (ακόμα και με multi γίνεται), αλλά ο καφεκόπτας μου (που αγοράζω καφέ) λέει ότι θα τον καταστρέψεις αν τον αλέσεις εσύ. Ανάλογα το άλεσμα θα περάσει το νερό χωρίς να "κλέψει" τις ουσίες σωστά. Ο ίδιος με ρωτάει κάθε φορά αν είναι για "ηλεκτρική μηχανή" (τι άλλο υπάρχει? με το χέρι όπως στην ιταλίας? ή το μόκα μπρίκι?) και ρυθμίζει και καλά το πάχος κοπής στο σωστό (3,45 γράφει δεν ξέρω σε τι αντιστοιχεί). Ισως έχει μικρή σημασία και το λέει για παπατζηλίκι.

 

Για fredo εσπεσο αν το πετύχεις πες και εμένα. Oπως τα λες, γίνεται κάτι που δεν έχει την γεύση που έχουμε μάθει (όχι ότι δεν πίνεται απλά είναι αλλιώς πιο "καμένος" ή "πικρός" ίσως?). Προσωπικά την επόμενη φορά θα φτιάξω 2 εσπρέσο με μικρή διάρκια (2 φορές η διαδικασία)  και θα τις βάλω σε ένα ποτήρι με παγάκια. Απλά βαριέμαι την διαδικασία ξαναγέμισε. Για να δούμε

 

Υ.Γ. Δοκιμάστε "χύμα" χαρμάνια από τον καφεκόπτη και όχι επώνυμα τυποποιημένα. Είναι αρκετά οικονομικότερα (13-16€/κιλό) και θα βρείτε ποικιλία που θα σας αρέσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θυμόμουν του κόκους που τους αλέθεις. 

 

Οσο για την γεύση θα την χαρακτήριζα βαριά . Δεν είναι άσχημος απλά δεν τον έχω συνηθίσει. Η πρώτη εντύπωση ηταν μέτρια. Στο δεύτερο καφεδάκι εχει αρχίσει και μου αρέσει. Γενικότερα μου βγήκε βαρύς καφές. Τον ένιωσα στο στομάχι που γενικότερα δεν με πιάνει.

 

Μου θύμισε πολύ μια κάψουλα της νεσπρέσο που είχα δοκιμάσει αρκετά βαριά και με έντονη γεύση.. (Μια με μαυρο χρώμα limited οποιος την θυμάται ας ποστάρει για την ιστορία.. )

 

απ έξω σε καφετέριες παίζει πολύ ο Illy. Θα τον δοκιμάσω κι αυτόν που είναι σίγουρη ας πούμε γεύση αν και έχει διπλάσια τιμή απο λαβαζα

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως τα λες, γίνεται κάτι που δεν έχει την γεύση που έχουμε μάθει (όχι ότι δεν πίνεται απλά είναι αλλιώς πιο "καμένος" ή "πικρός" ίσως?).

 

Οσο για την γεύση θα την χαρακτήριζα βαριά . Δεν είναι άσχημος απλά δεν τον έχω συνηθίσει. Η πρώτη εντύπωση ηταν μέτρια. Στο δεύτερο καφεδάκι εχει αρχίσει και μου αρέσει. Γενικότερα μου βγήκε βαρύς καφές. Τον ένιωσα στο στομάχι που γενικότερα δεν με πιάνει.

Παρεμβαίνω για να πω μόνο ότι αυτό είναι το πιο συνηθισμένο σύμπτωμα κάθε νέου χρήστη εσπρεσιέρας. Παιδιά, ο καφές που σερβίρουν έξω (ο καφές που έχουμε μάθει) είναι συνήθως παραγεμισμένος με παγάκια και ζάχαρη, σε βαθμό που μετά από αρκετό καιρό χρήσης της καφετιέρας, ο καφές από το everest, Γρηγόρη κλπ μοιάζει σχεδόν ζαχαρόνερο. Αν όντως σας φαίνεται πικρός ή βαρύς δοκιμάστε να τον αραιώσετε και εσείς, στην αρχή τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ alfaeffe αλλά εμένα μου φαίνεται αραιός όχι ο καφές των καφετεριών αλλά αυτός που φτιάχνω εγώ για αυτό και προσανατολίζομαι να δοκιμάσω με δύο δόσεις (δύο φορές). Σαν πρότυπο δεν έχω τις καφετέριες που φτιάχνουν "νεροζούμι" αλλα τις καλές. Δεν ξέρω τι μου φταίει με την εν λόγω μηχανή, η δόση το χαρμάνι κάτι άλλο? Το ψάχνω πάντως. Δεν την χρησιμοποιώ και κάθε μέρα (πίνω έξω καφέδες και έναν την ημέρα οπότε κάθεται αρκετά). Για την γεύση του φρεντο που είναι πιο "πικρή" (από illy καφετέριας) λογικά φταίει το χαρμάνι που χρησιμοποιώ και όχι κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο καφεδες τετοιου ειδους ποτε δν ειχα καποια ειδικη σχεση..Απλα δν μου αρεσε πολλες φορες αυτο που μ σερβιραν τα μαγαζια που καποιες φορες ηταν σαν πετρελαιο..Θελησα λοιπον να παρω μια καφετιερα και ημουν κοντα στο να παρω με καψουλες τασιμο κτλ...Τελικα επελεξα αυτη και πραγματικα δν εχει καμια σχεση με ολες αυτες τασιμο νεσπρεσο κτλ..κανει αξιοπρεπη καφε..πολλοι ειδικοι που εχω δει σε αλλα σχολια αναφερουν οτι ειναι ισαξιο με πολυ ακριβες καφετιερες..ααα και τελος το αφρογαλο πετυχαινει στην τασσιμο που εχω δει ειναι σε ταμπλετα και δεν φτιαχνει καν αφρογαλο ειναι ουυσιαστικα γαλα που το παρουσιαζουν σαν αφρογαλο...Οσοι λοιπον θα θελατε μια καφετιερα δν νομιζω οτι υπαρχει καλυτερη επιλογη..το μονο που δν μπορω να εγγυηθω ειναι αν θα αντεξει,γιατι παλιοτερα το γαλλικου που ειχα χαλουσαν..αλλα και παλοι βλεπω στα σχολια καποιος ειπε την εχω εδω και εαν χρονο οποτε οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που το σκέφτομαι και όσον αφορά το καιμάκι του εσπρέσο πρέπει να είναι παχύ για να πείς οτι το πέτυχες;

 

Στις καφετέριες δεν είναι πάντως όλες τις φορές. 

Με το λαβάτζα βγαίνει μια λεπτή στρώση του τέστην .. 

 

(μην σχολιάσετε το ποτηράκι είναι προσωρινό .. ) 

post-51052-0-21556100-1407513542_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο παιδια απο ταμπλετες παιρνει καποιες συγκεκριμενες??Και που τοποθετουνται??Αυτες του τασσιμο τις παιρνει ετσ πληροφοριακα??


τώρα που το σκέφτομαι και όσον αφορά το καιμάκι του εσπρέσο πρέπει να είναι παχύ για να πείς οτι το πέτυχες;

 

Στις καφετέριες δεν είναι πάντως όλες τις φορές. 

Με το λαβάτζα βγαίνει μια λεπτή στρώση του τέστην .. 

 

(μην σχολιάσετε το ποτηράκι είναι προσωρινό .. ) 

Πιστευω οτι παιζει ρολο ο καφες σαν ποιοτητα, το ποσο καφε βαζεις στο μπρικακι και τελος μεχρι ποσο το αφηνεις να βγαλει καφε..για να βγαλει και καιμακι και να γινει πιο πυκνο φεν το αφηνεις πολυ ωρα να βγαλει καφε για μετα τον αραιωνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που το σκέφτομαι και όσον αφορά το καιμάκι του εσπρέσο πρέπει να είναι παχύ για να πείς οτι το πέτυχες;

αυτό είναι πετυχημένο

Και επειδή έχω διαβάσει όλα τα κουλά για να κανείς το παραπανω θες

 

1. Φρεσκοαλεσμενο καφέ ακριβως κομμένο για την μηχανή σου.

2. Παρα πολλούς πεταμενους καφέδες μέχρι να βρεις όλες την αναλογίες και θερμοκρασίες.

3. Μια isomac ( έχω έρωτα με την tea ) με e61 grouphead

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω, 2 like πήρα (πλέον 3 :P). Επίσης δεν νομίζω να κάνω τον έξυπνο απλά επισημαίνω επαναλαμβανόμενες παραλήψεις - λάθη που στη προκειμένη περίπτωση έγιναν ΜΟΝΟ από κεκτημένη ταχύτητα. Βιαζόμαστε για κάτι?

Επειδή βιάστηκες τόσο πολύ να βάλεις πρώτος την προσφορά και τελικά δεν πήρες την ανάλογη ανταπόκριση που περίμενες δεν χρειάζεται να θυμώνεις. Chill man, summertime

Επειδη εκανες αναφορα στα LIKE ριξε μια ματια και στα δικα μ,και αλλη φορα να εισαι λιγοτερο ειρωνικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο παιδια απο ταμπλετες παιρνει καποιες συγκεκριμενες??Και που τοποθετουνται??Αυτες του τασσιμο τις παιρνει ετσ πληροφοριακα??

Ποιες ταμπλέτες φίλε μου!?! Είπαμε μηχανή που παίρνει "χύμα" αλεσμένο καφέ είναι. ΔΕΝ παιρνει καμία ταμπλέτα. Με το κουτάλι γεμίζεις το κλείστρο με καφέ και το πατάς και το τοποθετείς.

 

Μακρυά από "κλεφτροταμπλέτες" που πληρώνεις το "στανταρ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες ταμπλέτες φίλε μου!?! Είπαμε μηχανή που παίρνει "χύμα" αλεσμένο καφέ είναι. ΔΕΝ παιρνει καμία ταμπλέτα. Με το κουτάλι γεμίζεις το κλείστρο με καφέ και το πατάς και το τοποθετείς.

 

Μακρυά από "κλεφτροταμπλέτες" που πληρώνεις το "στανταρ".

Το διαβασα σε πολλα σχολια οτι παιρνει και ταμπλετες..δες και πιο πανω...πληροφοριακα ρωτησα για καμμια σοκολατα ισως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...