Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-130BS 36.95 € @eshop


liverpoolman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το διαβασα σε πολλα σχολια οτι παιρνει και ταμπλετες..δες και πιο πανω...πληροφοριακα ρωτησα για καμμια σοκολατα ισως

 

Αυτές είναι κάτι χάρτινες κάψουλες (μερίδες όπως αναφέρθηκε σωστά σε προηγούμενο ποστ), δεν έχουν σχέση με αυτές που παίρνουν οι καψουλομηχανές και δεν αξίζουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτό είναι πετυχημένο

Και επειδή έχω διαβάσει όλα τα κουλά για να κανείς το παραπανω θες

 

1. Φρεσκοαλεσμενο καφέ ακριβως κομμένο για την μηχανή σου.

2. Παρα πολλούς πεταμενους καφέδες μέχρι να βρεις όλες την αναλογίες και θερμοκρασίες.

3. Μια isomac ( έχω έρωτα με την tea ) με e61 grouphead

 

 

ξέχασες το (4) και ποιο σημαντικό  1500 € για εξοπλισμό! 

Ποιες ταμπλέτες φίλε μου!?! Είπαμε μηχανή που παίρνει "χύμα" αλεσμένο καφέ είναι. ΔΕΝ παιρνει καμία ταμπλέτα. Με το κουτάλι γεμίζεις το κλείστρο με καφέ και το πατάς και το τοποθετείς.

 

Μακρυά από "κλεφτροταμπλέτες" που πληρώνεις το "στανταρ".

 

Μπορεί να βάλει αν θέλει αυτές της έτοιμες δόσεις ( Περίπου 16-20 τεμ. ) καφέ που είναι σε χάρτινη συσκευασία, υπάρχουν και στο S.M.

( προσωπικά της βρίσκω αρκετά καλές, αλλά και σχετικά ακριβότερες σε βαθμό να μην τις αγοράζω μόνο για οικονομικούς λόγους! ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή δεν είναι καλύτερη;

http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-170bs-p-HAP.105210

 

Πάντως μια arielli που αγορασα απο το e-shop δεν κάνει καλό καφέ. Μυρίζει πλαστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή δεν είναι καλύτερη;

http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-170bs-p-HAP.105210

 

Πάντως μια arielli που αγορασα απο το e-shop δεν κάνει καλό καφέ. Μυρίζει πλαστικό

 

Στα ίδια έιναι και αυτή (αναφέρθηκε νομίζω πρίν ενα μικρό + υπερ της) . Αν σου αρέσει το design τσίμπα τη . 

 

Παιδιά οσον αφορά την πλαστικίλα .

 

1)Επλυνα τον κάδο με υγρό πιάτων και τα αποσπώμενα εξαρτήματα. Αφησα τον κάδο γεμάτο με νερό και το υγρό πιάτων για κάμποση ώρα. (1ώρα +) Μπορείτε να καθαρίσετε και με ξύδι.

2) γέμισα τον κάδο 1 φορες με νερό και το άφησα να τρέχει μέσα απο την καφετιέρα

3) γεμισα τον κάδο 1 φορά με νερό και έριξα 2 σταγόνες φαίρυ λεμόνι . Οταν τελείωσε εβαλα ακόμη ενα κάδο στο μαξ να τρέξει για να το ξεβγάλει.

 

Το βήμα 3 το κάνετε με δική σας ευθύνη.

 

Μετα απο τα 3 αυτά βήματα ο πρώτος καφές είχε μια υποψία μυρωδιάς πλαστικού.

Απο τον δεύτερο καφέ και μετά μειώθηκε και στον 4-5 εξαφανίστηκε.

 

 

Λογικά στο εμπόριο θα υπάρχουν καθαριστικά για τις οσμές και ειδικά για καφετιέρες. Οπως υπάρχουν σίγουρα για άλατα.

Αν βρώ στο σουπερ θα ενημερώσω αν και δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχω αυτην την καφετιερα. Την ειχα παρει 35ευρω σε προσφορα απο e-shop. Πολυ καλη και κανει καλο καφε. Αλλα πολυ ατσαλια ρε παιδια.. (δεν λεω για την συγκεκριμενη αλλα γενικα εσπρεσιερες με γκρουπιερα). Τελικα αγορασα και μια dolce gusto με καψουλες nesspreso, πολυ ευκολια πλεον αλλα για να λεμε την αληθεια τον καφε που κανει η arieli δεν το κανει η dolce gusto.

 

Συμπερασμα: για 35 ευρω αξιζει και με το παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εσπρεσσο φρεντο

 

χρησιμοποιουμε τον δοσομετρητη της μηχανης

για κανονικο καφε μια δοση, για δυνατο 1 3/4

παταμε καλα τον καφε

γεμιζουμε ποτηρι καπουτσινο μεχρι την μεση

διαλυουμε την ζαχαρη στο ποτηρι καλα

χτυπαμε το περιεχομενο σε σεικερ με 2 παγακια και το ριχνουμε σε ποτηρι με ακομα 2 παγακια

 

υγ: αν τρεξει παραπανω καφες το μονο που παιρνουμε ειναι παραπανω καφεινη μιας και τα θρεπτικα συστατικα που υπηρχαν τα εχει ηδη παρει μεχρι την ποσοτητα του lungo (ποσοτητα σχεδον μισου ποτηριου καπουτσινο)

 

για καπουτσινο φρεντο

δεν χτυπαμαι τον καφε στο σεικερ, απλα τον ριχνουμε οπως ειναι ζεστος σε ποτηρι με 3-4 παγακια και χτυπαμε σε σεικερ 3 εκ υψος γαλα με 1 παγακι για μισο λεπτο

 

γενικα αποφευγω το μιξερακι μιας και στο χερι θελει ελαχιστο χρονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εσπρεσσο φρεντο

 

χρησιμοποιουμε τον δοσομετρητη της μηχανης

για κανονικο καφε μια δοση, για δυνατο 1 3/4

παταμε καλα τον καφε

γεμιζουμε ποτηρι καπουτσινο μεχρι την μεση

διαλυουμε την ζαχαρη στο ποτηρι καλα

χτυπαμε το περιεχομενο σε σεικερ με 2 παγακια και το ριχνουμε σε ποτηρι με ακομα 2 παγακια

 

υγ: αν τρεξει παραπανω καφες το μονο που παιρνουμε ειναι παραπανω καφεινη μιας και τα θρεπτικα συστατικα που υπηρχαν τα εχει ηδη παρει μεχρι την ποσοτητα του lungo (ποσοτητα σχεδον μισου ποτηριου καπουτσινο)

 

για καπουτσινο φρεντο

δεν χτυπαμαι τον καφε στο σεικερ, απλα τον ριχνουμε οπως ειναι ζεστος σε ποτηρι με 3-4 παγακια και χτυπαμε σε σεικερ 3 εκ υψος γαλα με 1 παγακι για μισο λεπτο

 

γενικα αποφευγω το μιξερακι μιας και στο χερι θελει ελαχιστο χρονο...

Ερώτηση η μια δόση είναι ενα κουτάλι γεματο της μηχανής; 

 

Και κάνεις 1 καφέ φρέντο εσπρέσο για πχ.

 

Ρωτάω γιατι τον βγάζει λίγο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τρεξει παραπανω καφες το μονο που παιρνουμε ειναι παραπανω καφεινη μιας και τα θρεπτικα συστατικα που υπηρχαν τα εχει ηδη παρει μεχρι την ποσοτητα του lungo (ποσοτητα σχεδον μισου ποτηριου καπουτσινο)

Το πρώτο πράγμα που βγαίνει, όταν περνάει καυτό νερό απο τους κόκκους του καφέ, είναι η καφεΐνη. Για αυτό άλλωστε ο εσπρέσο είναι δυνατός παρόλο που είναι σε μικρή ποσότητα. ;)

 

(Fun fact: μια απο τις μεθόδους παραγωγής ντεκαφεινέ καφέ είναι περνώντας τον από νερό για σύντομο διάστημα, ώστε να φύγει η καφείνη αλλά όχι τα αρώματα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα και πήρα καφέ Φρέσκο! αλεσμένο από τα Coffe Island ( είχα ακούσει και καλά σχόλια), πήρα τον μεσαίο σε δύναμη ,απ'όσο έψαξα πρέπει να μου έδωσαν τον κλασσικό λογικά , αλλά μου φάνηκε ελαφρύς και χωρίς κάποιο άρωμα ή ιδιαίτερη γεύση ( ερώτηση: ο extra που έχουν είναι καλύτερος ή δεν αξίζει τον κόπο? αν ξέρει κάποιος ας απάντηση ).

 

Συνήθως έπαιρνα  από S.M όπως είπα για λόγους οικονομίας αλλά και ευκολίας. Έχω φτάσει σε ένα σημείο να φτιάχνω καφέ αρκετά καλό  με μηχανή εφάμιλλη αυτής εδώ( silvercrest lidi) αλλά μου λείπει τo κάτι παραπάνω ρε γαμώτο! για να γίνει άριστος ο καφές και όσο να ναι δεν μπορώ να βελτιώσω κάτι άλλο παρά μόνο την ποικιλία καφέ...Είχα διαβάσει και ότι χωρίς φρεσκοκομένο καφέ δεν πας πουθενά αλλά τελικά το αποτέλεσμα σε αυτήν την περίπτωση δεν έλεγε κάτι και απ'όσο είδα το κιλό σε αυτόν κάνει 26€ ενώ απ τους άλλους βρίσκω και σε προσφορά 1 κιλό (4Χ250γρ. ) με 10€  ( θέλω να πω ότι η διαφορά στην γεύση ήταν σχεδόν ανύπαρκτη αλλά στην τιμή φαίνεται και αρκετά μάλιστα). Μπορεί να βοηθήσει κάποιος   ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο πράγμα που βγαίνει, όταν περνάει καυτό νερό απο τους κόκκους του καφέ, είναι η καφεΐνη. Για αυτό άλλωστε ο εσπρέσο είναι δυνατός παρόλο που είναι σε μικρή ποσότητα. ;)

 

(Fun fact: μια απο τις μεθόδους παραγωγής ντεκαφεινέ καφέ είναι περνώντας τον από νερό για σύντομο διάστημα, ώστε να φύγει η καφείνη αλλά όχι τα αρώματα)

http://www.cretanfoodnews.gr/node/413

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φρέσκοκομμένος καφές δεν είναι απαραίτητα καλύτερος. Το θέμα είναι πότε καβουρδίστηκε. Πριν το καβούρδισμα, οι σπόροι του καφέ διατηρούνται αναλοίωτοι για μήνες. Μετά το καβούρδισμα το άρωμα χάνεται σταδιακά. Αν στο coffee island είχαν καβουρδίσει τον καφέ πριν από κανένα μήνα, λογικά δεν είδες διαφορά από αυτόν του σούπερ-μάρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός, αλλα ναι στο lidl (και αλλού φαντάζομαι) έχει ταμπλέτες με 1-2€ που είναι για καθαρισμό αλάτων σε καφετιέρες, εσπρεσιέρες, βραστήρες κτλ. Ενα μικρό μπλέ κουτάκι είναι και έχει μέσα μερικές ταμπλέτες (αναβράζουσες ένα πράγμα).

Τοποθετείς την ταμπλέτα σε μισο λίτρο νερό (όσο λέει στις οδηγίες) που έχεις βάλει στο δοχείο νερού. Μετά λειτουργείς την καφετιέρα χωρίς καφέ μέχρι να αδειάσει το νερό. Κατόπιν αλλάζεις το νερό 2-3 φορές και ξαναλειτουργείς την καφετιέρα χωρίς καφέ επίσης (και χωρίς ταμπλέτα) για να ξεπλυθεί από το "χημικό".

Νομίζω γίνεται και με ξύδι η ίδια διαδικασία αλλα οι ταμπλέτες δείχνουν πιο επαγγελματικές. 

 

Με την "πλαστικούρα" τι κάνουμε; Και ναι όπως ειπώθηκε περνάει και στο καφέ απλά δεν είναι τόσο έντονο. Εγώ απλά αλλάζω το νερό πριν κάθε χρήση αλλα δεν πρέπει να είναι μόνο ο κάδος νερού που συμβάλει στο φαινόμενο αλλα γενικότερα ο μηχανισμός. Δεν έχω εμπειρία από άλλες καφετιέρες και δεν ξέρω αν είναι "φυσιολογικό" ή "αποδεκτό".  

Χθες γυρισα απο το LIDL της γειτονιας μου και δεν βρηκα κατι παρα μονο αυτες που ειναι για τα αλατα στα πλυντηρια (Στυλ calgon).Δε νομιζω να εννοεις αυτες σωστα?

Επισης μια υπαλληλο που ρωτησα δεν γνωριζε κατι.Ειναι καθαριστης αλατων μονο για καφετιερες?Τον ειχες παρει προσφατως η πιο παλια (και καταργηθηκε)...Υπαρχει κατι αντιστοιχο αλλου (πχ carrefour)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...