Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!Έχω τα Windows 10 64 bit,αλλα μερικά πρόγραμμα είναι 32 bit. Θα έχω πρόβλημα άμα το αφήσω έτσι? Μπορώ να κάνω τίποτα για να το διορθώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάποια προγράμματα είναι 32 bit, δεν υπάρχει κάτι να διορθώσεις σε αυτό,απλώς έτσι είναι τα προγράμματα. Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα αν τα αφήσεις έτσι συνεπώς μην αγχώνεσαι, όλοι έχουμε και 32 bit προγράμματα σε 64 λειτουργικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Έχω τα Windows 10 64 bit,αλλα μερικά πρόγραμμα είναι 32 bit. Θα έχω πρόβλημα άμα το αφήσω έτσι? Μπορώ να κάνω τίποτα για να το διορθώσω?

Δεν ειναι προβλημα για να θελει "διορθωση".

Σε 64bit περιβαλλον μπορουν να εγκατασταθουν και 32bit και 64bit εφαρμογες.

 

Στις περισσοτερες περιπτωσεις, ο installer του προγραμματος/εφαρμογης που προσπαθεις να εγκαταστησεις "στελνει" τα αρχεια στο "Program Files (x86)" οταν προκειται για 32bit εφαρμογη και στο (σκετο) "Program Files" οταν προκειται για 64bit εφαρμογη.

 

Μπορει να τυχει βεβαια να μπουν αρχεια 32bit εφαρμογης στο σκετο "Program Files", αλλα δεν τρεχει τιποτα, και παλι θα δουλευει η εφαρμογη. Αν εισαι ψυρρας και τα θες ολα στη σωστη θεση τους, μπορεις κατα την εγκατασταση (η οποια συνηθως θα πρεπει να ειναι manual και οχι automatic), να ελεγχεις το PATH και αν ειναι λαθος, να το διορθωνεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να τα παρω απο την αρχη.

 

Ειχα τα 8.1 γνησια εκανα αναβαθμιση στα 10 και μετα εκανα καθαρη εγκατασταση τα 10 γιατι οι αναβαθμισεις απο Windows σε Windows δεν μου αρεσουν.

 

Στην καθαρη εγκατασταση των 10 τα Windows ενεργοποιηθηκαν κανονικα χωρις να βαλω serial δηλαδη βαση hardware id

 

Απο τοτε προσθεσα εναν δισκο 2TB για αποθηκη γιατι ειχα μονο τον 850 pro και μια καρτουλα mini pci wireless

 

Σημερα που αναγκαστικα λογω βλακειας του γιου μου εκανα Format με τα 10 τα Windows δεν ενεργοποιουνται!!!

 

Δηλαδη την παραμικρη αλλαγη που θα κανουμε στο Hardware του υπολογιστη θα πρεπει να βαζουμε τα 7-8-8.1 να τα ενεργοποιουμε μετα Update τα 10 κλπ κλπ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικο με το απο πανω:

 

το Hardware Identification (HWID) αλλαζει αν βγαλω τον αρχικο δισκο απο το λαπτοπ και βαλω SSD?
σκοπευω να κανω καθαρη εγκατασταση σε νεο SSD σε Win 10 ή σε 8.1...θα εχω προβλημα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακομα βλακεια που ειδα ειναι οτι στο Windows Update μου εβγαζε κατι αναβαθμισεις που ελεγαν για τα Windows 8.1 ασχετα που ειχα κανει καθαρη εγκατασταση τα 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση?? Εβαλα τα Windows 10 στο Laptop και τωρα δεν μπορω να συνδεθω στο wifi! Σε οποιο δικτυο και να μπω λεει οτι η συνδεση ειναι περιορισμενη!

Φταινε τα Windows??

Eίχα το ίδιο θέμα, με wireless n router.

Device manager, properties στην ασύρματη, advanced, κάπου λέει 802.11n νομίζω, το έβαλα στα 40hz και έπαιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... Εγκατέστησα κ εγώ τα 10αρια με clean install.. Καλά μου φάνηκαν αν και αρκετά bug, αλλά αρχή είναι ακόμα. Είναι κάτι που πρέπει να κάνω αρχικά? έκανα αυτό για την "κατασκοπία". Υπάρχει κάτι άλλο?

Επίσης τι μπορώ να κάνω για να μην τρώει τόσο πολύ ram? (0.8/2.9-idle) το μόνο που θέλω είναι internet, ταινίες και cinema 4d-photoshop. Ότι άλλο tool που είναι πέρα από αυτά δεν με ενδιαφέρουν. 

 

Ας κάνει κάποιος ένα tutorial με το τι να κάνουμε με την εγκατάσταση των 10. Τι απενεργοποιούμε, πως και τι να προσέξουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ASUS 1215 netbook με Win 7 μετα την αναβαθμιση σε Win 10 δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το WiFi.(Δεν με αφήνει να κάνω ON το πλήκτρο που έχει στις ρυθμίσεις).Σαν συσκευή(Qualcomm Atheros)  λέει ότι λειτουργεί κανονικά και οι drivers οκ. Αναγκάστηκα να επιστρέψω σε win 7 όπου λειτουργεί κανονικά. Γνωρίζει κάποιος λύση για τα 10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα να κανω τα διαθεσιμα update στα 10αρια μηπως και γινουν πιο γρηγορα αλλα δεν βελπω καπου αυτη την επιλογη στον πινακα ελεγχου οπως στα παλια windows.

 

Απο που μπορω να δω διαθεσιμες ενημερωσεις ?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα να κανω τα διαθεσιμα update στα 10αρια μηπως και γινουν πιο γρηγορα αλλα δεν βελπω καπου αυτη την επιλογη στον πινακα ελεγχου οπως στα παλια windows.

 

Απο που μπορω να δω διαθεσιμες ενημερωσεις ?

 

Ευχαριστω.

 

Start --> settings --> update & security --> windows update

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... Εγκατέστησα κ εγώ τα 10αρια με clean install.. Καλά μου φάνηκαν αν και αρκετά bug, αλλά αρχή είναι ακόμα. Είναι κάτι που πρέπει να κάνω αρχικά? έκανα αυτό για την "κατασκοπία". Υπάρχει κάτι άλλο?

Αυτό δυστυχώς είναι ένα πάρα πολύ μεγάλο πρόβληματων Windows 10. Αλλα και που ρυθμίζονται αυτά για την κατασκοπία, πολύ φοβάμαι οτι είναι "dummy switches", όπως τα λένε έξω. Γενικά, τα Windows 10 έφαγαν πολύ καυτήριασμα και απο διεθνές κανάλια όσον αφορά την ιδιωτικότητά τους. Εγώ γι'αυτό δεν θα τα βάλω. Δεν τα λέω μόνο εγώ:

 

 

 

 

http://wccftech.com/windows-10-adoption-rate-slows-down-amid-privacy-concerns/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να κάνεις, όταν θα κάνεις update, θα σου πάρει η ms οτι προσωπικά δεδομένα θέλει, γιατί έχεις συμφωνήσει στους όρους χρησης των win 10.

 

Η μόνη λύση είναι να κάνεις update μόνο μετά απο clean install (low lvl format αλλά οχι απο το iso των windows)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να κάνεις, όταν θα κάνεις update, θα σου πάρει η ms οτι προσωπικά δεδομένα θέλει, γιατί έχεις συμφωνήσει στους όρους χρησης των win 10.

 

Η μόνη λύση είναι να κάνεις update μόνο μετά απο clean install (low lvl format αλλά οχι απο το iso των windows)

Βάλε και ότι δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις τα update πλέον, όπως μπορούσες στα προηγούμενα και παλιότερα Windows. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι, αν είσαι Admin να αναβάλεις κάποια update, και αυτό μέχρι κάποιο χρονικό διάστημα. Όσον αφορά τα προσωπικά δεδομένα, στα Windows 10 μπορεί να σου συλλέξει τα προσωπικά σου δεδομένα και χωρίς να κάνεις update. Είναι επίσημα spyware απ'τη μάνα τους, με τη διαφορά ότι δεν υπάρχει αντιικό γι'αυτά. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...