Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν αγορασεις απο το store της microsoft τα win 10 ως download στην ουσια ειναι η retail εκδοση; Γιατι θελω να μπορω να μετακινησω το license σε αλλο μηχανημα αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να πω και την δικη μου εμπειρια.

Εχω 2 laptop, το δικο μου (dell με i-5 και 8 ram και 8850 amd gpu) και καλα "δυνατο" στο οποιο εκανα clean install τα w10. Εχω και ενα μιας συναδελφου (lenovo με amd cpu και 4 ram) ρημαδι στο οποιο εκανα upgrade.

 

Της συναδελφου κανει χρηση 1,5-2gb περιπου ram και το δικο μου 4-5,5gb. Γιατί; Memory leak ή σωνει και καλα τρωει τη μιση απο οση ram βρισκει; Επισης η αυτονομια μου απο 5-6 ωρες εχει πεσει σε 2-3 και ειναι λογικο αφου το ακουω να παλευει και να ζεσταίνεται ασταμάτητα. Εβαλα ο,τι drivers βρηκα απο dell, ωστοσο τα ιδια. Εχει παθει κανεις κατι αντιστοιχο; Επισης bootαρουν αρκετα πιο αργα απο τα 8.1 που ειχα πριν. Ξενερα. Ξερω οτι ειναι νωρις και δεν εχουν δοκιμαστει, αλλα μηπως ειναι λιγο γτπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να ρωτησω κατι και συγνωμη αν εχει απαντηθει. 

 

Ειχα τα windows 8.1 και εκανα την αναβαθμιση στα 10 μεσω ιντερνετ κανονικα, τωρα αν θελω να κανω καθαρη εγκατασταση απο στικακι πως θα το κανω? και με το serial number για την ενεργοποιηση τι θα γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να ρωτησω κατι και συγνωμη αν εχει απαντηθει. 

 

Ειχα τα windows 8.1 και εκανα την αναβαθμιση στα 10 μεσω ιντερνετ κανονικα, τωρα αν θελω να κανω καθαρη εγκατασταση απο στικακι πως θα το κανω? και με το serial number για την ενεργοποιηση τι θα γινει?

Αφου κανεις την αναβαθμιση και κανεις sign in με τον λογαριασμο σου (και ενεργοποιηθουν τα windows), μετα κατεβαζεις το iso με windows media creation tool και κανεις clean install. Οταν πας να ξανακανεις sign in στο φορμαρισμενο λειτουργικο λογικα θα εισαι ενταξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια. να ρωτησω και εγω κατι. ψηνομαι να βαλω τα 10αρια αλλα αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι το gaming. 

επειδη το μονο δελαρ που βλεπω ειναι το directx 12 . 

θα επωφεληθω στα παλια παιχνιδια? η θα δω διαφορα μονο στα νεα παιχνιδια με directx 12?

 

κυριως fps multiplayer παιζω και κατα κυριο λογο call of duty.

 

να μεινω στα 8.1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω με τη σειρά μου τη γνώμη μου για τα 10αρια κάνοντας και ένα mini review
 
Έχοντας εμπειρία από τα windows 10 αφού τα έχω αρκετό καιρό στο σταθερό μου ως insider, αποφάσισα να τα βάλω στο laptop.
Το σύστημά στο οποίο έγινε εγκατάσταση είναι το Lenovo Y50-70 (Intel i7-4710HQ/15.6FHD/8GB/1TB+8GB SSHD/GTX860M 4GB)
 
Το σύστημα είχε εγκαταστημένα γνήσια windows 8.1, έγινε αναβάθμιση με το media creation tool, ενεργοποιήθηκαν κανονικά και στα καπάκια φορματ και καθαρή εγκατάσταση.

Πρώτο φάουλ από τη microsoft η αυτόματη εγκατάσταση drivers: έχοντας εγκαταστήσει όλους τους drivers από τη σελίδα της lenovo, έκαναν αυτόματη ενημέρωση των drivers ήχου της realteck με αποτέλεσμα να εξαφανιστεί το dolby sound της lenovo. Αναγκάστηκα και έκανα απεγκατάσταση, εγκατάσταση εκ νέου του driver της Lenovo και μπλοκάρισμα του αυτομάτου update με αυτό https://support.microsoft.com/en-us/kb/3073930.

 

Φάουλ της lenovo, ότι δεν είχε βγάλει το πρόγραμμα Lenovo Energy Manager για win10 με αποτέλεσμα να βάλω αυτό για τα 8.1, το οποίο δουλεύει μια χαρά μέχρι στιγμής

 

Εμφάνιση: Το Start μενού επέστρεψε  και παρεμπιπτόντως μου αρέσει αρκετά (στα 8.1 χρησιμοποιούσα το startisback).

 

pWugNls.jpg

 

 

  • Μπορείς να καρφιτσώσεις τα προγράμματα σου σε ομάδες και να τις ονομάσεις όπως θες.
  • Μπορείς να αλλάξεις μέγεθος στα εικονίδια καθώς και σε όλο το μενού
  • Με δεξί κλικ στο κουμπί σταρτ βγάζει μια λίστα με χρήσιμες συνδέσεις και επιλογές
  • Κέντρο ενεργειών
  • θα μπορούσε να ειναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμο.
  • θα μπορούσαν τα εικονίδια των προγραμμάτων να ναι διάφανα και όχι μπλε (στην περιπτωση μου)
  • CL6ivCq.jpgLyKmX1x.jpg

 

Ταχύτητα-απόδοση.

  • H Κατανάλωση Ram έχοντας σχεδόν τις ίδιες διεργασίες και υπηρεσίες να τρέχουν με τα 8.1, είναι λίγο μεγαλύτερη (100 Mb σε σχέση με τα 8.1). Να τονίσω ότι προσπαθώ να απενεργοποιώ οποία υπηρεσία δε χρειάζεται.

huDUid7.pngk4cdSuB.jpg

 

  • Βoot time: 14-15 sec (1 δευτερόλεπτο περισσότερο από τα 8.1 https://www.youtube.com/watch?v=8ZeM-QTsxx0
  • Νομίζω όταν κάνω επανεκκίνηση αργεί περισσότερο σε σχέση με όταν κάνω απλό τερματισμό
  • 3dmark: λίγο καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με τα 8.1 Link.png Site: win8.1   Link.png Site: win10
  • Διάρκεια μπαταρίας  στα ίδια με τα win8.1, ίσως ελάχιστα καλύτερη

 

Νέες εφαρμογές:

  • cortana: παίζοντας λίγο μαζί της είναι αρκετά καλή και πλήρως συνδεδεμένη με το λειτουργικό ( καλό και κακό ταυτόχρονα). Για να χρησιμοποιηθεί θα πρέπει να έχουμε επιλέξει περιοχή και γλώσσα αγγλικά.Προσωπικά την έχω απενεργοποιημένη τελείως
  • 3d builder: πολύ καλώ δωρεάν προγραμματάκι σχεδίασης μοντέλων
  • Edge browser:αρκετά γρήγορος και σταθερός αλλά δεν μπορώ να τον χρησιμοποιώ αν δε βγουν plugins
  • Groove Music and Film & TV: για μένα τελείως αδιάφορες της απεγκατεστησα (δείτε Link.png Site: εδώ )
  • Phone Companion: αρκετά χρήσιμη εφαρμογή για να συγχρονίζεις το κινητό σου με τον υπολογιστή ταμπλετ κτλ

Προσωπικά δεδομένα: εδώ γίνεται ένας χαμός προσωπικά έχω απενεργοποιήσει τα πάντα χρησιμοποιώ τοπικό λογαριασμό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια. να ρωτησω και εγω κατι. ψηνομαι να βαλω τα 10αρια αλλα αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι το gaming. 

επειδη το μονο δελαρ που βλεπω ειναι το directx 12 . 

θα επωφεληθω στα παλια παιχνιδια? η θα δω διαφορα μονο στα νεα παιχνιδια με directx 12?

 

κυριως fps multiplayer παιζω και κατα κυριο λογο call of duty.

 

να μεινω στα 8.1?

Στα παιχνιδια που εχουν βγει μεχρι τωρα δεν υπαρχει αισθητη διαφορα στην αποδοση οσον αφορα τα λειτουργικα 8.1 και 10. Το dx12 θα το εκμεταλλευτουμε οταν βγουν και οι αντιστοιχοι τιτλοι που το υποστηριζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου κανεις την αναβαθμιση και κανεις sign in με τον λογαριασμο σου (και ενεργοποιηθουν τα windows), μετα κατεβαζεις το iso με windows media creation tool και κανεις clean install. Οταν πας να ξανακανεις sign in στο φορμαρισμενο λειτουργικο λογικα θα εισαι ενταξει.

τελικα δουλεψε! ευχαριστω!

Επεξ/σία από ababapanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα w10 δεχονται πειρατικα προγραματα η παιχνιδια? Εν τελη αξιζει η αναβαθμιση απο w8.1?

δέχονται κανονικά απ όσο έχω δοκιμάσει για δοκιμαστικούς σκοπούς.

 

Το αν αξίζει η αναβάθμιση η οχι το ξέρεις εσυ βάσει των συμπερασμάτων που έχουν βγει σχετικά με την "κατασκοπία" του λειτουργικού.

Παραπάνω επιδόσεις απο τα 8.1 δεν θα δεις,ίσως ελάχιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως βλέπετε στη φωτό κάνοντας σκρολλάρισμα με το toutchpad του λαπτοπ πετάει ανά άκυρα διαστήματα πετάει το παράθυρο της αναζήτησης στη αριστερή πλευρά. Υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω; Λογικά υπάρχει κάποια επιλογή για το άνοιγμά του με σύρσιμο στο pad αλλά δε το βρίσκω.

 

post-162772-0-81417800-1440265269_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...