Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φανταζομαι πως δεν βλεπεις το οξυμωρο της προτασης ε?

"Δεν εμπιστευομαι καθολου την Microsoft (ή την x-y-z εταιρεια). Τον αγνωστο που μου τα δινει πειρατικα με οτιδηποτε επακολουθο μπορει να εχει αυτο (aka "δωρακια" που μπορει να περιλαμβανουν), αυτον ναι, τον εμπιστευομαι."

Περι ορεξεως.

Εδω και 8 χρονια, ιχνος ιου και spyware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και 8 χρονια, ιχνος ιου και spyware.

 

Για την ακρίβεια αρχίζει Τρωικός πόλεμος αν ψωνίσεις απερίσκεπτα. Αλλά και στα iso έχουν δωράκια μέσα, δόξα τω θεώ δεν έχουμε παράπονο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και 8 χρονια, ιχνος ιου και spyware.

 

Έχεις κάνει scan και το ξέρεις; Γιατί άμα έχεις κολλήσει trojan αυτή είναι η δουλειά του. Παίρνει στοιχεία απο το pc σου ή το χρησιμοποιεί (τους πόρους) χωρίς να το καταλάβεις. Δεν έχουν όλα τα malware τα ίδια συμπτώματα.

 

πχ άμα κολλήσεις τον CryptoLocker, προφανώς θα το πάρεις χαμπάρι γιατί θα σου ζητάει λύτρα για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή και τα αρχεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εδω και 8 χρονια, ιχνος ιου και spyware.

Right. Καθως εχεις την εντυπωση πως ο καθε ιος/malware/spyware/rootkit το κανει βουκινο οτι τρεχει στο pc σου.

FYI εχω λογο που το τελευταιο το βαλα σε bold. Και οχι, το full scan σε safe mode με το fully updated [vendor-name] antimalware/antivirus/antiοτιδηποτε,  δεν σε σωζει 100%. Btw, μπολικα απο αυτα τα anti δεν ειναι οσο ασφαλη υποσχονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, εγω εκανα κρατηση τα windows αλλα δεν μου εμφανισε πουθενα να βαλω email. Μηπως το πηρε απο τον υπολιγιστη γιατι ειμαι συνδεδεμενος με λογαριασμο microsoft. (Μιλαμε παντα για win 8.1 αυθεντικα)

 

επισης μου βγαζει οτι τα win 10 μπορει να εχουν προβλημα με την καρτα γραφικων μου hd radeon 8670. Θα βγαλει η amd καινουριους drivers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, σήμερα μίλησα με τη Microsoft Hellas. Ρώτησα για αυτό το update.

Λοιπόν, για αρχή έχω τα Windows 8.1 professional (retail κλειδάκι). Ρώτησα για το αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το κλειδί μου των 8.1 για το iso των 10 για καθαρή εγκατάσταση όταν βγει. Μου είπαν ακριβώς ότι, δεν έχει εξακριβωθεί ακριβώς τι και πως θα γίνει αυτό με τη καθαρή εγκατάσταση. Αλλά θα βγάλουν σχετική ανακοίνωση. Όσων αφορά το μήνυμα που βγάζει στα Windows, αυτό είναι για upgrade, ΜΈΣΑ από το λειτουργικό. Δεν θα σου κατεβάσει τίποτα iso και τέτοια. Αυτό σημαίνει ότι δεν χάνεις τίποτα! (αλλά παρ' όλα αυτά, προτρέπουν να κρατήσεις backup από σημαντικά αρχεία). Αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως έγραψαν παραπάνω και όπως έγραψαν και στην σελίδα της Microsoft στο Facebook, "δεν αναμένονται προβλήματα συμβατότητας". Οπότε αν έχεις 7/8/8.1 σίγουρα ότι είχες θα παίζει.

Επεξ/σία από MSSB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψαν παραπάνω και όπως έγραψαν και στην σελίδα της Microsoft στο Facebook, "δεν αναμένονται προβλήματα συμβατότητας". Οπότε αν έχεις 7/8/8.1 σίγουρα ότι είχες θα παίζει.

 

Αν εχουν γραψει κατι τετοιο, για να μην το πω 'υπερφίαλο', θα το πω τουλαχιστον 'ανευθυνο'!

 

Ναι, δεν ξερουν τι τους γινεται!

Σε καθε μεταβαση, παντα, κατι δεν μου επαιζε.

Οχι σοβαρο ισως, αλλα ομως ηθελε το ψαξιμο του, και την λυση του. Για αλλους μπορει να ηταν πιο σημαντικα τα προβληματα....

Το να  μας λεει η Ms 'ολα θα ειναι καλα', με κανει να σκεφτομαι αυτο που ειπωθηκε απο αρκετους users που αναμενουν να τα βαλουν τα win10 οταν θα βγει το πρωτο service pack, οτι η ms ψαχνει για πειραματοζωα! Εχουν δικιο μαλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανείς αν σε αυτήν την αλλαγή τα νέα windows 10 θα εγκατασταθούν σαν ένα νέο update όποτε δεν θα χάσουμε και τα αρχεία μας ή θα χρειαστεί να γίνει ολική επαναφορά του συστήματος στο PC και δεν θα μείνει κανένα αρχείο.

Edit: είδα την απάντηση πιο πάνω

Επεξ/σία από ~Aggelos~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο promo, κάνει απλά upgrade και δεν χάνεις τίποτα. Αλλά όπως λέει και η MS, καλό είναι να κρατήσεις τίποτα ευαίσθητα αρχεία σε backup.


Αν εχουν γραψει κατι τετοιο, για να μην το πω 'υπερφίαλο', θα το πω τουλαχιστον 'ανευθυνο'!

 

Ναι, δεν ξερουν τι τους γινεται!

Σε καθε μεταβαση, παντα, κατι δεν μου επαιζε.

Οχι σοβαρο ισως, αλλα ομως ηθελε το ψαξιμο του, και την λυση του. Για αλλους μπορει να ηταν πιο σημαντικα τα προβληματα....

Το να  μας λεει η Ms 'ολα θα ειναι καλα', με κανει να σκεφτομαι αυτο που ειπωθηκε απο αρκετους users που αναμενουν να τα βαλουν τα win10 οταν θα βγει το πρωτο service pack, οτι η ms ψαχνει για πειραματοζωα! Εχουν δικιο μαλλον!

Κανείς δεν σου λέει βάλε Win. 10 right away. Προσωπικά, θα περιμένω τους πάντες να περάσουν, πριν το κάνω και εγώ. Και αυτό, όταν με το καλό βγει official iso από την MS ;)

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ξεκαθαριστει απο καποια επισημη πηγη για το αν η αναβαθμιση σε windows 10 θα ειναι δωρεαν για παντα για οσους εχουν σπασμενο λειτουργικο και προχωρησουν στην αναβαθμιση εντος του 1ου χρονου;

 

Ετσι ειπε καποιος σε προηγουμενη σελιδα αλλα στο site της microsoft δεν το λεει καπου ξεκαθαρα. 

 *Λεπτομέρειες προσφοράς Windows

Τα Windows 10 είναι μια δωρεάν αναβάθμιση για περιορισμένο χρονικό διάστημα, για κατάλληλες συσκευές Windows 7 και Windows 8.1 (συμπεριλαμβανομένων συσκευών που έχετε ήδη στην κατοχή σας). Σκοπός μας είναι οι περισσότερες από αυτές τις συσκευές να πληρούν τις προϋποθέσεις, ωστόσο ισχύουν ορισμένες απαιτήσεις υλικού/λογισμικού και η διαθεσιμότητα των δυνατοτήτων ενδέχεται να ποικίλλει ανά συσκευή. Η διαθεσιμότητα της αναβάθμισης των Windows 10 για συσκευές Windows Phone 8.1 μπορεί να ποικίλλει ανάλογα με τον κατασκευαστή της συσκευής, τον προμηθευτή υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας ή το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Οι συσκευές θα πρέπει να είναι συνδεδεμένες στο Internet και το Windows Update πρέπει να είναι ενεργοποιημένο. Ενδέχεται να ισχύουν χρεώσεις από τον πάροχο υπηρεσιών Internet. Απαιτούνται Windows 7 SP1 και Windows 8.1 Update. Εξαιρούνται ορισμένες εκδόσεις: Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise και Windows RT/RT 8.1. Οι πελάτες με Active Software Assurance με μαζικές άδειες χρήστη έχουν το προνόμιο της αναβάθμισης προς εταιρικά προϊόντα των Windows 10 πέραν αυτής της προσφοράς. Για να πληροφορίες συμβατότητας και άλλες σημαντικές πληροφορίες σχετικά με την εγκατάσταση, επισκεφτείτε την τοποθεσία web του κατασκευαστή της συσκευής σας και τη σελίδα προδιαγραφών των Windows 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σαφή απάντηση δεν έχω βρει.

Και αυτό με τον ένα χρόνο ίσως έχει την σημασία του. Με ανησυχεί η διατύπωση δωρεάν αναβάθμιση τον πρώτο χρόνο.

Τι γίνεται μετά τις 29/7/2016 όταν θελήσω να κάνω καθαρή εγκατάσταση των W10; Θα έχω κλειδί για τα 10 ή θα χρειαστεί να επιστρέψω στα 7/8 με εργοστασιακή επαναφορά και μόλις πάω να κάνω αναβάθμιση στα 10 θα μου πουν πέρασε ο ένας χρόνος ακόμα και άν είχα κάνει αναβάθμιση έστω μια φορά προηγουμένως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...