Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το GWX στο τελευταίο (??) update που έκανε, ξανα-ενεργοποίησε τα disabled από εμένα tasks: (TaskManager --> Windows--->Setup-->GWXTriggers) και το ωραίο της υπόθεσης είναι οτι δεν μπορώ να τα απενεργοποιήσω (admin) γιατί πέρασαν στον έλεγχο του user: INTERACTIVE. Με το ζόρι δηλαδή θα τρέχει το GWX κάθε μέρα και σε κάθε login.

 

Νέα ήθη Microsoft spyware. Μααααααλιστα.... :devil:

 

 

Update, βήματα για διαγραφή των tasks:

  • Με file explorer στο C:\Windows\System32\Tasks\Windows\Microsoft\Windows\Setup\GWXTriggers
  • Το τελευταίο folder δεν ανοίγει λόγω δικαιωμάτων. Λύση εδώ.
  • Διαγραφή των 3 tasks.
  • Ελεγχος στον Task Scheduler οτι διαγράφηκαν.
  • ..κι αντε γειά μη πω τίποτε χειρότερο στη M$.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι ότι δεν εκτιμάω τη γνώση που μοιράζεις, αλλά γιατί τόσο κόπο για κάτι που δεν ενοχλεί; Και εμένα το βγάζει και με αφήνει αδιάφορο. Just saying.. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, υποκειμενικά αλλά και αντικειμενικά ενοχλεί.

 

Τρέχουν 5 tasks σε κάθε login και σε τυχαία χρονικά διαστήματα μέσα στη μέρα, τα 2 απ'αυτά απενεργοποιούνται, τα υπόλοιπα 3 όχι. Και δεν είναι τίποτε critical services, ένα nag/reminder app υποτίθεται πως είναι. Σχετικά με το GWX έχουν στείλει 4-5 διαφορετικα KB***** στα updates , που σημειωτέον όλα ήθελαν restart στο pc. Το gwx κάνει telemetry και εκτός από τα ενεργά processes, ελέγχει τα εγκατεστημένα προγράμματα και τις συνδεδεμένες συσκευές. Ολα καλά και θεμιτά στα πλαίσια της προετοιμασίας μετάβασης, αλλά δεν τα θέλω. Μπορώ να επιλεξω; Οχι..  :-(

 

Να προσθέσω εδώ και το Diagnostics Tracking Service (utcsvc) που μας κατσικώθηκε πριν λίγες εβδομάδες, το οποίο είναι παντελώς άχρηστο στους χρήστες -μπορεί να απενεργοποιηθεί πάντως- και προφανώς χρησιμότατο στην συλλογή δεδομένων για τη MS. Αλλωστε, δεν το κρύβει οτι συλλέγει δεδομένα το συγκεκριμένο. Επισημαίνω δε πως δεν έχω δώσει συγκατάβαση για να περάσω στα 10άρια και δεν έχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο σύστημα για Win10 TechPreview.

 

Για μένα όλo αυτό το νταβατζιλίκι παραπάνω είναι ο ορισμός του spyware. Αν χρειάζονται όλα αυτά για να γίνει ομαλή μετάβαση από win8-->win10 τότε μάλλον είμαι κινέζος ταριχευτής πυγολαμπίδων και πάω πάσο. :X

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

C:\Windows\System32\GWX\GWX.exe

 

Τρεξ 'το        - ή με τον ενα τροπο θα δουλευει ή με τον αλλο

 

 

 

Για αυτους που δε τους βγαζει το εικονιδιο υπαρχει ενα .bat που το διορθωνει

 

 

 

 

REG QUERY "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\UpgradeExperienceIndicators" /v UpgEx | findstr UpgEx
if "%errorlevel%" == "1" GOTO RunGWX
reg add "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\Appraiser" /v UtcOnetimeSend /t REG_DWORD /d 1 /f
schtasks /run /TN "\Microsoft\Windows\Application Experience\Microsoft Compatibility Appraiser"
:CompatCheckRunning
schtasks /query /TN "\Microsoft\Windows\Application Experience\Microsoft Compatibility Appraiser"
schtasks /query /TN "\Microsoft\Windows\Application Experience\Microsoft Compatibility Appraiser" | findstr Ready
if NOT "%errorlevel%" == "1" ping localhost >nul &goto :CompatCheckRunning
:RunGWX
schtasks /run /TN "\Microsoft\Windows\Setup\gwx\refreshgwxconfig"

 

Έκανα και τα 2, αλλά τίποτε ακόμη! Στο laptop μου δούλεψε, σε αντίθεση με το asus t100.

Επεξ/σία από achilles_g_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες sorry αν εχει απαντηθει ξανα αλλα θελω να μαθω αν εγω ως insider θα παρω την αναβαθμιση δωρεαν.Στον υπολογιστη μου τα εμφανιζει ως original τα 10 (φυσικο αυτο μιας και το κλειδι το δινει η ιδια η ms).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες sorry αν εχει απαντηθει ξανα αλλα θελω να μαθω αν εγω ως insider θα παρω την αναβαθμιση δωρεαν.Στον υπολογιστη μου τα εμφανιζει ως original τα 10 (φυσικο αυτο μιας και το κλειδι το δινει η ιδια η ms).

Search it!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράζεις;

Την απάντηση την ξέρεις; Το εψαξα πάντως. Εύχομαι οταν ρωτήσεις κάτι και συ να πάρεις την ανάλογη απάντηση.

 

Θαυμάζεις!

Ένα συμμαζεμένο άρθρο με απαντήσεις.

http://www.unboxholics.com/stories/8279-windows-10

 

Ολες οι απαντήσεις, 2 πόστ πριν το δικό σου. Στην ίδια σελίδα, φορ φακινγκ σεικ. :cry:

Το τελευταίο που υπάρχει εκτός insomnia -εννοώ που δεν ανακυκλώνει ήδη γνωστές πληροφορίες- νομίζω είναι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς απαντάται το ερώτημά μου εκει; Στο edit έβγαλα ακρη, απο τους unboxholics δεν απαντάται το ερώτημα.

Στα σχόλια βρε από κάτω απαντάει ο συντάκτης :-)

 

Σε tweet του ο Gabriel Aul είπε πως αυτοί που έχουν το Insider Preview θα μπορούν να αναβαθμίσουν κατευθείαν στην τελική έκδοση των Windows 10, αρκεί να έχουν μια νόμιμη άδεια Win 7 ή 8.1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια .... εχω μια απορια .2 ερωτησεις ..

1 οταν κανει την ληψη των 10 το λαπτοπ μου πχ θα ναι σε μορφη iso η (KB636355) update ???

και 

2 οταν θα κανω το install ειτε σαν iso usb boot from ειτε direct install update , τι θα γινει με το recovery partition d windows 8.1 bing image ???? δηλαδη θα δημιουργησει μονο του ενα τετοιο η θα χρειαστει να κανουμε διαμερισμα εμεισ για το d 

 

hp 250 g3 windows 8.1 bing 


ευχαριστω εκ των πρωτερων !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ...

 

Μέχρι τώρα τα είχα σε dualboot στο laptop, Σαββατο βράδυ (ναι, παράλληλα με το Ch.L) τα πέρασα και στο desktop (με αναβάθμιση από 7, μάλιστα, κι όχι "καθαρή" εγκατάσταση).

 

Σήμερα κάθισα να ασχοληθώ λίγο σοβαρά.

 

Τα περισσότερα τα έστρωσα, έχω κολλήσει στο Kaspersky IS 2013, το οποίο μου το μπλοκάρουν τα κέρατα.

 

Υπάρχει καποιος τρόπος να το εγκαταστήσω και τρέξω?

 

Αν έχει (που έχει, πιστεύω) απαντηθεί, απολογούμαι.

 

Build 10130.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...