Προς το περιεχόμενο

Δεν αντέχω άλλο τόσο καφρίλα...


liakjim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω πάει πολλές φορές στο εξωτερικό. Πριν πολλά χρόνια ήμουν Γαλλία, πριν 4 πήγα Ιταλία και αυτή τη στιγμή γράφω απο την Βαρσοβία.

 

Κάθε φορά, που βρίσκομαι σε ξένη χώρα, διαπιστώνω πόσο χάλια νοοτροπία έχουμε ως λαός.

 

Καταρχήν, δεν μπορώ να καταλάβω γιατι η Αθήνα είναι τόσο τσιμεντοποιημένη. Πράσινο μηδέν, σε αντίθεση με τις πόλεις του εξωτερικού. Μιλάμε για πολύ πράσινο και πεντακάθαρα παντού. Γενικά, βλέπεις οτι υπάρχει μια οργάνωση.

 

Απο την άλλη, βλέπεις τον κόσμο οτι δεν συμπεριφέρεται σας εμάς που κοιτάμε την πάρτη μας μόνο. Υπάρχει αλληλοσεβασμός και τήρηση των νόμων.

 

Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα, θα το ξέρετε οι περισσότεροι. Είναι αυτό με τις διαβάσεις: Πλησιάζω διάβαση (απέχω 2-3 βήματα) σε δρόμο 3 λωρίδων (όπως η Αλεξάνδρας πχ), και ξαφνικά κοκκαλόνουν όλοι για να περάσω! Ούτε κορναρίσματα, ούτε τίποτα.

 

 

Δεν νομίζω ότι είναι λογικό να κρίνει κανείς μόνο από αυτό που βλέπει και να βγάζει συμπεράσματα και για αυτά που δεν βλέπει. 

 

Δηλαδή, αυτό που βλέπεις είναι ότι "σταματάνε στην διάβαση". Το γιατί είναι άλλη ιστορία. 

 

@timonkaipumpa3, μη με κάνεις να επαναλβάνομαι : 

 

Άρθρo 17
Πρoσπέρασμα – Kυκλoφoρία σε στoίχoυς
10. Στις περιπτώσεις κίνησης των oχημάτων σε παράλληλες σειρές (στoί-
χoυς), oι oδηγoί των βραδυπoρoύντων oχημάτων υπoχρεoύνται να κινoύν 
αυτά στη δεξιά λωρίδα τoυ oδoστρώματoς.
 
Προσοχή , λέει "οχήματα" , δεν προσδιορίζει τον τύπο, άρα όλα , άρα κίνηση στη ΔΕ λωρίδα. 
 
Όσο για τις γόπες, αφορά ρύπανση ακτών/ ακτογραμμών. 

 

 

 

 Βραδυπορούντα οχήματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τα Ι.Χ. αυτοκίνητα. 

 

Δες ένα ποστ από ένα πιο σχετικό forum. 

 

http://www.michanikos.gr/topic/37187-Εθνική-οδός-Πατρών-Πύργου-e55-Ε9-ΦΕΚ-ή-απόφαση-ορισ/page-3

Επίσης, από την στιγμή που είμαστε σε ένα τεχνολογικό forum και, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, υπάρχει μία τεχνολογική προσέγγιση (ορθολογική προσέγγιση) και επειδή είναι "καφρίλα" να μην διαβάζει κανείς λογοτεχνία και να ξέρει ορθογραφία, τότε απορώ γιατί κάποιος που κατηγορεί άλλους για αυτά τα θέματα δεν μπορεί να καταλάβει την έννοια "βραδυπορούντα οχήματα". 

Δες και εδώ

 

http://www.greekjustice.gr/include/print.php?aWQ9MTIyJmxhbmdJZD0xJmNhdD0x

 

Κάνε search με το "βραδυ" και θα το βρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πού αναφέρεται αυτό; Αν ήταν έτσι τότε θα υπήρχε αποκλειστική λωρίδα για νταλίκες / φορτηγά (υπαρχουν στο εξωτερικό) ή θα υπήρχε καθορισμένο όριο ταχύτητας ανά λωρίδα (νομίζω έχω δει στην Γερμανία). 

 

Βραδυπορούντα οχήματα έιναι αυτά που βραδυπορούν ως προς τα άλλα και πάντα πάνω από την ελάχιστη ταχύτητα των 50χλμ/'ωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού αναφέρεται αυτό; Αν ήταν έτσι τότε θα υπήρχε αποκλειστική λωρίδα για νταλίκες / φορτηγά (υπαρχουν στο εξωτερικό) ή θα υπήρχε καθορισμένο όριο ταχύτητας ανά λωρίδα (νομίζω έχω δει στην Γερμανία). 

 

Βραδυπορούντα οχήματα έιναι αυτά που βραδυπορούν ως προς τα άλλα και πάντα πάνω από την ελάχιστη ταχύτητα των 50χλμ/'ωρα. 

 

 

Καταρχάς, μην αναλωθεί η συζήτηση πάλι σε αυτό (έκανα και άλλα bold). 

 

Εν συνέχεια, που αναφέρεται ότι "Βραδυπορούντα οχήματα έιναι αυτά που βραδυπορούν ως προς τα άλλα και πάντα πάνω από την ελάχιστη ταχύτητα των 50χλμ/'ωρα. " ;

 

Επίσης, το "εάν ήταν έτσι [...] τότε" είναι εντελώς δικό σου συμπέρασμα. Άρα δεν ισχύει στην παρούσα συζήτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τα πράσινα γράμματα :

 

Άρθρo 16. Θέση επί της oδoύ

2. O oδηγός, με εξαίρεση την περίπτωση απoλύτoυ ανάγκης, υπoχρεoύται
να κινείται απoκλειστικά στις καθoρισμένες, για την κατηγoρία τoυ oχήματός
τoυ ειδικές oδoύς, oδoστρώματα και λωρίδες κυκλoφoρίας όπoυ υφίστανται
τέτoιες. Aν δεν έχει oριστεί λωρίδα κυκλoφoρίας ή ειδική oδός γι’ αυτoύς,
o μεν oδηγoί φoρτηγών, λεωφoρείων και βραδυκίνητων και
βραδυπoρoύντων
γενικά oδικών oχημάτων
υπoχρεoύνται, τηρoυμένων των διατάξεων τoυ
άρθρoυ 17 παράγραφος 6 τoυ Kώδικα αυτoύ, να oδηγoύν αυτά στη δεξιά λω-
ρίδα κυκλoφoρίας
στις oδoύς oι oπoίες έχoυν δύo τoυλάχιστoν λωρίδες κατά
κατεύθυνση, oι δε oδηγoί μoτoπoδηλάτων, πoδηλάτων και μη μηχανoκίνητων
oχημάτων, καθώς και οι οδηγοί ζώων, υπoχρεoύνται να κινoύνται κατά μήκoς
oποιoυδήπoτε πρoς την κατεύθυνση της κυκλoφoρίας βατoύ ερείσματoς της
oδoύ, εφόσoν υπάρχει, και δεν πρoκαλείται δυσχέρεια στoυς χρησιμoπoιoύντες
αυτό, άλλως πλησίoν τoυ άκρoυ δεξιoύ τoυ oδoστρώματoς.

 

Λέει γενικά . Τί δεν καταλαβαίνεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι, το κλειδί εδώ είναι το «ως προς τα άλλα».

timonkaipumpa3, μοναδική ένσταση στα bold σου είναι τα περί ποδηλατοδρόμων, μόνο υποκειμενικό δεν το λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...

 

Νομίζω ότι "γενικά" εσύ δεν καταλαβαίνεις, κάτι το οποίο αποδεικνύεται από τις τόσες σελίδες μέχρι τώρα. Δεν έχω τον χρόνο και την υπομονή να σου δείξω αυτό που δεν καταλαβαίνεις (κάτι το οποίο το προσπάθησαν πιο πριν άλλοι) οπότε θα μείνω εδώ. 

 

Εάν εσύ θέλεις να πιστεύεις ότι "βραδυπορούν όχημα" είναι το αμάξι των 1.3cc έναντι ενός 2cc και αυτό θα πρέπει για κάποιο λόγο να το ξέρει ο κάθε οδηγός, για όλες τις μάρκες και για όλα τα οχήματα που κυκλοφορούν αλλά και το κάνανε και νόμο τότε πάσο. 

 

 

Παρόλα αυτά, όπως ήδη είπα, υπάρχουν και άλλα σημεία πέρα από τον ΚΟΚ. 


Και πάλι, το κλειδί εδώ είναι το «ως προς τα άλλα».

timonkaipumpa3, μοναδική ένσταση στα bold σου είναι τα περί ποδηλατοδρόμων, μόνο υποκειμενικό δεν το λες.

 

 

Γιατί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όποιος θέλει ας πάει με 90 δεξιά,εγώ που παρανομώ με τα 90 μου στη μεσαία ευχαριστως να πληρώσω πρόστιμο όταν μου το κόψουν.

 

ουπς! έχω περάσει από πόσες κάμερες και πρόστιμο δεν είδα!

 

 

120 αριστερά και το 90 θ4εωρείται βραδυπορούν

ναι,βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όποιος θέλει ας πάει με 90 δεξιά,εγώ που παρανομώ με τα 90 μου στη μεσαία ευχαριστως να πληρώσω πρόστιμο όταν μου το κόψουν.

 

ουπς! έχω περάσει από πόσες κάμερες και πρόστιμο δεν είδα!

 

 

120 αριστερά και το 90 θ4εωρείται βραδυπορούν

ναι,βέβαια.

 

 

Όπου το 90 στη δεξιά, πέρα από επικίνδυνο (γιατί μπορεί κανείς να κόψει ταχύτητα και να μπει σε κάποιο χώρο στάθμευσης), είναι και μη λειτουργικό. 

Και έτσι, ειδικά για την περίπτωση των οχημάτων, αποδεικνύεται το point μου ότι ο TS θεωρεί καφρίλα ότι δεν συμβαδίζει με την δική του θεώρηση των πραγμάτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν εσύ θέλεις να πιστεύεις ότι "βραδυπορούν όχημα" είναι το αμάξι των 1.3cc έναντι ενός 2cc και αυτό θα πρέπει για κάποιο λόγο να το ξέρει ο κάθε οδηγός, για όλες τις μάρκες και για όλα τα οχήματα που κυκλοφορούν αλλά και το κάνανε και νόμο τότε πάσο.

Η σχετική ταχύτητα ως έννοια μας είναι ιδιαίτερα γνώριμη μετά από εκατομμύρια χρόνια εξέλιξης.

 

Τώρα αν εσύ θες να την συνδέσεις με κυβικά και ιπποδυνάμεις , απλά με ξεπερνά.

 

Πάντως το παιδάκι που βλέπει όταν μπουσουλάει ότι το μπροστινό παιδάκι μπουσουλάει με μικρότερη ταχύητα από αυτό και "κόβει" , τα καταφέρνει και χωρίς υπολογισμούς.

 

Έχουμε φτάσει σε πρόβλημα απλής κατανόησης έννοιων και λέξεων.

 

Ο νόμος είναι απλός , στον παρέθεσα , επιλογή σου αν δεν τον ακολουθήσεις.

 

Τέλος κάτι άλλο : ένα ΙΧ κινούμενο με 60χλμ/ωρα με όριο 130χλμ/ωρα , πώς θα το χαρακτήριζες? Γιατί σύμφωνα με την λογική σου, από την στιγμή που δεν είναι φορτηγό θα πρέπει να πηγαίνει στην μεσαία... :X 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; 

 

 

Γιατί για όσους έχουν επιλέξει αυτό το μέσο η δημιουργία ποδηλατοδρόμων είναι ζήτημα μέγιστης σημασίας κυρίως για την ασφάλεια τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου γραψω μονο σε ποια διαφωνω και τους λογους που διαφωνω

- Οδηγούς που παρκάρουν τα αυτοκίνητά τους στο πάρκινγ του Γρηγόρη στην Καβάλας , οριζόντια ως προς τον δρόμο με αποτέλεσμα να χωράνε μόνο 4 ενώ αν τα έβαζαν κάθετα θα χώραγαν πάνω από 10....

 

(εισαι σιγουρος οτι παρκαρουν ετσι γιατι τους γουσταρει η μηπως ετσι ειναι νομιμη η σταθμευση?γιατι και στην γειτονια μου ολοι

παρκαρουν καθετα και με αυτον τον τροπο χωρανε 30 αυτοκινητα αντι για 10 αλλα και οι 30 ειναι παρκαρισμενοι παρανομα γιατι κανονικα πρεπει να ειναι οριζοντια)

 

-Που παρκάρουν σε θέση για ΑΜΕΑ ή για εγκυμονούσες/με παιδιά ενω όλο το supermarket είναι άδειο (για πιο κοντά)...

 

(δεν διαφωνω εκτος και οταν ειναι αδειο ολο το παρκινγκ και εχει 15 θεσεις για ατομα με αυτες τις αναγκες αδειες ε τοτε θα παρκαρω γιατι ξερω οτι δεν θα ενοχλησω κανεναν)

 

-Που κοιτάς τί διαβάζει ο κόσμος στην παραλία και βλέπεις μόνο ciao, hello , εγώ , εσύ, αυτός κτλ Κανείς δεν διαβάζει λογοτεχνία πλέον;

 

(Ποτε δεν διαβαζα λογοτεχνεια γιατι ποτε δε με ενδιαφερε/ενθουσιαζε καποιους απλα τους ενδιαφερουν)

 

-Που η νεολαία πλέον δεν γράφει στα Ελληνικά αλλά με greeklish (καλά για τόνους δεν συζητώ καν) . Η αδερφή μου έχει 20 και δεν ξέρει ορθογραφία...

 

(ωπα απο εποχες MIRC ολος ο κοσμος greeklish εγραφε αυτη η βλακεια πρεπει να σταματησει απλα παλια γραφαμε kati,esy κτλ τωρα γραφουν kt, ec ) επισης το autocorrection και οι αυτοματες μασιμενες πληροφοριες που δινουν τα smartphone ειναι αυτα που πραγματικα κανουν ζημια στην παιδεια παρα οτιδηποτε αλλο.Η αδερφη μου πχ νομιζε οτι το Μεξικο ανηκει στις ΗΠΑ κατι αδιανοητο για ατομα της ηλικιας της

 

-Που η σκέψη για ύπαρξη ποδηλατόδρομου, προκαλεί γέλιο...

 

(συμφωνω γιατι οι ποδηλατες στο τελος θα μας σκοτωσουν κιολας 10 φορες το μηνα κοντευουν να πεσουν πανω μου)

 

 

-Που οι γονείς επιτρέπουν στα Ελληνάκια να είναι τόσο χοντρά

 

(διαφωνω και αμφισβητω τις ερευνες διοτι οσοι φιλοι εχουν παει εξωτερικο το απερριψαν και το σοι μου που μενει εξωτερικο το απορριπτουν επισης.Και αν ισχυαν θα επρεπε να βλεπω συνεχεια παχυσαρκα παιδακια στο δρομο πραγμα που δεν ισχυει)

Και δευτερο σκελος ειναι οτι ουτε αλανες εχω πλεον στην γειτονια μου ουτε παρκα εχουν απομεινει ωστε να εχουν και αυτα καπου να παιξουν.

 

-Που οι γιαγιάδες ακόμα και τώρα στα 36 μου, το 1ο πράγμα που με ρωτάνε είναι αν έφαγα...

 

(εγω αυτο το λατρευω και μου προκαλει γελιο.Δειχνει το ενδιαφερον τους.Τουλαχιστον απο το με επισκεπτονταν μονο στις γιορτες και να τα λεγαμε του χρονου παλι το προτιμω)

 

Τελος ισχυει οτι εχουμε καμια σημεια καφριλας σαν λαος αλλα καποιοι που εζησαν εξω για χρονια και εμαθαν να ζουν με αυτο τον τροπο προτιμουν να ζουν εδω παρολι την καφριλλα παρα εξω.Καποιοι οχι ολοι ξαναλεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος είναι απλός , στον παρέθεσα , επιλογή σου αν δεν τον ακολουθήσεις.

 

 

Για να μην λέμε και ό,τι θέλουμε...

 

Ο νόμος ΔΕΝ λέει αυτό που εσύ θες να πεις ότι λέει. Απόδειξη είναι ότι δεν έχει γράψει ΚΑΝΕΝΑΣ αστυνομικός κανένα Ι.Χ. επειδή κινιόταν στην μεσαία λωρίδα. Άρα, αυτός που λες περί νόμων είναι άκυρο, ασχέτως του πως θες να το παρουσιάζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Στo oδικό δίκτυo της Χώρας ισχύει η δεξιά κατεύθυνση κυκλoφoρίας. 

O oδηγός κάθε oχήματoς υπoχρεoύται, τηρoυμένων των διατάξεων των 

άρθρων 12 παράγραφος 1 και 17 παράγραφος 6 τoυ παρόντoς Kώδικα, να 

oδηγεί τo όχημά τoυ πλησίoν τoυ δεξιoύ άκρoυ τoυ oδoστρώματoς και αν 

ακόμη oλόκληρo τo oδόστρωμα είναι ελεύθερo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος κάτι άλλο : ένα ΙΧ κινούμενο με 60χλμ/ωρα με όριο 130χλμ/ωρα , πώς θα το χαρακτήριζες? Γιατί σύμφωνα με την λογική σου, από την στιγμή που δεν είναι φορτηγό θα πρέπει να πηγαίνει στην μεσαία... :X 

 

 

Το ΙΧ αυτο κινειται εντός των οριων ταχυτητας και αρα νομιμο. Βραδυπορια εχει την εννοια του οτι πας με την ιδια ταχυτητα που παει ενα λεοφορειο η οποια κανονικα ειναι 30-50 χλμ /ωρα και κανει κ στασεις

 

 

Αυτο που δυστυχως αδυνατουν πολλοι να καταλαβουν ειναι οτι οταν σου λεει οριο 130 δε σημαινει οτι πρεπει να πας με 130. Εξ αλλου και ο πρωτος κανονας της οδηγησης ειναι πηγαινεις με οσα αισθανεσαι ασφαλεια. Ουτε σημαινει οτι αν εγω παω με 50 παρακωλλυω την κυκλοφορια επειδη ο αλλος θελει να παει με 130.

 

 

και κατι αλλο εντως πολεων (ακομα και σε λεοφορους) ειναι απαραδεκτο να πηγαινουν οδηγοι με πανω απο 50-60 χλμ την ωρα.

 

το παιδακι που μπουσουλαει θα κοψει ταχυτητα επειδη σε αυτες της ταχυτητες με τις οποιες κινειται μπουσουλοντας μπορει να επεξεργαστει τα δεδομενα και να παρει αποφασεις εν ηρεμια καθε φορα.

 

στις ταχυτητες 100 χλμ την ωρα και οταν οι πιθανες επιλογες για την προσπαθεια αποφυγης μιας στραβης ειναι πολλες, ενω ο χρονος ελαχιστος δεν μπορεις να παρεις τη σωστη αποφαση. Ισως τυχαια παρεις μια αποφαση που αποβει σωτηρια αλλα δεν εισαι κατασκευασμενος για να παιρνεις τετοιου ειδους αποφασεις σε κλασματα του δευτερολεπτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι ότι τα αυτοκίνητα που πάνε στη μεσαία λωρίδα με 90 χλμ δεν δημιουργούν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα σε δρόμο τριών λωρίδων! Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει γίνει τόσο μεγάλο θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...