Προς το περιεχόμενο

Αριθμός ρεκόρ 4 εκατομμυρίων προπαραγγελιών σε 24 ώρες για τα iPhone 6 και iPhone 6 Plus


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι φίλε μου ξεχνάς όμως και το οικονομικό μέρος, το android έχει δώσει smartphone σε όλο το κόσμο, σε αντίθεση με το ios που απευθύνεται σε λίγους και ας είναι θεωρητικά πιο εύχρηστο (γιατί πολλοί θα διαφωνήσουν ως προς την ευχρηστία του)

 

Δεν είναι μόνο οι επιπλέον δυνατότητες του, είναι και ο τρόπος με τον οποίο μπορείς να τις εκμεταλλευτείς καθώς και το ui του κάθε λειτουργικού.

Στο ios τα πάντα γίνονται όπως θέλει η apple, στο android μπορείς να κάνεις οτιδήποτε σχεδόν με το τρόπο που βολεύει εσένα.

 

Αυτή η έλλειψη κάνει το ios κουραστικό για πολλούς, παρά το smoothness του που στη τελική δεν είναι και το πλέον σημαντικό πλεονέκτημά του πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@simos<br><br> Καλά ας μάθουμε πρώτα ακριβώς πόσο θα είναι<br><br> Το μεγάλο δε νομίζεις ότι πρέπει να είναι πάνω από 3000;<br><br> Όχι τίποτε άλλο, αλλά για να είναι άνετα και αερατα πάνω από τον ανταγωνισμό

Το μικρό είναι 1900 και το μεγάλο 2800 νομίζω.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

παιδια κατι ασχετο, θα ερθει ελληνικη αναγνωριση ομιλιας στο ios 8? ξερει κανεις?

Υπάρχει κανονικά αναγνώριση ελληνικής ομιλίας αλλά όχι και απαντήσεις της Siri στα ελληνικά. Επίσης για να λειτουργήσει σωστά χρειάζεται και δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε μου ξεχνάς όμως και το οικονομικό μέρος, το android έχει δώσει smartphone σε όλο το κόσμο,

Σωστό αυτό αλλά από την άλλη δεν υπάρχει υποστήριξη στα φτηνά μοντέλα οπότε χωρίς rootαρισμα θα έχουμε καταστάσεις σαν αυτή

Link.png Site: Major Android Bug is a Privacy Disaster (CVE-2014-6041)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε μου ξεχνάς όμως και το οικονομικό μέρος, το android έχει δώσει smartphone σε όλο το κόσμο, σε αντίθεση με το ios που απευθύνεται σε λίγους και ας είναι θεωρητικά πιο εύχρηστο (γιατί πολλοί θα διαφωνήσουν ως προς την ευχρηστία του)

Ντάξει το iPhone και το iOS είναι καθαρά high end συστήματα.. Τώρα για αυτό που λες ότι έχει δώσει smartphones σε όλο τον κόσμο.. Πάρε ένα android κινητώ με 100-200-300 ευρώ. Πρόσεξέ με τώρα διότι εδώ είναι το ζουμί: Αυτοί που θα πάρουν φτηνό κινητό θα είναι κυρίως απλοί χρήστες που θέλουν απλά ένα smartphone για απλή χρήση. Όχι τίποτα ιδιαίτερο. Και οι ανθρωποι αυτοί κατά μέσο όρο δεν ξέρουν και πολλά από αυτά ξέρεις ίσα ίσα τα βασικά. Το android παρόλα αυτά ακόμα και στις φτηνες συσκευές τρέχει ακριβώς τον ίδιο κώδικα με τις high end συσκευές, ενσωματόνωντας οοολες αυτες τις "περίεργες" και ειδικές δυνατότητες που έχει και που μόνο οι χρήστες που γνωρίζουν καλά θα τις αξηοποιήσουν. Αποτέλεσμα? Παντού φτηνές συσκευές android που λαγκάρουν σαν τρελά και το κυριότερο χωρίς λόγο εφόσον ο λόγος πιυ λαγκαρουν είναι κυρίως οι περίπλοκες δυνατότητες που έχουν που όμως αυτοι που θέλουν αυτες τς δυνατότητες εε δεν θα πάρουν κινητούλι με 200€... Εκτώς φυσικά από τη δυνατότητα να στένεις αρχεια με bluetooth αυτο συμφωνώ θα έπρεπε να υπάρχει και στο iPhone..... Επίσης, όλοι όσοι ξέρω που εχουν android κινητό και είναι οι "απλοί-μέσοι" χρήστες πιυ δεν ξερουν και πολλά πολλά, όλο γκρινιοιάζουν που τα κινητά τους έχουν προβλήματα και διάφορα.. Διότι αμα δεν ηερεις να χρισημοποιείς το android λόγο του ανοιχτού κώδικά του μπορείς πολυ απλά να το καταστρέψεις ενώ στο iOS ότι και να κατεβάσεις θα μίνει ανέπαφο και σαν καινούριο! Πιστεύω ότι θα έπρεπε η google να έχει βγάλει μια πιο κλειδωμένη και ελαφρυά έκδοση του android για τους απλούς χρήστες και τις φτηνές συσκευές και την έκδοση που υπάρχει τώρα σαν κάτι πιο Pro (πχ Android Lite και Android Pro).

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Το μικρό είναι 1900 και το μεγάλο 2800 νομίζω.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Καλά είναι τότε, ειδικά το μεγάλο
Και ανα δεις το μεγάλο (από οτ´ι γράφει η Apple) κρατάει αρκετά, πιθανόν πιο πολύ και από τον ανταγωνισμό δεν ξέρω κιόλας.. Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ναι φίλε μου ξεχνάς όμως και το οικονομικό μέρος, το android έχει δώσει smartphone σε όλο το κόσμο, σε αντίθεση με το ios που απευθύνεται σε λίγους και ας είναι θεωρητικά πιο εύχρηστο (γιατί πολλοί θα διαφωνήσουν ως προς την ευχρηστία του)

Ντάξει το iPhone και το iOS είναι καθαρά high end συστήματα.. Τώρα για αυτό που λες ότι έχει δώσει smartphones σε όλο τον κόσμο.. Πάρε ένα android κινητώ με 100-200-300 ευρώ. Πρόσεξέ με τώρα διότι εδώ είναι το ζουμί: Αυτοί που θα πάρουν φτηνό κινητό θα είναι κυρίως απλοί χρήστες που θέλουν απλά ένα smartphone για απλή χρήση. Όχι τίποτα ιδιαίτερο. Και οι ανθρωποι αυτοί κατά μέσο όρο δεν ξέρουν και πολλά από αυτά ξέρεις ίσα ίσα τα βασικά. Το android παρόλα αυτά ακόμα και στις φτηνες συσκευές τρέχει ακριβώς τον ίδιο κώδικα με τις high end συσκευές, ενσωματόνωντας οοολες αυτες τις "περίεργες" και ειδικές δυνατότητες που έχει και που μόνο οι χρήστες που γνωρίζουν καλά θα τις αξηοποιήσουν. Αποτέλεσμα? Παντού φτηνές συσκευές android που λαγκάρουν σαν τρελά και το κυριότερο χωρίς λόγο εφόσον ο λόγος πιυ λαγκαρουν είναι κυρίως οι περίπλοκες δυνατότητες που έχουν που όμως αυτοι που θέλουν αυτες τς δυνατότητες εε δεν θα πάρουν κινητούλι με 200€... Εκτώς φυσικά από τη δυνατότητα να στένεις αρχεια με bluetooth αυτο συμφωνώ θα έπρεπε να υπάρχει και στο iPhone..... Επίσης, όλοι όσοι ξέρω που εχουν android κινητό και είναι οι "απλοί-μέσοι" χρήστες πιυ δεν ξερουν και πολλά πολλά, όλο γκρινιοιάζουν που τα κινητά τους έχουν προβλήματα και διάφορα.. Διότι αμα δεν ηερεις να χρισημοποιείς το android λόγο του ανοιχτού κώδικά του μπορείς πολυ απλά να το καταστρέψεις ενώ στο iOS ότι και να κατεβάσεις θα μίνει ανέπαφο και σαν καινούριο! Πιστεύω ότι θα έπρεπε η google να έχει βγάλει μια πιο κλειδωμένη και ελαφρυά έκδοση του android για τους απλούς χρήστες και τις φτηνές συσκευές και την έκδοση που υπάρχει τώρα σαν κάτι πιο Pro (πχ Android Lite και Android Pro).

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Το μικρό είναι 1900 και το μεγάλο 2800 νομίζω.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Καλά είναι τότε, ειδικά το μεγάλο
Και αμα δεις το μεγάλο (από οτ´ι γράφει η Apple) κρατάει αρκετά, πιθανόν πιο πολύ και από τον ανταγωνισμό δεν ξέρω κιόλας.. Sent from my iPhone using Insomnia
Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>ε εντάξει, άμα δε κάνεις παράξενα πράγματα δεν έχεις θέμα με την ασφάλεια της συσκευής σου</p> <p> </p> <p>δεν υπάρχει λόγος να γίνει πιο περιορισμένο </p>

Δε μιλάω μόνο για την ασφάλεια. Μιλάω για την απόδωση. Η απόδωση σιγά σιγά μειώνεται από πολλά που κάνουν οι χρήστες που δεν γνωρίζουν καλά τι κάνουν. Ένα παράδειγμα πχ πάει ο άλλος να κατεβάσει το VLC από το play store για να βλέπει ταινίες. Παει στο play store και του βγάζει 100 VLC με το ίδιο εικονίδιο άντε να καταλάβει ο άλλος πιο είναι το αυθεντικό... Άλλο παράδειγμα: μπαίνεις σε διάφορα sites, πολλά από αυτά σου κατεβάζουν ότι να ναι χωρις καλά καλά να το καταλάβεις. Σου μένουν όλα τα άχριστα στις λήψεις, σου πιάνουν χώρο και άντε να βάλεις τον άσχετο χρήστη να βρει τις λήψεις και να αδιάσει ότι δεν χρειάζεται... Άλλο παράδειγμα: βλέπεις στο play store διάφορα Themes. Τσιμπάει το κοριτσόπουλο και αλλάζει το θέμα το οποίο όμως έχει φτιαχτεί από κάποιπν άσχετο developer και κάνει τη συσκευή να λαγκάρει... Άντε να βρει η άλλη πως να κάνει unistall το Theme.. Αυτά είναι κάποια απλά παραδείγματα στο ότι το android δεν είναι φτιαγμένο για τον απλό χρήστη, παρόλα αυτά για κάπιο λόγο απευθύνεται σε απλούς χρήστες. Με το iOS τέτοια θέματα δεν έχεις. Όλα είναι απλά, ξεκάθαρα. Το iOS δηλαδή είναι απλό ασφαλέα και εύχριατι για όλους (φυσικά και ομαλό και γρήγορο) χωρίς να χάνει τρομερά σε δυνατότητες. Αυτό που είπα και πριν δηλαδή χρυσή τομή μεταξύ δυνατοτήτων/επίδωσης και δυνατοτήτων/ευχριστίας.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι φίλος του android για διάφορους λόγους, δεν το κρύβω...

 

παρ' όλα αυτά , σε φίλους που ψάχνουν ένα κινητό να  κάνουν τη δουλειά τους (η οποία κατα μέσο όρο είναι τηλέφωνο/μηνύματα/emails/surfing/gps) προτείνω τα lumia...

Κάνουν ακριβώς αυτό που εκθειάζουν όλοι οι φίλοι των iphone παραπάνω.... 10 πραγματάκια αλλά σωστά και εύκολα ... και με το 1/5 των χρημάτων που ζητάει το Iphone...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ε εντάξει, άμα δε κάνεις παράξενα πράγματα δεν έχεις θέμα με την ασφάλεια της συσκευής σου

 

δεν υπάρχει λόγος να γίνει πιο περιορισμένο

Δε μιλάω μόνο για την ασφάλεια. Μιλάω για την απόδωση. Η απόδωση σιγά σιγά μειώνεται από πολλά που κάνουν οι χρήστες που δεν γνωρίζουν καλά τι κάνουν. Ένα παράδειγμα πχ πάει ο άλλος να κατεβάσει το VLC από το play store για να βλέπει ταινίες. Παει στο play store και του βγάζει 100 VLC με το ίδιο εικονίδιο άντε να καταλάβει ο άλλος πιο είναι το αυθεντικό... Άλλο παράδειγμα: μπαίνεις σε διάφορα sites, πολλά από αυτά σου κατεβάζουν ότι να ναι χωρις καλά καλά να το καταλάβεις. Σου μένουν όλα τα άχριστα στις λήψεις, σου πιάνουν χώρο και άντε να βάλεις τον άσχετο χρήστη να βρει τις λήψεις και να αδιάσει ότι δεν χρειάζεται... Άλλο παράδειγμα: βλέπεις στο play store διάφορα Themes. Τσιμπάει το κοριτσόπουλο και αλλάζει το θέμα το οποίο όμως έχει φτιαχτεί από κάποιπν άσχετο developer και κάνει τη συσκευή να λαγκάρει... Άντε να βρει η άλλη πως να κάνει unistall το Theme.. Αυτά είναι κάποια απλά παραδείγματα στο ότι το android δεν είναι φτιαγμένο για τον απλό χρήστη, παρόλα αυτά για κάπιο λόγο απευθύνεται σε απλούς χρήστες. Με το iOS τέτοια θέματα δεν έχεις. Όλα είναι απλά, ξεκάθαρα. Το iOS δηλαδή είναι απλό ασφαλέα και εύχριατι για όλους (φυσικά και ομαλό και γρήγορο) χωρίς να χάνει τρομερά σε δυνατότητες. Αυτό που είπα και πριν δηλαδή χρυσή τομή μεταξύ δυνατοτήτων/επίδωσης και δυνατοτήτων/ευχριστίας.Edit: Να μην πω και για τις διάφορες κακογραμμένες εφαρμογές στο android που είναι φτιαγμένες για καποιο λόγο αν τρέχουν στο background και να σου αδειάζουν την μπαταρία σε χρόνο μηδέν... Πάει ο άλλος ο ανθρωπάκος να κατεβάσει YouTube downlader για να ακούει τραγουφάκια με τους φίλους του. Έλα όμως πιυ στο ay store υπάρχει η σάρα και η μάρα από downloaders..... Και μετά θα δεις τα απλά τα ανθρωπάκια να λένε "ποο μάπα τα σονυ σε 2 μίνε σαυμέχεια μου χαλάει και πρέπει να του κάνω επαναφορά". Πίστεψέ με το ακούω από πάρα πολλούς φους μου αυτό!! Αυτό ξαναλέω δεν σημαίνει ότι είναι κακό το android, απλά ξαναλέω δεν είναι για τον απλό χρήστη.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Sent from my iPhone using Insomnia

ειμαι φίλος του android για διάφορους λόγους, δεν το κρύβω...

 

παρ' όλα αυτά , σε φίλους που ψάχνουν ένα κινητό να κάνουν τη δουλειά τους (η οποία κατα μέσο όρο είναι τηλέφωνο/μηνύματα/emails/surfing/gps) προτείνω τα lumia...

 

Κάνουν ακριβώς αυτό που εκθειάζουν όλοι οι φίλοι των iphone παραπάνω.... 10 πραγματάκια αλλά σωστά και εύκολα ... και με το 1/5 των χρημάτων που ζητάει το Iphone...

Καλα τα windows συμφωνώ!! Έχουν έλλειψη σε καλα apps όμως...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sent from my iPhone using Insomnia Καλα τα windows συμφωνώ!! Έχουν έλλειψη σε καλα apps όμως...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Και όχι μόνο φίλε. Θα ανοίξω θεματάκι σύντομα μετά από ένα 8μηνο συμβίωσης με Lumia 925 και θα τα πούμε εκεί αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πώ και γω τη σοφία μου γιατί αποφεύγω τα android και θα (ξανα)πάρω iphone...

 

1.  Δεν θεωρώ ότι μόνο το iphone είναι 1 status symbol κινητο.  Νομίζω ότι αντίστοιχα ακριβά τηλέφωνα της samsung/ sony/ lg, με τις απαστράπτουσες οθόνες δημιουργούν ακριβώς τα ίδια συναισθήματα.

 

2.  To iOs θεωρώ είναι ασφαλέστερο σύστημα από το android.  και μόνον ότι το 2ο είναι google μου αρκεί για να την αποφύγω προσπαθώντας να εξασφαλίσω λίγη περισσότερη ιδιωτικότητα (privacy?).  Καταλαβαίνω χρησιμοποιώντας παράλληλα και 1 blackberry αλλά και το little snitch ότι μπορεί να αυτο-εξαπατώμαι, αλλά τουλάχιστον προσπαθώ αποφεύγοντας όπου μπορώ τα google services.

 

3.  Το iphone συνεργάζεται εξαιρετικά με τα iMac και macbook μου.  Δεν χρειάζεται να ψάχνω ή να συγχρονίζω επαφές, bookmarks, calendar events, notes, κλπ...κλπ...  ΕΠΙΠΛΕΟΝ, με το iOS 8, αυτό βελτιώνεται ακόμη περισσότερο! και με βολεύει! με βολεύει πολύ να μπορώ από το iMac να χρησιμοποιώ το GSM του κινητού μου.

 

4.  Εφαρμογές που χρησιμοποιώ δουλεύουν ΑΨΟΓΑ και δεν με πρόδωσαν ποτέ, όποτε και αν τις χρειάστηκα (με εξαίρεση το dropbox).  Από τις τραπεζικές εφαρμογές μέχρι το Groundwire (voip), το passbook (για τα boarding passes), το bubo bubo και το iWatchDVR για να βλέπω live τις κάμερές μου, καθώς το 1password και διάφορα άλλα που αποτελούν την καθημερινότητά μου.  Είμαι σίγουρος ότι και σε android υπάρχουν οι ίδιες ή ανάλογες εφαρμογές, αλλά το λειτουργικό δεν με κάνει να αισθάνομαι εμπιστοσύνη ούτε σε θέματα ασφάλειας ούτε αξιοπιστίας, ενώ έχοντας δοκιμάσει και την εφαρμογή τους σε άλλα λειτουργικά, θεωρώ ότι οι iOS εφαρμογές είναι κατά πολύ καλύτερες.  Άσε που έχω πληρώσει αρκετές από αυτές, οπότε το να αλλάξω λειτουργικό θα σήμαινε αυτόματα και 1 επιπλέον έξοδο 100 περίπου ευρώ σε apps.

 

5.  Μέχρι τώρα η apple έχει αποδείξει ότι για τα μηχανήματά της δεν τίθεται θέμα specs αλλά και αντοχής στη χρήση και κλείνω το θέμα εδώ σημειώνοντας την 64-bit αρχιτεκτονική.

 

6.  Από πέρυσι ένιωθα την ανάγκη ότι χρειαζόμουν μεγαλύτερη οθόνη: μεγάλωσα και η οξύτητα της όρασής μου μειώθηκε αισθητά από τον καιρό που είχα το πρώτο iPhone, ενώ όλο και περισσότερο διαβάζω emails, linkedin posts, twitter links ή απαντώ σε skype messages από το κινητό.  Συγχωρέστε μου επίσης την άποψη ότι οι AMOLED οθόνες με κουράζουν πάρα πολύ με τη φωτεινότητά τους και περιορίζουν υπερβολικά το χρόνο έκθεσης των ματιών μου σε αυτές.  Αυτή των iPhones είναι η μέση λύση καθώς το ιδανικότερο δεν είναι άλλο από αυτή του Kindle Paperwhite στο οποίο μπορώ να διαβάζω ώρες και μέρες ατελείωτες...

 

7.  Με χαροποιεί επίσης το πιθανό ενδεχόμενο να μπορώ να έχω πληκτρολόγιο με predictive text τύπου blackberry.  Θα με συγχωρέσετε οι του android, αλλά η ελληνική γραμματοσειρά των android είναι απλά άθλια.

 

8.  Έχω συνηθίσει να το χρησιμοποιώ.  Κάνω τη δουλειά μου εξαιρετικά καλά.  Developers σε όλο τον κόσμο φροντίζουν πλέον κατά προτεραιότητα τα site τους και οι εφαρμογές τους να τρέχουν σε iOS. (τι τράβηξε και τι τραβά η καημένη η adobe με το flash…)

 

9.  έχει σίγουρα ελλείψεις και μειονεκτήματα.  Τόσο το iOS (όπως η ελλιπής εξέλιξη της mail εφαρμογής) ή οι κατά καιρούς αστοχίες άλλων εφαρμογών (calculator), όσο και εφαρμογές όπως το skype όπου δεν μπορώ να λάβω files και διάφορες άλλες που θα ήθελα το iPhone να συμπεριφέρεται πιο πολύ σαν υπολογιστής (upload files μέσα από το safari, skype, καλύτερη λειτουργία με dropbox και spideroak, κλπ)

 

10.  έχει επίσης υψηλή τιμή απόκτησης όπως και όλες οι premium συσκευές των Samsung, lg, sony, nokia και σε αυτό φταίνε οι android συσκευές που αντί να συμπιέσουν τις τιμές προς τα κάτω (έχοντας επιπλέον τζάμπα λειτουργικό) απλά συμβαδίζουν με τα υψηλά τιμολόγια της apple!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

6.  Από πέρυσι ένιωθα την ανάγκη ότι χρειαζόμουν μεγαλύτερη οθόνη: μεγάλωσα και η οξύτητα της όρασής μου μειώθηκε αισθητά από τον καιρό που είχα το πρώτο iPhone, ενώ όλο και περισσότερο διαβάζω emails, linkedin posts, twitter links ή απαντώ σε skype messages από το κινητό.  Συγχωρέστε μου επίσης την άποψη ότι οι AMOLED οθόνες με κουράζουν πάρα πολύ με τη φωτεινότητά τους και περιορίζουν υπερβολικά το χρόνο έκθεσης των ματιών μου σε αυτές.  Αυτή των iPhones είναι η μέση λύση καθώς το ιδανικότερο δεν είναι άλλο από αυτή του Kindle Paperwhite στο οποίο μπορώ να διαβάζω ώρες και μέρες ατελείωτες...

 

7.  Με χαροποιεί επίσης το πιθανό ενδεχόμενο να μπορώ να έχω πληκτρολόγιο με predictive text τύπου blackberry.  Θα με συγχωρέσετε οι του android, αλλά η ελληνική γραμματοσειρά των android είναι απλά άθλια.

 

 

1)amoled έχει ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ κατασκευαστής σε android, από αυτό έβγαλες κανόνα για το android; 

 

2) έχεις δουλέψει ποτέ swype; επειδή πιθανότατα κάποια στιγμη θα βγει και σε ios, ίσως τότε καταλάβεις τι εννοούσαμε τόσα χρόνια καλό πληκτρολόγιο σε σχέση με το ανέκδοτο του ios, ειδικά σε ο,τι αφορά το ελληνικό λεξικό του είναι κορυφή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

6. Από πέρυσι ένιωθα την ανάγκη ότι χρειαζόμουν μεγαλύτερη οθόνη: μεγάλωσα και η οξύτητα της όρασής μου μειώθηκε αισθητά από τον καιρό που είχα το πρώτο iPhone, ενώ όλο και περισσότερο διαβάζω emails, linkedin posts, twitter links ή απαντώ σε skype messages από το κινητό. Συγχωρέστε μου επίσης την άποψη ότι οι AMOLED οθόνες με κουράζουν πάρα πολύ με τη φωτεινότητά τους και περιορίζουν υπερβολικά το χρόνο έκθεσης των ματιών μου σε αυτές. Αυτή των iPhones είναι η μέση λύση καθώς το ιδανικότερο δεν είναι άλλο από αυτή του Kindle Paperwhite στο οποίο μπορώ να διαβάζω ώρες και μέρες ατελείωτες...

 

7. Με χαροποιεί επίσης το πιθανό ενδεχόμενο να μπορώ να έχω πληκτρολόγιο με predictive text τύπου blackberry. Θα με συγχωρέσετε οι του android, αλλά η ελληνική γραμματοσειρά των android είναι απλά άθλια.

 

 

1)amoled έχει ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ κατασκευαστής σε android, από αυτό έβγαλες κανόνα για το android;

 

2) έχεις δουλέψει ποτέ swype; επειδή πιθανότατα κάποια στιγμη θα βγει και σε ios, ίσως τότε καταλάβεις τι εννοούσαμε τόσα χρόνια καλό πληκτρολόγιο σε σχέση με το ανέκδοτο του ios

Μια χαρά είναι το πληκτρολόγιο του iOS.. Απλό και καλό. Γράφεις και τέλος. Έχω δοκιμάσει πολλά πληκτρολόγια στο android (και το swipe) και τι να πω δε με βόλεψαν... Πολύ περίπλοκα, άσχημο design δεν ξέρω... Βέβαια υπάρχουν χρήστες που τους βολεύει πολύ η αυτόματη διόρθωση και δεν έχουν θέμα με την εμφάνιση και την απλότητα του πληκτρολογίου οπότε ντάξει δεν λέω πως είναι κακά και τα άλλα πληκτρολόγια αλλά μην λέμε και ανέκδοτο το πληκτρολόγιο του iOS.. Είναι ένα απλό πληκτρολόγιο.Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ένα υπερβολικά απλό πληκτρολόγιο (με τη κακή έννοια), όταν έχεις μάθει να δουλεύεις αστραπή με κάποιο από τα δημοφιλή που κυκλοφορούν στο android (ακόμα και το στοκ έχει κάνει τεράστια βήματα και στα ελληνικά), του ios μοιάζει εκτός τόπου. δεν έχουν βελτιώσει τίποτα το ουσιαστικό τόσα χρόνια 

 

τώρα στο θέμα design, δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.. το πληκτολόγιο το θέλουμε για να γράφουμε αποτελεσματικά σε touch οθόνη, όχι για να χαζεύουμε τα γραφικά του, αυτό είναι τελείως περιττό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...