Προς το περιεχόμενο

Bug στους SAMSUNG SSD 840 και 840 EVO


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μένα το αντίθετο. Το magician επιβεβαίωσε το HD Tach εντελώς.

 

Νομίζω το θέμα πάει στο λειτουργικό όμως και όχι στη μεταφορά αρχείων.

Το seq.write χρησιμοποιείται απο αυτό.

 

 

Για κοιταξτε την συμπεριφορα του και σε ubuntu 14.04 !!

 

Φαντάζομαι πως πριν 3 εβδομάδες τα πράγματα θα ήταν χειρότερα, μιας και τότε αναβάθμισα από 12.04 σε 14.04.

 

Αλλά και πάλι ...  ΤΡΑΓΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ !!!

 

2014_09_21_14_03_11.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Αυτο τι σημαινει?</p>

 

Ότι είσαι καλύτερα πολύ καλύτερα από τους υπόλοιπους. Πόσο καιρό τον έχεις και πιο μοντέλο;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα με προβληματίζει οτι ενω κυκλοφορεί πολυ καιρό ο δισκος τώρα το καταλάβανε...

Και ποιος μου λέει οτι και άλλοι δίσκοι δεν θα έχουν αντιστοιχα bugs ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος μου λέει οτι και άλλοι δίσκοι δεν θα έχουν αντιστοιχα bugs ;

 

 

Πάντως ο Sandisk SDSSDHP128G δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα:

 

post-294072-0-16958200-1411376014_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση:

 

Οταν δεν εχουμε νεα αρχεια, πχ πηρα τον σκληρο το 13' λεμε τωρα, την πρωτη μερα εβαλα 10 προγραμματα που ηθελα και απο τοτε δεν εχει μπει στο σκληρο τιποτα αλλο. Παλι θα διαβαζονται πιο αργα με τον καιρο (δηλαδη παει ημερολογιακα παντα?) ή αμα δεν γινουν ποτε παλιοτερα απο καποια αλλα, η ταχυτητα μενει στα σωστα επιπεδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση:

 

Οταν δεν εχουμε νεα αρχεια, πχ πηρα τον σκληρο το 13' λεμε τωρα, την πρωτη μερα εβαλα 10 προγραμματα που ηθελα και απο τοτε δεν εχει μπει στο σκληρο τιποτα αλλο. Παλι θα διαβαζονται πιο αργα με τον καιρο (δηλαδη παει ημερολογιακα παντα?) ή αμα δεν γινουν ποτε παλιοτερα απο καποια αλλα, η ταχυτητα μενει στα σωστα επιπεδα?

 

 

 

Τι ειναι αυτα που ρωτατε ?

 

Φυσικά και έχει να κάνει με την παλαιότητα εγγραφής τους ! Οι SSD κάθε λογής δουλεύουν με ημιαγώγιμα υλικά .

Πολύ απλά για να γίνει κατανοητό. Αν στην πύλη ενός τρανζίστορ δώσεις μια τάση Α τότε  αυτό άγει , αφήνει δηλαδή να περνά από αυτό ρεύμα . και το ανάποδο. (Είναι δηλαδή σαν ένας διακόπτης ή ένα ηλεκτρικό ρελέ η συμπεριφορά του.)

Έτσι γίνεται η εγγραφή στο δυαδικό σύστημα.

 

Αν λοιπόν τα TLC της SAMSUNG έχουν θέμα με χρόνια παραμονή τους σε μια κατάσταση, τότε έχει θέμα μετά από ένα χρονικό διάστημα εγγραφής του κάθε data άσχετα αν έχουν γραφτεί και άλλα πιο νέα ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά για όσους ανεβάζουν εδώ είναι μονάχα για 840 EVO και 840 απλό το πρόβλημα και όχι για άλλα μοντέλα/κατασκευαστές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

CPU:AMD FX 8350 on SEIDON 240M, MB:ASROCK 990FX EXTREME 9, RAM:CORSAIR VENGEANCE 8GB CL8, SSD: SAMMY 840 PRO 128GB + SAMMY 840 EVO 120GB, HDD:WD CAVIAR BLACK 1TB, GPU: SAPPHIRE 290 TRI-X OC, PSU:Tt SMART SE SERIES 730W CM 87+, CASE:CORSAIR CARBIDE 400R , DVD:SAMMY DVD-RW SH-24BB/BEBE

 

 

Αλλος ένας που την πάτησε ...... κρίμα,....storm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει βρέθηκε ενα bug στους συγκεκριμένους δίσκους αλλα δεν ειναι και για πέταμα χωρίς να θέλω να υποστηρίξω την samsung αφου και εγω evo εχω πάρει πρόσφατα , πιστεύω σύντομα θα λυθούν τα οποια προβλήματα με firmware update

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

adtakhs ποιός σου είπε πως την πάτησα? Μια χαρά τα πάει το μηχάνημα. Windows στον 840 Pro παιχνίδια προγράμματα στον 840 Evo, οπότε no problem!

Το ότι βγήκε αυτό το πρόβλημα κακώς αλλά αν αντιμετωπιστεί δεν με χαλάει μια με fw update και επίσης δεν θα αλλάξω την γνώμη μου για την αξία του EVO από αυτό σε καμιά περίπτωση.

Να μην αρχίσουμε τα ανάθεμα της εποχής Vertex 3-4 που πεθαίνανε έτσι για την πλάκα τους... Η τεχνολογία τρέχει και πάντα θα υπάρχουν προβλήματα, μικρά και μεγάλα, αλίμονο αν δεν αναβαθμίζουμε βασιζώμενοι μονάχα σε αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...