Προς το περιεχόμενο

Bug στους SAMSUNG SSD 840 και 840 EVO


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

adtakhs ποιός σου είπε πως την πάτησα? Μια χαρά τα πάει το μηχάνημα. Windows στον 840 Pro παιχνίδια προγράμματα στον 840 Evo, οπότε no problem!

Το ότι βγήκε αυτό το πρόβλημα κακώς αλλά αν αντιμετωπιστεί δεν με χαλάει μια με fw update και επίσης δεν θα αλλάξω την γνώμη μου για την αξία του EVO από αυτό σε καμιά περίπτωση.

Να μην αρχίσουμε τα ανάθεμα της εποχής Vertex 3-4 που πεθαίνανε έτσι για την πλάκα τους... Η τεχνολογία τρέχει και πάντα θα υπάρχουν προβλήματα, μικρά και μεγάλα, αλίμονο αν δεν αναβαθμίζουμε βασιζώμενοι μονάχα σε αυτά!

 

Κακώς δεν αλλάζεις γνώμη, πρόκειται για πολύ μεγάλο πρόβλημα.

Φυσικά αν διορθωθεί όλα καλά.

Εγώ πάντως άλλαξα την παραγγελία μου από 840 evo σε vertex 460 :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, το αν θα πιάνει 500mb αντί 1100mb που πιάνει στην διαμεταγωγή του(rapid enabled) και το αν θα ανοίγει το game σε 5 δεύτερα αντί 3 δεν μου λέει τίποτα.

Update βγαίνει οπότε λύνεται και αν είναι να συγκρίνω εποχές HDD με μέγιστα 50-60mb με αυτά που μου δίνει ο EVO τότε άστο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, το αν θα πιάνει 500mb αντί 1100mb που πιάνει στην διαμεταγωγή του(rapid enabled) και το αν θα ανοίγει το game σε 5 δεύτερα αντί 3 δεν μου λέει τίποτα.

Update βγαίνει οπότε λύνεται και αν είναι να συγκρίνω εποχές HDD με μέγιστα 50-60mb με αυτά που μου δίνει ο EVO τότε άστο...

 

Μα αν δεις τα γραφήματα ούτε 50 mb δεν πιάνει σε παλιά αρχεία..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υέμα είναι ότι δεν είναι σε όλους, σε εμένα που το είδα χθές βράδυ δεν δείχνει κάτι ανησυχοποιητικό, είναι στα κανονικά του. Ίσως παίζει ότι δεν έχω κάνει fw update εδώ και καιρό και παίζει με το παλιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά για όσους ανεβάζουν εδώ είναι μονάχα για 840 EVO και 840 απλό το πρόβλημα και όχι για άλλα μοντέλα/κατασκευαστές. 

Για να σας κανουμε σπασιμο. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υέμα είναι ότι δεν είναι σε όλους, σε εμένα που το είδα χθές βράδυ δεν δείχνει κάτι ανησυχοποιητικό, είναι στα κανονικά του. Ίσως παίζει ότι δεν έχω κάνει fw update εδώ και καιρό και παίζει με το παλιό.

 

 

Αν εχεις raid με PRO μαζί θα το δεις δυσκολότερα !

 

Είναι σοβαρότατο πάντως καθώς τα αρχεία του λειτουργικού που μπαίνουν στους SSD είναι τα παλαιότερα γραμμένα απ`όλα.

 

Εμένα πάντως εδώ και καιρό με απασχολούσε ο 840 ο οποίος φαινόταν και φαίνεται ξεκάθαρα πιο αργός από τον CRUCIAL Μ4 που έχω αλλά το έριχνα αλλού το θέμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω raid. Ο 840 PRO έχει τα win και ο evo παιχνίδια/προγράμματα. Αρα δεν έχω πρόβλημα με τον Pro. Τώρα το κάθε παιχνίδι το τελειώνω σε 1-2 εβδομάδες οπότε δεν παίζει και εκεί πρόβλημα και τα προγράμματα που θέλω βασικά είναι στον Pro. Στον EVO βάζω ότι είναι για τσεκάρισμα κλπ και έχω και έναν Black 1TB για όλα τα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε η απάντηση τους "το ξέρουμε το πρόβλημα κ δουλεύουμε πάνω σε αυτό"

..και γεννιούνται εύλογα ερωτήματα ..

 

πότε το μάθατε το πρόβλημα ?

από πότε το δουλεύετε ?

μήπως κάνατε τα κορόιδα μέχρι ν'αναδειχθει από κάποιον ?

θα κάνετε ανάκληση αν δεν καταφέρετε να το λύσετε ?

μήπως είναι απόρροια φτηνών υλικών που δεν διορθώνετε με firmware update ?

μήπως είναι απόρροια από τις ανεβασμένες επιδόσεις έναντι του ανταγωνισμού ?

πότε υπολογίζετε να είναι διαθέσιμη ¨η λύση" του προβλήματος ?

κάποιος δεν πρέπει ν'απαντησει σε όλα αυτά ?

 

σε κάθε περίπτωση η εικόνα της samsung πλήγηκε ίσως κ ανεπανόρθωτα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει βρέθηκε ενα bug στους συγκεκριμένους δίσκους αλλα δεν ειναι και για πέταμα χωρίς να θέλω να υποστηρίξω την samsung αφου και εγω evo εχω πάρει πρόσφατα , πιστεύω σύντομα θα λυθούν τα οποια προβλήματα με firmware update

 

Ε ναι,θα φανεί πόσο σοβαρό είναι και αν αξίζει το forum drama.Φυσικά τώρα θα πουν τα δικά τους και κάποια fanboys ανταγωνιστών κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι αφού υπάρχει παραδοχή και δεν είναι μοντέλο χθεσινό ώστε να μην είναι δοκιμασμένο αφενός,

και αφετέρου καταγράφεται στα screenshot και είναι σοβαρή η απόκλιση δεν μπορώ να το ονομάσω ούτε δράμα,ούτε να πιστέψω ότι υπάρχουν fanboys στο forum ανταγωνιστών,στους SSDs κιόλας,

νομιζω η πιο σκληρή κριτική θα έρθει από αυτούς που την εμπιστεύτηκαν και αγόρασαν δίσκους της,και σχεδόν όλοι έχουμε.

να διακινδυνέψω και μια εκτίμηση - πρόβλεψη ? το πρόβλημα αν λυθεί θα λυθεί δύσκολα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...