Προς το περιεχόμενο

Bug στους SAMSUNG SSD 840 και 840 EVO


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον ήπιαμε;

Untitled.png

 

Το γρήγορο τεστ έκανα..


με το "μάτι" είχατε καταλάβει κάποια διαφορά?

 

Τον έχω βάλει σε pc γραφείου. Μόνο σε χρήση firefox παρατηρώ μια αργοπορία.

Τώρα ή ο δίσκος φταίει, ή ο ff που είναι λίγο φορτωμένος, ή κάτι άλλο.

Κατά τα άλλα το pc είναι quad core με 8gb ram, και με είχε παραξενέψει το lag στον ff.

Πρόσφατα δοκίμασα chrome, τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι το χει παραδεχθεί η εταιρία είναι στα συν,γίγαντας του χώρου είναι άλλωστε και το περιμένει κανείς αυτό όπως και το να χει κανείς ανάλογες απαιτήσεις.Το να δραματοποιείται από κάποιους και αυτό είναι φυσικό (μιλάω για συγκεκριμένους κάποιους που άνετα θα κάναν και καριέρα στη πολιτική,όχι γενικώς) γιατί συμπάθειες-αντιπάθειες fanboy-σμοι και άλλα υπάρχουν και σε αυτά παρά τα όσα λέγονται.

Παρακαλω να μην ληφθει σαν φανμποισμος,εξαλλου ξερετε οτι δεν γραφω ποτε ετσι,η Samsung ειναι πολυ καλη εταιρια και πιστευω οτι θα ανταπεξελθει στο προβλημα της απεναντι στους καταναλωτες της.

 

Ομως απο την αλλη,υπηρχε προσφατα και ενας εκδηλος αλλα μη τεχνικα τεκμηριωμενος ελιτισμος απο καποιους χρηστες υπερ της Samsung και κατα αλλων εταιριων οπως της Kingston για παραδειγμα.Προσωπικα εδω και 20 και πλεον χρονια που ασχολουμαι η Kingston ειναι συνωνυμη της αξιοπιστιας ειτε μιλαμε για μνημες ειτε προσφατα για ssd. Αυτο το λεω εκ παραδρομης,επειδη στις αναβαθμισεις σε ειρωνευονταν μερικοι αν προτεινες Kingston ssd. Αυτα και σορρυ για το off topic.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μία κι από μένα γιατί ζήλεψα

 

Εμένα γιατί ΔΕΝ γράφει EVO όπως σε σας το HD TACH?  :mad:

παίζει να μην έχεις τον Evo?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω να μην ληφθει σαν φανμποισμος,εξαλλου ξερετε οτι δεν γραφω ποτε ετσι,η Samsung ειναι πολυ καλη εταιρια και πιστευω οτι θα ανταπεξελθει στο προβλημα της απεναντι στους καταναλωτες της.

 

Ομως απο την αλλη,υπηρχε προσφατα και ενας εκδηλος αλλα μη τεχνικα τεκμηριωμενος ελιτισμος απο καποιους χρηστες υπερ της Samsung και κατα αλλων εταιριων οπως της Kingston για παραδειγμα.Προσωπικα εδω και 20 και πλεον χρονια που ασχολουμαι η Kingston ειναι συνωνυμη της αξιοπιστιας ειτε μιλαμε για μνημες ειτε προσφατα για ssd. Αυτο το λεω εκ παραδρομης,επειδη στις αναβαθμισεις σε ειρωνευονταν μερικοι αν προτεινες Kingston ssd. Αυτα και σορρυ για το off topic.

Ξέρεις οτι το 99% είναι αναπαραγωγή και το 1% πρωτογενές αποτέλεσμα,των όσων γράφονται.

Ο λόγος είναι ότι η τεχνολογία τρέχει με τόσα χιλιόμετρα που κανένας από αυτούς που κάνουν τις προτάσεις δεν μπορεί να έχει πρωτογενές αποτέλεσμα,για όλο το hardware.

Άρα εγώ δεν θα το πω ελιτισμό πόσο μάλλον αν στον πλανήτη έχουν γίνει από ειδικές σελίδες 1000δες test παρουσιάσεις κλπ.που επιβεβαίωναν αυτή την επιλογή,και ήταν σχεδόν καθολική όχι μόνο σε αυτό το φόρουμ αλλά σε όλα,ακόμα και στiς αξιολογήσεις του newegg. (για την ακρίβεια μόνο ο Plextor ήταν καλύτερος αλλά και αρκετά ακριβότερος).

Άσχετα λοιπόν με το τι θα κάνει η κάθε Samsung είναι μια καλή αφορμή αυτό για να είμαστε όλοι πιο προσεκτικοί και πιο πολυποίκιλοι αρχικά στην σκέψη,σε αυτό θα συμφωνήσω.

Όσο αφορά την kingston τώρα αν θέλεις και έχει σημασία για εσένα η δική μου γνώμη,έχω βρεθεί στην δυσάρεστη θέση να κάνω και RMA σε ssds και να έχω διαπιστώσει μεγάλες αποκλείσεις και κακή ποιότητα στα usb stick της,όπως και αρκετές ασυμβατότητες στις μνήμες της. και αυτό που γράφω τώρα είναι πρωτογενές όπως και αυτό που γράφεις και εσύ.

Θα σου έγραφα και για τα thermaltake tough ενα παράδειγμα για το τι είχε αποδειχτεί πολλάκις και πως αντιμετωπίστηκε αλλά θα ξεφύγουμε πολύ από το θέμα μας.

To έγραψα και πιο πάνω δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός αρκετά,όλοι σχεδόν εδώ μέσα και εκεί έξω κάποια στιγμή είχαμε η έχουμε samsung SSD,ως vfm δίσκο και όχι ως elite δίσκο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει να μην έχεις τον Evo?

 

δεν παίζει  :P  το sentinel και το magician βγάζουν evo (είναι από εκείνους του πλαισίου όπως ειπώθηκε παραπάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι να βγαλει το new firmware η Samsung ,με Diskfresh Link.png Site: DiskFresh o δισκος επανερχεται σε κατασταση καινουριου σε οτι εχει να κανει με seq. reads.Δοκιμασμενο απο εμενα σημερα σε 840 128Gb.Εκανε περιπου 30-40 λεπτα να κανει refresh 90+GB δεδομενων.

 

ΥΓ.Δεν ειναι διαφημιση του προγραμματος,ουτε δικα μου "γιατροσοφια" .Φρεσκο πραμα απο Anandtech forum ,που εκανε δουλεια σε οσους το δοκιμασαν.

ΥΓ2.Δεν χρειαζεται format και τρεχει κανονικα μεσα απο Windows.Τρομερο εργαλειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι να βγαλει το new firmware η Samsung ,με Diskfresh Link.png Site: DiskFresh o δισκος επανερχεται σε κατασταση καινουριου σε οτι εχει να κανει με seq. reads.Δοκιμασμενο απο εμενα σημερα σε 840 128Gb.Εκανε περιπου 30-40 λεπτα να κανει refresh 90+GB δεδομενων.

 

ΥΓ.Δεν ειναι διαφημιση του προγραμματος,ουτε δικα μου "γιατροσοφια" .Φρεσκο πραμα απο Anandtech forum ,που εκανε δουλεια σε οσους το δοκιμασαν.

ΥΓ2.Δεν χρειαζεται format και τρεχει κανονικα μεσα απο Windows.Τρομερο εργαλειο.

Από την σελίδα του επειδή πολλοί θα τρέξουν χωρίς να το διαβάσουν.

 

Other data storage: USB Flash Drives and Solid State Drives

Not every drive in a modern PC is a hard drive. Solid State Drives (SSDs) and small portable “thumb” drives don’t use a magnetic medium to store data. They use “flash memory” instead. This kind of memory can be rewritten only a finite number of times, so rewriting the data on a regular basis is not a good idea. But a regular “read-only” refresh is advisable, because the drive controller is programmed to look for bad signals and take action to fix the problem in much the same way as hard drive controllers do. Reading the data on a flash drive does not shorten the lifespan of the drive, and can certainly help to detect and avoid total drive failure.

DiskFresh has a “read-only” mode that should always be used when dealing with flash drives and SSDs. Also, you should not try to defragment an SSD or flash drive. Defrag hard disk drives only.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...