Προς το περιεχόμενο

Bug στους SAMSUNG SSD 840 και 840 EVO


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με το "μάτι" είχατε καταλάβει κάποια διαφορά?

 

Με το μάτι δεν είδα καμιά διαφορά στο λαπτοπ μου με sata 2. Όλα δουλεύουν ρολόι αλλά στα benchmarks υπάρχει διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mε το μάτι κι εγώ μόνο στο browsing είδα διαφορά, αλλά σημαντική.

 

Επίσης να μην ξεχνιόμαστε ότι η Kingston δεν "χλευάστηκε" αδίκως, αλλά μετα το στόρυ που φταίει καταρχήν η εταιρεία, με τον SSD V300. Ξεχάσατε τις μαζικές επιστροφές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Mε το μάτι κι εγώ μόνο στο browsing είδα διαφορά, αλλά σημαντική.

ελπίζω να μην εννοείς browsing στο insomnia, γιατί το πρόβλημα βρίσκεται στον server...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα, ναι ε;

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι είναι κατιτις χειρότερο το θέμα στο ινσόμνια, αλλά οκ παλεύεται γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω..αν το boot time σε ssd με windows 7, μετά από clean install είναι 18sec(απ' τη στιγμή που πατάω το power button μέχρι την αναπαραγωγή του ήχου καλωσορίσματος των windows) και μετά από 8 μήνες είναι 28sec είναι λογικό ή κάτι δε πάει καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια 3 χρονια περιμενω να αγορασω ssd παινω στη σελιδα και ολοι μου προτεινουν samsung evo..τωρα διαβαζω αυτο..τι να παρω γυρω σε αυτα τα λεφτα??σορρυ που βγαινω off topic αλλα μου την βαρεσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από προσφορά γνωστού μαγαζιού που έχει αναφερθεί στις προηγούμενες σελίδες.

Θα ανέβαζα screenshot, αλλά προτιμώ... να κλάψω μόνος μου.

Κάποιες παρατηρήσεις, σχετικά σε τον 840 evo:

- Σε ανύποπτη στιγμή, σχεδόν στο 6μηνο, παρατήρησα drop της υγείας του στο hd sentinel στο 98%. Από τότε, σύνδεσα τον φάκελο cache του chrome σε μηχανικό δίσκο καθώς και άλλους φακέλους με πολλά reads-writes.

- Επίσης, πολλές (τυπικές) επανεκκινήσεις του pc (με win7), βγάζουν μήνυμα πως πραγματοποιήθηκε επαναφορά συστήματος.

 

Αν δεν βγάλουν σύντομα firmware, θα γίνει... της Κορέας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το μάτι κι εγώ μόνο στο browsing είδα διαφορά, αλλά σημαντική.

 

Επίσης να μην ξεχνιόμαστε ότι η Kingston δεν "χλευάστηκε" αδίκως, αλλά μετα το στόρυ που φταίει καταρχήν η εταιρεία, με τον SSD V300. Ξεχάσατε τις μαζικές επιστροφές;

Και η Samsung δεν ειχε βγαλει σχετικα προσφατα μοντελο που ηταν παναργο στα writes? :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλες οι εταιρίες έβγαλαν και ένα - δυο αποτυχημένα μοντέλα σε βάθος χρόνου.

Από εκεί και πέρα έχει να κάνει κ με το μερίδιο αγοράς που πήρε η κάθε μια.

Αν θέλετε την γνώμη μου η Samsung έπρεπε να τιμωρηθεί όταν άφησε την λογική του 830 και πέρασε στον 840

αλλά αν έχεις μια ocz να κλείνει κ να εξαγοράζεται την plextror με αποδεδειγμένη αξία αλλά αρκετά ακριβότερη και τεράστια ζήτηση στους  SSDs δεν μπορείς σαν καταναλωτής να κάνεις πολλά..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε, σύνδεσα τον φάκελο cache του chrome σε μηχανικό δίσκο καθώς και άλλους φακέλους με πολλά reads-writes.

 

 

αν εχεις μπολικη μνημη γιατι δεν κανεις ενα ramdrive τουλαχιστον για τους browsers? ετσι τοχω εδω και χρονια, και πιο γρηγορο ειναι το browsing και γλυτωνουν οι ssd/hdd δισκοι απο την καταπονηση.

Νομιζω οτι τελικα οι ssd με τα λιγοτερα bugs σε βαθος χρονου, πρεπει να ειναι οι intel.

 

 

γιεπ, ακομη τον εχω στο παλιο συστημα και ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ενταξει! μιλαμε εχω φορτωσει ασχημα! Εγω τον εχω απο eshop αγορασμενος πριν 4 μηνες και φορτωσα εξαρχης hackintosh 10.9. Απο την πρωτη στιγμη οι ταχυτητες του δισκου ηταν πολυ καλες θυμαμαι χτυπαγε 540 στο read και 380 περιπου στην εγγραφη αν θυμαμαι καλα. Μπαινω παλι να τεσταρω με το ιδιο προγραμμα για mac το black magic design και μου βγαζει 163.3 εγγραφη και 198.4 αναγνωση. Μερα με την νυχτα σε σχεση με την πρωτη μερα. Και αυτο που λενε μερικοι μικροδιαφορες ειναι τα 200 και 300 mb δεν τα λες μικροδιαφορα. Στην τελικη πληρωσαμε εναν ssd για μεγαλες ταχυτητες αλλιως θα καναμε την δουλεια μας και με απλους δισκους. Το προβλημα το ειχα παρατηρησει εγω πριν 2 βδομαδες περιπου που μου εκανε μεγαλα κολληματα αλλα νομιζα οτι εφταιγε κατι στο λειτουργικο επρεπε να κανω refresh τον δισκο απο τις ρυθμισεις για να ψιλοστρωσει τελικα μαλλον τεραστια πτωση της ταχυτητας ηταν Ας ελπισουμε οτι θα το λυσει το προβλημα γιατι θα φαει καλο κραξιμο απο ολους μας!

Για καποιον περιεργο λογο στην σελιδα της samsung δεν εχει επιλογη για ssd στην κατηγορια αποθηκευτικα μεσα για να τους στειλουμε email... και με τον σειριακο αριθμο μονο του δεν αφηνει να τους στειλεις email... ξερει κανεις τι παιζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια 3 χρονια περιμενω να αγορασω ssd παινω στη σελιδα και ολοι μου προτεινουν samsung evo..τωρα διαβαζω αυτο..τι να παρω γυρω σε αυτα τα λεφτα??σορρυ που βγαινω off topic αλλα μου την βαρεσε...

 

 

http://www.e-shop.gr/intel-530-series-ssdsc2bw120a401-120gb-ssd-25-sata3-p-PER.305157

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...