Προς το περιεχόμενο

Editorial: Μερικές Βασικές Γνώσεις Πάνω στα Solid State Drives (SSDs)


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα βγαλεις τον hdd και στην θεση του θα τοποθετησεις τον ssd

 

τον hdd τον κανεις εξωτερικο με μια θηκη 

αλλιως αν δε χρησιμοποιεις το dvd drive, το ξηλωνεις, αγοραζεις μια caddy θηκη, και τοποθετεις τον hdd σε αυτην. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίρνω σήμερα τον samsung 850 pro και είναι ουσιαστικά ο πρώτος μου ssd.

 

Ποιά χρήση κάνω με τον ssd,απο όσο έχω καταλάβει βάζω τα windows πάνω του για καλύτερο boot και τα παιχνίδια που θα παίζω για καλύτερο loading.Πώς θα τον αξιοποιήσω σωστά είναι το ερώτημα μου!

 

Γιά πείτε μερικά πράγματα για να τα ξεκαθαρίσω,όπως πόσο χώρο να αφήνω ώστε να μην γεμίσει και υπάρξει κανένα πρόβλημα.Στίς σελίδες αναζήτησεις επιπλέον θα διαβάζει τον σκληρό η τον ssd αφού έχω βάλει τα windows πάνω στον ssd η πρέπει εγώ να το επιλέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίρνω σήμερα τον samsung 850 pro και είναι ουσιαστικά ο πρώτος μου ssd.

 

Ποιά χρήση κάνω με τον ssd,απο όσο έχω καταλάβει βάζω τα windows πάνω του για καλύτερο boot και τα παιχνίδια που θα παίζω για καλύτερο loading.Πώς θα τον αξιοποιήσω σωστά είναι το ερώτημα μου!

 

Γιά πείτε μερικά πράγματα για να τα ξεκαθαρίσω,όπως πόσο χώρο να αφήνω ώστε να μην γεμίσει και υπάρξει κανένα πρόβλημα.Στίς σελίδες αναζήτησεις επιπλέον θα διαβάζει τον σκληρό η τον ssd αφού έχω βάλει τα windows πάνω στον ssd η πρέπει εγώ να το επιλέξω?

 

εδω θα μαθεις πολλα:

http://www.adslgr.com/forum/threads/584326-SSD-tips-tweaks-trim-support-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-firmware

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω το προϊόν για 3 μήνες. Το χρησιμοποίησα για να αντικαταστήσω τον κλασικό δίσκο των 750Gb που είχε το laptop μου (ACER 4820TG). Απορώ γιατί δεν το είχα κάνει νωρίτερα. Ο υπολογιστής "πετάει" πλέον, παρόλο που το σύστημά μου υποστηρίζει SATA II (3Gbit/sec). Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Η διαφορά είναι έντονη στο άνοιγμα-κλείσιμο του υπολογιστή, στην ενημέρωση των update και σε εργασίες επεξεργασίας εικόνας.

Προσοχή όμως: όταν βάζουμε τον υπολογιστή σε αναμονή, η μπαταρία εξαντλείται συντομότερα.

 

Ένα σχόλιο από εδώ http://www.skroutz.gr/s/3731573/Samsung-840-Series-Evo-250GB.html

 

Τι εννοεί εδώ το παλικάρι : Προσοχή όμως: όταν βάζουμε τον υπολογιστή σε αναμονή, η μπαταρία εξαντλείται συντομότερα.

 

Ποια μπαταρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε τελευταία ανάλυση πρέπει να εξετάσεις τι χρειάζεσαι.

Αν είσαι συγγραφέας και χρησιμοποιείς το λαπτοπ για να γράφεις κείμενα πρέπει η ταχύτητα του λαπτόπ να είναι πιό γρήγορη από την ταχύτητα των χεριών σου και του μυαλού σου.

Αλλά δεν αντέχεις να χάσεις δεδομένα.

 

Από αυτά που διάβασα εγώ θα επανεξετάσω το θέμα SSD σε 3 χρόνια...

Δεν παίζω παιχνίδια, δεν βιάζομαι να ξεκινάει το PC γρήγορα (στο μεταξύ πάω και καμμιά βόλτα μέχρι την κουζίνα!),

 

Το μόνο που με ενδιαφέρει στην ταχύτητα είναι να κοπιάρω μεγάλα αρχεία (ταινίες κλπ) από ένα δίσκο σε άλλον αλλά εκεί οι SSD δεν μου προσφερουν τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχετε για αυτον εδώ τον υβριδικό;

Για λαπτοπ που έχει μόνο μία θέση μήπως είναι καλή (αν και πολύ ακριβή) επιλογή;

Και φαίνεται στο λειτουργικό σαν ένας ή σαν δύο δίσκοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τελευταία ανάλυση πρέπει να εξετάσεις τι χρειάζεσαι.

Αν είσαι συγγραφέας και χρησιμοποιείς το λαπτοπ για να γράφεις κείμενα πρέπει η ταχύτητα του λαπτόπ να είναι πιό γρήγορη από την ταχύτητα των χεριών σου και του μυαλού σου.

Αλλά δεν αντέχεις να χάσεις δεδομένα.

 

Από αυτά που διάβασα εγώ θα επανεξετάσω το θέμα SSD σε 3 χρόνια...

Δεν παίζω παιχνίδια, δεν βιάζομαι να ξεκινάει το PC γρήγορα (στο μεταξύ πάω και καμμιά βόλτα μέχρι την κουζίνα!),

 

Το μόνο που με ενδιαφέρει στην ταχύτητα είναι να κοπιάρω μεγάλα αρχεία (ταινίες κλπ) από ένα δίσκο σε άλλον αλλά εκεί οι SSD δεν μου προσφερουν τίποτα...

 ετσι ειναι, αλλα δοκιμασε ενα λαπτοπ με ssd και αν μετα μπορεσεις να ξανακατσεις στο δικο σου..ΚΑι εγω στο παλιο μου pc πηγαινα τουαλετα μεχρι να ανοιξει και γυρνουσα, ηταν ετοιμο..

Ομως τωρα πολυ απλα εβαλα σε ολα τα pc μου SSD μην μπορωντας να προσασμοστω στην καθυστερηση που εχουν οι μηχανικοι και εχοντας ξεκινησει με ssd στο προσωπικο μου pc..

Εκτος οτι εχεις ακαριαια αποκριση στα παντα και αυτο μετραει, ειδικα αν εχεις ενα Low end ή Midrange, τα οποια απογειωνονται, μπορεις να εχεις ενα καρο πραγματα ανοιχτα και να του ζητας και αλλα..

Τωρα αν το θες μοοοοοονο για κειμενογραφο οκ..Ομως εγω θεωρω οτι αν εχεις δυνατοτητες θα κανεις και αλλα, πχ να ανοιξεις browsers ταυτοχρονα, να του κανεις update ταυτοχρονα..να τρεχεις ενα kaspersky χωρις να φαινεται καν και οχι τα τραγικα avg κτλ, γενικα δηλαδη αξιζει η αγορα..ΟΣο για αξιοπιστια, εχοντας δει ολους τους φιλους να χανουν δεδομενα απο μηχανικους μεσα σε 3ετια, καθως ειχαν σκασμενο δισκο, δε θεωρω οτι εχεις να ρισκαρεις κατι παραπανω! ειναι ηλιθιο να εχεις τα δεδομενα σου σε 1 μονο μεσο! 

Προσωπικα επειδη καθε 3 χρονια παλιοτερα επαιρνα εναν μηχανικο (τοσο για να αυξανω χωρητικοτητα οσο και για ανανεωση ) τωρα πλεον εχω τα παντα σε εναν μεγαλο και τα σημαντικα σε 2 δισκους ή και σε 3ο μερικα!!Παλιοτερα που οι δισκοι ηταν 160GB πχ max τα περνουσα σε DVD, το οποιο ειναι επισης ασφαλες αλλα μετα απο χρονια και αυτο προβληματικο..

 

Ετσι, για να κλεισω, θα ελεγα οτι αν εχεις πολυ σημαντικα αρχεια, ειναι βλακεια να μην παρεις 1 μηχανικο εξωτερικο να τα ριξεις μεσα και γιατι οχι και εναν δευτερο  (μετα απο 2-3 χρονια) ωστε να εχεις διπλη ασφαλεια!! Δεν λεω οτι ειναι απλο ή ευκολο αλλα και με μηχανικο μες το λαπτοπ, θες εναν εξωτερικο για ασφαλεια, αρα τι μενει? ενας δευτερος δισκος που μπορει να ειναι ο SSD και να μεινουν οι 2 μηχανικοι εξω..

Τι γνώμη έχετε για αυτον εδώ τον υβριδικό;

Για λαπτοπ που έχει μόνο μία θέση μήπως είναι καλή (αν και πολύ ακριβή) επιλογή;

Και φαίνεται στο λειτουργικό σαν ένας ή σαν δύο δίσκοι;

εχεις αναγκη για μεγαλα και πολλα αρχεια?

 εγω στης κοπελας μου πηρα εναν 250αρη SSD και παει ορθιο, και μια θηκη εξωτερικου οπου εβαλε τον μηχανικο που ειχε μεσα και τα εχει για back up...Αλλα σιγουρα δεν κατεβαζει ταινιες κτλ και ετσι καλυπτεται με τον 500αρη μηχανικο που ειχε.. Συν οτι τον εχει παντα μαζι γιατι ειναι μικρος αλλα και δεν λειτουργει συνεχεια ωστε να φθειρεται τοσο γρηγορα...Ετσι τα σημαντικα τα εχει και στους 2 και ειναι απολυτως ασφαλη.. (εκτος αν σκασουν και οι 2 μαζι! Για μενα παρε εναν 250αρη SSD και μελλοντικα χωρις ευρω παραπανω απο οσο κανει τωρα ο υβριδικος εναν εξωτερικο 1ΤΒ για διπλη ασφαλεια, εχοντας και τον εσωτερικο σου με θηκη σαν εξωτερικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον υβριδικό σκεφτόμουνα ότι, μία και είναι πακέτο, ίσως η WD έχει βελτιστοποιήσει τη συνεργασία τους, ώστε να έχουμε τα καλά και των δύο τεχνολογιών, χωρίς να καθόμαστε να καθορίζουμε που θα δημιουργηθεί το swap file, που θα γράφονται τα temp, να υπάρχει αυτόματο backup στον μηχανικό κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, μου ειπε ενας οτι ειναι καλοι οι ssd αλλα δεν κανουν για επεξεργασια (οτι χαλαει ο δισκος). 

 

Δηλαδή αν εχουμε και καλα αρχεια στον ssd και τα επεξεργαζομαστε με photoshop, video editor κλπ και τα ξανααποθηκευουμε κλπ.

 

ισχυει κατι τετοιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον υβριδικό σκεφτόμουνα ότι, μία και είναι πακέτο, ίσως η WD έχει βελτιστοποιήσει τη συνεργασία τους, ώστε να έχουμε τα καλά και των δύο τεχνολογιών, χωρίς να καθόμαστε να καθορίζουμε που θα δημιουργηθεί το swap file, που θα γράφονται τα temp, να υπάρχει αυτόματο backup στον μηχανικό κλπ...

Σιγουρα απο το να παρεις μηχανικο ειναι καλυτερο, αλλα θα σου ελεγα να παρεις εναν μεγαλο SSD και τον μηχανικο που εχεις να τον κανεις εξωτερικο μιας και το λαπτοπ συνηθως το κουβαλας σε τσαντα οποτε τον εχεις μεσα και αυτον. Κατα τα αλλα, το στησιμο μια φορα το κανεις στην αρχη και τελος..για να γινεται πιο απαλη η χρηση του SSD.

 

Παιδιά, μου ειπε ενας οτι ειναι καλοι οι ssd αλλα δεν κανουν για επεξεργασια (οτι χαλαει ο δισκος). 

 

Δηλαδή αν εχουμε και καλα αρχεια στον ssd και τα επεξεργαζομαστε με photoshop, video editor κλπ και τα ξανααποθηκευουμε κλπ.

 

ισχυει κατι τετοιο? 

 

Η ιστορια θα δειξει, υποτιθεται οτι δεν αντεχουν πολλη και σκληρη χρηση. Πχ εγω που κανω δουλειες γραφειου ειναι ανετα αλλα εσυ που θες να γραφεις/διαβαζεις πολλα και μεγαλα αρχεια θα τον ταλαιπωρησεις..Βεβαια και οι μηχανικοι σκανε αλλα ολοι κανουν πως δε συμβαινει..

Προσωπικα, αν ειχα σταθερο και οχι λάπτοπ και θες να κανεις αυτη τη δουλεια θα εβαζα και SSD (εναν samsung 850pro Που εχει αυξημενες αντοχες και 10 χρονια εγγυηση για συγκεκριμενο αριθμο εγγραφων-δε θυμαμαι ποσα ΤΒ) και εναν μηχανικο να τρεχω τα βαρια εκει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Νομίζω οτι η άποψη οτι οι ssd δεν κάνουν για βαριά πράγματα και οτι χαλάνε ειναι εσφαλμένη οκ δεν είπαμε να τους χρησιμοποιούμε σε servers 24 ώρες αλλα για απλούστερες λειτουργίες εκτός server δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα ακομα και αν ειναι για βαριές εργασίες , σίγουρα βέβαια οι μηχανικοί τύπου western digital red ειναι ιδανικότεροι θα έλεγα αλλα ολοι οι δίσκοι πεθαίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι η άποψη οτι οι ssd δεν κάνουν για βαριά πράγματα και οτι χαλάνε ειναι εσφαλμένη οκ δεν είπαμε να τους χρησιμοποιούμε σε servers 24 ώρες αλλα για απλούστερες λειτουργίες εκτός server δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα ακομα και αν ειναι για βαριές εργασίες , σίγουρα βέβαια οι μηχανικοί τύπου western digital red ειναι ιδανικότεροι θα έλεγα αλλα ολοι οι δίσκοι πεθαίνουν

εχοντας SSD σταθερα 2 χρονια τωρα, απο Kingston φθηνους μεχρι vertex 3,vertex 4 της ocz και samsung 840 και 850 Pro το μονο που εχω να πω ειναι οτι κανεις δεν εχει βγαλει το παραμικρο, το Health τους ειναι 100%, απο εκει και περα αν καποιος εχει εναν οποιοδηποτε δισκο και δεν παιρνει back up σε αλλους τοτε κανει βλακεια γιατι ολοι χαλανε. Το θεμα ειναι οτι εχω χωσει σε ολα τα μηχανακια που εχω γυρω μου απο εναν SSD και το να κατσω σε αλλο υπολογιστη μου ειναι πλεον πολυ δυσκολο..Το να κανεις raid και ramdisk ισως ειναι πιο γρηγορο και ισως πιο ασφαλες (αμφιβαλλω) αλλα δεν παυει να κοστιζει σχεδον το ιδιο και να απαιτει παραπανω διαδιακασιες, θορυβο, βαβουρα..που εκτος οτι στα λαπτοπ δεν μπορεις να το κανεις, στα σταθερα αν δεν εισαι πληροφοριακαριος δεν το βρισκω προτιμοτερο. Παντα και η ευκολια στο να εχεις κατι μετραει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...