Προς το περιεχόμενο

Μισθός developers/web developers Ελλάδα


partizanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα μερικές φορές με το consulting (σίγουρα στην περίπτωση μου π.χ.) είναι ότι υπάρχουν τόσες επιλογές όταν είσαι μέσα στην εταιρία που είναι δύσκολο να διαλέξεις μερικές φορές όταν κάθε τι καινούριο φαντάζει ενδιαφέρον :P Μιλάω φυσικά για τις πολύ μεγάλες εταιρίες μόνο που ασχολούνται με τα πάντα και όχι με μικρές που εξειδικεύονται κάπου.

 

Για να μην πω για όταν το αγγούρι φτάσει στν πωπό και το μόνο που βλέπει ο μάνατζερ είναι το utilization. Εκεί προσόντα δεν σημαίνουν τίποτα και το να φέρνουν λεφτά όλα τα resources είναι το μόνο που τους νοιάζει. 

 

 

Φυσικά δεν λέει κανείς ότι είναι ιδανικός ο κόσμος του Consulting. Εξαρτάται βέβαια απο την Consulting firm που είσαι. Aggressive περιβάλλον, δύσκολα ωράρια, εσωτερικός ανταγωνισμός και άλλα πολλά που φυσικά δεν εχω σκοπό να αναλύσω εδω. Ίσως καθόλου ειδυλλιακά για junior παιδιά. Αλλά το point μου δεν ήταν αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταλαβαίνω τι θες να πεις και η πίεση αυτή που αναφέρω έχει άμεση σχέση με αυτό. Το point μου είναι πως δεν μπορείς να εξειδικευτείς σε κάτι που σου αρέσει και είσαι καλός (για να γίνεις και απαραίτητος και να πάρεις καλά λεφτά) όταν το resourcing δεν σε υπολογίζει πουθενά, και κακά τα ψέματα αυτό συμβαίνει πολύ συχνά σε consulting εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ονόμασε μου ένα ΤΕΙ, που να μαθαίνει Wordpress  ή/και Joomla.

 

Υ.Γ. Δεν σε ρωτάω επιθετικά, απλά έχω απορία να μάθω...

ΤΕΙ λαρισας ,μετα απο html css,3 βδομαδες με εργασια στησιμο ενος site με plugins σε wordpress.(Μαθημα : Προγραμματισμος εφαρμογων διαδiκτυου)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΙ λαρισας ,μετα απο html css,3 βδομαδες με εργασια στησιμο ενος site με plugins σε wordpress.(Μαθημα : Προγραμματισμος εφαρμογων διαδiκτυου)

Προσωπικά σε ένα τέτοιο μάθημα θα θεωρούσα πιο ενδιαφέρον να έκανες ένα entry στη php και γενικά σε όλο το server side κομμάτι (GET/POST κλπ) παρά να στήσεις ένα site σε joomla. Τα cms τη σήμερον ημέρα είναι τόσο high level και friendly user που ακόμη και ο μανάβης απέναντι απο το σπίτι μου μπορεί να κάνει ένα χαζό site, δεν είναι στόχος της σχολής να σου μάθουν να χειριζεσαι ένα συγκεκριμένο εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σε ένα τέτοιο μάθημα θα θεωρούσα πιο ενδιαφέρον να έκανες ένα entry στη php και γενικά σε όλο το server side κομμάτι (GET/POST κλπ) παρά να στήσεις ένα site σε joomla. Τα cms τη σήμερον ημέρα είναι τόσο high level και friendly user που ακόμη και ο μανάβης απέναντι απο το σπίτι μου μπορεί να κάνει ένα χαζό site, δεν είναι στόχος της σχολής να σου μάθουν να χειριζεσαι ένα συγκεκριμένο εργαλείο.

 

Τα επόμενα μαθήματα ειναι με την σειρά : javascript,php, και συνδεση με sql.

Προσπαθει ομως να σε βοηθησει να βγαλεις κανα μεροκαματο με το καλημερα.(με το wordpress )

Γενικα ειναι ξηγημενος ο καθηγητης αυτος στο μαθημα του,τελος εξαμηνου παιζει προτζεκτ με στησιμο ολοκρηρου web app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως έχε υπόψη ότι σε πολλές περιπτώσεις "κατηγορούνται" τα ιδρύματα ότι δεν παρέχουν εκπαίδευση στα πράγματα που ζητούνται στην αγορά. Δεν είναι κακό (βασικά είναι καλό) να γίνεται αυτό σε κάποιο βαθμό.

 

Και όχι άδικα κιόλας, μιας και τα προγράμματα σπουδών είναι ίδια και απαράλλαχτα εδώ και πολλά χρόνια. Αυτό όμως οφείλεται και στην ηλικία των διδασκόντων-υπευθύνων.

 

Δηλαδή εγώ που σε δυο μαθήματα διδάχτηκα εισαγωγή σε C και C++, προφανώς θα προτιμούσα κάτι σε C και C# για σήμερα και από δω και πέρα κάτι σε Rust και C#. Αλλά δε νομίζω και πως έχω γνωρίσει ακαδημαϊκό άνω των 50 που έχουν φτάσει πλέον οι τότε 40άρηδες που να κάθεται να μάθει καινούργια εργαλεία.

 

Αλλά τι πραγματικά θα άλλαζε αν κάποιος έκανε 6 μήνες εισαγωγή πχ. στη rust; Όταν σε 10 εξάμηνα πρέπει να δεις τόσα αντικείμενα σα σε τρέιλερ, μάθε τις βασικές αρχές και ότι γουστάρεις αργότερα πιάστο μόνος σου. Τουλάχιστον σε αυτές τις βασικές αρχές ας περιλαμβάνονται οι κανόνες και αρχές της αγοράς και όχι τα αποστειρωμένα μοντέλα των ακαδημαϊκών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά τι πραγματικά θα άλλαζε αν κάποιος έκανε 6 μήνες εισαγωγή πχ. στη rust; Όταν σε 10 εξάμηνα πρέπει να δεις τόσα αντικείμενα σα σε τρέιλερ, μάθε τις βασικές αρχές και ότι γουστάρεις αργότερα πιάστο μόνος σου. Τουλάχιστον σε αυτές τις βασικές αρχές ας περιλαμβάνονται οι κανόνες και αρχές της αγοράς και όχι τα αποστειρωμένα μοντέλα των ακαδημαϊκών...

 

Δεν ξέρω γιατί έπιασες σαν παράδειγμα τη rust, και σίγουρα δε θα την έβαζα στην κατηγορία "το κάνουμε επειδή το ζητάει η αγορά". Βασικά θα έλεγα ότι μόνο και μόνο που ξέρεις ότι υπάρχει η rust αυτομάτως είσαι έξω από το target group που θα έβρισκε ωφέλιμα τέτοιου είδους μαθήματα, οπότε πρέπει να πιάσεις το θέμα από την πλευρά ενός τρίτου.

 

Γνώμη μου είναι πως στην πλειοψηφία των ανθρώπων το τι θα διδαχτούν κάνει μεγάλη διαφορά, δε μπορούμε να κρίνουμε με βάση το ελάχιστο ποσοστό των σχεδόν ή τελείως αυτοδίδακτων (βάζω και τον εαυτό μου μέσα εκεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πανεπιστήμιο επιστήμης υπολογιστών προετοιμάζει εν δυνάμει τους αυριανους επιστήμονες . Όχι τους copy paste joomla whatever web site developers. Οι γλώσσες που χρησιμοποιούνται για διδασκαλία C,C++,Java είναι ίσως από τις πιο σημαντικές και ακόμα αρκετά δυνατές γλώσσες με αποδεδειγμένα μαθησιακή δύναμη.

 

Μην κολλάτε στα εργαλεία. Είναι απλά εργαλεία . Αλλά με αυτά τα εργαλεία που διδασκουν και το θεωρητικό πλαίσιο που προσφερουν ίσως κάποιος να φτιάξει το επόμενο framework,CMS next big thing αντι απλά να το χρησιμοποιεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τα ελληνικά πανεπιστήμια ειναι ότι δεν σου παρέχουν την εξειδίκευση. Με αποτέλεσμα να βγενεις με μία γενική γνώση που πρακτικά στην δουλειά δεν θα σε βοηθήσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τα ελληνικά πανεπιστήμια ειναι ότι δεν σου παρέχουν την εξειδίκευση. Με αποτέλεσμα να βγενεις με μία γενική γνώση που πρακτικά στην δουλειά δεν θα σε βοηθήσει πολύ.

Το πρόβλημα δεν είναι τα πανεπιστήμια, αλλά οι φοιτητές τους που περιμένουν να τους μάθουν αντί να τους βοηθήσουν να μάθουν ΜΟΝΟΙ τους.

 

Η διαφορά της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με τις άλλες είναι ότι δεν είναι υποχρεωτική. Έτσι, μόνος σου επιλέγεις να πας να ΜΑΘΕΙΣ κάτι που ΔΙΑΛΕΞΕΣ.

 

Το πανεπιστήμιο, και ειδικά στον τομέα της πληροφορικής, καλώς κάνει και σου μαθαίνει το γενικό πλαίσιο. Καλώς κάνει, π.χ., και σου διδάσκει το μαθηματικό μοντέλο των κανονικών εκφράσεων, χωρίς να σου δείχνει υλοποίηση σε κάποια γλώσσα, αντί "τι να βάλω στην Python για να παίξει το regex".

 

Καλώς κάνει και σου διδάσκει σε C πως να στήσεις μία ουρά, ή όποια άλλη δομή δεδομένων, αντί να σου μάθει τα έτοιμα (και αρκετά πιο σύγχρονα) εργαλεία άλλων γλωσσών και ας μην κάνεις ποτέ ξανά (που είναι το πιο πιθανό σενάριο) ουρές σε C.

 

Γιατί, πρακτικά στη δουλειά, εάν δεν μίναρες όταν σπούδαζες τότε θα έχεις τέτοιες γνώσεις ώστε με ελάχιστο overhead να καταλάβεις (και όχι να μάθεις παπαγαλία ή "έτσι δουλεύει, μην το πειράξεις") ό,τι "εξειδίκευση" θέλεις.

 

Για αυτό ένα πτυχίο πληροφορικής (θα έπρεπε να) δίνει ένα εχέγγυο στον εκάστοτε εργοδότη για την αξία της επένδυσής του σε έναν νέο εργαζόμενο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το πρόβλημα δεν είναι τα πανεπιστήμια, αλλά οι φοιτητές τους που περιμένουν να τους μάθουν αντί να τους βοηθήσουν να μάθουν ΜΟΝΟΙ τους.

 

Η διαφορά της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με τις άλλες είναι ότι δεν είναι υποχρεωτική. Έτσι, μόνος σου επιλέγεις να πας να ΜΑΘΕΙΣ κάτι που ΔΙΑΛΕΞΕΣ..

 

Αμήν. Είναι απίστευτο πώς ένα τόσο απλό concept διαφεύγει του 90% των φοιτητών (τουλάχιστον με την εμπειρία περί φοιτητών που έχω εγώ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι επιλέγει μόνος του κανείς δεν είναι απόλυτο. Είναι πολύ σχετικό το "μόνος του". Σημαίνει ότι είσαι ανεξάρτητος και στην Ελλάδα ακόμα και 18+ να είσαι δύσκολα θα είσαι ανεξάρτητος, και τυχόν "μονομερείς" αποφάσεις...θα σε φέρουν σε δυσκολία.

Επίσης αν δεχτούμε ότι κανείς δεν σε αναγκάζει να βάλεις αυτά που θέλεις στο μηχανογραφικό. Οι ιδέες που τυχόν θα έχεις για ορισμένες σχολές και το ποιο ακριβώς είναι το περιεχόμενο σπουδών και τι επάγγελμα κάνει κανείς, και τι ακριβώς αντικείμενο έχει αυτό το επάγγελμα, μάλλον θα απέχουν από την πραγματικότητα τις περισσότερες φορές.

Οι επιλογές αυτές κοστίζουν, γιατί αφενός αδυνατούμε να προσαρμοστούμε και αφετέρου δεν έχουμε κίνητρο να μας κρατάει σε εγρήγορση, κοινώς μιλάμε για τον φοιτητή σε ύπνωση..(κοιμάται διαρκώς)...

 

Στον αντίποδα κάποιοι επιλέγουν με γνώμονα τη ζήτηση, δηλαδή τι δίνει χρήμα. Και ποντάρουν στην ικανότητά τους να το "κερδίσουν'. Αυτοί δεν αφήνουν το παραμικρό....τα μαζεύουν όλα! Συλλέκτες γνώσης!

 

Π.χ ένας γνωστός μου έγινε γιατρός για τα χρήματα. Είχε την ικανότητα και το κίνητρο. Δεν έγινε γιατρός γιατί αγάπησε ή του άρεσε η ιατρική. Όχι μόνο δεν περίμενε να του μάθουν αλλά διάβαζε σε βιβλιοθήκες και παράλληλα για να βγάλει χρήματα έφτιαχνε "συνοπτικούς οδηγούς τσέπης" πχ. με όλα τα αντιβιοτικά. Όταν σπουδάζεις με γνώμονα να κερδίσεις χρήματα, έχεις κίνητρο να ασχοληθείς με κάθε πρόσφορο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί έπιασες σαν παράδειγμα τη rust, και σίγουρα δε θα την έβαζα στην κατηγορία "το κάνουμε επειδή το ζητάει η αγορά". Βασικά θα έλεγα ότι μόνο και μόνο που ξέρεις ότι υπάρχει η rust αυτομάτως είσαι έξω από το target group που θα έβρισκε ωφέλιμα τέτοιου είδους μαθήματα, οπότε πρέπει να πιάσεις το θέμα από την πλευρά ενός τρίτου.

 

Γνώμη μου είναι πως στην πλειοψηφία των ανθρώπων το τι θα διδαχτούν κάνει μεγάλη διαφορά, δε μπορούμε να κρίνουμε με βάση το ελάχιστο ποσοστό των σχεδόν ή τελείως αυτοδίδακτων (βάζω και τον εαυτό μου μέσα εκεί).

 

Απλή πεποίθησή μου ότι τα επόμενα χρόνια θα χρησιμοποιηθεί αρκετά για νέα projects του αντικειμένου της... μπορεί και όχι. Όπως πχ. και το θεωρώ βέβαιο για τη swift, ενώ προσωπικά θεωρώ πολύ δύσκολο να ζητήσει η αγορά go. Πάντως όπου rust, μπορεί να μπει όποιο άλλο δημοφιλές εργαλείο.

 

 

Το πρόβλημα με τα ελληνικά πανεπιστήμια ειναι ότι δεν σου παρέχουν την εξειδίκευση. Με αποτέλεσμα να βγενεις με μία γενική γνώση που πρακτικά στην δουλειά δεν θα σε βοηθήσει πολύ.

 

Εξειδίκευση; Σε 4-5 χρόνια; Σε 30 διαφορετικούς τομείς που πρέπει να δεις για να έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη με τον καθένα να έχει στην αγορά δεκάδες επιμέρους εξειδικεύσεις και εργαλεία; Ούτε ΙΕΚ δεν προσφέρουν τέτοια εξειδίκευση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τα ελληνικά πανεπιστήμια ειναι ότι δεν σου παρέχουν την εξειδίκευση. Με αποτέλεσμα να βγενεις με μία γενική γνώση που πρακτικά στην δουλειά δεν θα σε βοηθήσει πολύ.

 

Τα πανεπιστήμια δεν είναι "κέντρα επαγγελματικής κατάρτισης". Δεν πας να μάθεις Java, Python, RoR, Express.js ή whatever. Πας για να καλλιεργηθεί το μυαλό σου και να μάθεις πως να μαθαίνεις.

Σου δίνει τις βάσεις έτσι ώστε να μπορείς απο εκεί και πέρα να το ψάχνεις μόνος σου. Για ποιά εξειδίκευση μιλάμε στον χώρο της πληροφορικής όταν κάθε 3 μήνες βγαίνει νέα τεχνολογία; 

Τώρα, στις εταιρείες θέλουν έτοιμους φτιαγμένους επαγγελματίες...και καμία δεν επενδύει στο να τους "φτιάξει". Εκεί υπάρχει ένα κενό δυστυχώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...