Προς το περιεχόμενο

Μισθός developers/web developers Ελλάδα


partizanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω κίνηση στο παρόν τόπικ μετά από καιρό. 
Είμαι αυτοδίδακτος προγραμματιστής, δεν έχω δουλέψει ποτέ σε αυτόν τον τομέα και δεν έχω ιδέα πως να ξεκινήσω να ψάχνω (Θεσσαλονίκη μεριά κυρίως) και τι ακριβώς ζητάει η αγορά εργασίας. Καμιά συμβουλή από την παρέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλέπω κίνηση στο παρόν τόπικ μετά από καιρό. 

Είμαι αυτοδίδακτος προγραμματιστής, δεν έχω δουλέψει ποτέ σε αυτόν τον τομέα και δεν έχω ιδέα πως να ξεκινήσω να ψάχνω (Θεσσαλονίκη μεριά κυρίως) και τι ακριβώς ζητάει η αγορά εργασίας. Καμιά συμβουλή από την παρέα; 

 

.Net C# with SQL Server or JEE with Oracle DB 

 

σε πολυ γενικές γραμμές γιατί πίσω απο αυτές τις λέξεις κρύβονται ολόκληροι τόμοι πληροφορίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι ακριβώς ζητάει η αγορά εργασίας. Καμιά συμβουλή από την παρέα; 

 

Πολλοί κάνουν παρόμοιες ερωτήσεις. Το πιο απλό πράγμα για ξεκίνημα: παρακολούθα τα job sites για μερικούς μήνες και δες τι αγγελίες βγαίνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανα project αποδεδειγμένα δεν σε συμφέρει γιατί ως συνήθως ο πελάτης "ανακαλύπτει" ότι τελικά ήθελε κάτι διαφορετικό απο ότι σου είχε ζητήσει. Οπότε όταν θα σου πεί "ναι αλλά θέλω να μου κάνει και Φραπέ" λες "μάλιστα" αφού η ταρίφα γράφει.

 

Θα διαφωνήσω σε αυτό. Για αυτό υπάρχουν τα specifications/features list η οποία έρχεται μαζί με το συμβόλαιο και από εκεί και πέρα αν θέλει κάτι διαφορετικό, αλλάζει και η τιμή. Αν είναι κάτι μικρό και μπορείς να του το κάνεις, τότε πάλι κερδισμένος βγαίνεις γιατί στα μάτια του πελάτη έκανες και "κάτι παραπάνω".

 

Σχετικά με το θέμα, διαβάζω κάποιες απαντήσεις οι οποίες δείχνουν ότι κάποιοι ζούνε σε παράλληλο σύμπαν όσον αφορά το οικονομικό και πως η πληροφορική τους έχει υποχρεώση επειδή πήραν ένα πτυχίο ή επειδή κάτσαν πολλές ώρες μπροστά στο pc. Εμένα πάντως ο πρώτος μου μισθός (πριν αρκετά χρόνια, σε μια υποθετικά καλή εποχή και επίσης ζούσα με γονείς) ήταν 450 Ευρώ καθαρά και ήμουν και πανευτυχής που έκανα αυτό που γούσταρα (και ας είχα βάλει ήδη χιλιάδες ώρες).

 

Από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις, και όπως είπαν και άλλοι, όσο γίνεσαι καλύτερος παίρνεις και μεγαλύτερες απολαβές. Και αν δεν στις προσφέρουν ενώ τις αξίζεις, τότε πας σε άλλη δουλειά χωρίς καν να ανοιγοκλείσεις τα μάτια σου γιατί ξέρεις ότι έχεις τις ικανότητες να βρείς κάτι καλύτερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω σε αυτό. Για αυτό υπάρχουν τα specifications/feature list η οποία έρχεται μαζί με το συμβόλαιο και από εκεί και πέρα αν θέλει κάτι διαφορετικό, αλλάζει και η τιμή. Αν είναι κάτι μικρό και μπορείς να του το κάνεις, τότε πάλι κερδισμένος βγαίνεις γιατί στα μάτια του πελάτη έκανες και "κάτι παραπάνω".

 

Σωστά σωστά υπάρχουν τα specifications/feature list, και εκεί έχεις την επιλογή είτε να το επικαλεστείς και να το παίξεις δύσκολος, ή να κάνεις τον μ@λ@κα, η θα ακούσεις τα γνωστά "ελα μωρε τώρα, κάνε αυτό το μικρούλι και σε επόμενα project θα τα βρούμε". Άσε που τα specifications σχεδόν ποτέ δεν είναι τόσο συγκεκριμένα που να πιάσεις κάθε υποπερίπτωση που θα σκεφτεί ο άλλος.

 

Ξέρεις και τα μικρά μικρά μαζεύονται. "Αααα θέλω και ένα combobox με ένα extra filter", "ααα θέλω όταν επιλέγω αυτό το value να γίνεται και αυτό το interaction". "ααα θέλω και αυτό" και ξαφνικά ανακαλύπτεις ότι σου έχει σπάσει τον μισό κώδικα.

 

Αν είσαι σε εταιρεία συνήθως αυτόν τον ρόλο τον αναλαμβάνει άλλος ο οποίος εξειδικεύεται στη διαχείριση αυτών των πελατών. Αν πρέπει να το κάνεις ο ίδιος αλλάζει το θέμα. Η θεωρία δυστυχώς απέχει πάρα πολύ απο τη πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ZAKKWYLDE, συμφωνώ αλλά δυστυχώς πρέπει να βρίσκεις ένα balance αλλιώς εις βάρος σου θα είναι πάντα. Κάποια στιγμή απλά χρειάζεται να γίνεις λίγο σκληρότερος ακόμα και αν σημαίνει ότι θα χάσεις και κάποιο πελάτη. Οι πελάτες στην τελική πάντα θα προσπαθήσουν να πάρουν όσα περισσότερα γίνεται στο χαμηλότερο κόστος. Μόλις τους πεις ότι για αυτό δεν είχαμε συμφωνήσει κάτι ή ότι όλα αυτα τα "μικρα" είναι Χ μέρες έξτρα δουλειάς άρα θα χρειαστώ ενα έξτρα Ψ ποσό, τότε ηρεμούν λίγο και η σχέση δεν χαλάει αν εσύ είσαι σωστός στα υπόλοιπα που έχουνε συμφωνηθεί. Επίσης για τα "μικρά" αυτό που έκανα εγώ πάντα ήταν να το έχω υπολογίσει στην αρχική τιμή. Προφανώς δεν μπορείς να πέσεις 100% μέσα αλλά με το καιρό πέφτεις αρκετά κοντά και ο πελάτης νομίζει ότι νίκησε. Το σίγουρο είναι οτι ΠΑΝΤΑ θέλουνε κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστή η απάτη της μεγάλης δουλειάς σε μερικέ μέρες ενώ σου λένε ότι αύριο έχουν μια μικρή να την κάνεις και τα βρίσκουμε μετά..Οπότε προσοχή εδώ..δεν δουλεύουμε αν δεν έχουμε πάρει χαρτί, σύμβαση έργου,  και να έχει πάει και στην εφορία...

Αλλιώς πρόσληψη.

 

Δυστυχώς ακόμα ζούμε σε εργασιακό μεσαίωνα...και αντί να υπάρχει ποσοστό επί της αμοιβής για την ασφάλεια, πάει με πλαφόν, για όλο το μήνα, το οποίο οδηγεί αυτόν που θέλει να δουλέψει για ένα έργο το μήνα, ας πούμε για πέντε μέρες, να έχει παθητικό, αφού ο ΟΑΕΕ κάνει την κομπίνα να ασφαλίζει στο άρτιο, όλο το μήνα δηλαδή, και ας κάνεις έναρξη και κλείσιμο μια βδομάδα το μήνα. Φυσικά η αντίθετη γνώμη είναι ότι το ασφάλιστρο είναι σταθερό σχετικά (αλλάζει με τα χρόνια εργασίας) ενώ αν μπει με ποσοστό δεν θα συμφέρει. Η ουσία είναι όμως είναι ότι θέλουμε ασφάλεια για όταν χρειαστούμε και το ποσό που πληρώνουμε αν δεν το χρειαστούμε πάει σε άλλους που το χρειάζονται και αυτός είναι ο σκοπός της ασφάλισης (βέβαια στο θέμα το συνταξιοδοτικό, εκεί αλλάζει, αλλά είναι υπέρ του εργαζόμενου όταν βγάζει να δίνει περισσότερα, αφού αναλογικά θα πάρει περισσότερα).

Βέβαια μπορούμε να δούμε και διαφορετικά το θέμα, δηλαδή ότι κάποιος είναι ήδη ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ, γιατί έχει περίπτερο (τυχαία το αναφέρω αλλά το να έχεις εμπορική επιχείρηση δεν σε βλάπτει, και παράλληλα κάνεις και άλλες δουλειές). Τότε το ασφάλιστρο δεν το υπολογίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Net C# with SQL Server or JEE with Oracle DB 

 

σε πολυ γενικές γραμμές γιατί πίσω απο αυτές τις λέξεις κρύβονται ολόκληροι τόμοι πληροφορίας

Ευχαριστώ! Τα πιο πολλά που ξέρω από C#  τα ξέρω από την Java που είναι η γλώσσα με την οποία έχω ασχοληθεί περισσότερο. Μπορώ να πω πως είμαι εξοικειωμένος και με C++ και Python αλλά μακράν περισσότερο από αυτές με την Java.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το θέμα, διαβάζω κάποιες απαντήσεις οι οποίες δείχνουν ότι κάποιοι ζούνε σε παράλληλο σύμπαν όσον αφορά το οικονομικό και πως η πληροφορική τους έχει υποχρεώση επειδή πήραν ένα πτυχίο ή επειδή κάτσαν πολλές ώρες μπροστά στο pc. Εμένα πάντως ο πρώτος μου μισθός (πριν αρκετά χρόνια, σε μια υποθετικά καλή εποχή και επίσης ζούσα με γονείς) ήταν 450 Ευρώ καθαρά και ήμουν και πανευτυχής που έκανα αυτό που γούσταρα (και ας είχα βάλει ήδη χιλιάδες ώρες).

 

Γιατί παράλληλο σύμπαν; Εξαρτάται από τη φάση στην οποία βρίσκεται ο καθένας. Προφανώς κανένας δε μας έχει υποχρέωση. Επίσης προφανώς αυτό το "450 καθαρά..." που έχω με bold δεν είναι αντίληψη επαγγελματία, αλλά αντίληψη χαρούμενου 20χρονου ή κάπως έτσι. Και γω όταν έβγαλα τα πρώτα μου λεφτά στους υπολογιστές (300 μαύρα για "part time βοήθεια" όπου ούτε το part time ούτε η βοήθεια ήταν σαφώς καθορισμένα) περνούσα τέλεια. Και μετά με τον ίδιο εργοδότη full time με 800 πάλι μαύρα συνέχισα να γουστάρω, εν μέρει επειδή έκανα πράγματα που δεν υπήρχαν ακόμα στην αγορά και έβλεπα καθημερινά εκατοντάδες να χρησιμοποιούν το software μου, γέα.

 

Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δε με εκμεταλλεύονταν.

 

No hard feelings βέβαια, αλλά να είμαστε αντικειμενικοί. Αν κάνεις χρήσιμη δουλειά με 450 καθαρά σε εκμεταλλεύονται. Το αν γουστάρεις κιόλας ταυτόχρονα είναι άλλο κεφάλαιο.

 

Ευχαριστώ! Τα πιο πολλά που ξέρω από C#  τα ξέρω από την Java που είναι η γλώσσα με την οποία έχω ασχοληθεί περισσότερο. Μπορώ να πω πως είμαι εξοικειωμένος και με C++ και Python αλλά μακράν περισσότερο από αυτές με την Java.

 

Τελείως συμβουλευτικά, αυτό που καταλαβαίνω από τα παραπάνω είναι πως δεν είσαι στο επίπεδο που μπορείς να δουλέψεις μ' αυτές τις γλώσσες, εκτός ίσως της Java. Και νομίζω αυτό είναι κάτι που πρέπει να ξεκαθαρίσεις: ποιό είναι το επίπεδό σου, και άρα ποιές πρέπει να είναι οι κινήσεις που θα κάνεις για να πετύχεις τους στόχους σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα μόνο τις 2 πρώτες σελίδες του θέματος και καθόλου τις τελευταίες οπότε ενδεχομένως να είμαι εκτός θέματος τώρα.

 

Γκρινιάζουν μερικοί για τα λεφτά του προγραμματιστή στην Ελλάδα... Τι στο καλό; Σε άλλη χώρα νομίζουν ότι βρίσκονται.

Και που παίρνουν 700€ τυχεροί είναι. Οι υπόλοιπο που παίρνουν πάνω από 1000€ (ειδικά 2000€ που διάβασα) μην το πουν ούτε στον παπά. 

 

Γνώμη δική μου είναι ότι ειδικά προγραμματιστής ΔΕΝ έχει κανένα λόγο να βρίσκετε ακόμα στην Ελλάδα εκτός αν είναι μαζοχιστής.

 

Όποιος γνωρίζει καλά το επάγγελμα πρέπει να κλείσει όσο πιο γρήγορα γίνεται εισιτήρια για έξω.

 

Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να κάθετε κάποιος στο Ελλαδισταν σήμερα και να παίρνει 700-1000€ (και τα 1000 λίγα είναι) ενώ αν πάει σε οποιαδήποτε (ανεπτυγμένη) χώρα του κόσμου θα χεστεί στα φράγκα. Λίγο πιο έξω στην Ευρώπη να πας παίζουν μισθοί 3000€ και βάλε.

 

Δεν έχεις κατανοήσει στο παραμικρό πως λειτουργεί η αγορα και μάλλον δεν έχεις δουλέψει ποτέ σε κάτι σχετικό με το θέμα στο οποίο γράφεις.

 

Επίσης 3000€ είναι πάρα πολύ λίγα όταν είσαι τόσο σπάνιος ώστε να αξίζεις πολλά ή πάρα πολλά περισσότερα. Επίσης 700€ είναι πάρα πολλά όταν δεν αξίζεις 300.

 

Για κάποιο λόγο στην Ελλάδα όλοι νομίζουν ότι αξίζουν "να αγοράζουν αμάξι κάθε χρόνο". Επίσης τα 4, 5, 10 χρόνια σπουδών και μεταπτυχιακών θεωρούν ότι πρέπει να λένε κάτι όταν πας να βρεις δουλειά. Συνήθως οι περισσότεροι μαθαίνουν την αλήθεια όταν παν έξω και τρων τα πρώτα χαστούκια.

 

Γενικά στην Ελλάδα ακόμα και τα τελευταία χρόνια αν τα αξίζεις και υπάρχει δραστηριότητα που εκμεταλεύεται πλήρως αυτή την αξία σου σε πληρώνει αναλόγως δίχως ιδιαίτερες διαφορές με παλιότερα. Αν το αντικείμενο στο οποίο αξίζεις υπάρχει μόνο σε άλλη χώρα, προφανώς και είναι λογικό να πας εκεί. Αν αυτό το αντικείμενο δεν υπάρχει πουθενά προφανώς και δεν φταίει η αγορά που δε σε πληρώνει. Αν επίσης έχεις σε κάτι αξία και πας σε μία δουλειά που εξ ορισμού δεν ενδιαφέρεται για αυτή σου την αξία και πάλι σφάλμα δικό σου. Τα υπόλοιπα να 'χαμε να λέγαμε... να βγούμε και στα κανάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο στην Ελλάδα όλοι νομίζουν ότι αξίζουν "να αγοράζουν αμάξι κάθε χρόνο". Επίσης τα 4, 5, 10 χρόνια σπουδών και μεταπτυχιακών θεωρούν ότι πρέπει να λένε κάτι όταν πας να βρεις δουλειά. Συνήθως οι περισσότεροι μαθαίνουν την αλήθεια όταν παν έξω και τρων τα πρώτα χαστούκια.

 

Σωστό. Εξάλλου στα πανεπιστήμια δεν μαθαίνουν Joomla και Wordpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό. Εξάλλου στα πανεπιστήμια δεν μαθαίνουν Joomla και Wordpress.

 

Είμαι σίγουρος πως σε τμήματα από ΙΕΚ μέχρι ΤΕΙ "μαθαίνουν" και αυτά. Επίσης βλέπω πως οι περισσότεροι απ' αυτούς καταλήγουν να διανέμουν πίτσες. Οπότε μάλλον δεν είναι εκεί το λάθος των ΑΕΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό. Προγραμματισταράς γίνεσαι μόνο αν τα μάθεις μόνος σου. Αν πας στο πανεπιστήμιο είσαι καλός μόνο για πιτσαδόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πανεπιστήμιο δίνει οργάνωση και ολοκληρωμένη βασική γνώση. Όμως δεν μπορεί να ακολουθήσει την τεχνολογία, όπως θα μπορεί να κάνει ο απόφοιτος, κάνοντας αυτός τις επιλογές του.

Αν συγκρίνουμε τον μη πτυχιούχο με τον πτυχιούχο..θα δούμε ότι ο πρώτος δεν έχει τις επιλογές του δεύτερου. Ασφαλώς όμως παράγοντας επιτυχίας δεν είναι το πτυχίο αλλά οι επιλογές μας.  Άρα από τον πτυχιούχο οι γονείς και οι οικείοι του περιμένουν περισσότερα. Το τι θα γίνει θα φανεί...γιατί ο χρόνος δεν σταματάει και δεν μας περιμένει να πάρουμε αποφάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...