Προς το περιεχόμενο

Στις κυλιόμενες σκάλες πάμε καλα?


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Εκτός αυτού στις κυλιόμενες μπορείς να ανέβεις με πιο χαλαρό ρυθμό από ότι στις κανονικές, ακόμα και να κάνεις στάση.

 

 

Και το καλό είναι  ότι και στάση να κάνεις, συνεχίζεις να ανεβαίνεις. :D  Εκτός κι αν έρχεται κανείς πιο βιαστικός από πίσω σου, οπότε αν δεν έχεις χώρο από δεξιά  no στάση.  :Ρ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου αρεσε που εγραψες ολοκληρο κειμενο στο θεμα μου.

Το 1) σωστο, Το 2) ετσι και ετσι, το 3) λαθος (ποτε δεν ξερεις αν (θα το) προλαβεις η οχι),  το 4 (περιμενω να σηκωσει τα χερια της η επιστημη).

 

Κοιτα, εχω ανεβει και εγω σκαλια απο τα αριστερα αλλα πιο πολυ γιατι αποφασισα να ανεβω με τις κυλιομενες, αλλα ειχα ενεργεια συσωρευμενη στον οργανισμο μου εκεινη τη στιγμη, και βαριομουν, και αποφασισα εκεινη τη στιγμη να τα ανεβω/ βαριομουν δηλαδη να καθομαι ακινητος. Αλλα οποτε πηγαινα στη δουλεια παλι (Ομονοια-Εξαρχεια) αν ηξερα οτι ειχα χρονο πηγαινα απο κυλιομενες, αν ειχα αργησει η δεν ειχα πολυ χρονο απο κυλιομενες αριστερα.

 

Οποτε ισως η απαντηση ειναι:

 

οτι οσοι πανε απο αριστερα ειναι...

Καθυστερημενοι ? (Στη δουλεια η κατι αλλο πχ)

 

Στο 2 σε ποιο σημείο διαφωνείς;

Στο 3, δεν έχει σημασία αν ξέρεις. Είναι απλό θέμα παιγνίων*. Αν το χάσεις για ένα λεπτό, θα πρέπει να περιμένεις 15-20 λεπτά για το επόμενο. Αν το προλαβαίνεις έτσι κι αλλιώς, δεν θα περιμένεις έξτρα χρόνο. Στην ουσία αγοράζεις ένα στοίχημα και είτε το κερδίζεις είτε το χάνεις. Από τη στιγμή που το μόνο κόστος του στοιχήματος είναι αν θα ενοχληθεί κάποιος περίεργος**, έχεις ένα καθαρό κέρδος.

 

Γενικά, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς φυσιολογικό αυτόν που αναμένει σε μία idle κατάσταση και περίεργο αυτόν που με ελάχιστη ενέργεια εξασφαλίζει στον εαυτό του μία ταχύτερη έξοδο από την idle κατάσταση, εκτός και η αναμονή σε τρεις κυλιόμενες σκάλες για περίπου ένα λεπτό η καθεμία σου προσφέρει κάποια ευχαρίστηση.

 

 

*Δεν έχω ιδέα από θεωρία παιγνίων, μη βαράτε. **Πλακίτσα. :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Υπάρχουν στάσεις μετρό που πρέπει να ανέβεις 100+ σκαλιά, κάτι το οποίο θέλει και πολύ κόπο και πολύ χρόνο. Καλά όλα τα περί φιτ κτλ, αλλά όταν πάω για δουλειά ή για καφέ δε θέλω να βγω πάνω μούσκεμα ή/ και 10 λεπτά αργοπορημένος. ( Μοναστηράκι, Αιγάλεω πχ)

 

Αν ειχες προνοησει μιση ωρα/ενα τεταρτο πιο πριν να ειχες ξυπνησει/ετοιμαστεις  θα ειχες χρονο να πας Α-νε-το-τα-τα στη δουλεια/διασκεδαση σου. :P

 

Mουσκεμα επειδη θα ανεβαινες τα μισα και λιγοτερα σκαλια απο τις στατικες; Δεν νομιζω. Οκ, αυτα τα δεκα δευτερολεπτα που κερδιζεις στις κυλιομενες ειναι ενα στοιχημα που ελπιζεις να κερδισεις για να πας στην ωρα σου τελικα(με τον ενα η τον αλλο τροπο της επιφανειας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μετρό στην Θεσσαλονίκη πάντως καθόμαστε όλοι δεξιά, και η αριστερή είναι πάντα άδεια.

 

implying ότι υπήρχε πιθανότητα στο σαλονικιώτικο μετρό κάποιοι να βιάζονται...

 

 

Χαλλλαρά, χαλλλαρά παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προχωράς/τρέχεις με μια ταχύτητα Χ. Όταν πας από τις σκάλες ανεβαίνεις με την εν λόγο ταχύτητα Χ ενώ οταν πας από τις κυλιόμενες πας με την ταχύτητα Χ τη δική σου + την ταχύτητα Ψ που έχουν οι κυλιόμενες. Στη περίπτωση ένα που είναι οι κανονικές σκαλες η ταχύτητα σου είναι ίση με Χ ενώ στις κυλιόμενες η ταχυτητα σου ειανι Χ+Ψ.

Εγώ μπορεί να βιάζομαι για 1002 λόγους και προσπαθώ να κερδίσω χρόνο από παντού. Γιατί μπορεί στις κυλιόμενες να γλυτώσω 5" και θα κερδίσω αλλά τόσα κάπου αλλού οπότε στο τέλος θα έχω κερδίσει μερικά λεπτά τα οποία είναι σημαντικά.

Επίσης από τη στιγμή που αυτός ο κανόνας ισχύει παντού και είναι λογικός είναι πιο εύκολο να κάτσεις δεξιά από το να κρίνεις τον άλλο που γουστάρει να τρέξει στις κυλιόμενες απλά και μόνο γιατί έχουμε μάθει να ζούμε σα ζώα και να κάνουνε ότι γουστάρουμε χωρίς να μας νοιάζει ο δίπλα μας.

Επίσης με τη λογική σου να κάθεσαι πάντα αριστερά και στο δρόμο και αν ο άλλος βιάζεται -που κακός βιάζεται- αστον να κάνει ζικ ζακ...

 

Διορθωσα τυπογραφικα και λοιπα λαθη !! Ουτε γοογλε μεταγραση ουτε μεθυσμενος απλα ημουν απο υπνο και εγραφα απο κινητο :P

Επεξ/σία από Spect~
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δρόμο με το αυτοκίνητο, κάθεστε στην αριστερή λωρίδα χωρίς λόγο και πάτε με 60 σαν συνταξιούχοι??? :P

 

 

Πως φαίνεται ότι δεν έχεις διαβάσει αρκετά θέματα στο auto-moto section του insomnia! :P 

Γενικά πάντα δεξιά κάθομαι. Αλλά όποτε χρησιμοποιώ κυλιόμενες είναι επειδή θα έχω κάποια μεγάλη βαλίτσα/σάκο. Και αυτό θα είναι στο αριστερό μου χέρι. Οπότε, δεν περνά κανείς.-

 

 

Πολύ σίγουρο σε κόβω.

Μάλλον δεν σου έχει έρθει ακόμα ο κατάλληλος που θα αδιαφορήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη μιλησω για τα πρωινα στις κυλιομενες του Μετρο που πανε και στεκονται καποιοι αριστερα και αναγκαζεσαι να κανεις σλαλομ αναμεσα τους (οταν μπορεις).

 

Ναι, εχω υπολογισει τη διαδρομη μου μεχρι το λεπτο, κατσε δεξια, ασε με να περασω απο αριστερα και ολοι θα ειμαστε χαρουμενοι πρωι πρωι. Ειναι και πιο ευκολο να κατσεις δεξια απο το να κανω ελιγμους για να περασω.

 

 

@Τs μα ειναι απειρως πιο ξεκουραστο και γρηγορο να περπατας γρηγορα στις κυλιομενες απο το να κανεις το ιδιο στις στατικες. 

 

Αυτός ξέρει.

 

Ξέρει τι σημαίνει να περιμένεις 20 δευτερόλεπτα παραπάνω σε σχέση με το να χάσεις το λεωφορείο γι' αυτά και να πάει πίσω 20 λεπτά η διαδρομή σου -αν έχεις μόνο ένα λεωφορείο να πάρεις, αν δεν είναι το τελευταίο. Και ξέρει τι διαφορά έχει το 20λεπτο αναφορικά με την κατάσταση στο εκάστοτε βαγόνι/λεωφορείο: μπες στο μετρό στις 7 νταν και μπες και στις 7.20 και θα μάθεις τα πάντα για το πως ο χρόνος επηρεάζει τη μάζα.

 

Και στην τελική, κουμάντο στη δική σας βιασύνη.

Δε μπορούμε να κατουριόμαστε δλδ επειδή εσείς προτιμάτε τους 50 πόντους αριστερά απ' αυτούς δεξιά για να αράζετε;

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειχες προνοησει μιση ωρα/ενα τεταρτο πιο πριν να ειχες ξυπνησει/ετοιμαστεις  θα ειχες χρονο να πας Α-νε-το-τα-τα στη δουλεια/διασκεδαση σου. :P

 

Αν και αστείο νομίζω ότι πρόδωσε τη "φιλοσοφία" σου .

 

περιμένεις απο όλους τους άλλους να ερθουν στους ρυθμούς που θεωρείς ιδανικούς ,συμφωνα με τη δική σου ζωή ,

από το να κάνεις ένα απλό βήμα δεξιά.

φυσικά δεν είναι εφικτό και "σου τη σπάει" που δε γίνεται.

μετά αναρωτιέσαι "γιατί"

και μετά ψάχνεις τους λόγους στο ινσομνια.

 

έχοντας ξεχάσει το πιο σημαντικό : ότι δεν υπάρχει νοήμα αναζήτησης αιτίας βιασύνης των άλλων, όταν οι ρυθμοί ζωής του καθενός είναι διαφορετικοί.

Άρα: δεν υπάρχει λόγος να βρείς το γιατί μπορεί κάποιος να βιάζεται τόσο ωστε να χρησιμοποιήσει το χώρο που του παραχωρείς.

κατ'επέκταση: δεν υπάρχει λόγος να ρωτάς γιατί να παραχωρίσω την αριστερή θέση -"λωρίδα" .

 

Edit: ή με λιγα λόγια αυτό που εύστοχα έγραψε ο Lucifer ενώ έγραφα τα παραπάνω:  -(κάνοντας τον mind reader :devil: )

"Και στην τελική, κουμάντο στη δική σας βιασύνη."

Επεξ/σία από iodna2006
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δει και το αλλο. να μην λειτουργουν και αντι να τις ανεβουν, να πηγαινουν διπλα απ τις κανονικες. τι φοβουνται, μην εγκλωβιστουν?

 

Το ύψος των κυλιόμενων είναι μεγαλύτερο από τα κανονικά σκαλιά και συνεπώς είναι πιο κουραστικές και ίσως και βλαβερές για άτομα με προβλήματα στα γόνατα.

 

Άλλο να ανέβεις 5-6 σκαλάκια της κυλιόμενης ενώ κινείται και άλλο 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχωράς/τρέχεις με μια ταχύτητα Χ. Όταν πας από τΟ σκάλες ανεβαίνεις νέε την εν λόγο ταχύτητα Χ ενώ Όταν πας από τις κυλιόμενες πας με την ταχύτητα Χ τη δική σου και την ταχύτητα Ψ που έχουν οι κυλιόμενες. Στα περίπτωση ένα που είναι οι κανονικές η ταχύτητα σου είναι ίση με Χ ενώ στις κυλιόΜενκυλιόΜενες.

 

Σωστός. Αν ήμασταν φωτόνια, ας καθόταν ο καθένας όπου γούσταρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...