Προς το περιεχόμενο

To thread των LGBT (ΛΟΑΤ) δικαιωμάτων


Τοξοβόλος_U_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Aυτο ειναι το σχετικα λογικο.

Τεχνικα ομως,αυτη την στιγμή,εφοσον ο κανονισμος λεει οτι το φυλο καθοριζει σε ποιο πρωταθλημα θα συμμετεχει,χωρις να διεκρινιζει σε ποιου ειδους φυλο αναφέρεται,ειναι ενα κενό.

Νομιζω ειχα διαβασει και αρθρα με αθλητη/τρια απο αλλη χώρα και προβληματα που προεκυπταν ακριβως απο τετοιου ειδους ανακρίβιες.

 

Με αλλα λόγια,το προβλημα μου δεν ειναι η δικαστικη αποφαση,αλλα τεχνοκρατικες λεπτομερειες που πρεπει να διασαφηνιστουν,ωστε να μην δημιουργηθουν αλλα θέματα στην πορεία.

Λοιπόν, επειδή είμαι αθλήτρια και γνωρίζω τον κανονισμό, στις κατηγορίες (άνδρες/γυναίκες) παίζεις με βάση το βιολογικό σου φύλο, ώστε να μην είναι unfair για τους άλλους αγωνιζώμενους π.χ κάποιος που έχει κάνει τη μετάβαση από άνδρας σε γυναίκα, προφανώς και ποια τυπικά είναι γυναίκα, αλλά κάποια αθλητικά στοιχεία όπως μυικη δύναμη κτλ προφανώς και ξεπερνούν τα άτομα που το βιολογικό τους φύλλο είναι γυναίκα.

 

Το πρόβλημα βρίσκεται βασικά στους ερμαφρόδιτους.

 

Στη περίπτωση τους, γίνονται εξετάσεις για να δουν πιο βιολογικό "φύλο" υπερτερεί ώστε να διαγωνιστούν και στην αντίστοιχη κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η πρωτη τεχνοκρατικη λεπτομερεια που πρεπει να διασαφηνιστεί είναι να μην υπαρχουν διακρισεις φυλου πουθενα λαλαλαλα

Υπαρχουν περιπτώσεις που η διακριση δεν ειναι ρατσιστικη.

Θα ήταν λιγο αδικο να παιζουν ραγκμπυ γεννημένοι αντρες vs γεννημένες γυναίκες,δεν νομίζεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν περιπτώσεις που η διακριση δεν ειναι ρατσιστικη.

Θα ήταν λιγο αδικο να παιζουν ραγκμπυ γεννημένοι αντρες vs γεννημένες γυναίκες,δεν νομίζεις?

Αν το θεωρουν αδικο ας μην παιζουν μεταξυ τους, παιχνιδι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι "παιχνίδι είναι" ρε αθώε, δε μιλάμε για 3ο Λύκειο vs 2ο Πειραματικό, μιλάμε για φράγκα ατέλειωτα.

Αν μιλαμε για φραγκα τοτε ούτως η αλλως μιλαμε για αδικιες, οποτε δεν καταλαβαίνω πως τα κριτήρια φυλου είναι πρόβλημα, ας παιζει οποιος θελει οπου θελει, αν νιωθει ανετα.

Μετα βεβαια θα παιζουν μονο 10000% ατρες φανταζομαι, οι γυναικες δε θα είναι αρκετα καλες.

Γι αυτό όμως δεν υπαρχουν και οι κατηγοριες? Δηλαδη σε κατώτερες κατηγοριες θα μπορουσαν να παιζουν ακομα. Και το ότι είναι κατωτερη κατηγορια θα μπορουσε να μην εχει χρηματικο αντικτυπο, απλα είναι θεμα εντασης/επιδοσεων. Αν παιζουν ομορφα όμως και εχουν κοινο-αρα φερνουν λεφτα, γιατι να μη βγαζουν και λεφτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στο μόνο αθλημα που γνωρίζω ότι έχουν παίξει και γυναίκες μςζι με άνδρες είναι στο American football.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

transgender είναι οσοι δεν ταυτιζονται με το βιολογικο τους φυλο, τραβεστί είναι άλλη λεξη για το crossdresser δηλαδή παρενδυτικος, καποιος που ντύνεται με ρουχα που προοριζονταν για φυλο άλλο από το βιολογικο του. Transexual είναι ανθρωποι που βρίσκονται σε κατασταση φυλομεταβασης η την εχουν ολοκληρωσει.

Μπορεις να εισαι και transsexual και transgender, είναι διαφορετικο πραγμα, η μια λεξη εστιαζει καθαρα στο αισθημα ταύτισης η μη με το βιολογικο φυλο και η άλλη στη διαδικασια φυλομεταβασης. Εγω πχ με αυστηρούς ορισμους είμαι transgender χωρις να είμαι transsexual.

 

 

Aρα παραμενει το ερωτημα, οι τρανσεξουαλ ειναι εξω απ τη κατηγορια?

 

Δηλαδη μεχρι τωρα διναν νομιμη αλλαγη φυλου μονο σε εγχειρισμενες?

η πρωτη τεχνοκρατικη λεπτομερεια που πρεπει να διασαφηνιστεί είναι να μην υπαρχουν διακρισεις φυλου πουθενα λαλαλαλα

Αν μιλαμε για φραγκα τοτε ούτως η αλλως μιλαμε για αδικιες, οποτε δεν καταλαβαίνω πως τα κριτήρια φυλου είναι πρόβλημα, ας παιζει οποιος θελει οπου θελει, αν νιωθει ανετα.

Μετα βεβαια θα παιζουν μονο 10000% ατρες φανταζομαι, οι γυναικες δε θα είναι αρκετα καλες.

Γι αυτό όμως δεν υπαρχουν και οι κατηγοριες? Δηλαδη σε κατώτερες κατηγοριες θα μπορουσαν να παιζουν ακομα. Και το ότι είναι κατωτερη κατηγορια θα μπορουσε να μην εχει χρηματικο αντικτυπο, απλα είναι θεμα εντασης/επιδοσεων. Αν παιζουν ομορφα όμως και εχουν κοινο-αρα φερνουν λεφτα, γιατι να μη βγαζουν και λεφτα?

 

Φιλε μου σε ολα τα αθληματα οι αντρες παιζουν με τους αντρες και οι γυναικες με τις γυναικες. Δε γινεται αλλιως. Ακομα και στο σκακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Aρα παραμενει το ερωτημα, οι τρανσεξουαλ ειναι εξω απ τη κατηγορια?

 

 

Δηλαδη μεχρι τωρα διναν νομιμη αλλαγη φυλου μονο σε εγχειρισμενες?

 

 

Φιλε μου σε ολα τα αθληματα οι αντρες παιζουν με τους αντρες και οι γυναικες με τις γυναικες. Δε γινεται αλλιως. Ακομα και στο σκακι.

Οχι σε όλα.

Κοίτα το ποστ μου από πάνω.

 

Υ.Γ Το σκάκι δεν είναι αθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μάλτα στα ζητήματα του Τ φάσματος είναι παγκόσμια πρωτοπόρος στην νομοθεσία της.Με μια απλή δήλωση ,ακόμα και προφορική, κάποιος μπορεί να αποκτήσει νομικά το επιθυμητό φύλο.Η Κυβέρνηση με την πρωτοβουλία που άρχισε πριν μερικές μέρες για την νομική αναγνώριση φύλου έχει στείλει ήδη κλιμάκιο στη Μάλτα για το ζήτημα.Για να δούμε όμως τι ακριβώς κείμενο θα φτάσει τελικά στην ολομέλεια της βουλής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι σε όλα.

Κοίτα το ποστ μου από πάνω.

 

Υ.Γ Το σκάκι δεν είναι αθλημα.

 

Σε ολα ανεξαιρετως (πλην ενδεχομενως αυτων που δεν ειναι αναγνωρισμενα).

 

Βεβαιως αθλημα ειναι και το σκακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σε ολα τα αθληματα οι αντρες παιζουν με τους αντρες και οι γυναικες με τις γυναικες. Δε γινεται αλλιως. Ακομα και στο σκακι.

 

Στο σκάκι για ποιο λόγο; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε ολα ανεξαιρετως (πλην ενδεχομενως αυτων που δεν ειναι αναγνωρισμενα).

 

Βεβαιως αθλημα ειναι και το σκακι.

Όπως είπα και πιο πάνω το American football, είναι ένα αθλημα στο οποίο μπορούν να παίξουν και οι γυναικες με τους άνδρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σκάκι για ποιο λόγο; :P

 

Καλή ερώτηση, και δεν έχει καλή απάντηση.

 

Στο σκάκι υπάρχει μία μόνο γυναίκα μέχρι τώρα που έπαιζε σε επίπεδο elite αντρών φτάνοντας #8 στον κόσμο (βασικά, έπαιζε μόνο σε αντρικά τουρνουά για να μη "χαραμιστεί" παίζοντας στα γυναικεία), και όταν ήταν ενεργή η διαφορά στη δυναμικότητα από οποιαδήποτε άλλη γυναίκα (συμπεριλαμβανομένων των δύο αδερφών της, εκ των οποίων η μία παγκόσμια πρωταθλήτρια) ήταν πολύ μεγάλη. Η τωρινή πρωταθλήτρια βασικά δεν έχει τύχες όταν παίζει σε ανάλογο επίπεδο.

 

Δεδομένου ότι δεν υπάρχει καμία θεωρία που να μπορεί να εξηγήσει ικανοποιητικά τα γεγονότα, υποψιάζομαι πως θα έχει να κάνει με τις κοινωνικές παραμέτρους.

Φιλε μου σε ολα τα αθληματα οι αντρες παιζουν με τους αντρες και οι γυναικες με τις γυναικες. Δε γινεται αλλιως. Ακομα και στο σκακι.

 

Δεν ισχύει. Αν είσαι γυναίκα και θες να παίξεις σε "αντρικό" (πιο σωστά, open) τουρνουά δε σε εμποδίζει κανείς, πολλές το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα παραμενει το ερωτημα, οι τρανσεξουαλ ειναι εξω απ τη κατηγορια?

 

εξω από ποια κατηγορια?

 

Δηλαδη μεχρι τωρα διναν νομιμη αλλαγη φυλου μονο σε εγχειρισμενες?

 

ναι, επρεπε να εχεις κανει πλαστικη και να εχεις διαγνωστεί (!) από ψυχιατρο με τρανσεξουαλισμο (!)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει. Αν είσαι γυναίκα και θες να παίξεις σε "αντρικό" (πιο σωστά, open) τουρνουά δε σε εμποδίζει κανείς, πολλές το κάνουν.

Το αντίστροφο μπορεί να γίνει; Δλδ να αγωνιστεί άντρας στο γυναικείο;

Ή υπάρχει φυλετικος ρατσισμός;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...