Προς το περιεχόμενο

To thread των LGBT (ΛΟΑΤ) δικαιωμάτων


Τοξοβόλος_U_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοκληρο?.. Δηλαδη θα επρεπε να ειναι μισο?

 

Τransgender ειναι οι τραβεστι, σωστα? Αρα οι transexual(εγχειρισμενες) μενουν απ εξω απ τη κατηγορια?

transgender είναι οσοι δεν ταυτιζονται με το βιολογικο τους φυλο, τραβεστί είναι άλλη λεξη για το crossdresser δηλαδή παρενδυτικος, καποιος που ντύνεται με ρουχα που προοριζονταν για φυλο άλλο από το βιολογικο του. Transexual είναι ανθρωποι που βρίσκονται σε κατασταση φυλομεταβασης η την εχουν ολοκληρωσει.

Μπορεις να εισαι και transsexual και transgender, είναι διαφορετικο πραγμα, η μια λεξη εστιαζει καθαρα στο αισθημα ταύτισης η μη με το βιολογικο φυλο και η άλλη στη διαδικασια φυλομεταβασης. Εγω πχ με αυστηρούς ορισμους είμαι transgender χωρις να είμαι transsexual.

Ο ορος "εγχειρισμένες" μου φαινεται καπως ασχημος. αν και καταλαβαίνω ότι χρησιμοποιηθηκε για καλυτερη συνεννοηση με τους διαφορους ορισμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτοί είναι μέσα στην κατηγορία;

 

 

Αν όχι γιατί όχι; 

 

Διότι, είναι που είναι γλωσσοδέτης το αρκτικόλεξο, το μόνο που τού λείπει είναι να προστεθεί και το L.L.F.D. στο τέλος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρατσιμός ... δε μπορεί έστω και η πλειοψηφία των Νορβηγών να αποτρέπει στη μειοψηφία των ελλήνων που αυτοπροσδιορίζονται ως Νορβηγοί να χαίρουν ίσα δικαιώματα ... ζούμε στο 2016 διάολε ...

 

Ενδιαφέρουσα άποψη θα ήταν αν είχαμε τους ίδιους νόμους για κάθε άνθρωπο στη Γη. Εδώ όμως (αν και 2016) δεν έχουμε καταφέρει να έχουν όλοι τα ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις μέσα στην ίδια χώρα, εσύ θες να το κάνεις διαπλανητικά;  B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Transgender People Will Be Allowed to Serve Openly in Military

 

 

http://www.nytimes.com/2016/07/01/us/transgender-military.html?_r=0

 

 

also

 

 

Οι ομοφυλόφιλοι έχουν περισσότερα προβλήματα υγείας και εξαρτήσεις από αλκοόλ και τσιγάρο

 

εδω η ερευνα.

 

http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2530417

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται οτι μπλεχτηκαν sex με gender (που ανεφερα σε προηγούμενο ποστ).

Nομίζω το σωστο θα ήταν να γινει ενας σαφης διαχωρισμος αναμεσα στα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται οτι μπλεχτηκαν sex με gender (που ανεφερα σε προηγούμενο ποστ).

Nομίζω το σωστο θα ήταν να γινει ενας σαφης διαχωρισμος αναμεσα στα 2.

στα Ελληνικα (οποτε και στην Ελλαδα) οι λεξεις sex και gender μεταφράζονται και οι δυο ως "φυλο"

στην προκειμενη δεν υπαρχει μπερδεμα παντως μιας και είναι σαφες ότι δεν επαιξε πλαστικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Transgender People Will Be Allowed to Serve Openly in Military

 

 

http://www.nytimes.com/2016/07/01/us/transgender-military.html?_r=0

 

 

also

 

 

Οι ομοφυλόφιλοι έχουν περισσότερα προβλήματα υγείας και εξαρτήσεις από αλκοόλ και τσιγάρο

 

εδω η ερευνα.

 

http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2530417

Την έβαψες φίλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Transgender People Will Be Allowed to Serve Openly in Military

 

 

http://www.nytimes.com/2016/07/01/us/transgender-military.html?_r=0

 

 

also

 

 

Οι ομοφυλόφιλοι έχουν περισσότερα προβλήματα υγείας και εξαρτήσεις από αλκοόλ και τσιγάρο

 

εδω η ερευνα.

 

http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2530417

1. επιτελους τελειωνει το νεοφιλελε don't ask don't tell καραγκιοζιλικι

2. προφανως οι πιο καταπιεσμένες κοινωνικες ομαδες είναι και πιο επιρρεπείς σε εξαρτησεις, μου φαινεται λογικο το πορισμα της ερευνας. Επισης τελεια ερευνα, μου αρεσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα Ελληνικα (οποτε και στην Ελλαδα) οι λεξεις sex και gender μεταφράζονται και οι δυο ως "φυλο"

στην προκειμενη δεν υπαρχει μπερδεμα παντως μιας και είναι σαφες ότι δεν επαιξε πλαστικη

Aκριβως επειδή ισχυει το πρώτο,λεω οτι δημιουργειται μπερδεμα.

Εστω οτι τον συνανταω και τον ρωταω"τι φυλο εισαι?".

Τι πρεπει να καταλαβω απ την απαντηση του,αφου δεν ξερω αν αναφερεται σε sex ή gender?

Γι αυτο θεωρω οτι πρεπει να γινουν διευκρινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβως επειδή ισχυει το πρώτο,λεω οτι δημιουργειται μπερδεμα.

Εστω οτι τον συνανταω και τον ρωταω"τι φυλο εισαι?".

Τι πρεπει να καταλαβω απ την απαντηση του,αφου δεν ξερω αν αναφερεται σε sex ή gender?

Γι αυτο θεωρω οτι πρεπει να γινουν διευκρινήσεις.

θεωρω ενοχλητικο κάθε είδους φυλοκαθορισμο

απ την άλλη για αυτόν ακριβως το λογο εχω κατηγορηθεί για τρανσφοβια πολλακις

εγω θεωρω αδιαφορο το βιολογικο φυλο και την ταυτοτητα φυλου, ολ@ είναι ο,τι θελουν και δεν αφορα κανεν@ εκτος από τ@ ιδι@.

Όμως η τρανς κοινοτητα εξαρτάται ακριβως από τον φυλοκαθορισμο.

μου φαινεται προβληματικο αλλα οκ στηρίζω αφου ειναι θεμα αυτορισμου, απλα εγω δε θα μπορουσα να σκέφτομαι συνεχεια αν κατι ειναι αντρικο η γυναικειο η τι τελος παντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρω ενοχλητικο κάθε είδους φυλοκαθορισμο

απ την άλλη για αυτόν ακριβως το λογο εχω κατηγορηθεί για τρανσφοβια πολλακις

εγω θεωρω αδιαφορο το βιολογικο φυλο και την ταυτοτητα φυλου, ολ@ είναι ο,τι θελουν και δεν αφορα κανεν@ εκτος από τ@ ιδι@.

Όμως η τρανς κοινοτητα εξαρτάται ακριβως από τον φυλοκαθορισμο.

μου φαινεται προβληματικο αλλα οκ στηρίζω αφου ειναι θεμα αυτορισμου, απλα εγω δε θα μπορουσα να σκέφτομαι συνεχεια αν κατι ειναι αντρικο η γυναικειο η τι τελος παντων

Δεν έχει να κανει μονο με το αν ενοχλει εσενα ή εμένα.

Πχ,κάτι πολύ απλό,ο συγκεκριμενος ,αν συμμετεχει σε ενα αθλημα,θα παιζει στην αντρική ή την γυναικεία ομάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κανει μονο με το αν ενοχλει εσενα ή εμένα.

Πχ,κάτι πολύ απλό,ο συγκεκριμενος ,αν συμμετεχει σε ενα αθλημα,θα παιζει στην αντρική ή την γυναικεία ομάδα?

στην αντρικη προφανως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αντρικη προφανως

Aυτο ειναι το σχετικα λογικο.

Τεχνικα ομως,αυτη την στιγμή,εφοσον ο κανονισμος λεει οτι το φυλο καθοριζει σε ποιο πρωταθλημα θα συμμετεχει,χωρις να διεκρινιζει σε ποιου ειδους φυλο αναφέρεται,ειναι ενα κενό.

Νομιζω ειχα διαβασει και αρθρα με αθλητη/τρια απο αλλη χώρα και προβληματα που προεκυπταν ακριβως απο τετοιου ειδους ανακρίβιες.

 

Με αλλα λόγια,το προβλημα μου δεν ειναι η δικαστικη αποφαση,αλλα τεχνοκρατικες λεπτομερειες που πρεπει να διασαφηνιστουν,ωστε να μην δημιουργηθουν αλλα θέματα στην πορεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο ειναι το σχετικα λογικο.

Τεχνικα ομως,αυτη την στιγμή,εφοσον ο κανονισμος λεει οτι το φυλο καθοριζει σε ποιο πρωταθλημα θα συμμετεχει,χωρις να διεκρινιζει σε ποιου ειδους φυλο αναφέρεται,ειναι ενα κενό.

Νομιζω ειχα διαβασει και αρθρα με αθλητη/τρια απο αλλη χώρα και προβληματα που προεκυπταν ακριβως απο τετοιου ειδους ανακρίβιες.

 

Με αλλα λόγια,το προβλημα μου δεν ειναι η δικαστικη αποφαση,αλλα τεχνοκρατικες λεπτομερειες που πρεπει να διασαφηνιστουν,ωστε να μην δημιουργηθουν αλλα θέματα στην πορεία.

η πρωτη τεχνοκρατικη λεπτομερεια που πρεπει να διασαφηνιστεί είναι να μην υπαρχουν διακρισεις φυλου πουθενα λαλαλαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...