Προς το περιεχόμενο

Εργασια στα Public


penikilini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια στις 4 ωρες ποσο ειναι ο μισθος εκει; εγω ειχα κανει ενα βιογραφικο ουτε καν με καλεσαν, τωρα μαλον θελει προυπηρεσια ή ακομα καλυτερα θελει βυσμα εγω πλεον ετσι το βλεπω, το μονο καταστημα που με καλεσε ηταν ο κωτσοβολος αλλα με καλεσε μετα απο 8 μηνες και με ειπε θα δουμε μισθο 320 για 4 ωρες, ειναι καλος αυτος ο μισθος; και 620Ε αν ηταν για 8 ωρες

Μια χαρά είναι Χοσου, εγώ ο μαύρος για 9 ώρες παίρνω μόνο 800 και τρέχω σαν τρελός.

Θέλω και εγώ να πάω για 4ωρο, σε είπαν ωράριο μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια χαρά είναι Χοσου, εγώ ο μαύρος για 9 ώρες παίρνω μόνο 800 και τρέχω σαν τρελός.

Θέλω και εγώ να πάω για 4ωρο, σε είπαν ωράριο μήπως;

οχι ελεγα μηπως αν πηγαινα για 8 ωρες θα ηταν καλυτερα;  αλλα επειδη θελω να παω και σε μια σχολη στις 8 ωρες φοβαμαι μη με βαζει σπαστο και δεν προλαβαινω, αλλα τωρα οτι και να λεμε τελειωσε αργα πολυ με ειπε αυτος να παω, ειμαι τωρα σε αυτο το προγραμα του οαεδ 18-24 τελειωσα 4 μηνες και μου ειπανε ειναι αλλοι 8 τωρα απο εβδομαδα περιμενω να δουμε, 390 για 6 ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα σας πω παιδια και έγω το δικό μου πρόσφατο story σε public..
 
Καταρχήν ειμαστε αναλώσιμοι αυτο λένε ότι δεν πρέπει να το πιστεύουμε για την δουλεια κτλ. οταν δινεις συνεντευξη κτλ. τυπικά δηλαδη...Aυτη όμως είναι η πραγματικότητα.
 
Είχα δώσει βιογραφικό φέτος τον αυγουστο στα public ζητουσαν τεχνικο υπολογιστων..με καλουνε για συνεντευξή μετά από περίπου 2-3 εβδομάδες(Είχε να κοιτάξει λέει πάνω από 100 βιογραφικά οκ) και μου λένε οτι χρειαζομαστε τεχνικο κτλ. πες μου λιγα πραγματα για σένα κτλ. τα κλασικά σε μια συνεντευξη...στην συνέχεια καλεί έναν από τους τεχνικούς για να επιβεβαιωση της γνώσεις μου με διάφορες ερωτησεις τα παω πολύ καλα..οκ μου λέει απο μένα..ο τεχνικος προς τον υπευθυνο...Ο υπευθυνος απαντά ωραια μου λέει μου αρεσες ο μισθος ειναι 568 ή 598(δεν θυμάμαι ακριβώς) με ενσυμα κανονικα δηλ. κτλ. Και μου λέει οτι ειναι κάποιος να φύγει και θα με ειδοποιήσει όταν γίνει αυτό..στα τέλη περίπου Σεπτεμβρίου αυτός φευγει και με ξανακαλει για να μιλησουμε παλι...
 
Και μου λέει ότι θα κάνω τωρα 4ωρο απο το οχτάωρο που μου προτεινε στην αρχη...και αυτό επειδη ειναι αρχή μου λέει κτλ....μετα λέει θα επανελθει κανονικά ο μισθός και η ωρες εργασίας μετά δηλ. από 1-2 μήνες...Είπα οκ μπορεί να θέλουν να με δοκιμάσουν για αρχή.
 
με έβαλε να μαζέψω τα χαρτιά για την πρόσληψη.Στη συνέχεια μέσα σε μια εβδομάδα τα συγκέντωσα και τα πήγα..και μου λέει θα σε ειδοποιησω (οπα λέω ακυρο μυριζομαι λέω οκ και φεύγω)...Και είχε περάσει ένα διαστημα 2 εβδομάδων χωρίς να με πάρει τηλ. είπα να πάρω εγω, το σηκώνει ουτε το ονομα μου θυμοταν..οκ..Α μου λεέι "θα σε πω ποτε" και απο τοτε εχει περάσει ένας μηνας και...Αν δεν ήθελες να με προσλάβεις να μου το λεγες δεν θα παθαινα κατι όχι να καθομαι να μαζεύω τα χαρτια για την προσληψη και αυτη να μην γίνετε ποτε.
 
Γιατί έτσι σε αυτό το διάστημα που περιμένεις χάνεις άλλες παρόμοιες ευκαιρίες και τον προσωπικό μου χρόνο...Μηδέν επαγγελματισμος Απαράδεκτος και Αναξιοπιστος!

 

 

 

και σε εμένα μια απο τα ίδια, έστειλα βιογραφικό πέρυσι το Δεκέμβρη για την θέση τεχνικού. Στην συνέχεια ακολούθησαν 1η τηλ. συνέντευξη με κάποια απο το hr, μετά συνέντευξη στο μαγαζί με τον υπεύθυνο του μαγαζιού και άλλον έναν πιο ψηλά στην ιεραρχία και 2η τηλεφωνική συνδιάσκεψη με 2 άτομα από το τεχνικό τμήμα. Μάλιστα όταν τέλειωσα την συνέντευξη στο μαγαζί μου είπε θα δούμε σήμερα 5 άτομα και εσύ είσαι ο 4ος. Ως τώρα έχεις εσύ την θέση. 20 μέρες μετά την 2η τηλ. συνδιάσκεψη με πήραν για να τους φέρω τα χαρτιά (αμα, αφμ, καθαρό ποινικό μητρώο, κτλπ) ώστε να γίνει η πρόσληψη. Αυτό έγινε αν θυμάμαι καλά, αρχές Φεβρουαρίου με την υπόσχεση ότι μέχρι αρχές Μαρτίου θα έχω ξεκινήσει. Όπως καταλαβαίνεις ακόμα περιμένω να με πάρουν :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια στις 4 ωρες ποσο ειναι ο μισθος εκει;  εγω ειχα κανει ενα βιογραφικο ουτε καν με καλεσαν, τωρα μαλον θελει προυπηρεσια ή ακομα καλυτερα θελει βυσμα εγω πλεον ετσι το βλεπω, το μονο καταστημα που με καλεσε ηταν ο κωτσοβολος αλλα με καλεσε μετα απο 8 μηνες και με ειπε θα δουμε μισθο 320 για 4 ωρες, ειναι καλος αυτος ο μισθος;  και 620Ε αν ηταν για 8 ωρες

 

o Κωτσος θελει προυπηρεσια , περασα προσφατα «συνεντευξη» τουλαχιστον εμμεσως πλην σαφως σου το λενε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ελεγα μηπως αν πηγαινα για 8 ωρες θα ηταν καλυτερα; αλλα επειδη θελω να παω και σε μια σχολη στις 8 ωρες φοβαμαι μη με βαζει σπαστο και δεν προλαβαινω, αλλα τωρα οτι και να λεμε τελειωσε αργα πολυ με ειπε αυτος να παω, ειμαι τωρα σε αυτο το προγραμα του οαεδ 18-24 τελειωσα 4 μηνες και μου ειπανε ειναι αλλοι 8 τωρα απο εβδομαδα περιμενω να δουμε, 390 για 6 ωρες

390 για 6ωρο, κάτω απ'το βασικό δηλαδή, ούτε 3,5 ευρώ την ώρα, ωραία πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

390 για 6ωρο, κάτω απ'το βασικό δηλαδή, ούτε 3,5 ευρώ την ώρα, ωραία πράγματα...

Είναι κάτω των 25, ο κατώτατος είναι μικρότερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o Κωτσος θελει προυπηρεσια , περασα προσφατα «συνεντευξη» τουλαχιστον εμμεσως πλην σαφως σου το λενε

Δεν με είπε τίποτα αυτός εκεί τον ρώτησα θέλει κάποια προϋπηρεσία και λέει οχι απαραίτητα τώρα αν δεν τον έλεγα ότι είμαι σε κάποιο προγραμα μπορεί να με έπαιρνε παρόλα αυτά ομως του το είπα και χάρηκε γιατί λέει ειμουν πολύ ειλικρινής ήταν και πρώτη φορά που πήγα για συνέντευξη νομίζω καλά πρέπει να τα πήγα τον είχα πείσει άλλα από την αρχή ήξερα ότι έπρεπε να πάρω μια απόφαση. Τώρα όσο αφορά τα public ούτε φωνή ούτε τίποτα θα ξανά στείλω και εκει παλι αλλα θα περιμένω και για το προγραμα πρώτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια από τα ίδια και εγώ.καλοκαιρι ειχα δώσει τηλεφωνική και στο κατάστημα συνέντευξη.ολα καλά θα σε ενημερώσουμε και από τότε με έχουν πάρει 2 φορές για τηλεφωνικές συνεντεύξεις πάλι και καλά ψάχνουν κατάστημα να με βάλουν.λεω ψαχτε...τη τρίτη φορά που κάλεσαν ήμουν στον ηλεκτρικο και δεν είχα καλό σήμα.η κοπέλα μου είπε θα σε καλέσω σε 10 λεπτά για να κανονίσουμε συνεντευξη λέω οκ.δεν ξανακαλεσαν χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικη συμβουλη ασχετα με το ποια εταιρεια εμπλεκεται, οταν ειστε στην φαση του "εχεις την θεση εκτος απροοπτου", καντε τον κοπο να καλεσετε εσεις πρωτου καλεσουν οι υπευθυνοι που δεν θυμουνται ουτε το δικο ονομα τους.
Το να καλεσετε αμεσα μεσα στην εβδομαδα δειχνει ενδιαφερον και μια εμμεση πιεση στο να προχωρησουν τα πραγματα.
Καμια θεση δεν ειναι "στανταρακι" αν δεν την κυνηγησετε μεχρι να υπογραψετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια από τα ίδια και εγώ.καλοκαιρι ειχα δώσει τηλεφωνική και στο κατάστημα συνέντευξη.ολα καλά θα σε ενημερώσουμε και από τότε με έχουν πάρει 2 φορές για τηλεφωνικές συνεντεύξεις πάλι και καλά ψάχνουν κατάστημα να με βάλουν.λεω ψαχτε...τη τρίτη φορά που κάλεσαν ήμουν στον ηλεκτρικο και δεν είχα καλό σήμα.η κοπέλα μου είπε θα σε καλέσω σε 10 λεπτά για να κανονίσουμε συνεντευξη λέω οκ.δεν ξανακαλεσαν χαχαχα

κλασσικές HRούδες... Έχουν αλλα 10-20 άτομα στο περίμενε και αν δεν μπορείς να μιλήσεις την ώρα και την στιγμή που ΑΥΤΕΣ θέλουν, απλά σε γράφουν. Ασχέτως αν ο άλλος έχει ανάγκη για δουλειά, αξίζει κλπ... Γενικά η προσφορά είναι τέτοια που κανουν λες και διαλέγουν σοκολατες στο σούπερ μάρκετ.

 

ΥΓ Όταν ο άλλος λέει ότι σε προσλαμβάνει και ζητάει ΑΦΜ κλπ, δεν θα ρίξουμε το φταίξιμο στο παλικάρι που δεν ξαναπήρε τηλ. Όταν είσαι σοβαρή εταιρεία και δεσμεύεσαι, σημαίνει ότι δεσμεύεσαι... Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν είσαι σοβαρός εργοδότης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 25 δεν θα σκεφτώ τα 390 αλλά τις προοπτικές που θα ανοιχτούν πιάνοντας δουλειά στα public,οποτε Χοσου για δουλειά άμεσα.

καμια προοπτικη...(σοβαρα)

αν δουλευες σε καμια πολυεθνικη, τυπου ζαρα, ικεα κλπ θα μπορουσαν να ανοιχθουν δρομοι ακομα και διεθνως...

τωρα για ελλαδα, ειναι μικρο το "μαντρι"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια προοπτικη...(σοβαρα)

αν δουλευες σε καμια πολυεθνικη, τυπου ζαρα, ικεα κλπ θα μπορουσαν να ανοιχθουν δρομοι ακομα και διεθνως...

τωρα για ελλαδα, ειναι μικρο το "μαντρι"

Υπάρχει περίπτωση να σε πάνε για δουλειά σε κατάστημα του εξωτερικού δηλαδή;! Δεν το έχω ξανακούσει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα περάσει συνέντευξη αρχές του 2014 για τη θέση του τεχνικού απλά να αναφέρω ότι ήμουν overqualified για τη θέση. Είχα ακούσει ότι είναι ψιλό-πλυντήριο εργαζόμενων και δυστυχώς το διαπίστωσα στη συνέντευξη όπου για να μη τα πολυλογώ πήρα άρον-άρον τη χαρτούρα που κουβαλούσα κι εξαφανίστηκα αφήνοντας τους παγωτά.

Το θέμα είναι ότι εμείς οι καταναλωτές συντηρούμε μαγαζιά με τέτοιες συμπεριφορές γιατί πολύ απλά ψωνίζουμε από αυτά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...