Προς το περιεχόμενο

Εργασια στα Public


penikilini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον ενημέρωσε μετά απο κάποιο διάστημα οτι δεν πληρώθηκε για να την συμβουλέψει; :-)

 

Παλιά(πολύ παλιά) ο αδελφός μου είχε ακριβώς ίδιο θέμα με την Mika που δούλευε τότε, μετά απο Α διάστημα που είχε δώσει περιθώριο δεν πληρώθηκε, ε πηγαίναμε κάθε μέρα και ζητούσαμε τα χρήματα, ΚΑΘΕ μέρα όμως. Του στύλ μας πληρώσανε στο τέλος γιατί βαρέθηκαν να μας βλέπουν! :lol:

Δεν ξέρω τι έγινε τελικά, το άφησα εκεί που δικαιώθηκε αλλά δεν πληρώθηκε...

 

Γενικά αυτό που γράφτηκε ότι θέλει πολύ τρέξιμο είναι σωστό και δεν αντέχουν όλοι. Γι'αυτό και παίζουν και αρκετοί συμβιβασμοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διάβασα όλα τα ποστ...αλλα αυτο που εχω να πω είναι ότι τα λαμογια μπορείς να τα πολεμήσεις δυστυχώς αν τα έχεις τα λεφτα και αν μπλεξεις και με ελληνικα δικαστηρια ασε..τα βλεπετε...αλλα είναι μέχρι να πάρουν την απόφαση όλοι στο σύνολο να ενωθούν για να νικησουν χωρίς δικαιολογίες...όλοι έχουν αναγκη την δουλεια αλλά αν είναι να σου φερονται με αυτον τον τροπο(είναι και μερικοί σου λένε έχεις αναγκη  τη να κάνεις;) ΝΑ ΤΟΥΣ Γ@Μ..ΙΣ!!!....Πατε καλα;...εδω βέβαια θα μου πεις γιατι και εγω το έχω δει και το έχω βιώσει και από κοντα...να μην πω για σοβαρα και κουραζω..για μικροπροβλήματα που υπάρχουν στην "ομάδα" και στις "οικογένειες" των εταιριών ειδικά όταν έρχονται από τα κεντρικά και μας ενοχλεί κατι μεσα στην εταιρία όλοι μουγκα!..δεν μιλάει κανενας φοβουνται..αλλά αν μιλησει και συνφωνήσουν και οι άλλοι το πρόβλημα θα λυθει (το οποίο συνέβει μόνο μια φορά στην δικιά μου περίπτωση) να μιλάτε για όποιο πρόβλημα σας αφορά μέσα στον εργασιακό σας χώρο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Έλληνας εργοδότης είναι τόσο γύφτος, που δεν τον νοιάζει αν μία πολύ μικρή μερίδα να κάνει μποϋκοτάζ. Ξέρει ότι ο Έλληνας πολύ εύκολα ξεχνάει. Black Friday, Χριστούγεννα, cyber week, όλοι στο μαγαζί πάλι να γίνεται πανικός. Όχι λοιπόν.

Να πας στο κατάστημα, να σε ρωτάνε ευγενικά αν θες να πάρεις κάτι και να τους λες κατάμουτρα "Ξέρετε, αυτά διαβάζω στο διαδίκτυο, οπότε μάλλον όχι". Και να φροντίσεις να σε ακούει ο προιστάμενος και άλλοι 10 πελάτες. Μόνο έτσι καταλαβαίνουν τα παλικαράκια.

Γνωστή μου, που δούλευε εκεί, μετά από 12 χρόνια δουλειάς, απολύθηκε. Αιτιολογία; "Πτώση απόδοσης, λυπάμαι". Το ότι συνέβη ένα μήνα μετά το γάμο της, οπότε ο εργοδότης αυτόματα έκανε τους συνειρμούς, οικογενειακές υποχρεώσεις, εγκυμοσύνες ( αυτό που το πας ;;; ), άδειες, επιδόματα κλπ, μάλλον ήταν "σύμπτωση".

Από τη στιγμή που το 99% των εργαζομένων φοβούνται για τη θέση τους, μόνο η δύναμη των πελατών μπορεί να αλλάξει την κατάσταση. Εκατό φορές προτιμότερο να αγοράσω από το Μήτσο στο ίντερνετ, που συντηρεί μία αποθήκη και στέλνει με κούριερ, παρά από τέτοιες εταιρείες.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Έλληνας εργοδότης είναι τόσο γύφτος, που δεν τον νοιάζει αν μία πολύ μικρή μερίδα να κάνει μποϋκοτάζ. Ξέρει ότι ο Έλληνας πολύ εύκολα ξεχνάει. Black Friday, Χριστούγεννα, cyber week, όλοι στο μαγαζί πάλι να γίνεται πανικός. Όχι λοιπόν.

Να πας στο κατάστημα, να σε ρωτάνε ευγενικά αν θες να πάρεις κάτι και να τους λες κατάμουτρα "Ξέρετε, αυτά διαβάζω στο διαδίκτυο, οπότε μάλλον όχι". Και να φροντίσεις να σε ακούει ο προιστάμενος και άλλοι 10 πελάτες. Μόνο έτσι καταλαβαίνουν τα παλικαράκια.

Γνωστή μου, που δούλευε εκεί, μετά από 12 χρόνια δουλειάς, απολύθηκε. Αιτιολογία; "Πτώση απόδοσης, λυπάμαι". Το ότι συνέβη ένα μήνα μετά το γάμο της, οπότε ο εργοδότης αυτόματα έκανε τους συνειρμούς, οικογενειακές υποχρεώσεις, εγκυμοσύνες ( αυτό που το πας ;;; ), άδειες, επιδόματα κλπ, μάλλον ήταν "σύμπτωση".

Από τη στιγμή που το 99% των εργαζομένων φοβούνται για τη θέση τους, μόνο η δύναμη των πελατών μπορεί να αλλάξει την κατάσταση. Εκατό φορές προτιμότερο να αγοράσω από το Μήτσο στο ίντερνετ, που συντηρεί μία αποθήκη και στέλνει με κούριερ, παρά από τέτοιες εταιρείες.

 

Αυτο. Γραψτε το πλαισιο / public εκει που σας γραφουν και στηριξτε κανα σκρουτζομαγαζο. Πιο φθηνα θα σας βγει κιολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει ότι ο Έλληνας πολύ εύκολα ξεχνάει. Black Friday, Χριστούγεννα, cyber week, όλοι στο μαγαζί πάλι να γίνεται πανικός. 

Παρα πολυ σωστο ολο το μηνυμα,κραταω συγκεκριμενα αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα τα έξοδα, τα σωματεία παρέχουν στα μέλη τους νομική κάλυψη και εκπροσώπηση όταν απαιτείται απο τις περιστάσεις...

 

Θέμα είναι οτι δεν αφήνει ο κόσμος τον εαυτό του να ενημερωθεί.

 

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό. Σιγά το σωματείο που έχουν. Με τι έσοδα να πληρώσουν νομική κάλυψη;

Λογικά θα έκαναν μια ομαδική αγωγή για να μειωθεί το ποσό.

Ισως να διεκδικούν στο τέλος και τα δικαστικά έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κοσμος δεν ξερει τι συμβαινει στα συγκεκριμενα καταστηματα. Ουτε εγω ηξερα μεχρι που αρχισα να ψαχνω για δουλεια και ειδα τι παιζει εκει online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα κανει αιτηση για τα public πριν 3 χρονια (!) εκανα και την συνεντευξη και μου ειχαν πει θα με ειδοποιησουν  ....και με πηραν σημερα (!!) να με ρωτησουν εαν ειμαι διαθεσιμος για τη θεση που ειχα δηλωσει και για το ποτε αν θελω να παω για νεα συνεντευξη .. φυσικα μου τονισαν οτι τα ποσα που μου ειχαν πει παλιοτερα ΔΕΝ ισχυουν και οτι εχουν πεσει κατα 40% .. χααχαχαχα ΛΟΛ βλακες.. ερχονται γιορτες και θελουν περισσοτερους σκλαβους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, γιατί είναι γνωστό τοις πάσι εξάλλου πως προστατεύονταν τα δικαιώματα του εργαζομένου στην προ τσάμικου εποχή

 

Οσο βαθαινει η φτωχεια και δουλειες εξαφανιζονται εν μια νυκτι, τοσο το χειροτερο ειναι για τους εργαζομενους. Η επιθεωρηση εργασιας, η αυξηση του κατωτατου μισθου με ενα νομο και αλλα συναφη ακουγονται ωραια αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειναι. Δε βοηθανε οσο νομιζουν μερικοι, εκτος αν το κρατος πρεπει να προσλαβει 100,000 επιθεωρητες να τους εχει μπαστακες σε καθε ιδιωτικη επιχειρηση. Αυτο που μπορει να κανει το κρατος, αν βεβαια πιστευουμε οτι θελει να βοηθησει τους εργαζομενους δεν εχει τοσο μεγαλο κοστος. 

 

1) Προωθεις την απασχοληση με οποιον πιθανο και απιθανο τροπο μπορεις, μειωνεις φορολογια, καταργεις τη γραφειοκρατια για νεες επιχειρησεις, μειωνεις τις εισφορες, u name it. Λιγοτεροι ανεργοι = λιγοτερη εκμεταλλευση

2) Απλοποιεις τις διαδικασιες για να διεκδικει καποιος το δικιο του χωρις να χρειαζεται μια 10ετια τρεξιμο.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαραδεχτη η εταιρια, απαραδεκτο και το κρατος και τα δικαστηρια. Δεν εμπιστευεσαι κανεναν πια.

Κριμα.

 

Ασχετο:

Διαβασα το αρθρο σχετικα με τη διαμαχη με τα δωδεκαωρα κλπ διαμαχη που εγινε και την πιθανη εφεση που ειναι να κανει η εταιρια για να μη πληρωσει .. Μεσα απο μια ιστορια που συνεβη σε μια κλοπη στη καλαματα...

 

Αμα τυλιξεις με αλουμινοχαρτο τα προιοντα και φυγεις απο το καταστημα χωρις να πληρωσεις, .. δεν χτυπαει ο συναγερμος??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα θυμαμαι τις ουρες στο Βλack Friday που ειδα αποξο και ανατριχιαζω με την ένδεια του ελλ "καταναλωτή"

 

και σαν καταναλωτές και σαν εργαζόμενοι κλασικά είμαστε πολυ συνειδητοποιημένοι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω για πιο λόγο πρέπει να απασχολεί ιδιαίτερα τον καταναλωτή τι δικαστικές διαμάχες με τους εργαζόμενους του έχει ένα κατάστημα ή μια επιχείρηση, όπως δε πρέπει να τον απασχολεί αν σρωστάει στην εφορία, αν έχει αστικες εκκρεμότητες με ανταγωνιστές του κλπ

 

και από την ανάποδη, δε βλέπω για πιο λόγο πρέπει να τον απασχολεί αν μια επιχείρηση είναι πολύ καλή, κάνει ξερωγω πράγματα στο πλαίσιο της "κοινωνικές ευθύνης της" (άλλη σύγχρονη παπάτζα), έχει καλές παροχές στους εργαζόμενούς της κλπ.

 

Για να βάζει τάξη σε τέτοια πράγματα πληρώνει τις αρμόδιες αρχές η οποίες και παρέχουν την άδεια να συνεχίζει ένα κατάτημα. Η άδεια αυτή, πέρα από το τυπικό του πράγματος έχει και το χαρακτήρα της "εγγύησης"/σφραγίδας του κράτους ότι το κατάστημα αυτό μπορεί να λειτουργεί σύμφωνα με τους κανόνες του. Αυτό θα πρέπει να αρκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό. Σιγά το σωματείο που έχουν. Με τι έσοδα να πληρώσουν νομική κάλυψη;

Λογικά θα έκαναν μια ομαδική αγωγή για να μειωθεί το ποσό.

Ισως να διεκδικούν στο τέλος και τα δικαστικά έξοδα.

Ποιοί οι ιδιωτικοί υπάλληλοι; Μια χαρά σωματείο έχουν το οποίο υπάγεται στην Γραμματεία Εμπορίου κ' Υπηρεσιών που παρέχει νομική κάλυψη.

(το ίδιο και η Ομοσπονδία οικοδόμων στην οποία είμαι εγώ... κ.ο.κ)

 

(...)Γενικά αυτό που γράφτηκε ότι θέλει πολύ τρέξιμο είναι σωστό και δεν αντέχουν όλοι. Γι'αυτό και παίζουν και αρκετοί συμβιβασμοί.

...και αυτό είναι το γαμώτο... το ξέρω και το καταλαβαίνω.

 

Άλλο να 'ναι χαζομάρας ο υπάλληλος και να μην είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του ετσι;

Εχω παράδειγμα που πήγαμε στον εργοδότη κάποιου επειδή τον απέλυσε παράτυπα, άρχισε να μας λέει οτι ο υπάλληλος ήταν όλο κοπάνες(χώνοντας τους συναδέλφους του βεβαίως βεβαίως<_<), οτι όταν ήταν στο πόστο το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν η λούφα, οτι του είχαν γίνει επανειλλημένες συστάσεις πως δεν αξίζει τον μισθό του και άλλα! Ο υπάλληλος, όσο "κατηγορούσε" ο εργοδότης, δεν αντέδρασε καθόλου, ούτε ενα "μα" δεν έβγαλε! Να τον ρωτάμε "τί λέει ο εργοδότης σου;" και να λέει "εε.. εντάξει..." Μιλάμε μας έπεσαν τα μούτρα!:fear:

Τί να πείς εκεί;  Εννοείται φύγαμε άπραγοι...

 

(Το τελευταίο είναι ψιλοάσχετο με όσα είπαμε μέχρι τώρα... αλλά μου 'ρθε και το 'γραψα. Ο πόνος μου :P)

Οσο βαθαινει η φτωχεια και δουλειες εξαφανιζονται εν μια νυκτι, τοσο το χειροτερο ειναι για τους εργαζομενους. Η επιθεωρηση εργασιας, η αυξηση του κατωτατου μισθου με ενα νομο και αλλα συναφη ακουγονται ωραια αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειναι. Δε βοηθανε οσο νομιζουν μερικοι, εκτος αν το κρατος πρεπει να προσλαβει 100,000 επιθεωρητες να τους εχει μπαστακες σε καθε ιδιωτικη επιχειρηση. Αυτο που μπορει να κανει το κρατος, αν βεβαια πιστευουμε οτι θελει να βοηθησει τους εργαζομενους δεν εχει τοσο μεγαλο κοστος.

 

1) Προωθεις την απασχοληση με οποιον πιθανο και απιθανο τροπο μπορεις, μειωνεις φορολογια, καταργεις τη γραφειοκρατια για νεες επιχειρησεις, μειωνεις τις εισφορες, u name it. Λιγοτεροι ανεργοι = λιγοτερη εκμεταλλευση

2) Απλοποιεις τις διαδικασιες για να διεκδικει καποιος το δικιο του χωρις να χρειαζεται μια 10ετια τρεξιμο.

Δεν έχεις εντελώς άδικο σε οσα λες για την επιθεώρηση αλλά εντάξει τώρα... μην τα περιμένουμε και ολα έτοιμα, αφού δεν περνάει η ίδια απο τους χώρους εργασίας ας κουνηθούμε εμείς να πάμε σ' αυτήν όταν υπάρχει θέμα. :-)

 

Κατά τα άλλα για το "1", δεν προωθείς την απασχόληση έτσι, την κατακρεουργείς!

 

Ηδη οι μεγάλες επιχειρήσεις και επιχειρ. όμιλοι χαίρουν φοροαπαλλαγών και επιδοτήσεων που για να ανταπεξέλθει το κράτος στις υποχρεώσεις του μετά "κλείνει το μάτι" στους εργαζόμενους υποννοώντας "Ελα, μη με κοιτάς, ξηλώσου!".

 

Να κόψει εισφορές;;:o Μ' άλλα λόγια να μειώσει κι άλλο τον βασικό μισθό; Γιατί αυτές είναι μέρος του μισθού το οποίο "παρακρατείται" ως αποταμείευση για τα γεράματα με την μορφή της σύνταξης...

 

Μ' αυτά και μ' αυτά πάμε ολοταχώς για εργασιακό μεσαίωνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...