Προς το περιεχόμενο

Εργασια στα Public


penikilini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

νομιζω δεν εχει να κανει με το πολίτευμα εξαλλου η νομοθετικη εξουσια ειναι ξεχωριστη απο την εκτελεστικη τουλαχιστον στην θεωρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

νομιζω δεν εχει να κανει με το πολίτευμα εξαλλου η νομοθετικη εξουσια ειναι ξεχωριστη απο την εκτελεστικη τουλαχιστον στην θεωρια

Εχει να κανει με την ποιοτητα της δημοκρατιας, η διακριση των εξουσιων εχει νοημα οταν εφαρμοζεται (και το εργατικο δικαιο εχει νοημα πρακτικα μονο εφοσον αυτο τηρειται οπως ειπες και εσυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ, απλά δε θεωρώ πως ο υπαλληλάκος φέρει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης.

 

Mπορεί να μη φέρει το μεγαλύτερο, φέρει όμως σίγουρα το 50% της ευθύνης. Αλλιώς τουμπεκί κ να εύχεται να μη γινει το 12ωρο 14 ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ δε μπορείς να πεις και ότι δεν ευθύνεται ούτε στο ελάχιστο και ο υπάλληλος που δέχεται όλα τα σκατά, και με το πέρας του καιρού «μαθαίνουν» σ' αυτά οι εργοδότες, και σε συνδυασμό με την πρόφαση της κρίσης και ανεργίας, θεωρούν πλέον δεδομένα κάποια πράγματα.

 

Αν κανείς δεν έκανε το κάτι παραπάνω δε θα ήταν έτσι τα πράγματα.

 

Γίνεται όμως; Πάντα θα υπάρχει κάποιος που έχει μεγαλύτερη ανάγκη από κάποιον άλλον, και θα κάνει τουμπέκα για ένα ξεροκόμματο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ, απλά δε θεωρώ πως ο υπαλληλάκος φέρει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης.

Τα μηδενισες ολα ρε Φανη,το ιδιο και ο deathlord.

Μαλλον δεν ειχατε ποτε πραγματικα αναγκη απο δουλεια,για αυτο τα λετε αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πόσο εύκολο ειναι να καταγγείλει κάτι κάποιος που δεν έχει στον ήλιο μοίρα, σε αυτή την Ελλάδα του 24% ανεργία... ΟΚ, το κάνει, απολύεται, παλεύει να βρει το δικιο του 5-10 χρόνια (όπως δείχνει και η πράξη) και πάει σε αλλες συνεντεύξεις και τον ρωτάνε γιατι έφυγε ή παίρνουν τηλ το HR του Public και τους λεει ότι τους έκανε καταγγελία. Αντε να βρει αλλού ο άλλος μετά.

 

Ευθύνη έχει το Public και το Κράτος που δεν τους ξεσκίζει στους ελέγχους συνέχεια και δεν ελέγχει καλύτερα τον κάθε ρουφιάνο επιθεωρητή εργασίας που παίρνει απο πριν τηλ το καθε Public οτι θα ερθει για ελεγχο (συμβαίνει και αυτό).

 

Εχουν καταντήσει τα 10ωρα παράδοση σε ολες τις εταιρείες και σε λενε και τεμπέλη και αντιεπαγγελματία αν φύγεις στο 8ωρο. Ενώ το αφεντικό που σε βάζει να δουλεύεις 2 ώρες παραπάνω για την ψυχή της μανας σου, δεν ειναι γύφτος. Όσο για το αν δεν βγαίνει το Public, ας κόψει τις πολυτέλειες, τα αμάξια με leasing  και τα iphone X στα μεγαλοστελέχη του και σου λέω εγώ για το πότε θα βγει. Αν είναι δυνατόν να φταίει και εδώ ο υπάλληλος και να την βγάζει λάδι ο κάθε Γερμανός, Γεράνδος, Βακάκης κλπ

 

Εχουν όλοι ευθύνη και ξαναλέω ο υπαλληλος δεν είναι άμοιρος ευθυνών. Όταν δείχνεις ότι είσαι θύμα σε οποιαδήποτε δουλειά, σε γ#$%%νε ασάλιωτα. Τουλάχιστον όταν ζητάς τα δίκια σου ξέρεις ότι μπορεί να πέσει λίγο σάλιο. Στο κάτω-κάτω ξαναλέω οι δουλειές είναι σπάνιες στην Ελλάδα, αλλά ρε γμτ ΔΕΝ είναι μόνο το παμπλικ που προσφέρει δουλειές. Μήπως λέω, μήπως στις συνεντέυξεις και τα ψυχοτεχνικά προσλαμβάνουν άτομα που είναι επιρρεπή στη θυματοποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πόσο εύκολο ειναι να καταγγείλει κάτι κάποιος που δεν έχει στον ήλιο μοίρα, σε αυτή την Ελλάδα του 24% ανεργία... ΟΚ, το κάνει, απολύεται, παλεύει να βρει το δικιο του 5-10 χρόνια

Γι' αυτο ακριβως καποιος που δεν εχει στον ηλιο μοιρα πρεπει να απαιτει πολιτικες που προαγουν την απασχοληση και την επιταχυνση του ρυθμου αποδοσης δικαιοσυνης. Αντι για αυτο επελεξε να χορευει τσαμικο στο Συνταγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηδενισες ολα ρε Φανη,το ιδιο και ο deathlord.

Μαλλον δεν ειχατε ποτε πραγματικα αναγκη απο δουλεια,για αυτο τα λετε αυτα.

 

Έχω δουλέψει σε χειρότερη θέση εργασίας από τα public, πχ βαριά βιομηχανία όταν έκαναν τερτίπια με τις πληρωμές, περίμενα την κατάλληλη στιγμή και τους άδειασα μετά με ζήτησαν πίσω με μεγαλύτερο μισθό και καλύτερο ωράριο, τη δεύτερη φορά που ξανάρχισαν τα ίδια ακολούθησα την νόμιμη οδό (ΣΕΠΕ) και τους στοίχησε όσο να πλήρωναν 3 σαν κι εμένα για ένα χρόνο. Από τότε που κινήθηκα εγώ και κάποιοι άλλοι έπαψαν οι μαλακίες στις συγκεκριμένη εταιρία. Ξέρεις τι έλεγε το ράδιο αρβύλα της επιχείρησης τότε; "Ποιά επιθεώρηση εργασίας, απέξω περνάνε παίρνουν το φάκελο και φεύγουν" Η ανάγκη για δουλειά ναι συμφωνώ σε κάνει μαλάκα άλλα μέχρι ενός σημείου. Όταν δεν καταφεύγεις στις αρχές όταν πρέπει, αποκομίζοντας τα απαραίτητα στοιχεία πρώτα από εκεί που δουλεύεις για να το κυνηγήσεις δε φταίει μόνο η εταιρία. Επίσης όταν αρχίζετε τις επικοινωνίες με ΣΕΠΕ κτλ μάθετε πρώτα να χρησιμοποιείτε την γαμημένη κοινοποίηση στο e-mail σας. Ώστε να βλέπει αυτός που λαδώνεται ότι το είδαν κι άλλοι το e-mail που τους στείλατε. Δηλαδή γράψτε την ιεραρχία των φορέων και στείλτε το σε ΟΛΟΥΣ. Επίσης όσο είστε στην εταιρία το ξανατονίζω, βρείτε όσο το δυνατόν περισσότερα ενοχοποιητικά στοιχεία. Πίνακες ωραρίων δημόσια αναρτημένους (και ας λένε απαγορεύται η φωτογράφιση), ψεύτικα τιμολόγια, διπλά βιβλία κτλ. Σταματήστε να χρησιμοποιείται τα smartphone μόνο για φεισμπούκ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω στο θεμα της καταγραφης των ωραριων.

Για καποιο λογο,απο την πρωτη στιγμη που δουλεψα σε καταστημα με αναρτημενο προγραμμα  εβγαζα παντα φωτογραφιες,παρολο που  πληρωνομουν στην ωρα μου.

Το θεμα ειναι οτι ολοι εχουμε μεινει σε δουλεια ενω μας χρωστουσαν,ειτε επειδη περιμεναμε απλα ποτε θα τα παρουμε,ειτε επειδη ελπιζαμε οτι θα τα παρουμε.

Εγω ευτυχως εχω τυχει μονο σε ενα μαγαζι που δεν πληρωνε,και αυτο ηταν εποχιακο,αλλα στο τελος με επιμονη και υπομονη τα πηρα.

Παρ ολα αυτα μπορω να καταλαβω εν μερει τους εργαζομενους του public και του καθε public.

Απο ενα σημειο και μετα βεβαια οταν βλεπεις οτι η ελπιδα ειναι απλα μια ουτοπια,ξεκινας να σκεφτεσαι πως θα λυσεις το προβλημα σου με πραξεις.

Εχε επικρατησει ομως η μαλακια του αν κανεις καταγγελια μετα δε θα βρισκεις δουλεια, οποτε για τους παμπλικεους ηταν μεγαλο το προβλημα.

Φταιει και το οτι δεν ειμαστε καλοι σε συλλογικες κινησεις,οποτε πολλα τα σκατα για τους εργαζομενους στο public.

Ελπιζω να παρουν τα χρηματα τους και καλο θα ηταν να ξεκολλαμε λιγο και να αποφευγουμε τετοια καταστηματα.

Δεν εχω ψωνισει ποτε απο το public,και φυσικα ουτε και προκειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τύπωναν διπλά προγράμματα. Ένα με 8ωρα και 5ήμερο για την Επιθεώρηση Εργασίας και ένα με 12ωρα και 6ήμερο για τους εργαζομένους.

 

Τα 12ωρα ξεκίνησαν με τη δικαιολογία της πλάτης στην εταιρεία για να μη χάσει κανείς τη δουλειά του και εξελίχθηκαν σε τιμωρία: «Δεν πιάσατε τον στόχο; 12ωρα όλοι».

 

Ο συνάδελφος που μίλησε στην Επιθεώρηση Εργασίας απολύθηκε αμέσως. Η ελπίδα και η ανάγκη ήταν τα δεσμά των εργαζομένων των Public. Αλλά κάποια στιγμή κάποιοι δεν άντεξαν άλλο. Ενώθηκαν και κινήθηκαν δικαστικά, κερδίζοντας σε έναν πολύ άνισο αγώνα. Η εταιρεία, όμως, αρνείται πάλι να πληρώσει τα δεδουλευμένα τους και έτσι οι εργαζόμενοι αποφάσισαν να μας μιλήσουν

 

Το υπόλοιπο άρθρο εδώ  http://www.ellinofreneianet.gr/documents/buried-news/1702-public-12.html

 

Προσωπικο σχολιο ξερω αρκετες εταιρειες που δεν πληρωνουν τις υπερωριες στην Ελλαδα της κρισης αλλα να εχει βγει δικαστικη αποφαση και να μην πληρωνουν πρωτη φορα ακουω αυτο δειχνει ποσο εχουν ξεφυγει μερικοι εργοδοτες και κανουν οτι τους καπνισει.

Δυστυχώς δεν είναι κάτι καινούργιο. Έχω φίλη που δικαιώθηκε σε τέτοια διαμάχη με μεγάλη εταιρεία και για μεγάλο ποσό και απλά δεν πήρε τίποτα κι έχουν περάσει 2-3 χρόνια τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω στο θεμα της καταγραφης των ωραριων.

Για καποιο λογο,απο την πρωτη στιγμη που δουλεψα σε καταστημα με αναρτημενο προγραμμα  εβγαζα παντα φωτογραφιες,παρολο που  πληρωνομουν στην ωρα μου.

Το θεμα ειναι οτι ολοι εχουμε μεινει σε δουλεια ενω μας χρωστουσαν,ειτε επειδη περιμεναμε απλα ποτε θα τα παρουμε,ειτε επειδη ελπιζαμε οτι θα τα παρουμε.

Εγω ευτυχως εχω τυχει μονο σε ενα μαγαζι που δεν πληρωνε,και αυτο ηταν εποχιακο,αλλα στο τελος με επιμονη και υπομονη τα πηρα.

Παρ ολα αυτα μπορω να καταλαβω εν μερει τους εργαζομενους του public και του καθε public.

Απο ενα σημειο και μετα βεβαια οταν βλεπεις οτι η ελπιδα ειναι απλα μια ουτοπια,ξεκινας να σκεφτεσαι πως θα λυσεις το προβλημα σου με πραξεις.

Εχε επικρατησει ομως η μαλακια του αν κανεις καταγγελια μετα δε θα βρισκεις δουλεια, οποτε για τους παμπλικεους ηταν μεγαλο το προβλημα.

Φταιει και το οτι δεν ειμαστε καλοι σε συλλογικες κινησεις,οποτε πολλα τα σκατα για τους εργαζομενους στο public.

Ελπιζω να παρουν τα χρηματα τους και καλο θα ηταν να ξεκολλαμε λιγο και να αποφευγουμε τετοια καταστηματα.

Δεν εχω ψωνισει ποτε απο το public,και φυσικα ουτε και προκειται.

 

 

Από τις πιο σωστές προτάσεις που έχουν γραφτεί στο τόπικ. Μπουκοτάρετέ τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

, αλλά ρε γμτ ΔΕΝ είναι μόνο το παμπλικ που προσφέρει δουλειές.

De@th L0rd κανεις κατα τη γνωμη μου ενα μικρο λαθος στο συλλογισμο σου.

 

Λες πως υπαρχουν κι αλλοι που προσφερουν δουλειες, δεν ειναι μονο το παμπλικ κλπ κλπ και εχεις δικιο.

Απλως εννοειται πως οταν εισαι ανεργος και καιγεσαι για χρηματα επειδη υποχρεωσεις, δε φιλτραρεις που θα στειλεις βιογραφικο. Στελνεις μαζικα σε 100 εταιρειες ξερωγω και πας σε αυτην που θα σε καλεσει πρωτη. Αν σου σκασει κι αλλο τηλεφωνημα φιλτραρεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτο ακριβως καποιος που δεν εχει στον ηλιο μοιρα πρεπει να απαιτει πολιτικες που προαγουν την απασχοληση και την επιταχυνση του ρυθμου αποδοσης δικαιοσυνης. Αντι για αυτο επελεξε να χορευει τσαμικο στο Συνταγμα

 

 

Σωστός, γιατί είναι γνωστό τοις πάσι εξάλλου πως προστατεύονταν τα δικαιώματα του εργαζομένου στην προ τσάμικου εποχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...