Προς το περιεχόμενο

Street Fighter V [PC]


Oroku Saki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Aruil είπε

 Η ιδέα είναι ότι δεν έχει νόημα να συγκρίνεις οικονομικά μοντέλα Mortal Kombat με οικονομικά μοντέλα της Arc Sys όταν το ένα έχει πολλαπλάσιες πωλήσεις του άλλου.

Συγκρινα εγω συγκεκριμενα τα παιχνιδια της Arc Sys με το Mortal Kombat?Με ειδες εμενα στα πιο πανω σχολια να αναφερω εστω και ενα παιχνιδι τους απο αυτα που αναφερεις?

Αρα δεν μπορω να καταλαβω ουτε γιατι πρεπει να στηριξω μια εταιρεια της οποια τα προιοντα(παιχνιδια)δεν με ενδιαφερουν,ουτε που κολλανε σε αυτα που γραφω εγω οταν αναφερω συγκεκριμενα παιχνιδια.

Τελος (για να κλεισει και το Off topic)δεν ειναι εδω το καταλληλο θεμα για να γινει κουβεντα στο τι παιζει η πλειοψηφια και γιατι,αλλα και ποια fighting παιχνιδια εχουν καλυτερα οικονομικα μοντελα απο ποια αλλα και ποια αξιζουν περισσοτερο ή λιγοτερο.

Το θεμα αυτο αφορα αποκλειστικα και μονο το SF V.

Αν θελετε να γινει καποια παραπανω αναλυση και κουβεντα στο εν λογω video του Sterling που ανεβηκε,καλυτερα να ανοιχτει αλλο θεμα.

 

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 830
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Fulgore said:

Συγκρινα εγω συγκεκριμενα τα παιχνιδια της Arc Sys με το Mortal Kombat?Με ειδες εμενα στα πιο πανω σχολια να αναφερω εστω και ενα παιχνιδι τους απο αυτα που αναφερεις?

Αρα δεν μπορω να καταλαβω ουτε γιατι πρεπει να στηριξω μια εταιρεια της οποια τα προιοντα(παιχνιδια)δεν με ενδιαφερουν,ουτε που κολλανε σε αυτα που γραφω εγω οταν αναφερω συγκεκριμενα παιχνιδια.

Τελος (για να κλεισει και το Off topic)δεν ειναι εδω το καταλληλο θεμα για να γινει κουβεντα στο τι παιζει η πλειοψηφια και γιατι,αλλα και ποια fighting παιχνιδια εχουν καλυτερα οικονομικα μοντελα απο ποια αλλα και ποια αξιζουν περισσοτερο ή λιγοτερο.

Το θεμα αυτο αφορα αποκλειστικα και μονο το SF V.

Αν θελετε να γινει καποια παραπανω αναλυση και κουβεντα στο εν λογω video του Sterling που ανεβηκε,καλυτερα να ανοιχτει αλλο θεμα.

Εσύ ήρθες σε συζήτηση που ήδη υπήρχε και αφορούσε ένα βίντεο που ανέφερε capcom/arc sys/bandai namco/nether και ανέφερες ότι μόνο η NetherRealm κατά τη γνώμη σου το κάνει σωστά. Πως δεν είναι σύγκριση αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Aruil είπε

Εσύ ήρθες σε συζήτηση που ήδη υπήρχε και αφορούσε ένα βίντεο που ανέφερε capcom/arc sys/bandai namco/nether και ανέφερες ότι μόνο η NetherRealm κατά τη γνώμη σου το κάνει σωστά. Πως δεν είναι σύγκριση αυτό?

Αναφερθηκε ενα video ασχετο με το παρον θεμα μιας και σχολιαζει γενικα τι γινεται στην βιομηχανια των fighting παιχνιδιων και εγω ανεφερα πανω σε αυτο οτι απο τα προσφατα παιχνιδια που εχουν κυκλοφορησει ποιο οικονομικο μοντελο με εχει βολεψει εμενα.

Δεν αναφερθηκα πουθενα ουτε εγω,ουτε ο ιδιος που ανεβασε το video στα παιχνιδια της Arc Sys......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Fulgore said:

Αναφερθηκε ενα video ασχετο με το παρον θεμα μιας και σχολιαζει γενικα τι γινεται στην βιομηχανια των fighting παιχνιδιων και εγω ανεφερα πανω σε αυτο οτι απο τα προσφατα παιχνιδια που εχουν κυκλοφορησει ποιο οικονομικο μοντελο με εχει βολεψει εμενα.

Δεν αναφερθηκα πουθενα ουτε εγω,ουτε ο ιδιος που ανεβασε το video στα παιχνιδια της Arc Sys......

Είδες το βίντεο? Οι υπόλοιποι συζητάμε έχοντας δει το βίντεο που όπως ξαναείπα αναφέρει τις εταιρείες Capcom/Bandai Namco/NetherRealm/Arc Sys. Το αν το βίντεο είναι εκτός θέματος είναι τελείως αδιάφορο, εφόσον αυτό το βίντεο είναι το θέμα της συζήτησης στην οποία αποφάσισες να συμετάσχεις. Αν δε σου άρεσε ότι ο Killik το πόσταρε εδώ, ας έστελνες ένα PM στον Praetorian να μετακινήσει τη συζήτηση σε ένα δικό της θέμα. Εφόσον συνέχισες αντί για αυτό να συζητάς, είναι τόσο πέριεργο ότι θεώρησα ότι συζητάς για το ίδιο πράγμα που συζητούσαμε οι υπόλοιποι πριν έρθεις στο thread?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To video που αναφερεις του Jim(οπως και πολλα αλλα παρομοια που ανεβαζει)το ειδα.Υπαρχει ομως μια μεγαλη διαφορα με εμας και αυτον.

Αυτο ανεβαζει τετοια video που σχολιαζει τις εταιρειες(τακτικες,πολιτικες,dlc,microtransactions κλπ)γιατι αυτη ειναι η δουλεια του και πληρωνεται.

Oι reviewers που ανεβαζουν τις κριτικες για τα παιχνιδια αυτα τις ανεβαζουν παλι για το τι προσφερει το βασικο παιχνιδι(περαν του gameplay)για τα χρηματα που θα δωσει καποιος day one,ειτε ειναι pro,ειτε casual.

Εμεις σαν τελικοι καταναλωτες το μονο που μας ενδιαφερει ειναι το τελικο προιον αυτο καθαυτο και αν τα χρηματα που ζηταει αξιζουν για αυτο που ψαχνουμε(και στην πλειοψηφια μας casual ειμαστε οι περισσοτεροι εκτος αν υπαρχουν πολλοι που να παιζουν day one το παιχνιδι μεχρι σημερα και να ειναι high platinum με Diamond).

Εγω προσωπικα ανεφερα και απο προσωπικα παραδειγματα(που εχω αγορασει και με ενδιεφεραν σαν παιχνιδια)ποια μοντελα σε σχεση με το SFV του θεματος  με καλυπτουν περισσοτερο με βαση το μοντελο που ακολουθουν γιατι ουτε κανενας hardcore pro παικτης ειμαι για να με ενδιαφερει το πιο esports(evo)παιχνιδι,ουτε το παιζω τετοιος(ουτε gold δεν ειμαι στο SF).

Για τον Killik που αναφερεις υποψιαζομαι οτι ουτε το SFV παιζει να μην εχει αγορασει(αν με καταλαβαινεις).

Ουτε αλλωστε ανεφερα οτι αυτο το μοντελο που ακολουθει η Χ εταιρεια ειναι καλυτερο απο το Ψ μοντελο που ακολουθει η αλλη,αλλα και ποια εταιρεια αξιζει περισσοτερο τα χρηματα σε σχεση με ποια αλλη.

Εγω ειπα ποιο μοντελο dlc με συμφερει εμενα ως καταναλωτη για την τσεπη μου για τα χρηματα που πληρωσα.Τα παιχνιδια που αναφερεις δεν τα ανεφερα πουθενα γιατι δεν τα εχω αγορασει επειδη δεν με ενδιαφερουν σαν παιχνιδια αυτα καθαυτα,παρολο που το Skullgirls(που καποιος το ανεφερε)το εχω αγορασει κανονικα.

Στο μονο που συμφωνω(για να γυρισουμε στα του SF) ειναι σε αυτο που ειπες περι εκπτωσης γιατι ετσι την πατησα στο SF4 που το πηρα στα 15ευρω για το ps3 και δεν εβρισκα ατομο online να παιξω.

Γιαυτο και ειπα να παρω το SFV οταν πρωτο βγηκε λογω του κοσμου αλλα για 40ευρω σιγουρα το βασικο περιεχομενο που πηρα επρεπε να το κανω refund στο Steam.

Πετσοκομμενο απο παικτες(απο τα μικροτερα ροστερ και μου ζηταγανε και 60ευρω στο ps4),πετσοκομμενο απο πιστες,απουσια weekly quest που βαλανε μετα απο τοσο καιρο,προβληματικο netcode και broken ranked τον πρωτο καιρο που αν εφευγες πριν τελειωσει το παιχνιδι δεν εχανες ποντους.....

Αν και εγω το ειχα αγορασει 2.5χρονια μετα στην Arcade edition οπως ο Ikaruga σε τιμη φθηνοτερη απο την απλη εκδοση που αγορασα εγω και με αυτο το συνολικο περιεχομενο,τοτε και εγω θα το υπερασπιζομουν το παιχνιδι. 

Και προσωπικα με ενδιαφερει το περιεχομενο γιατι Pro παικτης δεν ειμαι,ουτε εγω βλεψεις για να παω σε Evo ή σε τουρνουα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε ρε παιδιά και βλέπω κυριολεκτικά τσουνάμι από Akuma παίκτες; Ο ένας στους δυο παίζει Akuma τις τελευταίες δυο μέρες. Στο casual αυτό, στο ranked είναι μια χαρά τα πράγματα. Αλλαξε τίποτα σε αυτό το πατσάκι για τον Akuma και θέλουν να το δοκιμάσουν ή απλά είναι η τύχη που απλά έχει πολύ κόσμο που προσπαθεί να παίξει με Akuma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε ανεβάσαμε και το ποσοστό νικών μας χτες και πέρασα και σε super silver rank. Αν δεν είχα έναν πούστη G να με σταματάει κάθε φορά από την άνοδο μου θα ήμουν αρκετά παραπάνω αλλά το τσογλάνι είναι overpowered. Ειδικά με το V-trigger 2 κόβει κωλιά και είναι και παγίδα που είναι αδύνατο να φύγεις. Είναι δεδομένο ότι θα φάει νερφάρισμα ο τύπος γιατί πραγματικά είναι στην ίδια κατηγορία "φτήνιας" που είναι και η Menat. Σίγουρα σε μεγάλο επίπεδο κάπως θα είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά σε μικρότερα skill level ο τύπος είναι εξαιρετικά εύκολο να βγάλει το απίστευτο damage μαζί με τρομερό mix-up και παγίδες για να λιώσει τον αντίπαλο. 

Ως παίκτης Bison εγώ και εκτός V-trigger δεν έχω απολύτων κανέναν τρόπο να φύγω από την γωνία άπαξ και με πάει εκεί ο G (διόλου δύσκολο γι αυτόν). Θα πρέπει να παίξω εξαιρετικά επιθετικά και ριψοκίνδυνα για να ξεφύγω από εκεί και το ρίσκο είναι κυριολεκτικά ο γύρος ακόμα και αν έχω μεγάλο προβάδισμα. Μόνο με V-trigger 1 μπορώ να φύγω εύκολα που και αυτό είναι πάλι ριψοκίνδυνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλια, χάλια και πάλι χάλια χτες. Σκατά τα έκανα. Πολύ αργός για κάποιο λόγο. Δεν μου έβγαινε με τίποτα. Είχα μια γενική νωχελικότητα που την προσδίδω μάλλον στα δακρυγόνα και στα καπνογόνα που έφαγα χτες στην ΔΕΘ. Ευτυχώς που έπαιξα μόνο έναν ranked αγώνα και το γύρισα σε casual οπότε δεν με επηρέασε στην βαθμολογία μου. Bison όμως μεγάλος μάγκας, αν δεν είχα αυτό το περίεργο συναίσθημα καθυστέρησης θα νικούσα άνετα μπόλικα παραπάνω ματσ από όσα κέρδισα. Μιλάμε καταστάσεις ζόμπι, μηδενικό punish για τα λάθη του αντιπάλου και αργή ανταπόκριση σε ξεκάθαρα ανοίγματα. 

Πόσος χρόνος χρειάζεται άραγε για να περάσει η επίδραση των χημικών;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα να παίξω παιδιά σήμερα και τρώω το ένα disconnect από τον server πίσω από το άλλο μετά από λίγα λεπτά και με έριξε πέναλτι μέχρι αύριο για να μπορέσω να παίξω. Δεν είχα τέτοιο πρόβλημα μέχρι χτες. Είναι του παιχνιδιού ή έχω κάνα θέμα με κάνα δικό μου ρούτερ ή σύνδεση; Εχει αντιμετωπίσει άλλος τέτοιο θέμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα δεν ευχαριστήθηκα παιχνίδι πάντως. Πρώτη φορά συμβαίνει να ασχολούμαι τόσο με το Black list. Παίζει να έχω βάλει πάνω από 20 άτομα μέσα το τελευταίο δίωρο. Όλοι οι παπάρες με WiFi συνδεδεμένοι να χάνουν τα πακέτα και να μην υπάρχει σωστό ματς. Εννοείται ότι δεν ασχολούμαι και αφήνω να χάσω. 

 

Αυτό που λείπει είναι ένα φίλτρο για τους χρήστες wifi. Πραγματικά είναι καρκίνος του παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα  κι εγώ την εντύπωση ότι γενικά το wifi στις κονσόλες δημιουργεί θέματα στο lag (σε όλα τα Online) για αυτό και από την πρώτη μέρα πήγα σε powerline, αλλά παίζοντας διάφορα με διάφορους που γνώριζα ότι είναι σε wifi δεν πιστεύω ότι είναι τόσο μεγάλο θέμα και δεν μιλάω για μικρολαγκαρίσματα, μιλάω για να είναι εφιαλτικό και δυσάρεστο 

 

θα ήθελα να ξαναδώ πώς είναι αυτή την περιόδο το netcode του sfv και κατά πόσο έχει βελτιωθεί, γιατί έχω πολύ καιρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το netcode του SFV είναι καλό με καλώδιο. Με wi-fi είναι εφιαλτικό γιατί έχει ένα σύστημα τύπου roll-back που μπορεί να σε εκνευρίσει σε σημείο να σπάσεις το μηχάνημα. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι εξαιρώντας όλους τους wi-fi warriors θα χάσεις τεράστιο κομμάτι της πίτας σε πιθανούς παίκτες αλλά προτιμώ λίγους και καλούς ή έστω να υπάρξει κάποιου είδους "πίεση" στους wi-fi τύπους να αναγκαστούν να βάλουν καλώδιο. Δεν γίνεται να παίζω με ιαπωνία και να παίζω μια χαρά αγώνα και μετά να παίζω με Γερμανία και να βλέπω τηλεμεταφορές και roll-back λόγο των πακέτων που χάνονται με το wi-fi. Είναι και ευαισθητούλι το παιχνίδι λόγο ακριβείας με την σύνδεση. Γι αυτό και βλέπεις πολύ κόσμο να διαμαρτύρεται για lag ενώ οι ίδιοι έχουν wi-fi σύνδεση, γελοιότητα.

Το injustice 2 παράδειγμα έχει φίλτρο στις επιλογές του να απορρίπτει επιτόπου τις wi-fi συνδέσεις. Αυτό ακριβώς χρειάζεται και το SFV. Φιλτράκι και ξεσκαρτάρισμα του 70% των παικτών με διαχωρισμό κατ' επιλογή του παίκτη. Θα το ενεργοποιούσα χωρίς κανέναν ενδοιασμό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...