Προς το περιεχόμενο

Street Fighter V [PC]


Oroku Saki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/10/2018 στις 6:08 ΜΜ, GhostRiderLSOV είπε

Νομίζεις; :P Με έχεις ξεπεράσει καιρό τώρα. Μην σου πω ότι με είχες απλά αν είχες φτιάξει τα κουμπιά σου όταν είχαμε παίξει. Είμαι τέρμα casual-ας στο online SF.

Τότε που παίξαμε (και χαιρόμουν λίγο με τον νεοεισηχθή Cody), είναι η τελευταία φορά που έπαιξα SFV μέχρι σήμερα.

Επαιξα χτες με τον φίλο sironoui που είχαμε αρκετό διάστημα να παίξουμε (από όταν είχα κάνα 60ωρο περίπου ενώ τώρα έχω 168) ο οποίος ήταν πολύ πάνω από τις δικές μου ικανότητες. Πλέον είμαι κοντά του, συνεχίζει να είναι πάνω από εμένα αλλά μας χωρίζουν και καμιά 300αριά ώρες. Πριν ούτε κατά διάνοια θα μπορούσα να σκεφτώ ότι θα κερδίσω. Τώρα έχω πάρει κάποιους αγώνες από πάνω του και όσο παίζουμε μαζί και καταλαβαίνω περισσότερο και το δικό του στυλ αλλά και τις κινήσεις του Guile (του main του) τόσο θα τα πηγαίνω και καλύτερα. 

Μεγάλο match up πάντως ο Guile για τον Bison μου. Μάλλον το ίδιο ισχυρός όσο η κωλάρα η Cammy αν όχι παραπάνω. Εξαιρετικά δύσκολο να αντεπιτεθείς σε αυτόν όταν ο Bison δεν έχει overhead attack και επίσης ο Guile να έχει μπόλικες κινήσεις που είναι immune σε grabs και throws που κυριολεκτικά με κλειδώνει από το πως να μπορέσω να τον ανοίξω αν θελήσω να ξεκινήσω επίθεση. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να παίρνω τρελά ρίσκα για επίθεση ενώ η κύρια μορφή επίθεσης μου είναι το poking και οι σωστές μαντεψιές, πράγμα που δεν είναι ο σωστός τρόπος για να παίξεις Bison. Αν ήμουν Chun-Li να πω ναι, είναι η ενδεδειγμένη μορφή επίθεσης για την ίδια αλλά όχι για τον Bison που πρέπει να είσαι κυριολεκτικά εκρηκτικός για να νικήσεις. 

Οπως και να έχει όμως η προπόνηση αποδίδει καρπούς, δουλεύω σιγά σιγά τον δρόμο για το Gold επίπεδο αλλά θα είναι δύσκολο. Θα έρθει όμως, είμαι σίγουρος. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GhostRiderLSOV είπε

To quote μου, τι σχέση έχει;

Καμία, αλλά στο κινητό άπαξ και κάνω quote είναι μπελάς ολόκληρος για να το σβήσω οπότε σκέφτηκα δεν πάει στο καλό; 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα, Gold rank πλέον το πιάσαμε και συνεχίζουμε. Εδώ τώρα αρχίζουν τα πολύ δύσκολα. Οι παίκτες στο gold έχουν χιλιάδες και έχω συναντήσει και μερικούς με δεκάδες χιλιάδες αγώνες. Μιλάμε για τρομερή εμπειρία και δάχτυλα μηχανής οι συγκεκριμένοι. Τι ΑΑ, τι DP, τι tec throw, έχουν μια γενικότερη γνώση και εμπειρία των πραγμάτων. Δεν είναι εντελώς randomάδες όπως στο silver (με εξαιρέσεις) ούτε jump spammers. Αυτό δίνει και σε εμένα τον χώρο να κατασκευάσω στρατηγική για το πως να αντιμετωπίσω τον αντίπαλο.

Παράδειγμα το τελευταίο μου ματσάκι ήταν με έναν Abigail εμφανέστατα καλό στο να διαβάζει καταστάσεις αλλά έλα όμως που ως Bison έχω κάποια καλά τρικ στο καπέλο μου για την πάρτι του. Εχασα το πρώτο ματς αλλά κέρδισα τα άλλα δυο. Μόλις κατάλαβα ότι ο τύπος ήθελε να το παίξει zoning με pokes και το τρέξιμο για mix up τότε και εγώ έχωσα επίθεση και φουλ πίεση. Α ναι, και η φλόγα του bison είναι φυσική ασπίδα ενάντια σε τρεχάμενους και super armor (την σπάει αμέσως αν πέσεις πάνω της). Ο τύπος κυριολεκτικά τα είχε χαμένα μόλις κατάλαβε ότι η κύρια μορφή επίθεσης του δεν είχε κανένα νόημα επάνω μου. Βάλε και το ότι έπαιζα με V-Trigger 2 με psycho crusher και command grab και ο τύπος το γύρισε σε φουλ άμυνα προσπαθώντας να ανοίξει επίθεση. Δυστυχώς γι αυτόν όμως ο Abigail είναι τεράστιος και οι επιθέσεις μου έβρισκαν ουκ ολίγες φορές στόχο ενώ αν προσπαθούσε να φύγει από πάνω μου τον περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη. 

Τώρα για να παίξω και να μάθω και πάλι Urien ως δεύτερο χαρακτήρα θα παίζω Bison σε Ranked αγώνες και Urien σε casual. Επαιξα μερικούς με Urien και εννοείται ότι σε super silver - gold με διέλυσαν καθώς τον Urien τον έχω σχεδόν ξεχάσει. Χα, ποιος θα το περίμενε. Να παίζω τους δυο μεγάλους κακούς τους παιχνιδιού και ανταγωνιστές κιόλας. Συνεχίζω να το λέω ότι ο Urien είναι πραγματικά master level χαρακτήρας. Χρειάζεσαι τρομερή υπομονή, επιμονή και skill για να τον κάνεις να δουλέψει. Αν όχι ο χαρακτήρας με το μεγαλύτερο skill cap στο παιχνίδι σίγουρα στο top 3.  

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος, την τύχη μου μέσα. 3 smurfs back to back και μάλιστα με το χειρότερο match up μου ever (Zangief, Birdie, Guile) με 6 ήττες που φυσικά με έριξαν rank σε super silver και πάλι μόλις για 6 πόντους. Το ότι θα ξανανέβω είναι δεδομένο αλλά πραγματικά οι τύποι αυτοί δεν ήταν low rank smurfs. Ηταν άνετα diamond+ level. Ειδικά το καθίκι ο Birdie, ειλικρινά με έκανε να αισθανθώ εντελώς ανήμπορος στην μάχη. Οτι και να έκανα, ότι και να γινόταν, όπως και αν ήταν οι κινήσεις πάντα με "κέρδιζε" με το άπειρο invincibility και armor points. Αυτό το κωλο  bull horn uppercut που κάνει είναι πραγματικά cheat από τα λίγα. Σπάει ακόμα και psycho crusher αν τύχει και ανταλλάξουμε χτυπήματα. Ναι οκ, προφανώς και δεν έχω την εμπειρία εναντίον του ακόμα αλλά ο τύπος είναι κατηγορία Zangief σε πόσο cheat είναι στα grabs και armor points.

Το παραπάνω βίντεο θα κάνει τεράστιο καλό ενάντια σε grabers γενικότερα. Το να καταφέρουν και να μειώσουν 1-2 frames το input lag θα κάνει γενικότερα την αντιμετώπιση τέτοιων χαρακτήρων πολύ ευκολότερη χωρίς να αισθάνεσαι ότι σε κλέβουν κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα και εις αναμονή για το ξεκίνημα της Season 4 η οποία θα ανακοινωθεί σύντομα. Το κανάλι του Vesper Arcade έχει ήδη ξεκινήσει τα wants per character. Προσωπικά θα επικεντρωθώ στα του gameplay με αυτήν την λιγοστή εμπειρία που έχω. 

- Το πρώτο πρώτο πράγμα, απόλυτο nerf των anti-air normals και συγκεκριμένα για τους χαρακτήρες που πραγματικά δεν το χρειάζονται. Akuma, Guile, Cammy, Ken, Ryu, Ibuki, Birdie και ίσως έχει και άλλους. Δεν γίνεται χαρακτήρες που έχουν ήδη εκπληκτικούς τρόπους AA να έχουν και instant normal απόλυτο ΑΑ. Ειδικά η Cammy και ο Akuma είναι πολύ χτυπητά παραδείγματα. 

- Κάποιο calibration ορισμένων χαρακτήρων για να ταιριάξουν περισσότερο στο αρχέτυπο τους. Παράδειγμα στον Ryu θα είχα γρηγορότερη εκτέλεση του hardouken καθώς τώρα είναι 47 recovery frames και 14 start up. Τι 47 και 14 ρε; Τη σήμερον ημέρα; Με χαρακτήρες όπως ο Guile και ο Dhalsim και ο Sagat που είναι εξαιρετικοί zoners; Αντίθετα στον Guile θα άλλαζα κάποια skills να μην είναι δυνατόν να κάνουν combo όπως sonic boom -> sweep kick και ένα μικρό nerf στο walk speed του. Φυσικά έχει πολλά πολλά τέτοια ανά χαρακτήρα αλλά αυτά εδώ για εμένα είναι πολύ χτυπητά. 

- Κάποιοι χαρακτήρες κατά τη διάρκεια των V-trigger τους έχουν αναβαθμισμένη super. Θα έβαζα μια δεύτερη CA για κάθε χαρακτήρα έτσι ώστε να είναι διαθέσιμη για ένα από τα 2 v-triggers  που θα επιλέξεις. Παράδειγμα εφόσον το V-trigger 1 του Ryu δυναμώνει το Shinku σε Denjin hadouken θα του έδινα σαν super και το Shin Shoryuken το οποίο όμως θα δυνάμωνε κατά την διάρκεια του V-trigger 2. Ομοίως θα έκανα το ίδιο για όλους τους χαρακτήρες που το χρειάζονται. 

- Θα έδινα τρόπο να σπάσεις το v-trigger σου και θα έκανα ένα γενικότερο καλιμπράρισμα των v-triggers. Κάποια είναι εντελώς overpowered (G, Abigail και Menat κοιτάω προς το μέρος σας) ενώ άλλα είναι εντελώς κακά (Juri V-trigger 2 κοιτάω εσένα). Το σπάσιμο του V-trigger το λέω από την άποψη ότι μπορεί να χρειαστείς περισσότερο να έχεις πρόσβαση στο V-reversal αντί για το trigger σου. Ειδικά ο Necali μετά την ενεργοποίηση του V-trigger έχει την δυνατότητα αποκλειστικά σε επιθετικό mode μέχρι να ψοφήσει ή να κερδίσει.

Αυτά τα ολίγα για τώρα. Συμπληρώστε ο καθένας αυτό που θα γούσταρε να δει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://shoryuken.com/2018/10/23/wydd-releases-input-latency-test-results-from-the-most-recent-patch-for-street-fighter-v-on-playstation-4/?fbclid=IwAR37JjNGDQmS3_QIH1AlaTyQ4d0Gsbi_OK4FGkG9I1zi9ttlgr3WkW40FWM

Περίληψη, 1 frame μείωση στο input lag και τρομακτική βελτίωση της σταθερότητας. Πλέον αν και δεν είναι top νομίζω είναι αξιοπρεπέστατο το input lag του. Μόνο 3 χρόνια (παρα κάτι) τους πήρε :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Aruil είπε

http://shoryuken.com/2018/10/23/wydd-releases-input-latency-test-results-from-the-most-recent-patch-for-street-fighter-v-on-playstation-4/?fbclid=IwAR37JjNGDQmS3_QIH1AlaTyQ4d0Gsbi_OK4FGkG9I1zi9ttlgr3WkW40FWM

Περίληψη, 1 frame μείωση στο input lag και τρομακτική βελτίωση της σταθερότητας. Πλέον αν και δεν είναι top νομίζω είναι αξιοπρεπέστατο το input lag του. Μόνο 3 χρόνια (παρα κάτι) τους πήρε :P

Τελικά έκανε και για PC:

 

Και μετά το αναλύουν περισσότερο στο Reddit.

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει συμβεί ποτέ σε κανέναν σας; Να χάνετε 1000+ πόντους στην πλάκα; Είχα 4700+ και πήγα στους 3700. Είναι νορμάλ αυτό ή απλά σήμερα δεν τραβάει η ομάδα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frame reduction ξεframe reduction οι graplers συνεχίζουν να με μαγαρίζουν και φυσικά μιλάω πρωτίστως για Gief και Birdie και σε δεύτερη μοίρα Alex. Laura, G, Mika και Abigail ειλικρινά τους παλεύω λίγο ή πολύ. Ειλικρινά έψαξα όλα τα βίντεο που μπορούσα να βρω από τους καλύτερους Bison players εναντίον graplers και αυτό που κατάλαβα είναι ότι ο Bison τρώει πολύ ξύλο από αυτούς με περίσσια ευκολία. Απαξ και κάνω ένα (ναι ναι μόνο ένα) λάθος ή διαβάσω λάθος το 50/50 τότε πέθανα. Είναι βρωμερά εύκολο για αυτούς τους χαρακτήρες να με ρίξουν σε mix up και να μην μπορέσω να πάρω ανάσα μέχρι τον ψόφο. 

Αντίθετα αν καταφέρω και αρχίσω φουλ πίεση άπαξ και το πάει κάτω άμυνα ο grapler έχω 0 τρόπους να τον ανοίξω. Μηδενικές κινήσεις overhead, αυτοκτονία να πηδήξω και να φάω ένα από τα κορυφαία ΑΑ που διαθέτουν όλοι οι graplers και έτσι να μπω μόνος μου σε mix up όπως και αυτοκτονία το να πάω και να χωθώ στην μούρη του grapler προσπαθώντας να παίξω με LP/LK και grabs γιατί έτσι και φάω εγώ τα LP/LK έχω ήδη μπει σε φάση command grab. 

Ετσι λοιπόν ευκαιρία να ξαναπιάσω τον Urien που τουλάχιστον έχει διάφορα match ups εναντίον των graplers δεδομένου ότι ξέρω να τον παίζω. Φυσικά ακόμα ξαναμαθαίνω γιατί μετά από 2κ+ αγώνες με Bison η επιστροφή και παράλληλη χρήση του Urien είναι κάπως περίεργη. Εννοείται ότι μπερδεύομαι λόγο muscle memory και πατάω τα πλήκτρα του Bison αλλά θα μπω σε φάση σιγά σιγά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τι βρωμόξυλο τρώω ως Urien στο Gold rank. Μιλάμε ανάσα δεν παίρνω. Η σημερινή μου σεζόν τέλειωσε με 16% win rate. Σαδιστικά δύσκολος ο Urien για να μπορέσεις να τον κάνεις να δουλέψει. Ολες του οι κινήσεις είναι τελείως unsafe on block εκτός και αν τις μετρήσεις σωστά στην απόσταση πράγμα που είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει δεδομένου ότι θα πρέπει να έχεις και άλλα στα μυαλό σου. Σκεφτείτε ότι έχω παίξει σχεδόν 500 αγώνες με αυτόν και ακόμα αισθάνομαι σαν εντελώς rookie που πιάνει πρώτη φορά το controller. 

Ισως να είναι και ότι εν τέλη ο χαρακτήρας απλά να είναι ασύμβατος με το δικό μου στυλ μάχης και κακώς ξοδεύω τον χρόνο μου. Λέω να κάνω μια προσπάθεια να δω και άλλους charge type χαρακτήρες (Chun Li, Guile, Balrog) μόνο και μόνο για να συγκρίνω. 

Πέτυχα επίσης αρκετά ατομάκια από Ελλάδα που είναι επίσης δυνατοί παίκτες, αν είναι κανείς από εσάς παλικάρια μέσα μιλήστε. Πέτυχα ονόματα Ziegfried (Nash, πολύ δυνατός), AtlasGR (Necali, εκνευριστικά καλός) και FulgoreMKII (Ryu, δεν μπόρεσα να τον αγγίξω λέμε) με dojo κιόλας ονόματι Fulgorearmy. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...