Προς το περιεχόμενο

Street Fighter V [PC]


Oroku Saki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ έπαιζα μια φορά doa 5 με φίλο μου από αγγλία για ώρα και όλα πήγαιναν περίφημα καλά, οπότε και τον ρωτάω κάποια στιγμή αν έβαλε ethernet και μου λέει όχι ρε wifi.. οπότε εκεί άρχισα να σκεφτομαι ότι είναι θέμα παιχνιδιού, γιατί έτσι κι αλλιώς στα fighting κάποιο τεχνητό lag υπάρχει αλλιώς θα ήταν άδικο αφού πάντα ο ένας από τους 2 είναι host δεν παίζετε από server 

 

και tekken που έχω παίξει με τη σάρα και τη μάρα προβλήματα είχα ελάχιστα από ευρώπη, αργά πήγαινε κυρίως όταν έπαιζα με άλλες ηπείρους, ιαπωνία πχ σχεδόν ποτέ καλά τα πράγματα

 

στο injustice (αν και το έχω) δεν έχω βγει να δοκιμάσω την τύχη μου online, δε νιώθω αρκετά καλός σε αυτό το παιχνίδι (δεν είμαι όχι δε νιώθω), αλλά θα μπορούσα για χαβαλέ να δοκιμάσω και ας τις φάω

το mkx πήγαινε καλά πάντως (που κι εκεί τις έτρωγα)

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το DoA 5 δεν έχω εικόνα online για να σου πω πως είναι. Στο Vita κάποια φορά που δοκίμασα όταν είχε 3-4 άτομα ήταν εφιαλτικό πάντως. Ηταν που ήταν το παιχνίδι τουρμπάτο και με το lag οι τηλεμεταφορές ήταν λες και ήταν όλοι Kasumi. 

Για το SFV πάντως δείχνει αρκετά ευαίσθητο σε packet loss. Δείχνει ότι ο αντίπαλος με την σκατά ή αποσταθεροποιημένη σύνδεση να έχει κάποιο είδος cheat ενώ αυτό το πράγμα αντιμετωπίστηκε νωρίς από τους lag switchers. Πλέον μιλάμε για καθαρόαιμο lag λόγο κακής ποιότητας της γραμμής και αυτό κατά κύριο λόγο γίνεται λόγο Wi-fi. Δεν λέω ότι οτιδήποτε wi-fi είναι κακό αλλά κάνει καραμπάμ ποιος παίζει με καλώδιο και ποιος όχι. Εχω στείλει άπειρα μηνύματα σε παίκτες απλά για να ρωτήσω και πήρα την απάντηση που περίμενα όσοι μου απάντησαν. 

Για το SFV θα ήθελα να χώσουν το netcode του marvel vs capcom infinite και φυσικά την επιλογή "kill wi-fi connections". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο θεωρείται ο Zangief low tier. Συγνώμη επειδή έχει κάποια κακά match ups στο υψηλότερο επίπεδο skill; Εχει κάποια κακά match ups αλλά έχει και κάποια εξαιρετικά καλά match ups. Ο τύπος είναι κινητή παγίδα. Επαιξα χτες με ένα smourf με zangief ενώ εγώ είχα τον αγαπημένο μου Bison και με διέλυσε σε κάθε στιγμή και κάθε φορά χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα του πως να τον αντιμετωπίσω. Ποτέ και σε κανέναν αγώνα δεν κατάφερα να του πάρω παραπάνω από 50% HP. Θα μου πεις τώρα ότι είναι φυσιολογικό αυτό καθώς ο τύπος είναι smourf και δεν είσαι σε τέτοιο επίπεδο. Διαφωνώ, παίζω και με άλλα smourf και οι μάχες μας ναι με βλέπουν εμένα να χάνω 9/10 φορές αλλά δεν αισθάνομαι ότι δεν έχω δυνατότητα να νικήσω.

Το καθίκι ο Zangief όμως πραγματικά δεν έχεις καμιά δυνατότητα να του κάνεις σοβαρό damage αν δεν πας κοντά (ως bison) και το να πας κοντά σε αυτόν δεν είναι ακριβώς και αυτό που θέλεις. Ολες οι special του bison τον φέρνουν σε απόσταση grab από το μοσχάρι και ακόμα και αν δεν κάνει grab έχει κινήσεις που κυριολεκτικά σπάνε τις δικές μου ή δεν με αφήνουν να φύγω με τίποτα χωρίς να τις φάω άσχημα. Επίσημα τον βάζω στην ίδια λίστα των απίστευτα εκνευριστικών χαρακτήρων για να πολεμήσεις εναντίον στην οποία ανήκουν χαρακτήρες όπως o FANG, η Menat και ο Ed.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρε τελικά ο 40άρης ε; Γι αυτό μ'αρέσει αυτό το παιχνίδι ρε. Γιατί φιλοξενεί όλες τις κατηγορίες παικτών. Δεν είναι τα αντανακλαστικά σου το μέτρο σύγκρισης 100%. Είναι λες και βλέπεις αγώνες σκάκι αλλά σε ξύλο. Ποιος θα μαντέψει και θα πράξει σωστά και θα περάσει μπροστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Έχει πάρει και άλλο ο Sako φέτος στο οποίο δεν έχασε ούτε έναν αγώνα.

Εχει πάρει και άλλο αυτός; Σοβαρά; Μεγάλη μορφή όμως. Μόνιμα με ένα ημιχαμόγελο τον βλέπεις ότι και να συμβαίνει. Ο τρόπος που παίζει την Menat του πάντως απλά σκίζει. Πέρα από το πόσο "φτηνή" είναι η Menat σε αυτό το επίπεδο skill φαίνονται άλλα πράγματα και ο Sako είναι μοναδικός σε αυτό που κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εχει πάρει και άλλο αυτός; Σοβαρά; Μεγάλη μορφή όμως. Μόνιμα με ένα ημιχαμόγελο τον βλέπεις ότι και να συμβαίνει. Ο τρόπος που παίζει την Menat του πάντως απλά σκίζει. Πέρα από το πόσο "φτηνή" είναι η Menat σε αυτό το επίπεδο skill φαίνονται άλλα πράγματα και ο Sako είναι μοναδικός σε αυτό που κάνει. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O infiltration όπως φαίνεται ρίχνει ξύλο παντού, όχι μόνο στο street fighter :D

https://www.eurogamer.net/articles/2018-09-21-street-fighter-pro-infiltration-out-of-high-profile-tournament-following-disturbing-domestic-violence-accusations

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ τα highlights από το EGX με νικητή τον Luffy με R.Mika. Πάντως πέρα από την όλη πλάκα το SFV παίζει να είναι συνολικά το πιο ισορροπημένο 2D fighting που έχει υπάρξει ποτέ. Μιλάμε για τρομερό rotation από χαρακτήρες. Εχουμε δει κάθε καρυδιάς καρύδι και μπόλικα ονόματα με διαφορετικούς χαρακτήρες να παίρνουν αγώνες και πρωταθλήματα. Επίσης θεωρώ ότι για το συγκεκριμένο παιχνίδι το Tier list είναι λανθασμένος τρόπος "μέτρησης" του πόσο ισχυρός είναι πιθανώς ένας χαρακτήρας. Καλύτερος τρόπος είναι απλά τα match-ups per character γιατί κάπου δίνεις και κάπου παίρνεις. Ακόμα και το top 5 των χαρακτήρων από το tier list έχουν κάποια κακά match ups. Νομίζω ότι οι "κακοί" χαρακτήρες είναι αυτοί που δεν έχουν υπέρ τους κάποια match ups αλλά δεν υπάρχουν τέτοιοι χαρακτήρες στο παιχνίδι. Ολοι έχουν κάποιους που έχουν σίγουρο προβάδισμα δεδομένου ότι ξέρεις να παίζεις τον χαρακτήρα και έχεις εμπειρία για να αντιμετωπίσεις τον αντίπαλο. Για τον Ryu που λένε παράδειγμα ότι είναι low tier άπαξ και αντίπαλος του πέσει κάνας Abigail το μοσχαρόζωο θα κλάνει μαλλί μπροστά στον έμπειρο Ryu ειδικά αν παίζει VT2 τότε ο Abigail είναι κλάφτα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το θέμα με τα tiers δεν είναι αν θα πάει ο Άμπαλ-gail ενάντια σε έμπειρο Ryu αλλά same skill Ryu vs Abigail.

Kαι ό,τι κάνει ο Ryu, το κάνουν καλύτερα οι άλλοι shotos, ειδικά ο Akuma. Είναι όπως λένε όλοι "honest" (κοινώς δεν έχει gimmicks) χαρακτήρας και δυσκολεύεται πολύ να κάνει κόλπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...