Προς το περιεχόμενο

Street Fighter V [PC]


Oroku Saki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Juri πάντως (από τους πιο Low tier χαρακτήρες) μάλλον λαμβάνει την ίδια μεταχείρηση από την Capcom που έχει και ο μοναδικός που την έπαιζε (Inflitration) :P.  H μονή low tier με τόσο απογοητευτικές αλλαγές στα patch notes. Η μόνη της ελπίδα απ'ότι διαβάζω είναι το θάψιμο που φάγανε οι "δυνατοι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 830
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν εισαι χαρακτηρας που περιμενεις buffs για να θεωρεισαι ανταγωνιστικος(οπως η Sakura που ανεφερα πιο πισω,η Juri,ο Alex,η Falke κλπ)τοτε καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα.

Δεν παιζουμε Moba παιχνιδια για να περιμενουμε καθε φορα τα patch notes μηπως και δουμε ασπρη μερα.

Το λεω αυτο γιατι τωρα βλεπω να αναφερεται αρκετα και ο κακομοιρης Alex.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά προσωπικά δεν είναι ότι παίζω για να έχω κάποια ιδιέταιρη άποψη πάνω στο θέμα. Αλλά θα ήθελα λίγο περισσότερη ποικιλία στα πρωταθλήματα. Είναι χαρακτήρες που δεν τους βλέπεις ποτέ, ενώ τα mirror matches πάνε κι έρχονται.

Είναι γενικό φαινόμενο αυτό στα competitive games γιατί όταν παίζεις στο υψηλότερο επίπεδο ακόμα και 1% πιο δυνατός χαρακτήρας να είναι κάνει διαφορά, αλλά έχω την εντύπωση ότι το Street Fighter είναι χειρότερο από άλλα FG όσο αναφορά viability. Καταλαβαίνω να είναι πιο αδύναμος, αλλά είναι απογοητευτικό να υπάρχουν unplayable χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια είναι εξαιρετικά δύσκολο να είναι όλοι απόλυτα viable γιατί όλα παίζουν και όλα είναι ικανά ανάλογα τον παίκτη. Δεν είναι κακό να υπάρχουν χαρακτήρες που να θεωρούνται high skill το pick up and high skill to maintain. Αν αυτό σημαίνει ότι ο χαρακτήρας είναι underrepresented ή no represented τότε ας είναι. 

Η δυναμική που υπάρχει μεταξύ των χαρακτήρων είναι τέτοια που μια μικρή αλλαγή σε έναν από τους προβληματικό match up να είναι το μόνο που χρειάζεται. Παράδειγμα ως παίκτης bison είχε τεράστια προβλήματα με Cammy και Akuma από τους επιθετικούς και όλους μα όλους τους graplers και ειδικά zangief. Ε και μόνο το nerf της Cammy στο c. Lp από +2 που πήγε σε 0 είναι αυτόματο κέρδος προς εμένα για τα δικά μου εργαλεία για να την ανοίξω και να βρω ευκαιρία επίθεσης. 

Έτσι και η juri, τα εργαλεία της είναι παραπάνω από solid αλλά είναι δύσκολη στην χρήση της. Δεν είναι ότι έχει κάπου πρόβλημα όπως είχε ο Alex που δεν μπορούσε να συνεχίσει το momentum του. Η juri μια χαρά μπορεί να σε κολλήσει στη μούρη και να σε πάει γωνία όπου εκεί κυριολεκτικά μπορεί να σε s. Mk to death καθώς είναι το δυνατότερο poke στο παιχνίδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστάρω αυτά που βλέπω στις αλλαγές του main μου του bison. Τα παλικάρια στο frame advantage ισχυρίζονται ότι λόγο των nerfs στους top χαρακτήρες και με αυτές τις αλλαγές στον bison αυτόματα μπήκε στο top 5. Ελπίζω να προλάβω να τα παίξω μετά που θα επιστρέψω και δεν τραβήξουν κάνα hot patch για να αλλάξουν κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω είδα χτες κάτι βίντεο χριστουγεννιατικες φάπες Itazan σε ένα κάρο άλλων παικτών, φόβος και τρόμος μιλάμε. Εγώ πάντα το ήξερα ότι ο zangief είναι μόνο ένα κλικ στο να γίνει overpowered και επιβεβαιωθηκα. Με τα πρόσφατα προσωπικά του buffs και το universal armor change πήρε παραπάνω από όσα έπρεπε. Μιλάμε σπέρνει πανικό δεξιά και αριστερά. Ακόμα και παίκτες τύπου justfog απλά μένουν μαλακες στο τι να κάνουν εναντίον του και γίνονται πολλά λάθη μόνο και μόνο για ψάρεμα αλλά μάταια. 

Οι μόνοι χαρακτήρες που κάτι μπορεί να κάνουν με zangief όπως είδα είναι birdie, Abigail, dhalsim, guile, menat και λιγότερο ο urien. Όλοι οι υπόλοιποι καλή τύχη εναντίον καλού zangief. Εκπληκτικό damage, τρομερά anti air, φοβερό mix up που πάντα σε αποδεκατιζει άπαξ και αποτύχεις στο 50/50 και πλέον ένα v skill και v triggers που σκοτώνουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Itazan με Zangief (όπως λέει και το φουλ όνομά του) είναι πάντα απόλαυση. :D

Απόλαυση το κωλόπαιδο (καλά δεν τον λες κωλόπαιδο όταν είναι γύρω στα 35) και πραγματικά βλέπεις τους αγώνες και το καταλαβαίνεις ότι ο αντίπαλος φοβάται. Είναι θέμα χρόνου να φάει nerfs ο zangief, το γράφω εδώ για να μείνει. 

Σε άλλα νέα ο daigo ξαναπαίξει ryu και ταυτόχρονα μαθαίνει zeku και kage. Ο zeku του είναι ήδη σε πολύ καλό επίπεδο. Πρώτη φορά επίσης μετά από καιρό στα streams του φαίνεται να περνάει ειλικρινά καλά παίζοντας από το να είναι απλά σαν μηχανικό ζόμπι. Αυτοί οι χαρακτήρες ενέπνευσαν νέα εμπειρία γι αυτόν. 

Infiltration επίσης ΤΡΕΛΟΣ Ryu με τα νέα buffs. Με εντυπωσιάζει αυτό το παλικάρι με τα skills του και ας ρίχνει μάπες στην γυναίκα του στ αλήθεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Infiltration επίσης ΤΡΕΛΟΣ Ryu με τα νέα buffs. Με εντυπωσιάζει αυτό το παλικάρι με τα skills του και ας ρίχνει μάπες στην γυναίκα του στ αλήθεια. 

Υπάρχουν πολλά topics στο SFV subreddit και πάλι δεν είμαστε σίγουροι για την αλήθεια (ίσως δεν την μάθουμε ποτέ).

Το official είναι για μελανιά στον καρπό από τράβηγμα. Επίσης ο τύπος που είχα βγάλει τα πάντα εκτός σειράς για να τον δείξει wife beater, τα είχε εναντίον του καιρό, οπότε δεν λέω τίποτα για τα προσωπικά του που μπορεί να στέκουν ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ πάντα είμαι της άποψης ότι όλοι αθώοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου, απλά λέω ότι ακόμα και αν το κάνει δεν παύει να με εντυπωσιαζουν τα skills του και η εφευρετικοτητα του ακόμα και από "απλούς" χαρακτήρες όπως ο Ryu. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Aυτό ισχύει. Όταν οι άλλοι είχαν παρατήσει την Juri, ο Infiltration έκοψε μερικούς πισινούς με εκείνη.

Πρέπει να δω και τον δικό του Ryu, αν και θα υποστηρίζω Daigo ξανά αν τον main-άρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Aυτό ισχύει. Όταν οι άλλοι είχαν παρατήσει την Juri, ο Infiltration έκοψε μερικούς πισινούς με εκείνη.

Πρέπει να δω και τον δικό του Ryu, αν και θα υποστηρίζω Daigo ξανά αν τον main-άρει.

Ακριβώς αυτό γι αυτό και λέω ότι τα tier lists στο παιχνίδι αυτό δεν βγάζουν κανένα νόημα. Σαφώς και πάντα κάπου κάποιος φαινομενικά θα υπολείπεται όμως είναι καλύτερα να έχεις χαρακτήρες για όλα τα γούστα παρά να προσπαθείς να τους κάνεις όλους και καλά viable για master play του 1%. 

Πάρε παράδειγμα τον birdie που είναι over represented για το κανονικό ranked με τους περισσότερους πόντους και εμφανίσεις από οποιονδήποτε άλλο. Ο λόγος είναι προφανής φυσικά όμως ο λόγος για τον οποίο έχει τόση επιτυχία στο κανονικό ranked play δεν μεταφράζεται 100% στο Master play. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις αυτοί βγάλανε τα διαφημιστικά τελικά. Wow... Δεν κράτησαν και πολύ, προφανώς τα πήγαν πίσω για να τα διαμορφώσουν και να τα λανσάρουν όταν θα είναι αλλιώς. Αν ποτέ βέβαια. 

Άρα με βάση το παραπάνω και χωρίς κανένα νέο περί Season 4 pass που ίσως να μην υπάρξει μάλλον θα φαρμαρω όλους τους άπαιχτους χαρακτήρες μου ως το level 20 μέσω survival για να μαζέψω κάποια καλά φράγκα μην τυχόν και έχουν την φαεινή ιδέα να τα αφαιρέσουν και από εκεί. Blanka, Kage και Sakura μόνο μου λείπουν από το roster. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...