Προς το περιεχόμενο

[megathread] ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ no-name "κινεζιες" tablets και smartphones Ver.2 - ποσταρετε μονο αφου διαβασετε το #1 ποστ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

...μην διατυπώνετε αιτήματα που τους χαλάνε το "work-flow", απλώς θα ταλαιπωρηθείτε...

 

Κι όμως εγώ έχω πολύ διαφορετική εμπειρία από το BG. Εν τάχει:

 

Κάνω συνολικά δύο παραγγελίες με χρονική διαφορά 2-3 μέρες η μία από την άλλη.

 

- Στην πρώτη έχω ένα κομμάτι xiaomi pistons 3 και στη δεύτερη έχω ένα doogee x5 pro και ένα κομμάτι xiaomi pistons 3.

 

- Η πρώτη παραγγελία είναι untracked ενώ η δεύτερη λόγω κόστους περνάει με δωρέαν tracking.

 

- Το doogee είναι άμεσα διαθέσιμο ενώ τα ακουστικά σε 5-6 εργάσιμες.

 

Πάνω στις 6 εργάσιμες λαμβάνω mail ότι θα καθυστερήσουν μια εβδομάδα παραπάνω τα ακουστικά. Δεν τα βιαζόμουν αλλά θα μου πήγαινε πίσω και το shipping out της δεύτερης παραγγελίας με το doogee το οποίο και ήθελα όσο γρηγορότερα γινόταν.

 

Τους στέλνω στο chat και τους ζητάω να σπάσουν την δεύτερη παραγγελία μου και να μου στείλουν το doogee που είναι άμεσα διαθέσιμο και τα ακουστικά να τα κάνουν merge με την πρώτη παραγγελία ώστε να μου στείλουν σε μια παραγγελία το doogee και σε μια δεύτερη δύο κομμάτια ακουστικά. Ο διάλογος μας δεν κράτησε πάνω πάνω από 8 λεπτά και τα πράγματα ήταν too good to be true για κινέζικη εξυπηρέτηση.

 

 Μετά από 6 ημέρες ξαναστέλνω στο chat να τους ρωτήσω τι γίνεται με τις παραγγελίες μου μιας και δεν είχα πάρει κανένα mail αποστολής και μετ' εκπλήξεως μου απαντούν και μου δίνουν 2 ξεχωριστά tracking numbers για τις 2 "νέες" παραγγελίες μου (σημειώνω ξανά πως η πρώτη παραγγελία ήταν untracked).

 

Τελικά μετά από 20 ημέρες παρέλαβα. Απλά ηδονίστηκα όταν άνοιξα τα δέματα και είδα πως τα πράγματα ήταν όπως τα είχα ζητήσει.

 

Οπότε εγώ θα υποθέσω πως τον σημαντικότερο ρόλο τον παίζει ο υπάλληλος που σε εξυπηρετεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο vickmall περναει εδω και πολυ καιρο.Αυτο γινεται επειδη το vickmall εχει δηλωσει οτι πουλαει κατι που επιτρεπει την συναλλαγη.Επισης νομιζω περναει και στο bangood.Αλλα σε ebay και aliexpress δεν παιζει παρα μονο με revolut η καρτα εξωτερικου.

εχω την εντύπωση ότι το eu warehouse του vickmall είναι ελλάδα γι αυτό και περνάνε όλες οι συναλλαγές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

n7Y1G6

 

Και κάπου εκεί, σε μια μακρινή αποθήκη στην Κίνα, κάποιος στο τηλέφωνο από Ελλάδα προσπαθεί να ζητήσει μια μικρή χάρη...

 

 

 

Μαζί σου 100% αν ήταν αίτημα που δεν είχε διατυπωθεί εξαρχής, που υποχρεώνε ετεροχρονισμένα την επικοινωνία διαφορετικών τμημάτων μεταξύ τους καθώς και την ανατροπή του workflow...

 

Αυτό που προτείνουν αυτοί τώρα είναι εφιάλτης λογιστικής

- επανάκτηση της ταμπλέτας

- αποσυσκευασία της

- επανασυσκευασία της με το αρχικό κουτί

- επαναποστολή.

 

Εγώ από την αρχή είχα ζητήσει

- να στείλουν την ταμπλέτα όπως ακριβώς κάνουν για όλες τις ταμπλέτες.

- αλλά να μην πετάξουν το κουτί, να το κρατήσουν

- να συσκευάσουν μια θήκη ταμπλέτας μαζί με το κουτί

- να τα στείλουν μαζί.

....θα μπορούσαν αυτά να γίνουν μαζί (να μην κραήσουν χρονι΄κα στην άκρη το κουτί της ταμπλέτας δλδ) αν μου είχαν δώσει μια συνεπή απάντηση εξαρχής, γιατί θα είχα ήδη αγοράσει και τη θήκη.

 

Αν δεν είχαν μπλέξει τα μπούτια τους οι υπάλληλοι μεταξύ τους, δεν θα υπήρχε θεμα.

 

...παράλληλα αν ακολουθούσαν διαφορετικοί υπάλληλοι την ίδια πολιτική με όλους τους πελάτες δεν θα είχαν ταλαιπωρηθεί ούτε αυτοί ούτε εγώ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου μοιάζει συζήτηση με υπολογιστή (bot) που απαντάει τυπικά σε συγκεκριμένα ερωτήματα. Τοχω δει και στο ebay. Άλλα έλεγα άλλα απαντουσε... Σαν τους έλληνες πολιτικούς. Θα πουν το ποίημα τους.. :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ανοιξα 2 θέματα και ελπίζω να συνεχίσουμε τα oftopic εκεί και να μιλαμε εδω μόνο για προσφορές ετσι ώστε να μείνει καθαρό το θέμα προς διευκόλυνση όλων μας.

 

http://www.insomnia.gr/topic/595423-γενική-συζήτηση-για-tablet-της-κινέζικης-αγοράς/

 

http://www.insomnia.gr/topic/595422-γενική-συζήτηση-για-smartphones-της-κινέζικης-αγοράς/

Ωραια τα likes και τα ευχολογια για καλυτερη διαχειριση του παροντος θεματος αλλα δυσκολα να δουλεψει μιας και 1 bookmark ή θεμα με συνδρομη >>>> απο 3 θεματα σκορπια με 0 συμμετοχη.

 

Αν πεσει καμια καλη προσφορα εδω μεσα σιγουρα θα εχουμε ενα τρισελιδο με γνωμες Reviews και γενικα μπλα μπλα πανω στην συγκεκριμενη προσφορα (σαν τα Redmi Note 3 του Everbuying ενα πραμα) οποτε βλεπεις πανω κατω τι παιχτηκε χωρις να χαθει 1 υπερπροσφορα απο 7 αλλες ανυπαρκτες που θα την καπαρωσουν.

 

Βεβαια παραμενει το Offtopic που θελει να πει ο καθενας τον πονο του αλλα δεν βαριεσαι...τουλαχιστον αυξανει την συμμετοχη στο θεμα. (btw ειμαι ο ιδιος που ακυρωνει συχνα την συνδρομη οταν κατι βραδια μετα το φαι σας πιανει η ορεξουλα για μπλαμπλα και γεμιζουν 10 σελιδες σε χρονο dt).

 

Για τις τιμες του Banggood το ειχα πει και παλιοτερα οτι ασχετα με τα κουπονια που μας εκατσαν ή τον Martin με τους φακους δεν συμφερει να αγορασεις ουτε τσιχλες.

 

Εδω ανταλλαξα 50 email για να τους λεω οτι αλλο παρηγγειλα και αλλο πηρα και ειχαν βαλει την κασετα για ιδιο εργοστασιο,ιδια κατασκευη ιδιο προιον αντι να απαντησουν οτι ΝΑΙ ειναι αλλη μαρκα,περιμενες να βγαλεις ακρη με το κουτι;(και στους αλλους εκρεμουσε παραγγελια δευτερη και το εχωναν ετσι δεν ειναι;)

 

Μετα το φιασκο που εστελνε Elfeland αντι Trustfire και 8 παραγγελιες μου με ολικο Refund μου εστειλε το Paypal ειδοποιηση να κατσω καλα γιατι θα χασω τα προνομια μου και την προστασια μου...

Thanks BG

 

Στο θεμα μας τωρα (το Unofficial εστω)

2 3 καινουργια κινητα στο ~200αρι για να κανω Review παιζουν με ενδιαφερον αυτο τον καιρο;

 

Οποιος προτεινει τα σαπια Oukitel K10000 ή Lenovo K4 Note τρωει block :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια τα likes και τα ευχολογια για καλυτερη διαχειριση του παροντος θεματος αλλα δυσκολα να δουλεψει μιας και 1 bookmark ή θεμα με συνδρομη >>>> απο 3 θεματα σκορπια με 0 συμμετοχη.

 

Αν πεσει καμια καλη προσφορα εδω μεσα σιγουρα θα εχουμε ενα τρισελιδο με γνωμες Reviews και γενικα μπλα μπλα πανω στην συγκεκριμενη προσφορα (σαν τα Redmi Note 3 του Everbuying ενα πραμα) οποτε βλεπεις πανω κατω τι παιχτηκε χωρις να χαθει 1 υπερπροσφορα απο 7 αλλες ανυπαρκτες που θα την καπαρωσουν.

 

Βεβαια παραμενει το Offtopic που θελει να πει ο καθενας τον πονο του αλλα δεν βαριεσαι...τουλαχιστον αυξανει την συμμετοχη στο θεμα. (btw ειμαι ο ιδιος που ακυρωνει συχνα την συνδρομη οταν κατι βραδια μετα το φαι σας πιανει η ορεξουλα για μπλαμπλα και γεμιζουν 10 σελιδες σε χρονο dt).

 

Για τις τιμες του Banggood το ειχα πει και παλιοτερα οτι ασχετα με τα κουπονια που μας εκατσαν ή τον Martin με τους φακους δεν συμφερει να αγορασεις ουτε τσιχλες.

 

Εδω ανταλλαξα 50 email για να τους λεω οτι αλλο παρηγγειλα και αλλο πηρα και ειχαν βαλει την κασετα για ιδιο εργοστασιο,ιδια κατασκευη ιδιο προιον αντι να απαντησουν οτι ΝΑΙ ειναι αλλη μαρκα,περιμενες να βγαλεις ακρη με το κουτι;(και στους αλλους εκρεμουσε παραγγελια δευτερη και το εχωναν ετσι δεν ειναι ;)

 

Μετα το φιασκο που εστελνε Elfeland αντι Trustfire και 8 παραγγελιες μου με ολικο Refund μου εστειλε το Paypal ειδοποιηση να κατσω καλα γιατι θα χασω τα προνομια μου και την προστασια μου...

Thanks BG

 

Στο θεμα μας τωρα (το Unofficial εστω)

2 3 καινουργια κινητα στο ~200αρι για να κανω Review παιζουν με ενδιαφερον αυτο τον καιρο;

 

Οποιος προτεινει τα σαπια Oukitel K10000 ή Lenovo K4 Note τρωει block :D

H Letv (από τις πιο μεγάλες κατασκευάστριες εταιρείες ηλεκτρονικών και τηλεοράσεων της Κίνας),έχει μπει δυνατά στην αγορά με πανέμορφα και πολύ ποιοτικά και πάνω από όλα φθηνά τηλέφωνα για αυτά που προσφέρουν και χτυπάει στα ίσια τις xiaomi και meizu με τα X600 και X500 καθώς και με τις ναυαρχίδες X800 και X900.Μάλιστα αποκτά και δικό της community κυρίως από Ιταλία και Ισπανία μεριά που ασχολούνται με custom roms.Πολλά κινεζομάγαζα όπως το Vickmall προσφέρονται να αλλάξουν την stock rom που είναι δίγλωσση (Κινέζικα και Αγγλικά) σε custom πολύγλωσση και να ρουτάρουν το τηλέφωνο χωρίς επιβάρυνση. Άμα δείτε στο τέλος της σελίδας του Vickmall για το X600 και το Χ500 τα περισσότερα comments είναι από Έλληνες που ζητούν αυτό το πράγμα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν 800αρα μπάντα η οχι?

Αν όχι μου είναι Άχρηστα.

Η 800άρα μπάντα δεν χρησιμοποιείται καθόλου στην Κίνα και για αυτό το λόγο τα περισσότερα κινέζικα δεν έχουν, εκτός από τις μάρκες που στοχεύουν στις μεγαλύτερες αγορές του εξωτερικού.(Αμερική κυρίως και Ευρώπη).Η Letv αποσκοπώντας σε αυτές τις αγορές θα την περιλάβει στις συσκευές της. Πάντως από ότι λέγεται και ο Helio X10 που φοράνε τα X500 και X600 καθώς και ο Snapdragon 810 των Χ800 καιΧ900 τη παίρνουν την μπάντα με firnware upgrade.Υπάρχουν νήματα για αυτά σε γειτονικό forum τηλεφώνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να ρωτήσω εκτός από ταμπλετ και κινητά για συσκευές VR από Κίνα εδώ;

Γνωρίζει κανείς; Βλέπω πχ εδώ http://www.gearbest.com/home-gadgets/pp_198677.htmlκάτι που φαίνεται ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Letv (από τις πιο μεγάλες κατασκευάστριες εταιρείες ηλεκτρονικών και τηλεοράσεων της Κίνας),έχει μπει δυνατά στην αγορά με πανέμορφα και πολύ ποιοτικά και πάνω από όλα φθηνά τηλέφωνα για αυτά που προσφέρουν και χτυπάει στα ίσια τις xiaomi και meizu με τα X600 και X500 καθώς και με τις ναυαρχίδες X800 και X900.Μάλιστα αποκτά και δικό της community κυρίως από Ιταλία και Ισπανία μεριά που ασχολούνται με custom roms.Πολλά κινεζομάγαζα όπως το Vickmall προσφέρονται να αλλάξουν την stock rom που είναι δίγλωσση (Κινέζικα και Αγγλικά) σε custom πολύγλωσση και να ρουτάρουν το τηλέφωνο χωρίς επιβάρυνση. Άμα δείτε στο τέλος της σελίδας του Vickmall για το X600 και το Χ500 τα περισσότερα comments είναι από Έλληνες που ζητούν αυτό το πράγμα. :D

Την γνωριζω την εταιρια και μου ειναι εντελως αδιαφορη.

 

Το X600 ημουν στο τσακ να το παρω αλλα μεχρι να γινει μια κοινοτητα της προκοπης με support...nope!

 

Οσο για το Vickmall δεν μπορω να καταλαβω μαγια σας εχει κανει;

Overpriced του κερατα ειναι.

 

Τεσπα εγω κοιταω για κινητα που δεν εχουν κυκλοφορησει ενα 5μηνο τωρα αλλα για καινουργιες κυκλοφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Letv (από τις πιο μεγάλες κατασκευάστριες εταιρείες ηλεκτρονικών και τηλεοράσεων της Κίνας),έχει μπει δυνατά στην αγορά με πανέμορφα και πολύ ποιοτικά και πάνω από όλα φθηνά τηλέφωνα για αυτά που προσφέρουν και χτυπάει στα ίσια τις xiaomi και meizu με τα X600 και X500 καθώς και με τις ναυαρχίδες X800 και X900.Μάλιστα αποκτά και δικό της community κυρίως από Ιταλία και Ισπανία μεριά που ασχολούνται με custom roms.Πολλά κινεζομάγαζα όπως το Vickmall προσφέρονται να αλλάξουν την stock rom που είναι δίγλωσση (Κινέζικα και Αγγλικά) σε custom πολύγλωσση και να ρουτάρουν το τηλέφωνο χωρίς επιβάρυνση. Άμα δείτε στο τέλος της σελίδας του Vickmall για το X600 και το Χ500 τα περισσότερα comments είναι από Έλληνες που ζητούν αυτό το πράγμα. :D

 

Έχω πάρει το Χ500 και είμαι τραγικά απαγοητευμένος από την ποιότητα της κάμερας και από το flash... έχω ζητήσει ήδη να το στείλω πίσω για αντικατάστηση (τόσο χάλια είναι η κάμερα) και αν το πρόβλημα συνεχίσει και στο καινούριο που θα μου έρθει θα ζητήσω refund. Κατά τα άλλα είναι τηλεφωνάρα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πακετάκι Minix U1 Neo με διάφορα περιφερειακά σε προσφορά: http://promotion.geekbuying.com/promotion/minix_u1_g01

EMHohY8.png

 

 

 

2. Προσφορές σε προϊόντα Tronsmart (TV box και αξεσουάρ διάφορα): http://promotion.geekbuying.com/promotion/tronsmart_zone

bSNmRVP.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει το Χ500 και είμαι τραγικά απαγοητευμένος από την ποιότητα της κάμερας και από το flash... έχω ζητήσει ήδη να το στείλω πίσω για αντικατάστηση (τόσο χάλια είναι η κάμερα) και αν το πρόβλημα συνεχίσει και στο καινούριο που θα μου έρθει θα ζητήσω refund. Κατά τα άλλα είναι τηλεφωνάρα!!!!

 

ουτε με custom rom δεν φτιαχνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πάρει το Χ500 και είμαι τραγικά απαγοητευμένος από την ποιότητα της κάμερας και από το flash... έχω ζητήσει ήδη να το στείλω πίσω για αντικατάστηση (τόσο χάλια είναι η κάμερα) και αν το πρόβλημα συνεχίσει και στο καινούριο που θα μου έρθει θα ζητήσω refund. Κατά τα άλλα είναι τηλεφωνάρα!!!!

Ζήτα να σου το αλλάξουν με το Χ600.Περίπου στην ίδια τιμή είναι.Λίγο πιο παλιό αλλά πολύ καλύτερη κάμερα και οθόνη.Αν μπορείς να συμπληρώσεις την διαφορά πήγαινε στο Χ800 με κλειστά μάτια.Πάντως με κάποιες custom roms η κατάσταση ψιλοδιορθώνεται αλλά τα δύο τηλέφωνα έχουν διαφορετικές κάμερες.Το Χ500 13mp Samsung,ενώ το X600 έχει 13mp Sony που είναι κατα πολύ καλύτερη.Και η οθόνη τους επήσεις.Σε αυτα που υπερτερεί το Χ500 από το Χ600 .Το ότι είναι μερικούς μήνες πιο νέο,στο ότι έχει fingerprint και full metal body.Το Χ800 μετά ξεφεύγει κατά πολύ σε όλα εκτός ίσως σε τιμή.

Επεξ/σία από black66.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...