Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακή Αλληλεγγύη - Παγίδες, Απάτες


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποκτησε ενας φιλος το lenovo.Ψιλοσερνεται και οπως συμβουλεψα(με) και ενα φιλο μερικες σελιδες πριν , προσθεσαμε μια μνημη.Σχεδον αμελητεα διαφορα (στο browsing , δεν καναμε ..μετρησεις ).Γιατι ? Οι επεξεργαστες αυτες ειναι τοσο μετριοι ? Εμεις εχουμε συνηθισει σε τουμπανα ?

Ο σκληρος ειναι που το καθυστερει αρκετα.Με ενα ssd θα δεις μεγαλη διαφορα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 640
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο σκληρος ειναι που το καθυστερει αρκετα.Με ενα ssd θα δεις μεγαλη διαφορα.

Δεν κατάλαβα σε ποιο μοντέλο αναφερεται συγκεκριμένα ο άνθρωπος, αλλά και οι CPU στην πλειοψηφία των laptop είναι κι αυτοί σαπάκια. Οπότε ναι, και οι CPU είναι σημαντικός παράγοντας "καθυστέρησης".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα lenovo που απέκτησα απο την ψηφιακή αλληλεγγύη. Πιστεύω οτι ο επεξεργαστής δεν ευθύνεται τόσο πολύ για την κάπως αργή του συμπεριφορά. 2.16 ghz είναι απλά είναι 2πύρηνος intel, αλλά και πιο  ακριβά λάπτοπ περίπου ίδιο χρονισμό έχουν στον επεξεργαστή. Τι να του βάλω για να γίνει λίγο πιο γρήγορος; Εχει 2gb ram..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα lenovo που απέκτησα απο την ψηφιακή αλληλεγγύη. Πιστεύω οτι ο επεξεργαστής δεν ευθύνεται τόσο πολύ για την κάπως αργή του συμπεριφορά. 2.16 ghz είναι απλά είναι 2πύρηνος intel, αλλά και πιο  ακριβά λάπτοπ περίπου ίδιο χρονισμό έχουν στον επεξεργαστή. Τι να του βάλω για να γίνει λίγο πιο γρήγορος; Εχει 2gb ram..

 

Εντάξει ο χρονισμός από μόνος του σαν απόλυτη τιμή δε λέει κάτι. Με αυτή τη λογική είναι συγκρίσιμοι ο 4570 της υπογραφής μου με τον Core2Duo E8500 και τον Pentium 4 των 3.2ghz, επειδή είναι χρονισμένοι στα ίδια ghz. Στην πραγματικότητα όμως οι διαφορές μεταξύ τους είναι χαώδεις, δεν είναι καν συγκρίσιμα μεγέθη. Κι επίσης 2πύρηνος από 2πύρηνο (ανεξαρτήτως ghz) μπορούν να διαφέρουν σε τεράστιο βαθμό, τόσο που επίσης να μην τους κάνει συγκρίσιμους.

 

Επειδή μιλάμε λοιπόν για τον Intel Celeron N2840 (2.16 GHz), η πραγματικότητα είναι ότι είναι σχετικά αδύναμος επεξεργαστής (για την εποχή μας βεβαίως) και περιορίζει αρκετά έναν μέσο χρήστη. Τώρα αν θες να δοκιμάσεις κάτι για να δεις διαφορά στο γενικότερο performance του laptop, βάλε καναν SSD όπως σου είπαν και πιο πάνω (και πάλι, γνώμη μου, μη πας και πάρεις καναν κορυφαίο SSD, δεν αξίζει τα λεφτά του για εκεί που το προορίζεις - εκτός αν δε σε νοιάζει να σκάσεις 10,15 και 20 ευρώ παραπάνω, τότε πάω πάσο).

 

Και μετά κοιτάς και καμιά RAM, αν και δε νομίζω ότι θα κάνει καμιά σοβαρή διαφορά, με δεδομένη την ύπαρξη του παραπάνω CPU.  Κι εδώ βεβαίως υπάρχει ένα θέμα, αφού τα 14'' netbooks που έχουν μείνει στα μαγαζιά, δεν έχουν διαθέσιμο 2ο slot για RAM, οπότε πρέπει να βγάλεις την 2GB RAM που έχει, να την πουλήσεις και να βάλεις στη θέση της τη μεγαλύτερη που θα αγοράσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μεσημέρι σε όλους. Διαβασα όλο το θέμα απο την πρώτη σελιδα και ομολογώ οτι σχεδον καληφτηκα. Αυριο ξεκινάω την επιτόπια ερευνα αγορας, δυναμικα.(αθήνα). Αργησα θα μου πειτε. Υπηρχαν άλλα τρεχάματα βρε παιδια.πολύ σοβαρότερα. Βασικά θέλω λαπτοπ.δεν εχω πολες επιλογες βεβαια. Απλα δεν κατάλαβα αν πάρεις λαπτοπ δεν μπορεις να πάρεις μόνο σιμ? Δεν θελω να την χρησιμοποιησω.θα την δωσω στον αδερφο μου να την βάλει στο ταπλετ του. Τέλος λογαριασμό δέκο στο ονομά μου δεν έχω. Θα εχω προβλημα πιστευετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν είχα λογαριασμό δεκο στο ονομα μου και εξαιτιας μιας υπαλληλου περίμενα 2 μήνες για να μου πει  προχθες οτι δεν γίνεται να πάρω το ταμπλετ λογο αυτού.και να μου απομένουν τώρα λίγες μέρες μηπως προλαβω και πάρω και γω ταμπλετ,αλλά δε το κοβω να πέαίρνω τίποτα .Απο τον φεβρουάριο εχω πάει σε 3 καταστηματα -στο καθένα περίμενα 1 μήνα και τελικά δε μου δωσε κανείς τίποτα.Αυτό είναι απαραδεκτό.Αυτό είναι ξεφτίλα απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμπειρία και από εμένα
Μετά από συνεχείς επισκέψεις στον ΟΤΕ-ΓΕΡΜΑΝΟ οι απαντήσεις ήταν...... σε σειρά προτεραιότητας γιατί αργεί το σύστημα να δεχθεί αιτήσεις......έχω γνωστούς που περιμένουν 2 και κάτι μήνες για να παραλάβουν laptop
'Έτυχε να πάω Αθήνα για κάτι.. Επίσκεψη στα media markt όταν έφθασα Αθήνα και ώρα 20+10 παράδοση δικαιολογητικών... επιλογή laptop... υπογραφές...ολοκλήρωση 20+50!!!!
Ευχαρίστησα έφυγα και αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να επέμβει κάποιος για τις αναλήθειες και τις καθυστερήσεις όλων των άλλων;;;;;;
Μήπως παίζονται άλλα παιχνίδια από πίσω και δε τα γνωρίζουμε;Μήπως...Μήπως...Μήπως... Μήπως...
Ας το κοιτάξει κάποιος!!!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα καταστήματα πιάσανε το target ξεστοκάρισμα απλά δεν ασχολούνται άλλο. Σαφώς και δεν σου λένε ότι δεν σου δίνω, γιατί δεν γίνεται να στο πουν. Απλά σε καθυστερούν και σε παπατζιλικώνουν μέχρι να πας αλλού ή να λήξει η προθεσμία. Απο προσωπική εμπειρία τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bil ποιό λαπτοπ πήρες?εντυπώσεις?

lenovo g50-30  με 100 ευρώ  επιπλέον

για κάτι απλό με ξεπερασμένο επεξεργαστή βεβαια....για απλή χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τσιμπησα(ο bro δηλαδη αλλα εγω θα το παρω) αυτο http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/149683-dell-inspiron-15-3542-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%AF-%CE%BC%CE%B5-antivirus-mcafee με στικακι wind ή vodafone(τους ειπα να βαλουν οποιο θελουν μιας και δεν θα το χρησιμοποιησω) το οποιο μπορω να κανω διακοπη πριν τις 31/10.Βασικα θα το κανω διακοπη με το που θα το παρω αν γινεται.

Θα το παραλαβω σε καμια εβδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επιτέλους !

 

Σημερα μετα απο αναζήτηση σε 4 καταστήματα σε διάστημα 4ρων μηνων καταφερα να πάρω το tablet 10"(ιντσών)το MLS IQ Tab 10 3G.

Είναι android και μετά απο λίγες ώρες ενασχόλησης μου με αυτό, έχω μέινει πολύ ικανοποιημένος.είναι αρκετά γρήγορο ,έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά, του χω φορτώσει εφαρμογες,και το ote tv go και έχω πορωθει.

230 € η τιμή του ,οπότε το πήρα δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...