Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακή Αλληλεγγύη - Παγίδες, Απάτες


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

paulos9gr σε ποιο κατάστημα πήγες?

 

Λοιπόν, εν συντομία για όλους τους φίλους κ φίλες. Μετά από πολλά τηλέφωνα, σε όλα σχεδόν τα Public, κατέληξα στο Περιστέρι γιατί μόνο εκεί υπάρχει διαθέσιμο το ASUS Fonepad 8. Εκεί όμως δε σου δίνουν broad band internet αλλά μόνο σύνδεση σταθερής... :blink: Στα άλλα Public μου έκαναν σύνδεση broad band αλλά δεν είχαν τίποτα διαθέσιμο από μηχάνημα... Μου λέει λοιπόν η υπάλληλος στο Περιστέρι να κάνω online παραγγελία σε όποιο μαγαζί θέλω, το τάμπλετ που θέλω και να πάω απο κει να το πάρω ο ίδιος. Έκανα παραγγελία στο κατάστημα του Αιγάλεω. Το τάμπλετ ήρθε μετά 5 μέρες, μου ήρθε ειδοποίηση στο κινητό κ πήγα να το πάρω ο ίδιος την Τετάρτη που πέρασε. Οι υπάλληλοι που ήταν εκεί δεν ήξεραν την τύφλα τους! Ούτε λόγος να το πάρω την ίδια μέρα. Εντάξει, είχε κ αρκετή γραφειοκρατία εδώ που τα λέμε, 4 φάκελοι με χαρτιά που υπογράφεις. Μου είπε η κοπέλα που τελικά με εξυπηρέτησε ότι θα με πάρουν το πολύ την επομένη, μέρα Πέμπτη, για να πάω να το πάρω. Δεν με πήραν ποτέ. Μετά Παρασκευή ήταν η Πρωτομαγιά κ Σάββατο, χθες, πήγα ο ίδιος από κει κ το πήρα... Μέσα σε 15΄ είχα τελειώσει. Καρτούλα sim μαζί με 5 giga internet μέχρι Οκτώβρη και μετά το ακυρώνεις στη wind όπως μου είπαν στα Public...

PS Καλού-κακού, εχθές ξαναπήρα τηλέφωνο κ στα Public Καλλιθέας όπου μου είπαν ότι από αύριο, Δευτέρα, θα φέρουν νέα μηχανήματα για ψηφιακή αλληλεγγύη. Όσοι ενδιαφέρεστε πάρτε κ εκεί ένα τηλ. πριν παραγγείλετε online. Ο υπάλληλος μου είπε ότι σε 2-3 μέρες top, αφού πας κ καταθέσεις τα χαρτιά σου, σε καλούν να πας να υπογράψεις κ να το πάρεις κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 640
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλα ρε Paulos9gr στο προηγούμενο ποστ ελεγες για το καταστημα Ζωγράφου κ τωρα εγινε Αιγάλεω???

 

Έκανα παραγγελία και στα δύο. Το Αιγάλεω με βόλευε πιο πολύ σαν απόσταση, Ζωγράφου όμως μου είχαν πει ότι κάνουν σίγουρα σύνδεση κινητής και επειδή στα δυτικά καταστήματα (Περιστέρι, Κορυδαλλός) μου είχαν πει κάτι τρελά, για αποκλειστική σύνδεση μέσω σταθερής, είπα να είμαι σίγουρος σε περίπτωση που φάω κανά άκυρο στο Αιγάλεω. Βλέπεις, η παραγγελία κάνει 5 μέρες να έρθει στο κάθε κατάστημα ενώ σε περίπτωση που δεν πας να την παραλάβεις μέσα σε μια βδομάδα δεν σου χρεώνουν τίποτα. Οπότε δεν είχα τίποτα να χάσω... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

ας δημοσιεύσω κ' εγώ την εμπειρία μου σχετικά με τη ψηφ. αλληλεγγύη και την απαράδεκτη συμπεριφορά από την Cosmote. Πριν περίπου 2 μήνες και αφού είχα περιπλανηθεί σε όσα συμβεβλημένα καταστήματα υπάρχουν στην πόλη μου (Χανιά) και στο Ρέθυμνο, και δεν είχα βρεί laptop διαθέσιμο (πουθενά και με καμμία γνωστή προοπτική για νέες προμήθειες απ' ότι μου έλεγαν) αποφάσισα να πάρω το ΖΤΕ tablet της Cosmote, αφού έδινε κ' 5 Gb παραπάνω data. Παρέδωσα το κουπόνι και ενημερώθηκα να υπολογίζω καμμιά 10ρια μέρες να το παραλάβω (αυτό πριν 2 μήνες). Έκτοτε, και με το Πάσχα φυσικά να μεσολαβεί, επικοινώνησα μαζί τους 5-6 φορές, με απαντήσεις απο μεριάς τους κατά σειρά: 1. Καθυστερούν την έγκριση από Αθήνα, 2. Εγκρίθηκε περιμένουμε νέα παραλαβή, 3. Πάσχα, καταλαβαίνετε, 4. Τα tablet βρίσκονται στο κατάστημα, προς το παρόν εξυπηρετούμε λίστα αναμονής, 5. Σας το έχουμε κρατημένο αλλά υπάρχει ένα τυπικό ζήτημα-δεν μπορούμε να σας το παραδώσουμε. Στο μεσοδιάστημα, και αφού είχα ψιλοκουραστεί ζήτησα το κουπόνι 2 φορές πίσω για να απευθυνθώ σε άλλο κατάστημα που είχε φέρει απόθεμα και είχε ετοιμοπαράδοτο tablet. Η απάντηση ήταν ότι το κουπόνι είναι δεσμευμένο, δεν μπορώ πλέον να το χρησιμοποιήσω, η παραγγελία έχει ολοκληρωθεί και απλά να κάνω υπομονή. Μέχρι που φτάσαμε στο χτες, οπότε και με ενημέρωσαν ότι το Υπουργείο(!) αποφάσισε να μην εγκρίνει την κυκλοφορία αυτού του tablet(!!) και αν θέλω να περάσω να πάρω το κουπόνι ή να επιλέξω κάτι άλλο με νέα διαδικασία παραγγελίας-μάλλον ο ευφάνταστος υπάλληλος νόμιζε ότι μιλούσε με κάνα ορκ. Φυσικά μιλώντας με την τηλεφ. εξυπηρέτηση της ψηφιακής αλληλεγγύης και ζητώντας τα στοιχεία  μου κοινοποίησαν ότι το κουπόνι ουδέποτε δεσμεύτηκε, ουδέποτε έγινε παραγγελία που να αντιστοιχηθεί σε αυτό και, εννοείται, ότι το Υπουργείο δεν είχε να κάνει με το αν εξαντήθηκε το tablet ή δε ξέρω γω τι άλλο. Απλά η Cosmote αποφάσισε να κρατήσει το κουπόνι 2 μήνες, να μου λέει ότι είναι δεσμευμένο για να μη πάω αλλού και 1.5 μήνα πριν λήξει η δράση να μου το ξαναδώσει για να κάνω νέα αίτηση και να ξαναπεριμένω κανα μήνα. Κατάστημα Χανίων. Αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ρε φίλε, πού ζούμε? Ξέρεις τι θέλει εδώ? Να έχεις ηχογραφημένη τη συνομιλία που σου είπαν ότι δεσμεύτηκε, και να κάνεις μήνυση! Άει σιχτίρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS SOS SOS

παιδιά καίγομαι μπορεί κάποιος που εξαργυρωσε το κουπονι του στον ΟΤΕ cosmote γερμανο κ πηρε stick το συμβόλαιο που υπέγραψε τι ανέφερε για την περιοδο χρήσης του stick μπορουμε μετα τον Οκτώβριο να το κόψουμε κ εαν ναι με τι κυρώσεις???

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS SOS SOS

παιδιά καίγομαι μπορεί κάποιος που εξαργυρωσε το κουπονι του στον ΟΤΕ cosmote γερμανο κ πηρε stick το συμβόλαιο που υπέγραψε τι ανέφερε για την περιοδο χρήσης του stick μπορουμε μετα τον Οκτώβριο να το κόψουμε κ εαν ναι με τι κυρώσεις???

ευχαριστώ

δε διαβασα το συμβολαιο, απλα σε δυο υπαλληλους του ΟΤΕ  που ρωτησα ο ενας μου ειπε οτι πρεπει να συμπληρωθει 12μηνο ενω ο αλλος, (φαινοταν και πιο σχετικως σε θεματα ψ.αλλ.) οτι μπορω να το κοψω τελη Οκτωβρη χωρις επιβαρυνση... τωρα τι θα γινει δεν ξερω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες όσοι παλεύετε ακόμη κάντε κράτηση στα public μέσω ιντερνετ, σε μια βδομάδα το πολύ θα έχει έρθει σε όποιο κατάστημα θέλετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

 

ας δημοσιεύσω κ' εγώ την εμπειρία μου σχετικά με τη ψηφ. αλληλεγγύη και την απαράδεκτη συμπεριφορά από την Cosmote. Πριν περίπου 2 μήνες και αφού είχα περιπλανηθεί σε όσα συμβεβλημένα καταστήματα υπάρχουν στην πόλη μου (Χανιά) και στο Ρέθυμνο, και δεν είχα βρεί laptop διαθέσιμο (πουθενά και με καμμία γνωστή προοπτική για νέες προμήθειες απ' ότι μου έλεγαν) αποφάσισα να πάρω το ΖΤΕ tablet της Cosmote, αφού έδινε κ' 5 Gb παραπάνω data. Παρέδωσα το κουπόνι και ενημερώθηκα να υπολογίζω καμμιά 10ρια μέρες να το παραλάβω (αυτό πριν 2 μήνες). ..............Απλά η Cosmote αποφάσισε να κρατήσει το κουπόνι 2 μήνες, να μου λέει ότι είναι δεσμευμένο για να μη πάω αλλού και 1.5 μήνα πριν λήξει η δράση να μου το ξαναδώσει για να κάνω νέα αίτηση και να ξαναπεριμένω κανα μήνα. Κατάστημα Χανίων. Αυτά.

 

 

Eπρεπε να τσεκάρεις μόνος σου στο e-inclusion αν το κουπόνι είχε δεσμευθεί. Έχει αναφερθεί πολλές φορές σε προηγούμενα posts.Μπορούσες να πας ακόμα κ ο ίδιος σε ένα άλλο μαγαζί να δεις αν όντως ήταν δεσμευμένο .Για να γλυτώσεις χρόνο.

Επεξ/σία από paulos9gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS SOS SOS

παιδιά καίγομαι μπορεί κάποιος που εξαργυρωσε το κουπονι του στον ΟΤΕ cosmote γερμανο κ πηρε stick το συμβόλαιο που υπέγραψε τι ανέφερε για την περιοδο χρήσης του stick μπορουμε μετα τον Οκτώβριο να το κόψουμε κ εαν ναι με τι κυρώσεις???

ευχαριστώ

 

1,5 μήνα πριν τελειώσει το δωρεάν (δλδ γύρω στις 20 Σεπτέμβρη) πήγαινε σε ένα κατάστημα και πες ότι θέλεις η σύνδεση να διακοπεί ακριβώς την ημέρα που τελειώνει το δωρεάν. 

 

Το συμβόλαιο έλεγε ότι η διάρκεια είναι αόριστη οπότε δε νομίζω να έχεις θέμα. Αν μπορείς κράτα το στικάκι σε καλή κατάσταση με τη συσκευασία και τα παρελκόμενα μήπως και στο ζητήσουν πίσω ή σου το χρεώσουν.

 

Στη χειρότερη να σου χρεώσουν το στικάκι πάντως , αν κάνεις τη διακοπή από νωρίς, άλλο πρόβλημα δεν θα έχεις.

 

(κανονικά έπρεπε να το δίνουν δωρεάν με βάση τους όρους του προγράμματος αλλά είναι κάποιοι για φουσκιές... )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και πολύ καιρό προσπαθώ να χρησιμοποίησω την επιδότηση για αγορά laptop το οποίο θα είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές. Το κατάστημα που έχει laptop που με ενδιαφέρουν είναι το Public. Ενώ όμως στο site τους βλέπω ποια είναι τα διαθέσιμα έως σήμερα, σε κανένα κατάστημα δεν υπάρχουν. Λόγω πρόσφατου ταξιδιού που έκανα, επικοινώνησα με κάποια καταστήματα ώστε να δω που υπάρχει διαθέσιμο ένα απο τα 2 που με ενδιαφέρουν. Ενδεικτικά μίλησα με τα καταστήματα : Πάτρας, Κορίνθου, Καλαμάτας, Πύργου, Αγρινίου, Ιωαννίνων, Κοζάνης και 1-2 ακόμη που μου διαφεύγουν ενώ σε κάποια εξ αυτών πήγα ο ίδιος εκεί. <br> Η απάντηση όλων σχεδόν ήταν ότι δεν έχουν κανένα και ΔΕΝ θα ξαναφέρουν. Μετά απο επικοινωνία στην εξυπηρέρηση πελατών, έλαβα την απάντηση ότι δεν γνωρίζουν διαθεσιμότητες ούτε με ποιο τρόπο ενημερώνεται το site τους. Παρόλα αυτά τα συγκεκριμένα laptop είναι διαθέσιμα για online παραγγελίς στο site τους όλο αυτό το διάστημα. <br> Νομίζω ότι το ποτήρι ξεχείλισε και ήθελα την βοήθειά σας μιας και την επόμενη βδομάδα θα υποβάλλω καταγγελία πιθανότατα στην προστασία καταναλωτή. Επίσης έχω άφθονο χρόνο και όρεξη να προχωρήσω και νομικά αν δεν εξυπηρετηθώ άμεσα εντός της βδομάδας. Θα ήθελα απλά να μάυω τα διαδικαστικά για την προστασία καταναλωτή. Δηλαδή με ποιον αριθμό επικοινωνώ και τι θα μου ζητήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και πολύ καιρό προσπαθώ να χρησιμοποίησω την επιδότηση για αγορά laptop το οποίο θα είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές. Το κατάστημα που έχει laptop που με ενδιαφέρουν είναι το Public. Ενώ όμως στο site τους βλέπω ποια είναι τα διαθέσιμα έως σήμερα, σε κανένα κατάστημα δεν υπάρχουν. Λόγω πρόσφατου ταξιδιού που έκανα, επικοινώνησα με κάποια καταστήματα ώστε να δω που υπάρχει διαθέσιμο ένα απο τα 2 που με ενδιαφέρουν. Ενδεικτικά μίλησα με τα καταστήματα : Πάτρας, Κορίνθου, Καλαμάτας, Πύργου, Αγρινίου, Ιωαννίνων, Κοζάνης και 1-2 ακόμη που μου διαφεύγουν ενώ σε κάποια εξ αυτών πήγα ο ίδιος εκεί. <br> Η απάντηση όλων σχεδόν ήταν ότι δεν έχουν κανένα και ΔΕΝ θα ξαναφέρουν. Μετά απο επικοινωνία στην εξυπηρέρηση πελατών, έλαβα την απάντηση ότι δεν γνωρίζουν διαθεσιμότητες ούτε με ποιο τρόπο ενημερώνεται το site τους. Παρόλα αυτά τα συγκεκριμένα laptop είναι διαθέσιμα για online παραγγελίς στο site τους όλο αυτό το διάστημα. <br> Νομίζω ότι το ποτήρι ξεχείλισε και ήθελα την βοήθειά σας μιας και την επόμενη βδομάδα θα υποβάλλω καταγγελία πιθανότατα στην προστασία καταναλωτή. Επίσης έχω άφθονο χρόνο και όρεξη να προχωρήσω και νομικά αν δεν εξυπηρετηθώ άμεσα εντός της βδομάδας. Θα ήθελα απλά να μάυω τα διαδικαστικά για την προστασία καταναλωτή. Δηλαδή με ποιον αριθμό επικοινωνώ και τι θα μου ζητήσουν.

 

posts #521 #528 #571

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το αφήσατε τόσο αργά; Όσοι πήγανε νωρίς εξυπηρετηθήκανε...θυμάμαι που κάποιοι λέγανε κιόλας μην πάτε τώρα νωρίς, θα πάρετε τη σαβούρα, περιμένετε αργότερα να πάρετε τα καλά...Άσε που δεν μπορείτε να εκμεταλλευτείτε και την προσφορά για δωρεάν ίντερνετ, ο μισός καιρός πέρασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το αφήσατε τόσο αργά; Όσοι πήγανε νωρίς εξυπηρετηθήκανε...θυμάμαι που κάποιοι λέγανε κιόλας μην πάτε τώρα νωρίς, θα πάρετε τη σαβούρα, περιμένετε αργότερα να πάρετε τα καλά...Άσε που δεν μπορείτε να εκμεταλλευτείτε και την προσφορά για δωρεάν ίντερνετ, ο μισός καιρός πέρασε!

 

Το internet δεν με απασχολεί. Αλλά όπως γράφω και παραπάνω, τα μηχανήματα που με απασχολούν μου τα παρουσιάζουν παντού ώς μη διαθέσιμα εδώ και 2 μήνες σχεδόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το internet δεν με απασχολεί. Αλλά όπως γράφω και παραπάνω, τα μηχανήματα που με απασχολούν μου τα παρουσιάζουν παντού ώς μη διαθέσιμα εδώ και 2 μήνες σχεδόν.

Καταλαβαίνω, το έχω ακούσει κι από άλλους. Αυτό που λέω είναι πως όσοι ξέρω που πήγανε τις πρώτες μέρες πήρανε όποιο μοντέλο θέλανε από όποιο κατάστημα θέλανε. Ήταν σχεδόν όλα διαθέσιμα. Ελπίζω να βρεις κάτι πάντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...