Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακή Αλληλεγγύη - Παγίδες, Απάτες


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

posts #521 #528 #571

 

Φιλε paoki αυτό έχω σκοπό να κάνω απλά θέλω να λάβω τα μέτρα μου όταν θα πάω να το πάρω και δεν θα μου το δώσουν. Για κάποιο λόγο είμαι σίγουρος ότι αυτό θα συμβεί στο συγκεκριμένο κατάστημα που θα πάω.

 

Το laptop που αρχικά έψαχνα είναι το http://www.public.gr/psifiaki-allileggui/prd16/

Επειδή όμως δεν είναι διαθέσιμο για Online παραγγελία, κατέληξα  στο : http://www.public.gr/psifiaki-allileggui/prd15/

 

Αν κάποιος βρεί το πρώτο κάπου, θα ήθελα να με ενημερώσει αν μπορέσει αν και νομίζω ότι το G50-70 είναι λίγο καλύτερο λόγω Intel.

Για όποια εξέλιξη φυσικά θα ενημερώσω. Ευχαριστώ για την ως τώρα βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 640
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ακουγεται τρελο...ταμπλετακι απο wind 96 ημερες αναμονη...και το καταστημα λεει στα μεση της επομενης εβδομαδας....επιτελους βγηκε απο το τμημα σχεδιασμου το λαπτοπ και παει για συναρμολογηση...σε καποιο υγρο βιομηχανικο χωριο της Κινας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γραφω κ σε αυτο το thread ενημερωτικα επειδη εχει να κανει αμεσα κ με την ψηφιακη αλληλεγγυη.....

αφορα συνδεση 2play της forthnet.

αυθαιρετα μου αλλαξανε το ιδιο προγραμμα των 25 σε 30 ευρω(τοσο το χρεωναν στην ψηφιακη αλληλεγγυη)κ το διαπιστωσα χτες που εκδοθηκε ο λογαριασμος!

η επιλογη ομως που εκανα τοτε ηταν η εκπτωση σε ηδη υφισταμενους πελατες διχως αλλαγη πακετου,το οποιο βεβαια φαινεται περασμενο κ στο site του inclusion!

πηρα τηλ ο 1ος μου ελεγε κατι μλκιες του τυπου στειλε μας fax κτλ..στο 2ο τηλεφωνημα ο υπαλληλος παραδεχτηκε πως εχει γινει λαθος απο πλευρας τους κ ειπε πως εδωσε εντολη να επιστρεψω στο πακετο των 25 συν την εκπτωση κ θα ενημερωθω λεει με sms!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όμως δεν είναι διαθέσιμο για Online παραγγελία, κατέληξα  στο : http://www.public.gr/psifiaki-allileggui/prd15/

Γινεται με online παραγγελια να παρεις λαπτοπ μεσω Ψηφιακης αλληλεγγυης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λαπτοπ οχι ε?

φίλε μου εγώ το δοκίμασα σε ταμπλετ (που δεν υπήρχε πουθενά και όμως ήρθε σε 5 μέρες μέσα κ οι υπάλληλοι έμειναν μ@@κες) δοκίμασε δεν έχεις να χάσεις τίποτα απλή διαδικασία είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λαπτοπ οχι ε?

 

 

φίλε μου εγώ το δοκίμασα σε ταμπλετ (που δεν υπήρχε πουθενά και όμως ήρθε σε 5 μέρες μέσα κ οι υπάλληλοι έμειναν μ@@κες) δοκίμασε δεν έχεις να χάσεις τίποτα απλή διαδικασία είναι 

 

Πραγματικά δεν έχεις να χάσεις τίποτα...Παρήγγειλέ το και μόλις έρθει πήγαινε να το πάρεις κύριος, με το κουπονάκι σου. Αν σου κάτσει σου έκατσε. Και εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει λόγος να μη σου κάτσει. Τι διαφορά έχει το τάμπλετ από το λάπτοπ ? Και το δικό μου το τάμπλετ δεν υπήρχε σε κανένα κατάστημα απο την αλυσίδα που το πήρα και δεν ήξερε κανένας αν θα το ξαναέφερναν ή πότε. Μετά την παραγγελία όμως και μέσα σε 5 μέρες ήταν στο κατάστημα που εγώ ήθελα, κ μέσα σε άλλες δυο μέρες το είχα πάρει...

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηγα στις 24/4 σε ενα γερμανο εδωσα τα χαρτια μου και μου ειπαν οτι σε 10-15 μερες θα παρω το laptop.

 

Εκανα μια αιτηση με συνδεση στο οτε double play να εχω και στο χωριο ιντερνετ γιατι ειμαι το μισο χρονο και τρελαινομαι χωρις...

Στις 29/4 ελαβα ενα μηνυμα απο οτε οτι η αιτηση μεταφορας στο δικτυο του οτε εγινε αποδεκτη απο τον προηγουμενο παροχο (cosmote) και βρισκεται σε εξελιξη. Λεω μια χαρα παμε.

Περνανε καμια 10αρια μερες και παιρνω ενα τηλ στο γερμανο και μου λενε οτι δεν εχει πορτες ο οτε και πριν 1 μηνα ενας φιλος στο χωριο εβαλε ιντερνετ σε 5 μερες!!! Επισης στο enclusion δεν εχει περαστει τιποτα, γραφει δεν εχετε καποια παραγγελια.

 

Με δουλευουν? Τι να κανω?

:mad:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα σε κατάστημα του ΟΤΕ και τους λέω πως υπάρχει κάποιο πρόσωπο που ενδιαφέρεται για το πρόγραμμα αυτή της ψηφιακής αλληλεγγύης και μου είπαν: δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για έχει τελειώσει το δικό μας απόθεμα! έμεινα λίγο σαστισμένος γιατί δε περίμενα κάτι τέτοιο. Και γι αυτό το γράφω εδώ. Δηλαδή πως γίνεται να βάζει το κράτος κάποια καταστήματα στο πρόγραμμα και να σου λένε πως δεν έχουμε απόθεμα; :eek: :blink: Δεν μιλάω για κάποιο συγκεκριμένο λάπτοπ ή τάμπλετ, αλλά γενικότερα μου λέει εκεί μια υπάλληλος ότι δεν γίνεται να κάνετε σε εμάς καμία αίτηση γιατί τα αποθέματα μας έχουν τελειώσει! Και το θέμα είναι πως εξ αρχής, από την πρώτη εβδομάδα που είχα ρωτήσει μου είχαν πει πως κάποιο συγκεκριμένο τάμπλετ δεν είναι διαθέσιμο! Τώρα βέβαια μου είπαν πως ο ΟΤΕ είναι ουσιαστικά εκτός προγράμματος!!! Κι αν ισχύει κάτι τέτοιο, δε θα έπρεπε να είναι ενημερωμένο το e-inclusion.gr? Γιατί όταν πάω στο e-inclusion.gr και διαλέγω τη συγκεκριμένη περιοχή μου τα εμφανίζει όλα κανονικά και η σελίδα του ΟΤΕ δείχνει πως έχει απόθεμα;
Τέλος πάντων, είχα διαβάσει εδώ διάφορα posts, και σκέφτηκα πως ότι και να πω δε θα βγάλω άκρη και έτσι  πήγα σε κατάστημα Γερμανού εκεί κοντά στην περιοχή και μου είπε ότι τα λάπτοπ μας έχουν τελειώσει, μόνο τάμπλετ μπορείτε να πάρετε και τη σύνδεση του ΟΤΕ.
Δε χρειάστηκε μάλιστα να παραβρεθεί ο δικαιούχος. Πήρε τα χαρτιά, δηλαδή το κουπόνι από το e-inclusion.gr  που είχα ήδη εκτυπώσει το εκκαθαριστικό της εφορίας και μια φωτοτυπία της ταυτότητας, παράγγειλα ένα συγκεκριμένο τάμπλετ και το φορητό internet και μου λέει όταν θα έρθουν, τότε θα χρειαστεί να υπογράψει o δικαιούχος. Και αυτό ήταν όλο. Ελπίζω να ολοκληρωθεί σύντομα η αίτηση και να μην δημιουργηθούν άλλα θέματα.
Έχω και μια περίπτωση γνωστού μου, που πήγε στο ΙΝΚΑ και του είπαν πως έχουμε πάρα πολλές περιπτώσεις σα τη δική σου και υπέγραψε και αυτός ένα χαρτί. Αλλά δε ξέρω αν θα γίνει τίποτα. Πάντως κάπου γράφει
http://www.greek-inews.gr/2015/03/inka-korinthias-kataggelies-gia-ypotithemeni-elleipsi-laptop-sta-plaisia-tou-programmatos-psifiaki-allileggyi.htmlότι είναι υποχρεωμένες οι εταιρείες που μπήκαν στο πρόγραμμα να έχουν όχι μόνο επαρκές απόθεμα, αλλά και να ολοκληρωθεί η παραγγελία εντός πέντε ημερών αλλιώς ο καταναλωτης δικαιούται αποζημίωση.
Στα λόγια πιστεύω πως είναι όλα αυτά. Δε νομίζω πως είτε τα λέει το ΙΝΚΑ είτε όχι, είτε πάω και κάνω παράπονα είτε όχι, δυστυχώς δε νομίζω πως θα αλλάξει τίποτα.
Αυτά :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πηγα στις 24/4 σε ενα γερμανο εδωσα τα χαρτια μου και μου ειπαν οτι σε 10-15 μερες θα παρω το laptop.

 

Εκανα μια αιτηση με συνδεση στο οτε double play να εχω και στο χωριο ιντερνετ γιατι ειμαι το μισο χρονο και τρελαινομαι χωρις...

Στις 29/4 ελαβα ενα μηνυμα απο οτε οτι η αιτηση μεταφορας στο δικτυο του οτε εγινε αποδεκτη απο τον προηγουμενο παροχο (cosmote) και βρισκεται σε εξελιξη. Λεω μια χαρα παμε.

Περνανε καμια 10αρια μερες και παιρνω ενα τηλ στο γερμανο και μου λενε οτι δεν εχει πορτες ο οτε και πριν 1 μηνα ενας φιλος στο χωριο εβαλε ιντερνετ σε 5 μερες!!! Επισης στο enclusion δεν εχει περαστει τιποτα, γραφει δεν εχετε καποια παραγγελια.

 

Με δουλευουν? Τι να κανω?

:mad:

 

Σε αυτό το ερώτημα έχουμε απαντήσει 100 φορές...Μην κολλάτε σε ένα μαγάζι αν δείτε ότι δεν σκοτώνονται να σας εξυπηρετήσουν κιόλας...Μπορείτε να κάνετε καταγγελίες κτλ αλλά το θέμα είναι πώς θα πάρετε το μηχάνημα και θα ξεμπερδέψετε μια ώρα αρχύτερα... Λοιπόν πηγαίνετε σε άλλο μαγαζί κ ρωτήστε πότε το πολύ μπορείτε να το πάρετε στα χέρια σας το μηχάνημα. Επειδή, ως παθών και εγώ, μπορεί να ακούσετε πολλές φορές απο τους πολιτές στα καταστήματα όπως λόγου χάρη ότι δεν έχουν καμιά ενημέρωση, ούτε αποθέματα, κάντε αυτό που έκανα κι εγώ κ πολλοί άλλοι. ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΤΕ  ONLINE ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΚΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΒΕΤΕ...Το πολύ να κάνετε μια βδομάδα όλο κ όλο και μια στις εκατό αν δεν σας κάτσει δεν χάνετε και τίποτα...

Επεξ/σία από paulos9gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκτησε ενας φιλος το lenovo.Ψιλοσερνεται και οπως συμβουλεψα(με) και ενα φιλο μερικες σελιδες πριν , προσθεσαμε μια μνημη.Σχεδον αμελητεα διαφορα (στο browsing , δεν καναμε ..μετρησεις ).Γιατι ? Οι επεξεργαστες αυτες ειναι τοσο μετριοι ? Εμεις εχουμε συνηθισει σε τουμπανα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Με το ζόρι κρατιέμαι να μη γράψω ολόκληρη έκθεση με διάφορα κοσμητικά επίθετα για το πως προσπαθούν όλες οι εταιρίες να προωθήσουν τα πιο σάπια προϊόντα που δε θα πουλούσαν ποτέ αλλιώς και στο παίζουν ότι έχουν μόνο 1 απόθεμα κάθε φορά, οπότε θα περάσω στο κυριώς θέμα..
Αρχικά σπουδάζω Αθήνα και είπα να πάρω τάμπλετ με το κουπόνι του πατέρα μου, αφού τα λάπτοπ έχουν "εξαντληθεί", αλλά ο πατέρας μου μένει Λακωνία και δεν είναι εύκολο να έρθει Αθήνα για να υπογράψει 4-5 χαρτιά για να πάρω tablet, οπότε εδώ και 2 μήνες τηλεφωνούσα εγώ σε διάφορα καταστήματα Γερμανός, wind, oteshop (public δεν έχουμε στη Λακωνία) και έχω ακούσει πάρα πολλές δικαιολογίες από το δεν έχουμε κανένα απόθεμα και περιμένουμε (μιλάμε να παίρνω τηλέφωνο κάθε 2-3 μέρες και να μου λένε "περιμένουμε να μας στείλουν αποθέματα" (αυτό σε κατάστημα Γερμανός χ περιοχής), "έχουμε μόνο lenovo κατόπιν παραγγελίας και εάν μπορέσουμε να βρούμε απόθεμα" (Γερμανός στην y περιοχή) και στην w περιοχή έκλεισε το κατάστημα Γερμανός. Στο oteshop κλασσικά "ε δε δεχόμαστε άλλες αιτήσεις, γιατί δεν έχουμε αποθέματα και τα σχετικά, δε θα δεχθούμε γενικώς τον Ιούνιο και είναι πολλοί αυτοί που έχουν κάνει αίτηση και περιμένουν έγκριση κλπ κλπ". Στη wind πάλι υπάρχει κανά απόθεμα που και που, οπότε με το παίρνω και ρωτάω, στέλνω τον πατέρα μου και με το που πάει το 'χει πάρει άλλος. Γενικώς μιλάμε για τραγική κατάσταση και το κακό είναι πως πρέπει να πηγαίνει σε διπλανές πόλεις, γιατί στη δική μας δεν έχει κανένα κατάστημα.
Ευτυχώς μπήκα στο κόπο να διαβάσω για μια πιο πάνω περίπτωση σε Public που κάνει online παραγγελία να φέρουν το προϊόν και είπα να κάνω το ίδιο. Έψαξα λοιπόν στο γερμανό το tablet MLS που προτιμώ σε σχέση με τα υπόλοιπα (το 3G 10) και ως δια μαγείας το παραγγέλνεις κανονικά online, ενώ εδώ και 2 μήνες που τους παίρνω τηλέφωνο και τους ρωτάω μου λένε περιμένουμε να μας στείλουν αποθέματα. Βασικά όχι απλά υπήρχε για παραγγελία, αλλά με πήραν και τηλέφωνο να το φέρουν από Αθήνα μέσα σε 2-3 μέρες και το Σάββατο θεωρητικά θα βρίσκεται στο κατάστημα. Εννοείται δε τους ανέφερα στο τηλέφωνο πως θα πάω με το κουπόνι, γιατί το κρατάω για έκπληξη μόλις πάω εγώ ή στείλω τον πατέρα μου στο κατάστημα.
    Γενικά υπάρχει κάποιος που το δοκίμασε αυτό σε κατάστημα Γερμανός και είχε επιτυχία σαν αποτέλεσμα ή μόνο για τα public ξέρουμε??
Υπάρχει κάτι που μπορώ να πω για να τους ζορίσω σε περίπτωση που αρνηθούν να μου δώσουν το προϊόν? Να τονίσω ότι η παραγγελία έχει γίνει στο όνομα του πατέρα μου και το προϊόν θα βρίσκεται στο κατάστημα μόλις πάμε. Μπορούν να μου πουν όχι?
Εάν αναφέρω λέξεις κλειδιά "όπως συνήγορος πολίτη" και τα σχετικά θα ενδώσουν πιο εύκολα?
Έχω νευριάσει αρκετά με την όλη κατάσταση και πως προσπαθούν να σου πουλήσουν ότι θέλουν αυτοί, αλλά πραγματικά εκεί που πας να βοηθηθείς γιατί επιλέχθηκες ως δικαιούχος επιδότησης, πρέπει να περάσεις ένα σωρό δυσκολίες, να κάνεις μετακινήσεις και όλα αυτά...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες γιατι σπατε τα νευρα σας?τα εχουμε πει 100 φορες λαπτοπ μονο σε mediamarkt & public Αθηνα και πλεον αν υπαρχουν!Και εγω Τριπολη μενω και αναγκαστηκα και ηρθα Αθηνα να το παρω το οποιο το ειχα σε λιγοτερο απο 2ωρες στα χερια μου!καθεστε και σπατε τα νευρα με τους μα...ες στον οτε και στον γερμανο?Φιλη μου πηρε λαπτοπ απο γερμανο μετα απο 3 μηνες και ειχε παει απο τους πρωτους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες γιατι σπατε τα νευρα σας?τα εχουμε πει 100 φορες λαπτοπ μονο σε mediamarkt & public Αθηνα και πλεον αν υπαρχουν!Και εγω Τριπολη μενω και αναγκαστηκα και ηρθα Αθηνα να το παρω το οποιο το ειχα σε λιγοτερο απο 2ωρες στα χερια μου!καθεστε και σπατε τα νευρα με τους μα...ες στον οτε και στον γερμανο?Φιλη μου πηρε λαπτοπ απο γερμανο μετα απο 3 μηνες και ειχε παει απο τους πρωτους....

Σπάω τα νεύρα μου γιατί είναι στο όνομα του πατέρα μου και δε γίνεται να πληρώσει 100 ευρώ να έρθει Αθήνα γιατί αν είχαμε τα λεφτά για βόλτες θα παίρναμε κατευθείαν το λάπτοπ/τάμπλετ δίχως επιδοτήσεις. Δεν υπάρχει ούτε public ούτε Mediamarkt στην περιοχή της Λακωνίας, ούτε μπορείς να το πάρεις και με εξουσιοδότηση (βέβαια τα γνωρίζεις όλα αυτά). Εγκλωβισμένος στο τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...