Προς το περιεχόμενο

[Mobile Power Bank] Xiaomi 10400mAh @ GEARBEST $16.39


panagiotisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μικρή η διάφορα γιατι ήταν μικρή η αξία. Σε μεγαλύτερης όμως αξίας αγορές θα χαριζεις λεφτα στο PayPal, δεν λέει.

Αν η ισοτιμία ήταν καλύτερη και δεν έπαιρνε fee η τράπεζα ίσως θα ίσχυε αυτό. Τώρα δεν έχει διαφορά, ειδικά σε μεγαλύτερα ποσά η διαφορά είναι αστεία σε σχέση με το ποσό.

 

Σκέψου το αλλιώς:

x10 το ποσό (151$) 25 λεπτά χάσιμο

x100 το ποσό (1510$) 2,5 ευρώ χάσιμο 

 

Ε νομίζω αν πληρώσει κάποιος με paypal 1500$ δεν θα τον νοιάζει αν θα χάσει τα 2,5 ευρώ :P

(εφόσον δεν μεταβάλετε το fee της paypal κατά την αύξηση του ποσού)

 

Αν υπάρχει κάποια τράπεζα που κάνει δωρεάν μετατροπή να μας το πεί κάποιος γιατί έτσι όντως θα έχουμε κάποιο κέρδος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν η ισοτιμία ήταν καλύτερη και δεν έπαιρνε fee η τράπεζα ίσως θα ίσχυε αυτό. Τώρα δεν έχει διαφορά, ειδικά σε μεγαλύτερα ποσά η διαφορά είναι αστεία σε σχέση με το ποσό.

 

Αν υπάρχει κάποια τράπεζα που κάνει δωρεάν μετατροπή να μας το πεί κάποιος γιατί έτσι όντως θα έχουμε κάποιο κέρδος. 

Eθνική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η ισοτιμία ήταν καλύτερη και δεν έπαιρνε fee η τράπεζα ίσως θα ίσχυε αυτό. Τώρα δεν έχει διαφορά, ειδικά σε μεγαλύτερα ποσά η διαφορά είναι αστεία σε σχέση με το ποσό.

 

Σκέψου το αλλιώς:

x10 το ποσό (151$) 25 λεπτά χάσιμο

x100 το ποσό (1510$) 2,5 ευρώ χάσιμο 

 

Ε νομίζω αν πληρώσει κάποιος με paypal 1500$ δεν θα τον νοιάζει αν θα χάσει τα 2,5 ευρώ :P

(εφόσον δεν μεταβάλετε το fee της paypal κατά την αύξηση του ποσού)

 

Αν υπάρχει κάποια τράπεζα που κάνει δωρεάν μετατροπή να μας το πεί κάποιος γιατί έτσι όντως θα έχουμε κάποιο κέρδος. 

 

Καπου κάνεις λάθος. Εχω κάρτα πειραιώς και η προμήθεια είναι 2% όταν του Paypal είναι 4%.

Πήγαινε να κάνεις μια εικονική αγορά και δες πόση είναι η ισοτιμία Link.png Site: ευρώ-δολαρίου την στιγμή εκείνη και πόσο σου το πουλάει το paypal.

 

Βγήκαμε εντελώς εκτός θέματος και ζητώ συγνώμη. Εγώ σταματώ εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eθνική

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει;  Γιατί από αυτό που έψαξα υπάρχουν χρεώσεις.

 

Καπου κάνεις λάθος. Εχω κάρτα πειραιώς και η προμήθεια είναι 2% όταν του Paypal είναι 4%.

Πήγαινε να κάνεις μια εικονική αγορά και δες πόση είναι η ισοτιμία Link.png Site: ευρώ-δολαρίου την στιγμή εκείνη και πόσο σου το πουλάει το paypal.

 

Βγήκαμε εντελώς εκτός θέματος και ζητώ συγνώμη. Εγώ σταματώ εδώ.

 

 

Το λάθος σου είναι ακόμα από την αρχή.. Κοιτάς λάθος ισοτιμία  πάντα κοιτάμε την διεθνή ισοτιμία που μας παρέχει η κάρτα που χρησιμοποιούμε (Visa-Mastercard) όχι γενικά την ισοτιμία του ευρώ από άσχετες σελίδες, και μετά βάζεις και το 2% fee της τράπεζα σου. Ψάξε το λίγο ακόμα και θα το καταλάβεις γρήγορα. Νομίζω ότι υπάρχει και αναλυτικός οδηγός στο site που το εξηγεί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει;  Γιατί από αυτό που έψαξα υπάρχουν χρεώσεις.

 

Εχω περασμένη στο paypal μια visa της Εθνικής και δεν με έχει χρεώσει ποτέ για μετατροπή .

Εδώ αναφέρε τε στο Νο 7 στις επισημάνσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω περασμένη στο paypal μια visa της Εθνικής και δεν με έχει χρεώσει ποτέ για μετατροπή .

Εδώ αναφέρε τε στο Νο 7 στις επισημάνσεις .

Επιφυλάσσομαι είναι η αλήθεια, γιατί αργότερα αναφέρει χρεώσεις επι του ποσού αλλά θα πάω να ρωτήσω στη τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επελεξα κατι με ολανδικο ταχυδρομειο αν γυμαμαι καλα τη τρητη επιλογη!

 

Τρακινγκ δεν μου εχει ερθει πηρα απογευμα παρασκευη.

 

Απο ολανδια θα ερθει δλδ;

Εχει παραλαβει κανεις; Αν ναι ποσο εκανε περιπου να ερθει.

 

 

Επειδη διαβασα κατι για μπαταριες πριν! Πρεπει να αγορασω και μπαταριες λολ; Φανταζομαι ειναι intergrated μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επελεξα κατι με ολανδικο ταχυδρομειο αν γυμαμαι καλα τη τρητη επιλογη!

 

Τρακινγκ δεν μου εχει ερθει πηρα απογευμα παρασκευη.

 

Απο ολανδια θα ερθει δλδ;

Εχει παραλαβει κανεις; Αν ναι ποσο εκανε περιπου να ερθει.

Δεν χρειαζόταν, άδικα χρεώθηκες, με αυτό θα σου το έστελναν έτσι και αλλιώς. Το tracking θα αργήσει 2-5 μέρες μην ανησυχείς.

 

Θα έρθει μέσω Ολλανδίας. Περίμενε το από 20-35 μέρες (λογικά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει;  Γιατί από αυτό που έψαξα υπάρχουν χρεώσεις.

 

 

 

Το λάθος σου είναι ακόμα από την αρχή.. Κοιτάς λάθος ισοτιμία  πάντα κοιτάμε την διεθνή ισοτιμία που μας παρέχει η κάρτα που χρησιμοποιούμε (Visa-Mastercard) όχι γενικά την ισοτιμία του ευρώ από άσχετες σελίδες, και μετά βάζεις και το 2% fee της τράπεζα σου. Ψάξε το λίγο ακόμα και θα το καταλάβεις γρήγορα. Νομίζω ότι υπάρχει και αναλυτικός οδηγός στο site που το εξηγεί.

 

 

 

Το δικό σου λάθος είναι ότι σήμερα η σελίδα της mastercard εχει τις ισοτιμίες μέχρι την 19/03/2015, ενώ εσύ έκανες την αγορά σου στις 20/3/2015 όπου σημειώθηκε άνοδος του ευρώ. 

 

Εγώ έχω visa η οποία δίνει χειρότερη ισοτιμία από της mastercard αλλά έχει την ισοτιμία της 20/3/2015. 

Με την δική μου κάρτα η διαφορά στην αγορά που έκανες σήμερα είναι 0.21 

 

post-235148-0-70683300-1426894760_thumb.jpg 

Αν πάλι κάνω λάθος ζητώ συγνώμη. Η παρατήρηση που σου έκανα ήταν καλοπροαίρετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Από paypal 14.74 ευρώ από Mastercard Πειραιώς (15,12/1.048100)+((15,12/1.048100)*0,02)=14,715ευρώ 

 

Ας είμαστε αντικειμενικοί με 2.5 λεπτά δεν θα γίνει κανένας πλουσιότερος. Ή ας πούμε είμαι large  :-D

 

Οχι οτι εχει καμια ιδιαιτερη σημασια αλλα εχεις χρησιμοποιησει λανθασμενη ισοτιμια. Η χθεσινη ηταν 1,08. Σε μεγαλα ποσα βεβαια θα ειχε καποια διαφορα αν και η ισοτιμια που χρησιμοποιειται ειναι την ημερα της χρεωσης και οχι την ημερα της δεσμευσης των χρηματων.

 

http://www.naftemporiki.gr/finance/quote/eurusd/euro-dolario

 

Εχω περασμένη στο paypal μια visa της Εθνικής και δεν με έχει χρεώσει ποτέ για μετατροπή .

Εδώ αναφέρε τε στο Νο 7 στις επισημάνσεις .

 

Προφανως ομως η visa σου ειναι πιστωτικη ενω εδω μιλανε για χρεωστικες. Βεβαια η καινουρια χρεωστικη της Εθνικης που ειναι mastercard πιθανον να μην εχει προμηθειες.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Οχι οτι εχει καμια ιδιαιτερη σημασια αλλα εχεις χρησιμοποιησει λανθασμενη ισοτιμια. Η χθεσινη ηταν 1,08. Σε μεγαλα ποσα βεβαια θα ειχε καποια διαφορα αν και η ισοτιμια που χρησιμοποιειται ειναι την ημερα της χρεωσης και οχι την ημερα της δεσμευσης των χρηματων.

 

http://www.naftemporiki.gr/finance/quote/eurusd/euro-dolario

 

 

Προφανως ομως η visa σου ειναι πιστωτικη ενω εδω μιλανε για χρεωστικες. Βεβαια η καινουρια χρεωστικη της Εθνικης που ειναι mastercard πιθανον να μην εχει προμηθειες.

 

 

 

 

Δεν σκέφτηκα ότι έχει κάποια σημασία. Η VISA μου είναι χρεωστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...