Προς το περιεχόμενο

Bullying ...ή αλλιώς τραμπουκισμός.....τον έχετε βιώσει?


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολύς ντόρος από τα ΜΜΕ και γενικα την ανέλπιστη (κατεμε) ευαισθησία του κόσμου.
έχω παρακολουθήσει ελάχιστα (main τα virals από εδώ και απο εκεί) και αυτό που μου έμεινε κλασσικη περίπτωση φλώρου με απαράδεκτους γονείς φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 591
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο οτι ακούγεται το παιδί έτρωγε και πολύ πίεση απο την μάνα του για τους βαθμούς (τελικά κάποιοι γονείς δεν θέλουν υγιή παιδιά αλλά τοιχοκολλημενα πτυχία) και λέγεται οτι μιλούσαν μαζί μια ώρα πριν εξαφανιστεί που του τα είχε ψάλλει για ακόμα μια φορά..

Πιστεύω οτι στάνταρ έφυγε για κάποιο μοναστήρι γι'αυτο και έκοψε ολόκληρο εισητήριο.. Αν δείτε η αδερφή του επιμένει οτι ζεί.. Όπως και να έχει όμως αυτά τα βλήματα της Κρήτης πρέπει να τιμωρηθούν για παραδειγματισμό των επόμενων πιθανών τραμπουκων.

πολύς ντόρος από τα ΜΜΕ και γενικα την ανέλπιστη (κατεμε) ευαισθησία του κόσμου.

έχω παρακολουθήσει ελάχιστα (main τα virals από εδώ και απο εκεί) και αυτό που μου έμεινε κλασσικη περίπτωση φλώρου με απαράδεκτους γονείς φυσικά.

Το αν κάποιος είναι φλώρος ή μαλθακός ή οτιδήποτε άλλο πρέπει να είναι σεβαστό, ζούμε στο 2015 κατεβα απο τα δέντρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύς ντόρος από τα ΜΜΕ και γενικα την ανέλπιστη (κατεμε) ευαισθησία του κόσμου.

έχω παρακολουθήσει ελάχιστα (main τα virals από εδώ και απο εκεί) και αυτό που μου έμεινε κλασσικη περίπτωση φλώρου με απαράδεκτους γονείς φυσικά.

κλασικη περιπτωση...... "fill the gap" ...... να μη φαω κ αλλο μπαν.... εισαι εσυ, το μονο σιγουρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρισιδια που θα ριχνει ο διευθυντής της σχολης...

Δεν θα το νοιαζει για τον γιακουμακη αλλα γιατι ηταν διευθυντής σε ενα κολαστηριο με κλικες κρητικων.

Θα πεσουν και οι "μετοχες" του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ακούγεται το παιδί έτρωγε και πολύ πίεση απο την μάνα του για τους βαθμούς (τελικά κάποιοι γονείς δεν θέλουν υγιή παιδιά αλλά τοιχοκολλημενα πτυχία) και λέγεται οτι μιλούσαν μαζί μια ώρα πριν εξαφανιστεί που του τα είχε ψάλλει για ακόμα μια φορά..

Πιστεύω οτι στάνταρ έφυγε για κάποιο μοναστήρι γι'αυτο και έκοψε ολόκληρο εισητήριο.. Αν δείτε η αδερφή του επιμένει οτι ζεί.. Όπως και να έχει όμως αυτά τα βλήματα της Κρήτης πρέπει να τιμωρηθούν για παραδειγματισμό των επόμενων πιθανών τραμπουκων.

 

Το αν κάποιος είναι φλώρος ή μαλθακός ή οτιδήποτε άλλο πρέπει να είναι σεβαστό, ζούμε στο 2015 κατεβα απο τα δέντρα.

δεν ειπα οτι δεν ειναι σεβαστό απλως σου λέω το result. εν μέρη συμφωνεις ότι οι γονεις ηταν το μεγαλύτερο θέμα.

τεσπα τη γνώμη μου λέω. δεν το χω παρακολουθησει το θέμα. υπαιτιότητα τη ρίχνω στους γονείς. 

 

 

κλασικη περιπτωση...... "fill the gap" ...... να μη φαω κ αλλο μπαν.... εισαι εσυ, το μονο σιγουρο

 grats. i filled it.

μη μου κανεις μουτρα μόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύς ντόρος από τα ΜΜΕ και γενικα την ανέλπιστη (κατεμε) ευαισθησία του κόσμου.

έχω παρακολουθήσει ελάχιστα (main τα virals από εδώ και απο εκεί) και αυτό που μου έμεινε κλασσικη περίπτωση φλώρου με απαράδεκτους γονείς φυσικά.

 

Γεμίσαμε σε αυτή την κενωνία με κουτσαβάκια που θεωρούνε φλώρους τα ευαίσθητα και καλα παιδιά....

 

hqdefault.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι δεν ειναι σεβαστό απλως σου λέω το result. εν μέρη συμφωνεις ότι οι γονεις ηταν το μεγαλύτερο θέμα.

τεσπα τη γνώμη μου λέω. δεν το χω παρακολουθησει το θέμα. υπαιτιότητα τη ρίχνω στους γονείς. 

 

 

 grats. i filled it.

μη μου κανεις μουτρα μόνο.

 

λουλουδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..ontopic, θυμάμαι άσχημα βρωμόξυλα, χοντρά, φάση να κοπανάνε κεφάλια σε πεζοδρόμια, αλλά ποτέ σε κάποιον που ήταν ανίκανος να αντιδράσει, οπότε bullying δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω.

Συνήθως ο γαμίκος του τάδε σχολείου τις έπαιζε με τον γαμίκο του απέναντι or something, και οι χειροκροτητές κρατούσαν το σκορ.

 

Νομίζω πως οι νταήδες αναλάμβαναν και ρόλους αυτόκλητου προστάτη των "αδύναμων", όχι φυσικά επειδή ένιωθαν την αδικία, αλλά επειδή έψαχναν αφορμή να τις παίξουν με κάποιον που πήγαινε γυρεύοντας.

 

 

Όσον αφορά το συγκεκριμένο περιστατικό του παιδιού που αγνοείται, βρίσκω πολύ πιο ενοχλητικό τον  εμετό και την υποκρισία των ΜΜΕ, παρά τους 5 τραμπούκους από την Κρήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα,απο τα παιδικα μου χρονια,ποτε δεν ειχα το στυλακι να δεχομαι τον οποιοδηποτε τραμπουκισμο.παντα ημουν σε επιθετικη θεση οταν εβλεπα απειλη,αυτο επιασε κι ετσι δεν ειχα και τιποτα ενοχλησεις παραξενες στην συνεχεια.

ποτε δε μου αρεσε το στυλακι,ενας εναντιον 5-6 ατομων,αυτα τα κανουν οι δειλοι,οι μαγκες πανε μοναχοι τους και πουλανε τσαμπουκα.

οσο δε για το παιδι,το οτι βγηκε τοσο ησυχο σαφως και φταινε κατα την γνωμη μου οι πιεσεις της οικογενειας,ηδη εχω φτιαξει στο μυαλο μου ενα προφιλ του παιδιου,κλεισμενο στον εαυτο του,συνεχως με σκεψεις και με τον φοβο της αποτυχιας στο μυαλο.

δυστυχως αυτα μονο προβληματα φερνουν.κι εννοω τις πιεσεις.

βρεθηκαν και μερικοι και καλα μαγκες και του πατησαν την ψυχη του παιδιου,μακαρι να ζει,που αμφιβαλω καπως και να βρεθει,με την καταλληλη ψυχολογικη βοηθεια ισως καταφερει να παρει τα πανω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πατήσεις πόδι (ή αν πετάξεις ολόκληρο θρανίο στον άλλο, λέω τώρα 'γω) δύσκολα θυματοποιείσαι.

Αυτό είναι το κλειδί του τόπικ. Ο τρόπος για να βγάλετε από την δύσκολη θέση το θύμα ανιψάκι σας. Για τον ίδιο λόγο έκανα και εγώ την ίδια κουβέντα τις προάλλες με τη μάναμ.

 

Γνωρίζει αυτή η γυναίκα πως στη παιδική μου ηλικία ήμουν ένα από τα παιδιά με την μέγιστη μαλάκυνση. Απ' τους κυνόδοντες μου έτρεχε δηλητήριο και αυτό που με έκανε πραγματικά χαρούμενη ήταν το frustration των άλλων παιδιών. Μην αναλύσω το τι τους έκανα σε διαλείμματα, σχολάσματα και πλατείες. 

 

Ο λόγος που στη δική μας περίπτωση ο Λούσιφερ δε πιάστηκε θύμα του bullying είναι πως δεν είχε πραγματικά ανάγκη τη παρέα των μεγαλύτερων τότε παιδιών. Στην περίπτωση που ανησυχεί το παιδί μην βγει "off", να ανησυχείτε. (δεν ξέρω καν σε ποιον μιλάω, αλλά αν υπάρχει γονέας ή ψυχολόγος)

 

Το κλειδί είναι όντως να κοιτάς τη δουλειά σου, και όταν σε αρπάξουνε για να σε φτύσουν να δείξεις ασύμμετρα βίαιος.

Το θυμάμαι καλά το συναίσθημα.. Τα νευρικά αγοράκια που τα ενοχλούσα/έκραζα και κάναν σπασμωδικές κινήσεις, ή αντιδρούσαν υπερβολικά σε φάση 'δεν παίζει να κάτσω να το ανεχτώ όλο αυτό'.. σταματούσα να τα δικάζω. Δεν είχε να κάνει με την δύναμη, πάντα είχα και έχω μεγαλύτερη παρέα απ' το κάθε μου foe. Είχε να κάνει με τον μπελά.

Ας το παρομοιάσουμε σαν να είναι οι ίδιοι νόμοι της ζούγκλας, και εγώ ήμουν σαν άγριο ζώο(ν). Αν πλησίαζα ένα ζωντανό που δεν δείχνει σαν αυτά απ' τα οποία θρέφομαι συχνά, έκανα μόκο και πίσω να πάω να φάω καμιά γαζέλα που είναι και τεσταρισμένη.

 

Η γαζέλα του δικού μου σχολείου ονομαζόταν Απόστολος που του το είχα κάνει ΤόληC, και δεν απορώ πως δεν βρέθηκε κρεμασμένο το παιδάκι.. απορώ πως με είδε στο δρόμο και ήταν με το χαμόγελο τώρα που μπορούσε να με κάνει φέτες μετά από 7 συνεχόμενα έτη γυμναστηρίου.

 

Τουλάχιστον έμαθα από τα λάθη μου. Έμαθα τι δε πρέπει να κάνεις. Είμαστε εξυπνότερη γενιά λόγω ελευθερίας, ενημέρωσης και προσωπικών εμπειριών. Θεωρώ πως δεν θα επιτρέψουμε στους απογόνους να κάνουν ακριβώς τα ίδια ακραία λάθη.

 

Εν κατακλείδι λατρεύω τον τραμπουκισμό, do not fool yourselves, και δεν λέω πως έχουν αλλάξει αυτά τα άγρια ένστικτα μέσα μου, απλά στα δικά μου παιδιά θέλω να πιστεύω πως θα τους μάθω προς τα που να τον κατευθύνουν, και που να τον διοχετεύουν. Όλα τα ένστικτα έχουν τη θέση τους σε αυτές τις χρονικές περιόδους που ζούμε, αν έχεις τον απόλυτο έλεγχο.

 

Ο ΤόληC ήθελε απλά να γίνουμε καλοί φίλοι, δεν έφταιξε σε τίποτα ποτέ - δεν είχα σωστή κρίση, ήμουν παρορμητικό και υπανάπτυκτο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koritsi_Gia_PC , είσαι επικοιώς απαράδεκτη με όσα γράφεις. Επιοικώς γτπ !

Ούτε κάν θα τα σχολιάσω , στην ουσία μας περιέγραψες όλη την παιδική θρασυδειλία σου ( άλλωστε , σε χαρακτηρίζουνε όλα τα ποστς μέχρι σήμερα...).

 

Αλλα πές μου ειλικρινά.....Εάν για κάποιο λόγο , ερχότανε αυτό το παιδί που λες , σε πετύχενε σε μια καφετέρια , και σε έφτυνε στα μούτρα μπροστά σε όλους , θα είχε άδικο?

 

Και σε πλάκωνε και στις γρήγορες , θα είχε άδικο?

 

Προσωπικά με το που διάβασα το ποστ σου μου ήρθε να φτύσω την οθόνη , και ας είμαι και στην δουλεια....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έγραφα να κοπανάτε τα παιδιά σας όταν κάνουν χοντρές μ___ες μου γράφατε πως τα παιδιά δεν έχουν εμπειρίες και πάντοτε οι μεγαλύτεροι τους φταίνε.
Ήμουν δημοτικό/γυμνάσιο, γύρνα πίσω και κρέμα με αν γουστάρεις, στο τέτοιο μου.

Αυτόν τον καιρό αν στραφείς απέναντί μου θα σε κάψω, και θα γελάω πάνω απ' την μυρωδιά της σάρκας σου. Μπορείς να προσπαθήσεις, αλλά θα αμυνθώ γιατί νιώθω 10 φορές πιο έξυπνη/χρήσιμη στην κοινωνία απ' τον μέσο εσένα που θέλει να με φτύσει και από πάνω.

 

Κατάλαβες; Είναι για διαφορετικούς λόγους τώρα πια.

Ο νοών νοείτω, μη το τραβήξεις. Δεν αντέχω πάλι ban.

 

Υ.Γ: Και αυτό που είχες την πολυτέλεια να διαβάσεις, είναι η άποψη του ίδιου του "τραμπούκου" παιδιού, χύμα και ειλικρινέστατα. Θα μπορούσες να παρατηρήσεις άλλα πράγματα μέσα από αυτές μου τις δηλώσεις, αλλά κάπου εδώ θέλω να εξηγήσω αυτή σου τη παράλειψη μέσω χαρακτηρισμών που το φόρουμ δεν μου επιτρέπει.
Δεν λέω πως είναι κακοί χαρακτηρισμοί, λέω πως θα ήταν ρεαλιστικοί. Ε, απαγορεύεται. Άρα δε μπορώ να κουβεντιάσω μαζί σου περαιτέρω Liquidέλληνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδικο θα ειχε ναι, γιατι να πειραξεις ενα κοριτσακι το οποιο το μονο που μπορει να σου κανει ειναι να πεταει μπαρούφες μπας και της δωσεις σημασια?? :P Προφανως οταν ωριμάσεις και εσυ απλα χαμογελας λες "οκ ναι ναι" αμα σου αρχισει τα δικα της παλι και φευγεις.

 

Εδω μιλαμε για bullying με χρηση βιας περισσοτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά με το που διάβασα το ποστ σου μου ήρθε να φτύσω την οθόνη , και ας είμαι και στην δουλεια....

 

dont worry , συνηθισμενο φαινομενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...