Προς το περιεχόμενο

Bullying ...ή αλλιώς τραμπουκισμός.....τον έχετε βιώσει?


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην περίπτωση Γιακουμάκη, δεν μιλάμε για απλό bullying τύπου λεκτική βία, κοροιδία, εξευτελισμός, αλλα μιλάμε για χρήση σκληρής σωματικής βίας, πράγμα που ξεπερνά νομίζω τον ορισμό του bullying. Το παιδί έτρωγε ξύλο, του κάνανε βασανιστήρια παράλληλα με τις προσβολές, κάνανε παιχνίδια με το θάνατο, τόσο που ένα 20χρονο παληκάρι κλειδωνόταν στο δωμάτιο του για να σώσει τη ζωή του.

Κύριοι υπεύθυνοι για ότι έχει συμβεί στο παιδί αυτό, είναι οι συμφοιτητές του που βλέπαν το παιδί να κινδυνεύει καθημερινά  αλλά αδιαφορούσαν. Ακόμα και μέχρι σήμερα, 1 μήνα μετά το συνταρακτικό γεγονός της εξαφάνισης του και τις διαστάσεις που έχει πάρει το θέμα οι μαρτυρίες βγαίνουν με το σταγονόμετρο ενώ όπως φαίνεται όλοι γνώιρζαν.

Είναι μιάσματα της κοινωνίας , οι κλασσικοί τύποι που σκέφτονται "που να μπλέκω τώρα μωρέ, ας κάτσω στα αυγά μου" τη στιγμή που δίπλα τους ακριβώς συντελείται θανάσιμο έγκλημα. Είναι τα άτομα απο τα οποία ο Γιακουμάκης πιθανώς να αισθανόταν το μεγαλύτερο παράπονο που δεν τον βοήθησαν ποτέ και τον άφηναν έρμαιο αυτής της κατάστασης ενώ είχαν γνώση. Είναι ίσως αυτά τα άτομα από τα οποία σκεφτόταν οτι την τελευταία έστω στιγμή που θα βούλιαζε κάποιος θα βγει μπροστά να του δώσει το χέρι και να τον σώσει. Αλλά τελικά τους έβλεπε καθημερινά να αδιαφορούν μέχρι τέλους. Τέτοιους συμπολίτες τους αξίζει φτύσιμο στα μούτρα.

Τρέφω τα ίδια συναισθήματα για αυτούς όπως και για τους Κρητικούς της παρέας που φαίνεται οτι τον βασάνιζαν και πιθανώς του κάνανε ή τον οδήγησαν στο μοιραίο. Είναι συνυπεύθυνοι, αυτό το τονίζω γιατί (καλώς) λένε όλοι για τους κρητικούς αλλά εδώ μιλάμε για συγκάλυψη σε γεγονότα που δεν μπορεί να δεχθεί κανένας υπεύθυνος άνθρωπος να συμβάινουν καθημερινά δίπλα του (ιμάντες στο λαιμό, δεσίματα σε καρέκλες, ξυλοδαρμοί κλπ).

 

Τέλος για αυτούς που αναρωτιούνται γιατί συνέχιζε να κάνει παρέα μαζί τους, η απάντηση είναι απλή. Τους έβλεπε ως ισχυρούς και δυνατούς και ήθελε ένα κομμάτι αυτής της παρέας, όντας πιο αδύναμος και εσωστρεφής χαρακτήρας. Το γεγονός οτι ήταν και συμπατριώτες προφανώς τον έκανε να τους βλέπει ως μοναδική επιλογή στο χώρο της σχολής. Φαντάζομαι οτι από ένα σημείο και μετά δεν είχε καν επιλογή να φύγει από την παρέα για να γλυτώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 591
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είχα την καλή τύχη να έχω "ντούκια" φίλους οι οποίοι καθάριζαν. Αντίστοιχα όταν ήμουν εγώ ο μεγαλύτερος με μερικές επισκέψεις σε μικρότερους έκανα πολύ ξεκάθαρο ότι συγκεκριμένα άτομα δεν θα πειραχτούν αλλιώς....

 

Λυπάμαι αυτούς που δεν είχαν πλάτες, μιλάμε για το απόλυτο χάος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η σχολη η πανεπιστημιο οπως και να λεγεται πρεπει να το σφραγισουν, σε αναμορφωτηριο να ζουσε καλυτερη μεταχειριση θα ειχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην βιάζεστε να καταδικάσετε, τα μμε μας λένε ότι θέλουν  (ίσως και πράγματα που κάποιοι φαντάζονται μόνο για να βγούν στο γυαλί π.χ. μια κυρία που ισχυριζόταν ότι τον είδε στη 3ης σεππτεμβρίου αν θυμάμαι καλά πριν από 2-3 εβδομάδες.)

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=64152201

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν να σας πω οτι σας ζητώ συγγνώμη για το τρολλινγκ που έκανα σε μερικά μηνύματα κατα καιρούς.

Τόσο καιρό έκανα τα τρολλ αστειακια μου χωρίς να καταλαβαίνω οτι ενοχλούν πολλούς.

Επειδή δε με ξέρετε προσωπικά  μεγάλωσα σε μια πολη της κρήτης (η καταγωγή μου είναι από μακεδονία) και στο γυμνάσιο ώς την 2α λυκείου ήμουνα εγω  θύμα του bullying ,επειδή έχω ζήσει και ζω πολλά χρόνια με κρητικούς ,οι πιο πολλοί κρητικοί(Υπαρχουν και εξαιρέσεις φυσικά) είναι οι χειρότεροι και βίαιοι ανθρωποι.Εγω μικρός ήμουνα ένα αδύνατο παιδάκι (και τώρα αδύνατος είμαι ,68 κιλά 1,77 υψος) και όταν μετακόμησα σε χωριό της κρήτης, επειδή ήμουνα αθώο ,δεν ήξερα,πηγαινα και έκανα παρέα με τα παιδιά απο το χωριό.Δε μπορείτε να φανταστείτε τι μου κανανε,με κοροιδεύανε και το χειρότερο ήταν οτι με βασανίζανε.

Εγω δεν είχα πειράξει κανέναν

Επειδή τώρα διαβασα και καταλαβα τι σημαίνει bullying το κόβω απο δω και μπρος το τρολλινκ

Ισως επειδή δέχτηκα τόσο πολύ bullying στα παιδικά μου χρόνια να μου βγήκε σαν αντίδραση.

Επεξ/σία από BLuE_PaNtHeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα τον σταυρό μου κάθε μέρα πότε θα τον έδιωχναν από το σχολείο από τις πολλές απουσίες για να ηρεμίσω. Όταν μπήκε ο διευθυντής να ανακοινώσει οτι αλλάζει σχολείο αυτός νευρίασε πετάει το στυλό στα πόδια του διευθυντή και βγαίνει έξω κλαίγοντας, μετά γύρισε κλαίγοντας και φεύγει από το σχολείο.

πραγματικα κριμα για το παιδακι.

 

σιγουρα ευτυχως για εσενα, αλλα κριμα για τον αλλον.

οσο καθαρματιδιο και να ηταν, η αντιδραση του ηταν καθαρα εκρηξη απαγοητευσης πως δεν τον θελει κανενας.

 

ισως αυτη την στιγμη να μιλαει σε καποιον συγκρατουμενο του για το bullying απο την κοινωνια/οικογενεια/τι αλλο που περασε μικρος και δε καταφερε να τελειωσει ουτε το σχολειο ετσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά ταινία?

Καλό θα σου έκανε να δεις την ταινία γιατί κάτι θα τρέχει και με εσένα για να μπαινεις σε ψυχολογικά φόρουμ και καθέ τρείς και λίγο να τραμπουκιζεις κυριολεκτικά άτομα με εθισμους και γενικότερα ψυχολογικά προβλήματα.. Εδώ κάνεις τον τεχνολογο επιστήμονα; και τον ευαισθητοποιημενο στο θέμα του μπουλινγκ;

 

 

 

Ον τοπικ

 

 

Μπορώ να θυμηθω αρκετές κακές στιγμές όσο αφορά εμένα αλλά όχι τραμπουκισμους διαρκείας..

Ουδέποτε πειραξα συμμαθητή μου. Πάντως είναι διαφορετικό είτε να δέχεσαι κοροϊδία, ειτε να την ασκεις στα 10 ή τα 12 σου (όχι οτι την υποτιμω, ανάλογα και τι διαδραματίζεται) απο το να την δέχεσαι ή να την ασκεις στα 20 σου.. Πρώτον είσαι ενήλικας τραμπουκος και στην δεύτερη περίπτωση θύμα εγκληματικών ενεργειών, εν ολίγοις δεν είναι πειράγματα μετάξυ παιδιών, αλλά ''παιχνίδια'' ενηλίκων που έχουν ποινική αξία θέλω να πιστεύω. Μιλάω ειδικά για την περίπτωση του Γιακουμάκη.

Εύχομαι και εγώ με την σειρά μου να είναι καλά το παλικάρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Γεγονότα που προκαλούν φρίκη και αποτροπιασμό σε οποιονδήποτε εχέφρονα άνθρωπο». Σε αυτή τη φράση οι συντάκτες του πορίσματος διοικητικής εξέτασης συνόψισαν το συμπέρασμά τους για όσα ο Βαγγέλης είχε βιώσει κατά τη διάρκεια της φοίτησής του στη Γαλακτοκομική Σχολή Ιωαννίνων από τους συμφοιτητές του.

Απειλές, ξυλοδαρμούς, πράξεις εκφοβισμού και εξευτελισμού περιέγραψαν γλαφυρά οι 17 μάρτυρες που ερωτήθηκαν σχετικά με γεγονότα τα οποία γνώριζε η διοίκηση, ενώ υπήρχε και επίσημη ενημέρωση, εφόσον τη σχολή είχε επισκεφτεί και κοινωνική λειτουργός της Περιφέρειας. Ωστόσο, όπως επισημαίνεται στο εν λόγω πόρισμα, οι ποινές που είχαν επιβληθεί στην ομάδα των «Κρητικών μαθητών», περίπου δέκα άτομα, αφορούσαν υλικές ζημιές σε κτιριακές υποδομές και όχι τις απειλές και τις ενέργειες βίας κατά άλλων σπουδαστών που προκαλούσαν τον φόβο.

Χθες, πάντως, το Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΛΟΓ - ΔΗΜΗΤΡΑ, σε έκτακτη συνεδρίασή του με θέμα το συγκεκριμένο πόρισμα, αποφάσισε την αποστολή των στοιχείων στην Εισαγγελία Ιωαννίνων και την απομάκρυνση του διευθυντή της Γαλακτοκομικής Επαγγελματικής Σχολής Ιωαννίνων, Κώστα Μάντζαρη, από την άσκηση των καθηκόντων του έως την οριστική διαλεύκανση της υπόθεσης.

Ο Βαγγέλης -αλλά και άλλοι μαθητές- είχε πέσει συχνά θύμα εκφοβισμού και βίαιης συμπεριφοράς «εξευτελιστικής και απαράδεκτης», όπως σημειώνει μια μάρτυρας από τους «Κρητικούς». Του έκλειναν το ζεστό νερό όταν έκανε μπάνιο, τον είχαν κλείσει μέσα σε ντουλάπα και του πετούσαν κέρματα για να «τραγουδήσει» όπως τα μηχανήματα, τον ξύρισαν παρά τη θέλησή του και τον έδεναν σε καρέκλες. Οπως ο ίδιος είχε πει στη μητέρα του, τον είχαν χτυπήσει και είχαν βγάλει δύο τάβλες από το κρεβάτι του, μεταξύ άλλων.

Η διεύθυνση αποδέχεται ότι συνέβαιναν περιστατικά βίας, αλλά θεωρούσε ότι αρκούσε η αλλαγή δωματίου, συγκατοίκου (σ.σ.: οι σπουδαστές στη Γαλακτοκομική Σχολή Ιωαννίνων μένουν σε δωμάτια εντός της σχολής) και κάποιες συστάσεις για να λυθεί το πρόβλημα.

Μάρτυρας κατέθεσε, σύμφωνα με πληροφορίες, ότι υπήρξε πολιτική παρέμβαση για μείωση της ποινής για υλικές καταστροφές σε κάποιον από την «ομάδα» χωρίς να αναφέρεται το όνομα του πολιτικού, αλλά ότι κι ένας άλλος από τους Κρητικούς φέρεται να τράβηξε πιστόλι, απειλώντας ότι θα κρεμάσει έναν άλλο φοιτητή της σχολής από το παράθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω οτι εκεί που του κάνανε μαγκιές θα τον ρίξανε πουθενά και θα έσπασε το κεφάλι του.

Μετά ποιός ξέρει από ποιόν γκρεμό τον ρίξανε. Ελπίζω σύντομα να βρεθεί κανένα στοιχείο γιατί δεν παλεύεται να τη γλιτώσουν αυτά τα καθάρματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα σου έκανε να δεις την ταινία γιατί κάτι θα τρέχει και με εσένα για να μπαινεις σε ψυχολογικά φόρουμ και καθέ τρείς και λίγο να τραμπουκιζεις κυριολεκτικά άτομα με εθισμους και γενικότερα ψυχολογικά προβλήματα.. Εδώ κάνεις τον τεχνολογο επιστήμονα; και τον ευαισθητοποιημενο στο θέμα του μπουλινγκ;

 

wait-what-dog.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω οτι εκεί που του κάνανε μαγκιές θα τον ρίξανε πουθενά και θα έσπασε το κεφάλι του.

Μετά ποιός ξέρει από ποιόν γκρεμό τον ρίξανε. Ελπίζω σύντομα να βρεθεί κανένα στοιχείο γιατί δεν παλεύεται να τη γλιτώσουν αυτά τα καθάρματα.

 

Κάπου άκουσα λέει τον θεωρούσαν πολυ soft για Κρητικό και πίστευαν οτι τους ρεζίλευε 

αφου δε του γύρισε το μάτι να πάρει καμια καραμπίνα να τους ξηγηθεί μάγκικα , όπως αυτοί κατανοούν την μαγκιά τουλάχιστον , τυχεροί ήταν 

απλά δεν ξέρω αν θα μάθουμε ποτέ τι έγινε ... τον alex δεν τον βρήκαν ποτέ ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθαμε ομως τι εγινε, τουλαχιστο απο τις ομολογιες...

εκει υπηρχαν ματια που ειδαν κατι...

εδω δυστηχως δε τον ειδε κανεις προς το τελος και φοβαμαι οτι καπου πηγε και εδωσε τελος....

κριμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...