Προς το περιεχόμενο

Bullying ...ή αλλιώς τραμπουκισμός.....τον έχετε βιώσει?


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά bullying υπήρχε και πριν από 30 χρόνια, απλά τότε το λέγανε αλλιώς. Σε κάθε τάξη υπήρχε ένας "χαζός" που μάζευε φάπες. Ανάλογα την περιοχή και τις συνθήκες, μπορεί να ήταν πολλές, μπορεί να ήταν λίγες. Εκτός αυτού, και άλλα παιδιά κατά καιρούς έχουν πέσει και συνεχίζουν να πέφτουν θύματα αυτής της μ#λακι$ς, είτε γιατί δεν παίζουν καλή μπάλα, είτε γιατί είναι κλειστοί ως χαρακτήρες. Φαντάζομαι σήμερα που τα παιδιά είναι παρατημένα στην τύχη τους από γονείς και δασκάλους, το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο.

Σιγουρα υπηρχε και θα υπαρχει παντα

Ομως το θεμα ειναι οτι σε ενα σχολειο φερουν τεραστιες ευθυνες και οι καθηγητες η οι δασκαλοι  ειδικα οταν ξερουν η βλεπουν καποιο τετοιο θεμα και δεν κανουν μια παρεμβαση

Ποτε δεν μπορεις να ξερεις πως μπορει να επιδρασει στην ψυχολογια του καθενος που το δεχεται και ειναι παρα πολυ ασχημο ολο αυτο

Τωρα για τους γονεις ..... Παλι δεν μπορει ποτε κανεις να ξερει τις ιδιομορφιες των περιπτωσεων και την δυνατοτητα που μπορει να εχει καθε γονιος ωστε να προστατεψει το παιδι του

 

Το προβλημα αυτο ειναι τεραστιο και οχι απλα μεγαλυτερο.... και θα πρεπει να λαβει μετρα και η πολιτεια

Καποιοι μπορει να βγουν δυνατοτεροι και καποιοι να στιγματιστουν ψυχολογικως δια παντος με αγνωστες συνεπειες στην μετεπειτα ζωη τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 591
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τελικά μπας και έπρεπε το θέμα να αναφέρεται σε τραμπούκους καθηγητές/δασκάλους ? θα είχε παραπάνω ζουμί 

Και αν το παμε σε ωραιες δασκαλες/καθηγητριες θα εχει ακομα περισσοτερο.. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι μου θύμισες ρε συ Νίκο.. Λόγω ειδικής μαθησιακής δυσκολίας, δεν τα πάω καλά με τους αριθμούς, και όταν λέω πως δεν τα πάω καλά, εννοώ καθόλου καλά, και αν χρειαστεί να μάθω κάτι σχετικά με αυτό, δυστυχώς χρειάζεται μεγάλη όρεξη και υπομονή. Anyway, στη σχολή είχαμε μια καθηγήτρια πληροφορικής η οποία και "γλώσσα" είχε, και υφάκι περίεργο. Εγώ με το Excel είμαστε ορκισμένοι εχθροί, αλλά έπρεπε να προσπαθήσω να κάνω κάποιες μαθηματικές πράξεις σαν άσκηση. Εκείνη ήταν απόλυτα ενήμερη για την κατάσταση και έλεγε πως είχε συνεργαστεί με άτομα σαν και μένα. Προφανώς δεν ίσχυε κάτι τέτοιο, γιατί αφού είχα αργήσει κάπως να τελειώσω την άσκηση, έρχεται και στέκεται δίπλα μου, και μπροστά σε άλλους 15 ανθρώπους να γελάει, να με λέει ηλίθια και καθυστερημένη. Ότι bullying είχα φάει 10 χρόνια, όσο θυμό είχα, ξέσπασα πάνω της. Το τι καντήλια, το τι χριστοπαναγίες της κατέβασα, ήμουν τόσο εξοργισμένη που δεν καταλάβαινα που ήμουν και τι έκανα. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για μένα, να υποτιμήσουν την νοημοσύνη μου. Με άκουσε εννοείται όλος ο όροφος, και το θέμα έληξε με την απομάκρυνση της από την σχολή. ( Δεν μίλησα εγώ για απόλυση ) Την είδα τυχαία μερικούς μήνες μετά, τότε μου ζήτησε συγγνώμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω τι θυμήθηκα τώρα με αυτό που έγραψε ο καρχαρίας

 

είχα μια δασκάλα στο δημοτικό που μας έβαζε τις φωνές για να γράψουμε την Α-Β για παράδειγμα ,συχνά μας έκλεινε όλους στην τάξη στα διαλύματα να γράφουμε κατεβατό ή επανάληψη και μας φώναζε με άσχημο τρόπο λες και είχαμε κάνει έγκλημα. Εκείνο το βλέμμα μίσους .. λελ.

Αλλα αυτό που θυμήθηκα ηταν μια φορά που είχε δολοφονηθεί ο παππούς μου και είχα πάει την άλλη μέρα σχολείο και μου φώναζε γιατί δεν έκανα την μελέτη (αν θυμάμαι καλά) και με είχε πει καθυστερημένο μπροστά σε όλη την τάξη. Ηταν απο τις φάσεις που κάνουν ολα τα πιτσιρίκια "οοοοοοο" και αρχίζουν να ψιθυρίζουν μεταξύ τους.

 

Καλά αμα την πετύχαινα στο δρόμο θα της έδινα κουτουλιά τώρα

αλλα το καλύτερο θα ηταν να έπιανα γκόμενα την κόρη της και να με πήγαινε σπίτι , να την έβλεπα Γαρδέλης και να της έλεγα "με θυμάσαι ρε πούστη?" γιατι γυναίκα δεν ηταν αυτός ο διάολος

Κάτι τέτοια σε κάνουν να μισείς το σχολείο και καμια φορά λένε τεμπελιά και balls αλλα η αλήθεια ειναι πως εκτός της τεμπελιάς και της βαρεμάρας, αν βρίσκεσαι σε ενα τόσο χάλια περιβάλλον αρχίζεις και την βλέπεις τρελίτσα και στα@@ σου για να τα βγάλεις πέρα. Κάπως έτσι και στο στρατό

 

τελικά μπας και έπρεπε το θέμα να αναφέρεται σε τραμπούκους καθηγητές/δασκάλους ? θα είχε παραπάνω ζουμί

Τη δευτερη την αγγλικού την είδα σε ένα γάμο. Με κοιταγε με μισό μάτι ή πουτ... Δεν πάει να μαμηθει,με έκανε να ντρέπομαι για αυτό που είχα ολόκληρη τη χρονιά και μετά που το ξεπερασα της έριξα ένα βρισιδι και ησυχασα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω τι θυμήθηκα τώρα με αυτό που έγραψε ο καρχαρίας 

 

είχα μια δασκάλα στο δημοτικό που μας έβαζε τις φωνές για να γράψουμε την Α-Β για παράδειγμα ,συχνά μας έκλεινε όλους στην τάξη στα διαλύματα να γράφουμε κατεβατό ή επανάληψη και μας φώναζε με άσχημο τρόπο λες και είχαμε κάνει έγκλημα. Εκείνο το βλέμμα μίσους .. λελ.

Αλλα αυτό που θυμήθηκα ηταν μια φορά που είχε δολοφονηθεί ο παππούς μου και είχα πάει την άλλη μέρα σχολείο και μου φώναζε γιατί δεν έκανα την μελέτη (αν θυμάμαι καλά) και με είχε πει καθυστερημένο μπροστά σε όλη την τάξη. Ηταν απο τις φάσεις που κάνουν ολα τα πιτσιρίκια "οοοοοοο" και αρχίζουν να ψιθυρίζουν μεταξύ τους. 

 

Καλά αμα την πετύχαινα στο δρόμο θα της έδινα κουτουλιά τώρα 

αλλα το καλύτερο θα ηταν να έπιανα γκόμενα την κόρη της και να με πήγαινε σπίτι , να την έβλεπα Γαρδέλης και να της έλεγα "με θυμάσαι ρε πούστη?" γιατι γυναίκα δεν ηταν αυτός ο διάολος 

Κάτι τέτοια σε κάνουν να μισείς το σχολείο και καμια φορά λένε τεμπελιά και balls αλλα η αλήθεια ειναι πως εκτός της τεμπελιάς και της βαρεμάρας, αν βρίσκεσαι σε ενα τόσο χάλια περιβάλλον αρχίζεις και την βλέπεις τρελίτσα και στα@@ σου για να τα βγάλεις πέρα. Κάπως έτσι και στο στρατό 

 

τελικά μπας και έπρεπε το θέμα να αναφέρεται σε τραμπούκους καθηγητές/δασκάλους ? θα είχε παραπάνω ζουμί 

 

Στο δικό μου σχολείο και μάλιστα ιδιωτικό, θυμάμαι ορισμένες καθηγήτριες στις πρώτες 2 τάξεις του δημοτικού που όταν νευρίαζαν απλά φώναζαν ή να πετάνε κάτι ατάκες του στύλ "τσακίσου κάνε το τάδε, καλά χαζό είσαι αυτά είναι ηλιθιότητες", μερικά από αυτά τα έλεγα μετά στην μάνα μου στο σπίτι και με ρωτούσαν από που τα άκουσα. Αυτά στα μέσα του 90, ελπίζω τέτοιες συμπεριφορές κολοκαθηγητών να έχουν εκλείψει πλέον ή να αποτελούν μεμονωμένες περιπτώσεις στα δημοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι bullying είχα φάει 10 χρόνια, όσο θυμό είχα, ξέσπασα πάνω της. Το τι καντήλια, το τι χριστοπαναγίες της κατέβασα, ήμουν τόσο εξοργισμένη που δεν καταλάβαινα που ήμουν και τι έκανα. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για μένα, να υποτιμήσουν την νοημοσύνη μου. Με άκουσε εννοείται όλος ο όροφος, και το θέμα έληξε με την απομάκρυνση της από την σχολή. ( Δεν μίλησα εγώ για απόλυση ) Την είδα τυχαία μερικούς μήνες μετά, τότε μου ζήτησε συγγνώμη.

Επική στιγμή φαντάζομαι, 25 χριστοπαναγιες το δευτερόλεπτο. Ευτυχώς εγώ δεν έχω τέτοια ξεσπάσματα και είμαι λίγο πιο χαλαρός πλέον αλλιώς θα με είχαν διώξει από το πανεπιστήμιο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επική στιγμή φαντάζομαι, 25 χριστοπαναγιες το δευτερόλεπτο. Ευτυχώς εγώ δεν έχω τέτοια ξεσπάσματα και είμαι λίγο πιο χαλαρός πλέον αλλιώς θα με είχαν διώξει από το πανεπιστήμιο

Όταν εξοργίζομαι δυστυχώς γίνομαι Τούρκος, δεν νιώθω, δεν καταλαβαίνω, τίποτα. Είναι η γ****** στιγμή ρε συ, δηλαδή ξέρεις οτι ο άλλος έχει μια δυσκολία και πατάς πάνω του? Ε εγώ απλά δεν την πάτησα, την έλιωσα. Γενικότερα είμαι πολύ ήρεμη, αλλά μην με τσαντίσεις σε πράγματα που ξέρεις οτι έχω μεγάλη ευαισθησία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εξοργίζομαι δυστυχώς γίνομαι Τούρκος, δεν νιώθω, δεν καταλαβαίνω, τίποτα. Είναι η γ****** στιγμή ρε συ, δηλαδή ξέρεις οτι ο άλλος έχει μια δυσκολία και πατάς πάνω του? Ε εγώ απλά δεν την πάτησα, την έλιωσα. Γενικότερα είμαι πολύ ήρεμη, αλλά μην με τσαντίσεις σε πράγματα που ξέρεις οτι έχω μεγάλη ευαισθησία.

Και εγώ δεν δέχομαι κουβέντα για την οικογένεια μου, τους φίλους μου και την κοπέλα μου, αν μου πει κάτι κάποιος για εμένα θα τον αγνοήσω, εχω ευαίσθητα σημεία αλλά δεν ειναι εμφανή. Καλα κανεις και ξεσπάς πάντως, δεν είναι καλό να κρατάς την οργή μέσα σου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεσπατε πολυ βαυνασα, αυτο δειχνει οτι δεν τα εχετε καλα με τον εαυτο σας.

Αμα σας κραξει καποιος αρχιστε τις ειρωνίες οπως κανω εγω και τους σκαω εσωτερικά, οι παναγιες ειναι οταν βρεθεις σε αδιεξοδο και καταφύγεις στην "υψιστη" βρισια...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεσπατε πολυ βαυνασα, αυτο δειχνει οτι δεν τα εχετε καλα με τον εαυτο σας.

Αμα σας κραξει καποιος αρχιστε τις ειρωνίες οπως κανω εγω και τους σκαω εσωτερικά, οι παναγιες ειναι οταν βρεθεις σε αδιεξοδο και καταφύγεις στην "υψιστη" βρισια...

 

Οι περισσότεροι "νταήδες" παθαίνουν κοκομπλόκο με το γράψιμο και την ειρωνία και δεν ξέρουν τι να κάνουν

 

"Δεν καταλαβαίνω την έκρηξή σου"

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κάπως έτσι και στο στρατό

Για πες?Με ενδιαφέρει μιας και δεν έχω πάει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν είπε οτι ξεσπάμε με το παραμικρό. Όταν όμως σου τελειώσει κάποια στιγμή ο σαρκασμός, η υπομονή, και το να καταπίνεις μαλακίες συνέχεια και να δίνεις αβέρτα ευκαιρίες και ο άλλος συνεχίζει, ε, μάλλον τα θέλει ο κώλος του. Σε όλα υπάρχουν όρια, και όταν τα παραβείς, υπάρχουν συνέπειες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν ίσχυε κάτι τέτοιο, γιατί αφού είχα αργήσει κάπως να τελειώσω την άσκηση, έρχεται και στέκεται δίπλα μου, και μπροστά σε άλλους 15 ανθρώπους να γελάει, να με λέει ηλίθια και καθυστερημένη.

 

Καθηγήτρια γελούσε και αποκαλούσε ηλίθιο και καθυστερημένο μαθητή της? Τι φάση? Τι ηλικία είχε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν είπε οτι ξεσπάμε με το παραμικρό. Όταν όμως σου τελειώσει κάποια στιγμή ο σαρκασμός, η υπομονή, και το να καταπίνεις μαλακίες συνέχεια και να δίνεις αβέρτα ευκαιρίες και ο άλλος συνεχίζει, ε, μάλλον τα θέλει ο κώλος του. Σε όλα υπάρχουν όρια, και όταν τα παραβείς, υπάρχουν συνέπειες.

Αυτό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...