Προς το περιεχόμενο

Bullying ...ή αλλιώς τραμπουκισμός.....τον έχετε βιώσει?


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακολουθώ το topic και παρατηρώ πως ο όρος bullying είναι σχεδόν συνυφασμένος με την παιδική ηλικία και τη σχολική περίοδο και πως περνώντας τα χρόνια τα περιστατικά μένουν εκεί πίσω, στο χρονοντούλαπο της ιστορίας!

 

Δυστυχώς δεν είναι όμως έτσι, συναντάται σχεδόν παντού ανεξάρτητα απο την ηλικία των εμπλεκόμενων... σκεφτείτε για παράδειγμα στον επαγγελματικό τομέα τι γίνεται...

Επεξ/σία από sargio01
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 591
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρακολουθώ το topic και παρατηρώ πως ο όρος bullying είναι σχεδόν συνυφασμένος με την παιδική ηλικία και τη σχολική περίοδο και πως περνώντας τα χρόνια τα περιστατικά μένουν εκεί πίσω, στο χρονοντούλαπο της ιστορίας!

 

Δυστυχώς δεν είναι όμως έτσι, συναντάται σχεδόν παντού ανεξάρτητα απο την ηλικία των εμπλεκόμενων... σκεφτείτε για παράδειγμα στον επαγγελματικό τομέα τι γίνεται...

 

Συμφωνω υπαρχει και μετα απο το σχολειο στην φοιτιτικη ζωη , στο στρατο για τους αντρες και μετα στην εργασια και οχι μονο και στον δρομο που κυκλοφορεις και θα σε κραξει καποιος για την εμφανιση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φοιτητική ζωή φαντάζομαι σε μικρές σχολές γιατί στο AΠΘ δε το συνάντησα. Άλλωστε εκεί δε συνυπάρχεις σε καθημερινή βάση με τα ίδια άτομα. Στο στρατό ναι υπάρχει στο μεγαλύτερο βαθμό ενώ στον επαγγελματικό τομέα ίσως είναι φυσική αντίδραση λόγω ανταγωνισμού και πιθανότατα να γίνει σε κάποιον που είναι καλός στη δουλειά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα στον στρατό , τους 3 μήνες που ήμουνα στον Εβρο , δέχτηκα αρκετό bullying απο παλιους και απο ΕΠΟΠ ή επιλοχίες βλάχους.

Αλλα δέχθηκα προβλεπόμενο τραμπουκισμό.

 

Σε φάση να με βάζουνε στις χειρότερες υπηρεσίες συνεχώς , να προσπαθούνε οι επιλοχίες να βρούνε συνεχώς λάθη σε μένα , του στύλ " Ο φάκελός σου είναι στραβός" , " Η καθαριότητα σου είναι ανεπαρκής" , παρόλο που έλαμπε κλπ. Απλά , επειδή ημουνα Ι4 , λόγω πραγματικής ψυχιατρικής/παθολογικής χρόνιας πάθησης , δεν πιστεύανε ότι είμαι Ι4 , και πιστεύανε ότι υποκρινόμουνα..............................(διπολική διαταραχη λόω δεισλειτουργίας της ντοπαμίνης, την αποία την αντιμετωπίζω με φάρμακα....)

 

Επίσης , μια μέρα , 2 επιλοχίες που καθόντουσαν στο προάυλιο του Λόχου , άρχισανε να με ρωτάνε πράγματα.

 

- Που σπούδασες?

-Αγγλία

- Ααααα, έχει λεφτά ο μπαμπας ε.......

-Εμμ...όχι....αν το καλοσκεφτεις , τα ίδια λεφτά θέλεις να σπουδάσεις Αγγλία οπως να σπουδάσεις Θεσαλλολίκη πχ.

- Αστα αυτά , είσαι καπιταλόνι...Μουαααχαχαχαχαχαχαχαχα....

- Εμ.....οχι ....δεν είμαι......

- Πόσα σου έστελνε ο πατέρας σου?

- 1200-1400 €

- Αααα, και μας λες ότι δεν είσαι καπιτάλας ....μουαααχαχαχαχαχαχα

- Οχι , δεν είμαι......

- Και τι σπούδασες?

- Πληροφορική & Προγραμματισμό

- Ετσι λοιπον ε...είσαι σπουδαγμένο παλικάρι ε.......Σπουδαγμένο παλικάρι , πήγαινε ΚΨΜ να μου πάρεις τυρόπιτα και καφέ

- Μπα....δεν πάω........

 

(η άρνηση μου γενικότερα για θελήματα τους έκανε να με τραμπουκίζουνε περισσότερο...)

 

Later that day

 

- Liquid_Troll , σε φώναξα για μια δουλειά γιατί δεν ήρθες?

- Πότε με φωνάξατε?

-Εστειλα κάποιον να σε φωνάξει.

-Ποιον κάποιον? Δεν με βρήκε κανείς!!!

- Εγώ έδωσα διαταγή να πάτε στην σκουπιδιάρα και εσύ μαζί , γιατί δεν πήγες?

- Γιατί δεν με ενηκέρωσε κανείς?????

- Αναφερόμενος για 4 μερες κράτηση

- Μα γιατί?

- ΓΙατι το λέω εγώ !!!!!

 

Φυσικά πήγα στον ΥΠ.Λοχ. που ήτανε αλάνι , του είπα το σκηνικό , και γενικά του έλεγα τα σκηνικά , και τους έριχνε άκυρο.

 

Προσοχή ! Αυτοί οι επιλοχίες, ήτανε 5ετίας , παλιοι , και ήτανε 45 χρονών ο καθένας έτσι?

Γκάτζολες , που πριν μπουνε στο στρατό , εκτρέφανε γουρούνια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοοφτόπικ, εκτός από το λάικ για τα σοφά λόγια του δάσκαλου, με τα σχόλια στο βίντεο... τι φάση;

Αλβανοί είναι εξού και τα σπαστά στα σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκάτζολες , που πριν μπουνε στο στρατό , εκτρέφανε γουρούνια!

Οπως το πες. Τα βιωσα και γω... μιλαμε για ζωα. Που ησουν? (50 μκ/ταξ εγω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Ήμουν απουσιολόγος και κάθε φορά που αργούσε έστω και λίγο του χωνα απουσίες να γουστάρω. Παράτησε το σχολείο στο Λύκειο και ησυχάσαμε! :P

 

sweet  :-D

Αυτα ολα συμβαινουν επειδη υπαρχει ελαστικοτητα στα σχολεια.. Οι καθηγητες το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να περασει ο μηνας να παρουν τον μισθο τους.. Εδω υπαρχουν καθηγητες που φοβουνται τους μαθητες και εχουν υποστει δειγματα Bullying.. και απο τον φοβο τους,να τους βαζουν καλυτερο βαθμο μηπως και ηρεμησουν.. Ξευτιλικια!!!

 

Το θεμα ειναι σοβαρο και το υπουργειο παιδειας πρεπει αμεσα να βρει την επιλυση του..

 

οι περισσοτεροι καθηγητες δεν ξερουν καν το αντικειμενο που διδασκουν. απλα μιλανε κι οποιος καταλαβει, δεν προσπαθουν καν να εξηγησουν. νομιζουν οτι τα παιδια εχουν τις γνωσεις τους και την λογικη τους. εχουν ξεχασει αυτα που δεν καταλαβαιναν αυτοι τοτε. μεχρι ενα σημειο καταλαβαινω οτι δεν μπορουν να πηγαινουν με τον ρυθμο των πιο αδυναμων μαθητων γιατι μενουν πισω οι πιο καλοι, αλλα οταν σε κοιτανε σαν ουφο ακομα και οι αριστουχοι ε εχεις προβλημα φιλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω βιώσει τον τραμπουκισμό από άτομο στον εργασιακό τομέα. κυρίως επειδή είχε γερή πλάτη στη διοίκηση και φερόταν σαν διευθύνων σύμβουλος. ώρες ατελείωτες βρισίματος μέχρι που αποφάσισα να συμπεριφέρομαι σαν η θέση εκεί να είναι κενή. έλεγε καλημέρα, δεν απαντούσα ,όυτε καν που έγνεφα, ρωτούσε κάτι , ούτε που γυρνούσα το κεφάλι,μου μιλούσε ,αντιδρούσα σαν να φορούσα ωτοασπίδες μέχρι που ήρθε στο γραφείο μου και πέταξε κάτω όλα μου τα χαρτιά. τότε πήγα στον γενικό διευθυντή έκανα έγγραφη αναφορά στο ανθρώπινο δυναμικό και έστειλα και επιστολή στην επιτροπή αξιοκρατίας ζητώντας προσωπική ακρόαση , με ώρες και μέρες και όσο περισσότερες λεπτομέρειες μπορούσα προκειμένου να αντισταθμίσω την ίδια αντίδραση του απαιτώντας την παραπομπή του. τελικώς φύγαμε και οι δύο από το συγκεκριμένο τμήμα με μένα να τον φτυνω στο διάδρομο.

στο στρατό δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοια ζητήματα κυρίως γιατί ήμασταν πολύ λίγοι με καθόλου εξόδους επομένως προσπαθούσαμε να κάνουμε όλοι τη ζωή μας λίγο καλλίτερη . οι μόνιμοι πολλοί λίγοι ,  σκεφτείτε πως διοικητής της μονάδας ήταν ταγματάρχης και ευτυχώς καθόλου επαγγελματίες οπλίτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πρέπει να περιμένουμε κάποιος να αρπάξει ένα όπλο και αν αρχίσει να γαζώνει συμμαθητές , και μετά να γυρίζουνε το " Bowling for Grava"  για να ευαισθητοποιηθούμε?

Όπως γαζώσανε τα παλικάρια στο Columbine?

 

http://www.youtube.com/watch?v=qWyqgpFfenA

 

 

 

 

Δηλαδή αν το παλικάρι το 20χρονο που αγνοείται, αρπαζε ένα μαχαίρι και έσφαζε 2-3 απο τους λεβεντόμαγκες τους Κρητικους που τον ξεφτιλίζανε δημοσίως καθημερινά , τί θα επακολουθούσε?

 

 

O μόνος λόγος που δε γίνονται μακελειά στα ελληνικά σχολεία όπως στις ΗΠΑ, πιστεύω είναι ότι δεν υπάρχουν 2-3 όπλα σε κάθε σπίτι ελεύθερα κ δε βρίσκονται με την ίδια ευκολία. Αλλιώς θα είχαμε κι εδώ περιστατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πιάνει με σέρνει 4-5 μέτρα, με ρίχνει πάνω σε μια παλέτα και καθώς βριζόμασταν μου λέει όπως πέφτει πάνω μου "θα σε σκοτώσω" ενω κρατούσε να κατσαβίδι ή κλειδί (σίγουρα μεταλλικό ασημένιο στο χρώμα).

μετα απο λίγο με τράβηξε ο μηχανικός πιο πέρα όπου πάλι βριστήκαμε και αυτή την φορά με πέταξε πάνω σε κάτι βαρέλια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ελεγα οτι ειναι bullying αυτο που γινεται στο στρατο, τουλαχιστον εγω δεν το ειδα ετσι, οκ οταν εισαι νεος θα ακουσεις διαφορα αναλογα τη μοναδα που εισαι θα ακουσεις περισσοτερα η λιγοτερα. Υπαρχουν και οι extreme περιπτωσεις οκ αλλα οπως το βιωσα εγω το ειδα μερος της εκπαιδευσης, βασικα τα περιμενα χειροτερα τα πραγματα απο διαφορα urban legends που ακουγα..

 

Ενταξει μην ειμαστε και τοσο "μαλακοι" οπου παμε να θελουμε να μας συμπεριφερονται με το γαντι οκ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης , μια μέρα , 2 επιλοχίες που καθόντουσαν στο προάυλιο του Λόχου , άρχισανε να με ρωτάνε πράγματα.

 

- Που σπούδασες?

-Αγγλία

- Ααααα, έχει λεφτά ο μπαμπας ε.......

-Εμμ...όχι....αν το καλοσκεφτεις , τα ίδια λεφτά θέλεις να σπουδάσεις Αγγλία οπως να σπουδάσεις Θεσαλλολίκη πχ.

- Αστα αυτά , είσαι καπιταλόνι...Μουαααχαχαχαχαχαχαχαχα....

- Εμ.....οχι ....δεν είμαι......

- Πόσα σου έστελνε ο πατέρας σου?

- 1200-1400 €

- Αααα, και μας λες ότι δεν είσαι καπιτάλας ....μουαααχαχαχαχαχαχα

- Οχι , δεν είμαι......

- Και τι σπούδασες?

- Πληροφορική & Προγραμματισμό

- Ετσι λοιπον ε...είσαι σπουδαγμένο παλικάρι ε.......Σπουδαγμένο παλικάρι , πήγαινε ΚΨΜ να μου πάρεις τυρόπιτα και καφέ

- Μπα....δεν πάω........

 

(η άρνηση μου γενικότερα για θελήματα τους έκανε να με τραμπουκίζουνε περισσότερο...)

 

Later that day

 

- Liquid_Troll , σε φώναξα για μια δουλειά γιατί δεν ήρθες?

- Πότε με φωνάξατε?

-Εστειλα κάποιον να σε φωνάξει.

-Ποιον κάποιον? Δεν με βρήκε κανείς!!!

- Εγώ έδωσα διαταγή να πάτε στην σκουπιδιάρα και εσύ μαζί , γιατί δεν πήγες?

- Γιατί δεν με ενηκέρωσε κανείς?????

- Αναφερόμενος για 4 μερες κράτηση

- Μα γιατί?

- ΓΙατι το λέω εγώ !!!!!

 

Φυσικά πήγα στον ΥΠ.Λοχ. που ήτανε αλάνι , του είπα το σκηνικό , και γενικά του έλεγα τα σκηνικά , και τους έριχνε άκυρο.

 

Προσοχή ! Αυτοί οι επιλοχίες, ήτανε 5ετίας , παλιοι , και ήτανε 45 χρονών ο καθένας έτσι?

Γκάτζολες , που πριν μπουνε στο στρατό , εκτρέφανε γουρούνια!

Κοινος βλαχοκαγκουρικη μαγκια απο ανθρωπους που εξω στον κοσμο ειναι μηδεν.... 

sweet  :-D

 

οι περισσοτεροι καθηγητες δεν ξερουν καν το αντικειμενο που διδασκουν. απλα μιλανε κι οποιος καταλαβει, δεν προσπαθουν καν να εξηγησουν. νομιζουν οτι τα παιδια εχουν τις γνωσεις τους και την λογικη τους. εχουν ξεχασει αυτα που δεν καταλαβαιναν αυτοι τοτε. μεχρι ενα σημειο καταλαβαινω οτι δεν μπορουν να πηγαινουν με τον ρυθμο των πιο αδυναμων μαθητων γιατι μενουν πισω οι πιο καλοι, αλλα οταν σε κοιτανε σαν ουφο ακομα και οι αριστουχοι ε εχεις προβλημα φιλε.

Οι περισσοτεροι καθηγητες αυτο κανουν νομιζουν οτι ειναι αγγαρεια και το μονο που περιμενουν ειναι να μπουν τα λεφτα στον λογαριασμο τους η να πανε να κανουν τα ιδιεταιρα τους εφοσον και οι ιδιοι λεγανε αφου θα τα μαθετε στο φροντιστηριο και αλλα τετοια... Γενικα η παιδεια στην ελλαδα εχει αποτυχει στο σχολειο γιατι ουτε ο ιδιος ο μαθητης ενδιαφερεται για τα σχολικα του χρονια, τον ενδιαφερει μονο η σχολη μετα.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ελεγα οτι ειναι bullying αυτο που γινεται στο στρατο, τουλαχιστον εγω δεν το ειδα ετσι, οκ οταν εισαι νεος θα ακουσεις διαφορα αναλογα τη μοναδα που εισαι θα ακουσεις περισσοτερα η λιγοτερα. Υπαρχουν και οι extreme περιπτωσεις οκ αλλα οπως το βιωσα εγω το ειδα μερος της εκπαιδευσης, βασικα τα περιμενα χειροτερα τα πραγματα απο διαφορα urban legends που ακουγα..

 

Ενταξει μην ειμαστε και τοσο "μαλακοι" οπου παμε να θελουμε να μας συμπεριφερονται με το γαντι οκ.. 

Δηλαδη συγνωμη...Εγω που θα παω στρατο στα 18, θα τα ακουσω, ετσι επειδη ειμαι 18;The fuck.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα ακουσεις(αν τα ακουσεις) επειδη εισαι νεος στη μοναδα οχι στην ηλικια..

 

Δεν είναι λογική αυτή..θα μου πεις στρατος , τι λογική.......

 

Δεν πάμε Ειδικές Δυνάμεις , πάμε για μια θητεία , δεν προβλέπεται ο τραμπουκισμος.

Αν σφάλω να με βάλει στην θέση μου είτε με τιμωρία είτε με επιπληξη , αλλα τραμπουκισμό όχι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...