Προς το περιεχόμενο

Bullying ...ή αλλιώς τραμπουκισμός.....τον έχετε βιώσει?


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H αστυνομια σε παρομιες περιπτώσεις εχει αποδειξει ότι είναι εντελως ανικανη.(Με εξαιρεση την Διωξη Ηλεκτρονικου Εγκλήματος που εκανε εξαιρετικη δουλεια και κινηθηκε ταχύτατα)Πχ η υποθεση του μικρου Αλεξ,του Παπαγεωργιου κτλ και πολλες άλλες ακομα.Αλλωστε και η ιδια η Πολιτεια παραδεχθηκε την ανικανοτητα της αστυνομιας και το απεδωσε σε ελλειπη εκπαιδευση.Γι αυτό το λογο θα δημιουργηθεί ένα ειδικο κλιμακιο για παρομοιες υποθεσεις με εδρα την Αθηνα και θα μεταβαινει σε ολη την Ελλαδα όταν υπαρχει αναγκη.Ευτυχως που υπαρχει η Νικολουλη,ο Τσουκαλης και οι υπολοιποι,αλλιως η υποθεση θα ειχε συγκαληφθει.

Ενας συμφοιτητης του Βαγγελη κατηγειλε-κατεθεσε ορισμενα πραγματα για τα βασανιστήρια και τον πηραν τηλεφωνο αυτόν και την οικογενεια του και τον απειλουσαν όπως κατηγγειλε ο Τσουκαλης.Ενω η ερευνα για την αναζητηση του Βαγγελη ηταν σε εξελικη,αυτοι τραμπουκισαν και αλλον σπουδαστη ετσι για πλακα.Το παιζαν λεει μαγγες και αντρακλες καπετανεοι και θελαν να κανουν τον Βαγγελη αντρα σκληρο καπετανιο.

Ας τολμησουν να κατεβουν εδώ στην Κρητη αν τους βασταει.Αλλωστε το μηνυμα από την κηδεια του Βαγγελη το πηραν(μπαλωθιες) παρολο που η οικογενεια ηταν αντιθετη σε αυτό.Εγω παντα μου ημουν αντιθέτως με το εθιμο των πυροβολισμών και το καταδικαζα σε φορουμ-ειδησεογραφικες ιστοσελίδες.Αυτη τη φορα όμως οι μπαλωθιες επιβαλονταν και επρεπε να ριχτουν για να δωθει το μηνυμα.

Ευτυχως για πρωτη φορα η κοινωνια της Κρητης 'ξυπνησε' και  εχει αρχισει να αντιδράει εντονα σε τετοια φαινομενα που τελευταια εχουν αρχισει να παρουσιαζουν μεγαλη αυξηση στην Κρητη ειδικα στην επαρχια-χωρια,.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 591
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

 

Ευτυχως για πρωτη φορα η κοινωνια της Κρητης 'ξυπνησε' και  εχει αρχισει να αντιδράει εντονα σε τετοια φαινομενα που τελευταια εχουν αρχισει να παρουσιαζουν μεγαλη αυξηση στην Κρητη ειδικα στην επαρχια-χωρια,.

 

Ναι καλά... Κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας τώρα? Αυτά τα πράγματα δεν αλλάζουν από τη μια στιγμή την άλλη. Και είτε μας αρέσει είτε όχι, αυτή είναι η κοινωνία μας. Ρατσιστική, θρησκόληπτη κλπ κλπ κλπ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη φορα όμως οι μπαλωθιες επιβαλονταν και επρεπε να ριχτουν για να δωθει το μηνυμα.

 

Εθιμα να σου πετυχουν...

 

Ας τολμησουν να κατεβουν εδώ στην Κρητη αν τους βασταει

Να τους χαιρεστε... :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά ο Ελληνας την παίζει και με τα δύο αν χρειαστεί , δεν κάνει σκόντο 

αυτοί της φωτογραφίας λέγεται οτι δεν ειναι οι Κρητικοί , είναι η δεν είναι ? αν δεν είναι τότε όποιο βόδι την έφτιαξε θέλει πολυ ξύλο, Απλά φανταστείτε κάποιος ψυχάκιας που πέρασε παρόμοιες καταστάσεις στα μαθητικά του χρόνια να αποφασίσει να πάρει το αίμα του πίσω 
Τότε ποιος θα ειναι υπεύθυνος για μια καινουρια τραγωδία ? η χοντρή στο fb που ανέβαζε φάτσες χωρίς να εξακριβώσει κ έλεγε να τους δείξουμε για παραδειγματισμό ? οι εκπομπές? ο χ-y άκυρος που αναπαράγει μπαρούφες? 

Όσο για τις εκπομπές που ασχολήθηκαν ειναι ασχολίαστες , χειρότεροι απο βαμπιρ , βρήκαν θεμα να το ξεζουμίσουν καμια εβδομάδα 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κοινωνια δεν μπορει να αλλαξει ετσι , ουτε θα αλλαξει με τον χαμο του παιδου ,μακαρι να γινονταν αλλα δεν γινεται

 

για αλλη μια φορα τα μεσα με κανουν να ξερναω αιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περασα απο ενα δημοτικο σχολειο πριν λιγο. ειδα μια φαση που δεν καταλαβα αν ηταν μπουλινγκ ή απλα στο 'παιχνιδι' πανω... ευελπιστω να ηταν στη φαση του παιχνιδιου. φυσικα ηταν σε τυφλο σημειο απο δασκαλους/γονεις που περιμεναν απ εξω.

 

το "θυμα' "φαινοταν"¨τρομαγμενο. φανταζομαι ηταν στο κονσεπτ του παιχνιδιου. (δεν φαινοταν να ειχε κατι αρνητικο πανω του-ολη η παρεα ηταν "ιδια")

 

με θυμισε οτι καναμε εμεις στο δημοτικο και στο γυμνασιο (αρχες) για αυτο δεν ειπα κατι σε γονεις/δασκαλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εμεις που τα καναμε αυτα γιατι δεν ειχαμε προβληματα??? μηπως εχει γινει ο κοσμος πιο "ευαισθητος"

 

τοσα και τοσα καναμε εμεις και πολλες φορες χειροτερα και μεγαλβωσαμε μια χαρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν αλλαξει οι εποχες ομως. πλεον το βλεπουν τελειως διαφορετικα, σε φαση εκδικησης ;)

 

τοτε απλα μαλωναμε (ξυλο του θανατα) και το απογευμα παιζαμε μαζι μπαλα!!! τι  να λεμε τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάλι δεν μου βγάζετε απ το μυαλό οτι υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζουμε για την συγκεκριμένη περίπτωση , δεν πιστευω οτι τον ενοχλούσαν και πήγε κ αυτοκτόνησε , δεν στέκει ούτε 1% σύμφωνα με τις μαρτυρίες για το πως ηταν σαν άνθρωπος κ πως ανταποκρινόταν στα πειράγματα. Να έγινε κάτι ποιο χοντρό που δεν το μάθαμε και να τον έφτασε σε σημείο να αυτοκτονήσει ? δεν το ξέρουμε
τώρα για το αν ειναι ο κόσμος ευαίσθητος δεν ξέρω , ο καθένας μιλάει σύμφωνα με τα δικά του βιώματα 
προσωπικά να κάνω πεσίματα σε ήσυχα παιδάκια που δεν ενοχλούσαν κανέναν δεν το έκανα ούτε μου πέρασε απ το μυαλό γιατι το θεωρούσα ξεφτίλα για εμένα  , μόνο μαλακισμένα που είχαμε κόντρες και ξεφτίλες καθηγητές που δεν μας σεβόντουσαν ενοχλούσα και με ενοχλούσαν κ ήμουν οκ με αυτό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Έπειτα. Ο Βαγγέλης δεν έχει ευθύνη? Μπορεί να σε τραμπουκίζει κάποιος, έστω και βάναυσα, δε διαφωνώ, και εσύ να μην αντιδράς? Βλακεία, νοητική υστέρηση, δεν άκουσα κάπου πως υπήρχε τέτοιο θέμα με το θύμα. Άρα, ένας 20 χρονος άντρας με κανονικό δείκτη νοημοσύνης και φυσιολογική σωματική διάπλαση, κάθεται να αυτοκτονήσει, χωρίς να αντισταθεί, χωρίς να ενημερώσει, χωρίς να απευθυνθεί κάπου? Χωρίς να πάει στην αστυνομία, χωρις να διεκδικήσει τα αυτονόητα?

 

2)Μέχρι εδώ, και αν έχουν έτσι τα πράγματα, αν πρόκειται για bulling δηλαδή, θεωρώ πως δε φέρουν καμία νομική ευθύνη οι Κρητικοί, παρότι είναι κωλοπαίδια, αποβράσματα και ντροπή της μάνας που τους γέννησε. Αλλά δολοφόνοι δεν είναι.

 

3)Οπότε, επειδή τα πράγματα δεν είναι σαφή, και υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να κατηγορούμε αθώους, μήπως μπορούμε επιτελους να το βουλώσουμε όλοι, και να αφήσουμε τους υπεύθυνους να κάνουν τη δουλειά τους?

 

 

1)Απλά δεν ξέρεις φίλε με τι έχεις να κάνεις.Γνωρίζω τέτοια άτομα (ή μάλλον γνώριζα παλιά) που είχαν πρόβλημα στον εγκέφαλο.Άμα πάει στην αστυνομία όπως λες και δεν κάνει τίποτα αυτή...απλά την έχεις γαμήσει μετά ξέρω γω.Αυτό.

Επίσης ήταν κλειστός χαρακτήρας.Δεν εξέφραζε τα προβλήματά του.Θα κατηγορηθεί για αυτό τώρα και θα βγει και φταίχτης?

 

2)Όχι φίλε.Δεν φέρουν ευθύνη.Άλλωστε ο Βαγγέλης είχε πρόβλημα στον εγκέφαλο και για αυτό αυτοκτόνησε.

 

3)Αυτός που με ένα ιμάντα τον κυνηγάει να τον δέσει και καταφέρνει και τον πιάνει γύρω από το λαιμό και παραλίγο να το πνίξει φυσικά και είναι αθώος.Αφού δεν πέθαινε από αυτό.Όντως.

 

Παράλληλα διενεργείται προς χάριν του θύματος, δημόσια διαπόμπευση με φωτογραφίες, προπηλακισμός κάθε είδους και εφ' όρου ζωής στιγματισμός..

 

Φυσικά και θα πρέπει να γίνει διαπόμπευση.Με τέτοιο μυαλό που κουβαλάνε βέβαια δεν ξέρω και αν έχουν το αίσθημα της ντροπής...

Για εφ'όρου ζωή στιγματισμό δεν νομίζω.Θα ξεχαστεί το θέμα σε λίγο καιρό.

 

 

Δεν ξέρω! Και δε θα το κρίνω ούτε εγώ, ούτε εσύ! Θα το κρίνει η Δικαιοσύνη!

 

Υπάρχει δικαιοσύνη στην Ελλάδα ε?

Γράψ'το στο θέμα με τα ανέκδοτα αυτό :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Βαγγέλης από την Κρήτη που έχω αναφέρει σε προηγούμενα posts μου, ο οποίος αυτοκτόνησε πριν λίγα χρόνια, είχε απευθυνθεί στην αστυνομία. Είχε μιλήσει και στον πατέρα του. Είχε ζητήσει και ο πατέρας του να σταματήσουν να τον ενοχλούν.

 

Τι κατάφερε; Να χειροτερέψουν τα πράγματα.

 

Μα ειλικρινά, θέλει πολύ μυαλό ή πολλή προσπάθεια για να μπει κάποιος στη θέση των θυτών, και να καταλάβει ότι από αυτά τρέφονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περιμενει καποιος από την αστυνομια να του λυσει το πρόβλημα τοτε σωθηκε.Από το ένα αυτι θα μπει και από το άλλο θα βγει.Θα τον καλεσουν εντελως υπηρεσιακα για συστασεις και αυτό ηταν.Αν κανεις μηνυση ειδικα μεσω αστυνομιας το πιθανοτερο να κανει 7-8 χρονια να σταλει στον εισαγγελεα και αν σταλει.Το καλυτερο είναι μηνυση μεσο δικηγορου.

Τυποι σαν αυτους που βασανισαν τον Βαγγελη δεν καταλαβαινουν από αστυνομια.

 

ΥΓ:Θα πρεπει στα σωματα ασφαλειας και ειδικα στην αστυνομια ενας αστυνομικος πχ από το Ηρακλειο να υπηρετει στον Εβρο και ενας από τον Εβρο στο Ηρακλειο.Κανεις αστυνομικος να μην υπηρετει στον τοπο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ενώ σήμερα δεν μπορούμε να κοιμηθούμε από την έγνοια μας...

 

Όσοι τους αρέσει η ατιμωρησία μετά από τέτοιου είδους φαινόμενα, κοιμούνται και καλύτερα μη σου πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όσοι τους αρέσει η ατιμωρησία μετά από τέτοιου είδους φαινόμενα, κοιμούνται και καλύτερα μη σου πω...

απλά θεωρώ υπερβολικό το να λέω ότι κάτι με απασχολεί/νοιάζει αν δεν χάνω έστω και μερικά λεπτά από τον ύπνο μου γι΄αυτό...

 

ασφαλώς δεν είμαι υπέρ της ατιμωρησίας, αλλά θα είναι ψέμα το να λέω πως είναι κάτι που "δεν μπορώ να ξεχάσω"...

 

εγωιστικό το ξέρω, εφόσον δεν αφορά εμένα ή κάποιον φίλο/συγγενή/γνωστό μου, αλλά τουλάχιστον όχι υποκριτικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μην ανησυχούν οι υπερασπιστές των τραμπουκων και του ''τεκμηρίου της αθωότητας'', ο νόμος δεν τους πιάνει, αθώοι και ωραίοι θα πίνουν τις ρακες τους στην Κρήτη .

Ο Βαγγέλης έφταιγε για όλα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...