Προς το περιεχόμενο

Bullying ...ή αλλιώς τραμπουκισμός.....τον έχετε βιώσει?


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθομαι εδώ και μέρες και παρακολουθώ και έχω σιχαθεί την όλη φάση...Όχι για το συμβάν αλλά για το ότι ο καθένας δικάζει λες και ξέρει τι έχει γίνει. Χιλιάδες ύβρεις σε χιλιάδες ειδησεογραφικά του κώλου sites τα οποία ξεπηδούν σαν μανιτάρια για να βγάλουν κανά φράγκο με τον πόνο του άλλου.

Έστω μια πιθανότητα μικρή ότι τα πράγματα δεν έχουν γίνει έτσι . Και ότι τα παιδιά που έχουν βγάλει τις φωτογραφίες και τα ονόματα τους δεν έχουν κάνει τόσα αίσχη και δεν φταίνε σε τόσο μεγάλο βαθμό για αυτό που έγινε.

Θα βγουν όλοι αυτοί οι χιλιάδες να ζητήσουν συγνώμη?

Η τηλεόραση έχει την τάση να φουσκώνει τα πράγματα... Και δυστυχώς στο ίδιο μήκος κύματος κινουνται και όλες οι κωλοσελίδες που ξεπηδούν κάθε μέρα για να βγάλουν λεφτά.

 

Εμένα το μόνο που με παραξενεύει είναι το γεγονός ότι βγήκε άμεσα πόρισμα ότι πρόκειται για αυτοκτονία...

Και έχω διαβάσει αρκετά πράγματα για το γεγονός.

 

Το κακό είναι ότι σε λίγες μέρες θα ξεχαστεί...γιατί δεν θα πουλάει πλέον για να το δείχνουν τα κανάλια..

 

Θα το ξεχάσει ο κόσμος , θα συνεχίσει την ανούσια ζωή του και θα ξαναξυπνήσει όταν συμβεί κάτι παρόμοιο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 591
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν μπορώ να βλέπω δήθεν πολιτισμένους πανω απο αλλουνου τα κόλλυβα!!

Καταρχήν υπαρχουν στοιχεία για την δραση τους και απο παιδιά εντός σχολής και εργαζόμενους σε καφετέριες ( θυμήσου το νερό που του έριξαν στα μούτρα του Βαγγέλη) .

Για την πολιτική κάλυψη που είχαν σε βανδαλισμούς στην σχολή; δλδ επιμενεις οτι αυτά τα καλά παιδιά κατηγορούνται αδίκως ε; δασκαλεμενα είναι που ξέρουν οτι δεν πρόκειται να έχουν ποινικές διώξεις για ηθική αυτουργία και τώρα μιλάνε και λένε πόσο καλοί φίλοι υπήρξαν για τον Βαγγέλη..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ομως δε σημαινει σε καμια περιπτωση οτι πρεπει να καταδικαστουν απο τα ΜΜΕ.....διοτι αυτο εχει γινει ηδη... δε χρειαζεται δικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ειναι δυσκολη η ηθικη αυτουργια στην αυτοκτονια... απο κει και περα τι;

Να τους δικασουμε εμεις; Τα ΜΜΕ; Οι συγγενεις του; Αυτο μου λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα βλεπω ξαφνικα οτι στην ελλαδα ανακαλυψαμε το bullying εχω την αισθηση οτι δεν ειναι στον βαθμο που το παρουσιαζουν εχει καποιος στοιχεια στατιστικα σχετικα με το φαινομενο τα τελευταια χρονια

 

Στατιστικά δεν έχω, αλλά το φαινόμενο υπήρχε από πάντα και είναι μάλιστα έντονο. Ο καθένας μπορεί να θυμηθεί συμμαθητές του  από το σχολείο που τους παρενοχλούσανε . Δεν ανακαλύφτηκε τώρα το bullying. Απλά με τον Βαγγέλη, το συνειδητοποίησαν τα άτομα που δεν το έχουν ζήσει. Γιατί αν δε συμβεί ο εκφοβισμός σε κάποιον προσωπικά, δε μπορεί να το βάλει στη σωστή του διάσταση και δεν το θεωρεί κάτι φοβερό. Μάλιστα πέφτει στην παγίδα να θεωρήσει ότι το θύμα καλά να πάθει που είναι τόσο ευαίσθητο και δεν αντιδρά, και ότι ο θύτης κάνει απλά πλάκα. Νοοτροπία χιμπατζή δηλαδή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα σημερα οτι ο Τσιπρας εδωσε εντολη στον υπουργο να πει στους εισαγγελεις να βρουν τροπο να δωθουν στην δημοσιοτητα τα ονοματα των αλανιων του μπλοκ που εβριζε χυδαια το παλικαρι ! επειδη οι ποινες που αντιμετωπιζουν ειναι πλημμελήματα  η πραγματικη τιμωρια που τους αξιζει ειναι να μαθει ολη η Ελλαδα πια ειναι αυτα τα θρασυδειλα ανθρωπακια !

να το πρωτο αποδεδειγμένο καλο αυτης της κυβερνησης !!! ΕΥΓΕ ! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπααααα ..  να εισαι σιγουρος πως αν γινει - οι εισαγγελεις θα εχουν βρει σιγουρα παραθυρακι να ειναι 1000 % νομοτυποι ..

http://arouraios.gr/2015/03/sti-dimosiotita-ta-stoixeia-ton-diaxeiriston-tou-blog/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...