Προς το περιεχόμενο

Ανορεξία vs Παχυσαρκία


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδη εσυ ανοριμε πιστευεις  οτι εχουν δει ολοι το ποστ της  η την συζητη σας για την δυσλεξια κ βγηκες και  ανεφερες το  asperger ? στο καπακι σου  απαντησε οτι εσυ λες τα προσωπικα της εδω και δεν ειναι σωστο , τι δεν καταλαβαινεις ?

αυτα ειναι λεπτα θεματακια  απιστευτα λεπτα θεματακια , μην τα θιγετε μην βγαζετε κομπλεξ και αν κανετε το λαθος και προσβαλετε τον αλλον να βγαινετε σαν αντρες και να ζητατε συγνωμη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμ ναι, ας κλείσει το θέμα εδώ με το asperger παρακαλώ. Μιλάμε κυρίως για την παχυσαρκία. Γιάννη ξέρω οτι δεν το είπες με κακία, δεν σου έχω θυμώσει, απλά με πείραξε λίγο γιατί ξέρεις πως ο αυτισμός δεν αλλάζει σε σχέση με την παχυσαρκία, και ουσιαστικά με πείραξε που κατάφερες και τα σύγκρινες. Anyway, δεν κρατάω κακία, να ξέρεις οτι οι πραγματικοί φίλοι είναι αυτοί που σου λένε την αλήθεια ωμά, αντί να σου χαϊδεύουν τα αυτιά.

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικη συμβουλη! Επειδη το παρελθον δεν αλλαζει μην κοιτας τι εκανες τοτε και τι εγινε. Να σκεφτεσαι τι μπορεις να κανεις τωρα και τι μπορεις να γινεις!

 

το παρελθον αξιζει μονο και μονο για να μαθαινουμε απο τα λαθη μας. Πρεπει να εστιαζουμε στο να ζουμε το παρον και να εχουμε και να σχεδιο για μελλον

Εντάξει απλά άλλο είναι πεσμένος και αλλο έχω κατάθλιψη σε φάση κοιμάμαι όλοι μέρα.

 

Εμένα τώρα με την κρίση δεν μου έχουν ληψει τα υλικά αγαθά τόσο πολύ αλλά τα πνευματικά.

 

 

 

τι εννοεις τα πνευματικα; Κουλτουρα-δωρεαν ταινιες-φτηνα θεατρα- φτηνα βιβλια παιζουν πολλα

 

Αλλα λιγη σχεση εχουν με αυτο που λεγεται ζωη-εμπειρια

 

Ο φραγκατος κληρονομος δεν εχει και μεγαλη σχεση με αυτον που ξεκινησε μπατιρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

τι εννοεις τα πνευματικα; Κουλτουρα-δωρεαν ταινιες-φτηνα θεατρα- φτηνα βιβλια παιζουν πολλα

 

Αλλα λιγη σχεση εχουν με αυτο που λεγεται ζωη-εμπειρια

 

 

αγάπη , φιλία , έρωτας blah blah blah 

αυτά ή κάποια απο αυτά λείπουν απο αρκετούς αλλα μαθαίνουν να συμβιβάζονται. Για παράδειγμα οι περισότεροι πιστευω περάσαμε το "σοκ" όταν καταλάβαμε πως οι "καλύτεροι φιλοι" μας κάνουν δική τους ζωή , ξεχωριστή και χωρίζουν οι δρόμοι μας. Κάποιες φιλίες κρατάνε αλλα κάποιες άλλες όχι , ασχέτως τι πιστεύαμε σε μικρότερη ηλικία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παρελθον αξιζει μονο και μονο για να μαθαινουμε απο τα λαθη μας. Πρεπει να εστιαζουμε στο να ζουμε το παρον και να εχουμε και να σχεδιο για μελλον

 

τι εννοεις τα πνευματικα; Κουλτουρα-δωρεαν ταινιες-φτηνα θεατρα- φτηνα βιβλια παιζουν πολλα

 

Αλλα λιγη σχεση εχουν με αυτο που λεγεται ζωη-εμπειρια

 

Ο φραγκατος κληρονομος δεν εχει και μεγαλη σχεση με αυτον που ξεκινησε μπατιρης

 

το να εχω την μανα μου να τσακονομαστε, το να παιζω με φιλαρακια 8 ωρες τουρνουα pes και αλλα τετοια.

Ακομα και πρωτοχρονια πχ εκανα μονος μου στο σπιτι και μαλλον 99% και ανασταση μονος θα κανω.

αυτα τα λες περισσοτερο "ψυχικα αγαθα"

 

με τον καιρο αλλαζει ο ανθρωπος, αλλαζει και ο ορισμος της φιλιας

 

ψυχη πνευμα για μενα το ιδιο ειναι πες τα αν θες και ψυχικα αγαθα

Τα πνευματικα γινονται καλυτερα οταν βγαινεις εξω και συναναστρεφεσαι με κοσμο! ΟΠοτε τωρα που ανοιγει -προσπαθει τουλαχιστον- ο καιρος ξεκινα να βγαινεις

 

εχω ενα θεμα μου λενε πολλοι γνωστη πανε βολτα μονος σου η το καλοκαιρι πανε για μπανιο μοσος σου κλπ κλπ αλλα εγω δεν μπορω να το κανω αυτο ειμαι της παρεας.

 

πχ θημαμε σαν φοιτητης που πηγαινα αναγκαστικα λογο οικονομικων να φαω μονος μου στην λεσχη τι ντροπη αισθανομουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πεφτεις σε φαυλο κυκλο ομως! πως περιμενεις να γνωρισεις καποιον για να κανεις παρεα οταν δεν βγαινεις απο το σπιτι?

 

Η εξαρτηση απο αλλα ατομα ειναι η χειροτερη γιατι δυσκολα θα βρεις καποιον να ειναι εκει οταν τον χρειαζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντρεπόταν γιατί πήγαινε μόνος του, όχι για τη λέσχη

Και γω πολλές φορές μόνος μου πήγαινα αφού τα μοσχάρια οι συμφοιτηται ξυπνούσαν απόγευμα, κλάιν μάιν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανώριμους θα συμφωνήσω με τους περισσότερους.

Καταλαβαίνω ότι η αυτοπεποίθησή σου θα ανέβει με κάποια επαγγελματική επιτυχία, με ο,τι συνεπάγεται αυτό. Πίστεψε με όμως, το να αρχίσεις να γυμνάζεσαι ή να ασχοληθείς με κάποιο σπορ ανεβάζει την ψυχολογία σου και σου δίνει όρεξη για ζωή. Όσο περνάν τα χρόνια τόσο πιο απαραίτητο είναι και θα σου πρότεινα να μην αφήσεις άλλο το χρόνο να πάει χαμένος.

Έστω μια ώρα περπάτημα τη μέρα αν δε θέλεις να κλειστείς σε γυμναστήριο. Αφού πάρεις την απόφαση να βγεις από το σπίτι πιστεύω ότι θα κάνεις βήματα προς βελτίωση της διατροφής σου. Δε μιλάμε να ζυγίζεις αυτά που τρως, απλά να κόψεις τα junk σε πρώτη φάση, ή να τα περιορίσεις. Θα αρχίσεις να βλέπεις αποτέλεσμα μετά από λίγο καιρό και η ψυχολογία σου θα ανέβει ακόμα περισσότερο.

Σκέψου ότι είναι και αυτός ένας τρόπος να αποκτήσεις αυτοπεποίθησή ώστε να ανταποκριθείς καλύτερα σε μια συνέντευξη για δουλειά, μην περιμένεις απαραίτητα να βρεις πρώτα δουλειά και μετά να έρθουν τα υπόλοιπα.

Δώσε την ευκαιρία στον εαυτό σου να βελτιωθεί από μέσα προς τα έξω, όχι από έξω προς τα μέσα.

 

Τώρα για τα πιο τεχνικά θέματα, ούτε ενδοκρινολογία σπούδασα, ούτε διαιτολογία. Αν απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό σίγουρα θα σε βοηθήσει.

 

Όσο για τη μόρφωση κτλ, νομίζω πως τα έχεις παρεξηγήσει. Η σωματική υγεία θα σε βοηθήσει να ανταποκριθείς πολύ καλύτερα στο πνευματικό σου έργο. Ειδικά αν κάνεις καθιστική δουλειά όπως εγώ πχ. ή μελετάς αρκετές ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά την ντροπή για την Λέσχη, κι εγώ εκεί έτρωγα.

 

στο μυαλο μου λογω παχους πιστευα οτι με κοιτανε και με κραζουν κοιτα τον χοντρο δεν τον κανεις κανενας παρεα και ερχεται και τρωει μονος του, το οποιο ισχυει σε ενα μικρο ποσοστο ασχετα με το κολλημα που ειχα.

Πεφτεις σε φαυλο κυκλο ομως! πως περιμενεις να γνωρισεις καποιον για να κανεις παρεα οταν δεν βγαινεις απο το σπιτι?

 

Η εξαρτηση απο αλλα ατομα ειναι η χειροτερη γιατι δυσκολα θα βρεις καποιον να ειναι εκει οταν τον χρειαζεσαι

 

δυστηχως εχω χασει φιλους απο το σχολειο επειδη εφυγα εκτος αθηνας για σπουδες και σαν φοιτητης κρατησα λιγες παρεες που τους βλεπω σπανια πχ ο κολλητος μου που σου ειπα που τον βλεπω καθε καλοκαιρι στην ηγουμενιτσα.

 

Εκει η ψυχολογια μου αλλαζει δεν τρωω μαλακιες, περπαταω, παω για μπανιο και ειμαι χαρουμενος παντα οποτε γυρναω απο εκει εχω χασει 5 κιλα τουλαχιστον, δυστηχως μετα τα ξαναπερνω γιατι γυρναω στην ρουτινα.

 

Ετσι ειναι αλλα εγω δεν μπορω να σταθω μονος μου ετσι ειναι ο χαρακτηρας μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μια χαρα μπορεις!! Τη ρουτινα εσυ την δημιουργεις. Σκεψου ποσα μερη στην Αθηνα ειναι που δεν εχεις δει. Πηγαινε γυρνα τα. 

Οσο μενεις σπιτι δεν θα γνωρισεις κοσμο!! Οποτε μην περιμενεις απο μονη της η ζωη σου να αλλαξει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ σκέψου πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις ffs. Δε θα ξαναβρείς καλύτερη ευκαιρία να ασχοληθείς με τον εαυτό σου.

Κάποιοι δουλεύουν όλη μέρα και πηγαίνουν γυμναστήριο τις πιο άκυρες ώρες με το στανιό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...