Προς το περιεχόμενο

Ανορεξία vs Παχυσαρκία


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανωρυμε γραψε μια τι τρως συνηθως μεσα σε μια μερα τι ωρα κοιμασαι και τι ωρες τρως

 

Ξυπναω 4-5-6 το απογευμα και κοιμαμε 8-9 το πρωι, μολις σηκωθω πινω εναν καφε φρεντο εσπρεσο η καπουτσινο γλυκο και τρωω 1/3 με μισο πακετο μπισκοτα η ενα ντονατ.

 

Τρωω μετα το βραδυ κατα τις 1 μια μεριδα φαγητο βαρβατη , τωρα τι τρωω παιζει μπορει να φαω κατι που εχω μαγιρεψει πχ μακαρονια με κιμα η κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες, οταν παιρνω λεφτα η οταν βαριεμαι παρα πολυ μπορει να παραγγειλω 2 πιτογυρα οπως ειπα με πατατες η μια πιτσα 8 κομματια η μια καρμποναρα με 2 ψωμακια κλπ.

 

Σαλατες τρωω αλλα απο τις παχυντικες και συνθως οταν παραγγειλω δηλαδη σιζαρ, σεφ κλπ, μαζι με το φαι καθε μερα πινω περιπου 1 λιτρο κολα.

 

Γλυκα τρωω 1/3 σοκολατας αλλα οχι καθε μερα.

 

για αρχη προσπαθησε να διαχωρησεις την real πεινα "αρχιζω να νιωθω κενο το στομαχι μου" ή "ζαλαδες απο ελλειψη ενεργειας", σε σχεση με το "χερι που δεν εχει τιποτα να κραταει" "αδειο στομα χωρις γευση" "στεγνος λαιμος" κτλ

 

 

 

Σπανια να φαω για να φαω, τρωω παντα οταν πραγματικα πειναω δηλαδη γουργουριζει το στομαχι και τετοια αλλα τρωω πολυ αργα δυστηχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.helpguide.org/articles/diet-weight-loss/emotional-eating.htm

 

η σαλατες βοηθανε και στις τοξινες γενικα και τωρα το καλοκαιρι τραβιουνται πολυ. Δεν χρειαζεται να τις δεις σαν αγγαρεια, σηκωνουν πολλα πειραματα και μπαχαρικα. Μην μενεις μονο στις 3-5 σαλατες που εχουμε μαθει στην Ελλαδα. Το νερο βοηθαει φουλ, ειδικα 1-2 ποτηρια πριν το γευμα.

 

Η ζαχαρη (λιγη ποσητα, ισα ισα να κανει trigger) βοηθαει αισθημα του κορεσμου

 

Σταματα να τρως οταν νιωσεις οτι δεν εισαι πεινασμενος, οχι οταν νιωσεις οτι εχεις χορτασει full.

 

Το καλυτερο ειναι το cheat του να χτισεις (και να διατηρεις) μυες. Αυτοματα ανεβαινει ο μεταβολισμος σου.


ρε, ποσταραμε μαζι... αχ τι γλυκο!


δεν μου φαινονται και εξωπραγματικα αυτα που τρως

 

κοιτα ομως να μαζεψεις τα ωραρια των γευματων και να τα κανεις μικροτερα και συχνοτερα

 

ιδανικα πρεπει να τρως (εστω ενα φρουτο πχ) πριν αρχισεις να εχεις αφορητο αισθημα πεινας

 

και οι φρουτοσαλατες ειναι γαμω και μπορεις να κανεις πολλα. Και αν το εχεις με την διακοσμηση/παρουσιαση ειναι ταμαμ για γκομενες

 

απο το ΤΕΙ κρητης, τμημα διαΣτροφολογιας, πτυχιακες που εχουν μεσα το keyword "ψυχο*"

 

http://nefeli.lib.teicrete.gr/search.tkl?field_query1=term&query1=%CF%88%CF%85%CF%87%CE%BF*&op1=and&field_query2=term&query2=&type=dd

 

κανεις καπου κλικ, μπαινεις στην περιληψη, και μετα πατας κατω κατω "ψηφιακο τεκμηριο"

Επεξ/σία από MT60RS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν μου φαινονται και εξωπραγματικα αυτα που τρως

 

 

 

το ξερω την ζημια την κανει οτι τρωω αργα και μια φορα και ετσι ο οργανισμος σοκαρετε και το κανω ολο λιπος + τα αναψυκτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από όταν γεννήθηκα ήμουν χοντρός. 4.5 κιλά. Είπατε κάτι ?

Και ναι, ο τρόπος που μεγάλωσα ύστερα, έτρωγα πολλά γλυκά, γιατί ένιωθα ότι τα έχω ανάγκη. Με έκαναν να νιώθω καλύτερα, μια ευφορία. Υπ όψιν πως ο εγκέφαλος καίει γλυκόζη σας καύσιμο.

Στα 14-15 χρονών, είχα φτάσει να ζυγίζω 150 κιλά, χωρίς υπερβολή. (υπ οψιν είμαι 1.94 ύψος)

Τότε όμως ήμουν και η ψυχή του πάρτι που λένε, είχα φοβερή αυτοπεποίθηση, και δεν με ενδιέφερε / ενοχλούσε το ότι ήμουν χοντρός.

Ενοχλούσε όμως τους άλλους. Και συνέχεια ένιωθα ρατσισμό εναντίον μου, με άλλους να με φωνάζουν αρκούδα, και άλλους στο σχολείο να με τραμπουκίζουν (bullying) επειδή ήμουν χοντρός. Είναι μαλακία να σε ενοχλούν χωρίς να ενοχλείς κανέναν.

 

Στο Λύκειο ξεκίνησα να αλλάζω. Είχα και πολύ ελεύθερο χρόνο γαρ, και pc δεν είχε μπει ακόμα στο σπίτι μου. Και τσι είδα τη γυμναστική σα χόμπι για να περνά η ώρα, και ξεκίνησα να γυμνάζομαι καθημερινά,ενώ περιόρισα και τα γλυκά.Ταυτόχρονα έκανα και βάρη. Κάποια στιγμή όταν έφτασα τα 110 κιλα, (συν μυικη μαζα, περισσοτερη απ οση εχω τωρα) ειπα πως μου αρεσω και τα παρατησα.

 

Από τότε, λόγο του ότι άρχισα να κάθομαι αρκετές ώρες μπροστά απ το pc,σε λίγο καιρό πήρα άλλα 10 κιλά και πήγα 120 κιλά.

 

Πάλι, πέρασε κι άλλος καιρός, και πλέον απλά δεν έχω όρεξη πολύ να τρώω, και χάνω κιλά συνέχεια. Δεν έχω πάει σε φαρμακείο να μετρηθώ, αλλά το βλέπω απ τα ρούχα μου. Ένα παντελόνι το οποίο έμενε στα μπουτία και δεν πήγαινε μέχρι πάνω όταν ήμουν 110 κιλά, τώρα πάει μια χαρά και κουμπώνει κιόλας, και άμα δε βάλω ζώνη πέφτει!

 

 

 

Προβληματα με την υγεία μου δεν είχα τότε (στα 14), ενώ τώρα, στα 28 είμαι τίγκα.

Καταρχάς, το κάπνισμα είναι πολύ περισσότερο κακό για τον οργανισμό από ότι τα κιλά.

Και χοντρός εγώ περπατούσα για ώρες, ανέβαινα ανηφόρες, καθόλου κούραση. Τώρα όμως που καπνίζω, ακόμα κι αν έχασα κοντά στα 50 κιλά από πάνω μου, κουράζομαι και μου βγαίνει η ανάσα να ανέβω μια ανηφόρα.

Ωστόσο το να καπνίζει ο άλλος το θεωρείτε μερικοί νορμάλ, το να είναι χοντρός όμως το θεωρείτε ανώμαλο, και καθόστατε μετά να απορείτε γιατί κάνουν κακό οι χοντροί στον εαυτό τους και τρώνε,και τους κράζετε.

Απορείτε για το μερμύγκι και δέχεστε τον ελέφαντα.

 

Σα χοντρός το πρόβλημα που αντιμετώπιζα ήταν α' η κακιασμένη συμπεριφορά μερικών γύρω μου για την εμφάνισή μου, και β' το ότι δυσκολευόμουν να βρω ρούχα στο νούμερο μου. Το σώμα μου το ένιωθα άψογα, περπάταγα, χόρευα, και ας με κοιτούσαν περίεργα.

 

Σα καπνιστής, βήχω τα βράδια με τη μούρη μου να κοκκινίζει και να μου τρέχουν δάκρυα και δε μπορώ να κοιμηθώ απ το βήχα, φτύνω χλέπες πράσινες, και στις ανηφόρες εξαντλούμαι.

 

 

Αν μπορούσα να διαλέξω το πως θα ήθελα να νιώθω για τον εαυτό μου, θα προτιμούσα να νιώθω όπως ένιωθα όταν ήμουν 12-16 και ήμουν χοντρός. Και τι να το κάνω που το σώμα μου πήρε ένα σχήμα πιο κοντά σε αυτό που θεωρείται "ιδανικό" από το πολύ το κόσμο ?

 

Απλά σταμάτησαν κάποια κομπλεξικά άτομα να βγάζουν τα κόμπλεξ τους πάνω μου, που ούτως ή άλλως στα @@ μου τα 'γραφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το κάπνισμα δεν είναι χειρότερο από την παχυσαρκία, Εγώ τουλάχιστον δεν το θεωρώ νορμάλ Όσο για τα κόμπλεξ οι άνθρωποι θα τα βγάζουν είτε είσαι χοντρός είτε φέτες είτε κανονικός είτε δεν ξέρω και εγώ τι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καιρό έχει που έκοψες το κάπνισμα;

Εμένα μου πήρε ένα χρόνο να μπορέσω να ανέβω απότομη μεγάλη ανηφόρα.

Αλλά όταν έγινε έπαιζε η μουσική του Rocky- getting strong now.:P στο μυαλό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάπνισμα δεν είναι χειρότερο από την παχυσαρκία, Εγώ τουλάχιστον δεν το θεωρώ νορμάλ Όσο για τα κόμπλεξ οι άνθρωποι θα τα βγάζουν είτε είσαι χοντρός είτε φέτες είτε κανονικός είτε δεν ξέρω και εγώ τι

οι γιατροι διαφωνουν παντως με την αποψη σου σχετικα με το καπνισμα,στη δουλεια εχει ατομο που καπνιζει απο τα 20 τωρα ειναι 40 και δεν μπορει να κανει κατι χωρις να βαριανασαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

οι γιατροι διαφωνουν παντως με την αποψη σου σχετικα με το καπνισμα,στη δουλεια εχει ατομο που καπνιζει απο τα 20 τωρα ειναι 40 και δεν μπορει να κανει κατι χωρις να βαριανασαινει

 

δεν ειναι τοσο απλο το θεμα αντοχης. Δεν καπνιζα ποτε και παντα εκανα πραγματα. Αντοχη εφτιαξα μονο οταν ξεκινησα να τρεχω. Απο την αλλη εχω ατομο ο οποιος καπνιζει και πινει και η αντοχη του ειναι πολυ καλυτερη απο τη δικη μου! Αυτο που ουσιαστικα καταστρεφει την αντοχη ειναι η ακινισια και το να μην γυμναζεις τα πνευμονια! Δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι το καπνισμα δεν επιβαρυνει αλλα δεν ειναι αυτο που απο μονο του σου χαλαει την αντοχη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι τοσο απλο το θεμα αντοχης. Δεν καπνιζα ποτε και παντα εκανα πραγματα. Αντοχη εφτιαξα μονο οταν ξεκινησα να τρεχω. Απο την αλλη εχω ατομο ο οποιος καπνιζει και πινει και η αντοχη του ειναι πολυ καλυτερη απο τη δικη μου! Αυτο που ουσιαστικα καταστρεφει την αντοχη ειναι η ακινισια και το να μην γυμναζεις τα πνευμονια! Δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι το καπνισμα δεν επιβαρυνει αλλα δεν ειναι αυτο που απο μονο του σου χαλαει την αντοχη

ακόμα κ όταν κάπνιζα μπορούσα να κάνω HIIT σε διάδρομο με τρέξιμο στο 15(μετά απο κάποιες εβδομάδες που άρχισα ΗΙΙΤ) και έχω και άσθμα αλλα δε γουστάρω να πάρω φάρμακα , οπότε χάνω στο θέμα της ανάσας απο φυσικού μου. Λόγο οτι κάπνιζα μόνο σπίτι και ποτέ έξω δεν ήξεραν οι περισσότεροι (δεν μύριζα ποτέ γιατι βουρτσίζα δόντια ) και όταν τους είπα στο gym οτι "χθες έκοψα το κάπνισμα" μείνανε μαλάκες. 

σε πολλούς δεν φταίει το κάπνισμα που δεν έχουν ανάσα για βασικά πράγματα της καθημερινότητας αλλα το οτι είναι couch potatoes , απλά αυτό χειροτερεύει την ήδη άσχημη κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό^
η ζωή ειναι πολύ μικρή , σαν flash 
κάθε στιγμή μιζέριας σημαίνει μια στιγμή χαράς λιγότερη 
και επειδή αν όχι όλοι, οι περισσότεροι ξέρουμε πόσο μπουρδέλο ειναι η ζωή οι στιγμές χαράς και ευχαρίστησης ειναι σπάνιες αναλογικά για να τις χαραμίζουμε  
αντί να κάτσεις μέσα και να μιζεριάζεις βγαίνεις πας μια βόλτα και μόνος σου κλαιν , εκεί μπορεί να συναντήσεις τυχαία τον μελλοντικό κολλητό σου ή την μέλλουσα γυναίκα σου ,μπορεί και όχι , πάντως μέσα στο σπίτι δεν θα τους βρεις όπως κ να έχει.

και το γυμναστήριο που προτείνουμε συχνά δεν ειναι επειδή το θεωρούμε μοναδικό τρόπο άσκησης ή καλύτερο κλπ , αλλα και επειδή επίσης είναι ένα μέρος που μπορείς να συναναστραφείς με κόσμο απο όλα τα κοινωνικά στρώματα και να έχεις να πεις κάτι μαζί τους αφου όλοι λίγο πολύ για τον ίδιο λόγο είμαστε εκεί για να γυμναστούμε.

που δηλαδή αν το ψάξεις και δεν πας στα τυφλά μπορείς να αποφύγεις χώρους που μαζεύονται ουγκάνια και να είσαι άρχοντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάπνισμα δεν είναι χειρότερο από την παχυσαρκία, Εγώ τουλάχιστον δεν το θεωρώ νορμάλ Όσο για τα κόμπλεξ οι άνθρωποι θα τα βγάζουν είτε είσαι χοντρός είτε φέτες είτε κανονικός είτε δεν ξέρω και εγώ τι

 

Κοιτα κατι τυποι σαν τον πατερα μου που καπνιζε 2 πακετα την ημερα ηταν σαν παχυσαρκοι μην σου χειροτερα.

Εγω παντως λογω των περιτων κιλων δεν κανα αλλες κρεπαλες ουτε καπνιζω ουτε πινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κοιτα κατι τυποι σαν τον πατερα μου που καπνιζε 2 πακετα την ημερα ηταν σαν παχυσαρκοι μην σου χειροτερα.

Εγω παντως λογω των περιτων κιλων δεν κανα αλλες κρεπαλες ουτε καπνιζω ουτε πινω.

Δεν ηταν το τσιγαρο απο μονο του που τον εκανε να ειναι σαν παχυσαρκος αλλα λογικα δεν γυμναζοταν και λογικα θα εκανε καθιστικη ζωη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηταν το τσιγαρο απο μονο του που τον εκανε να ειναι σαν παχυσαρκος αλλα λογικα δεν γυμναζοταν και λογικα θα εκανε καθιστικη ζωη

 

τσιγαρο και γυμναστικη δεν νομιζω να πανε μαζι, συνηθως μπορει να ειναι αδυνατη αλλα ειναι και αγυμναστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...