Προς το περιεχόμενο

R.I.P Μικρή Μου Άννυ!


Mau-Maus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 373
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

 

τα ωα ρε μεγάλε, που δεν ανεχεσαι να σε διορθώνουν κιόλας...

ουα ηθελα να γραψω , ομως οκ δεν εγραψα  το ''ου'' με ωμεγα σορρυ χααχαχα

εχεις πλακα τελικα ρε συ χασαν εισαι ωραιος τυπος σε παω !

εντομεταξυ το μηνυμα κανα δυο σελιδες πισω καποιου που (σου την) λεει γι αυτους που ασχολουνται με τα  ορθογραφικα οταν δεν εχουν  τιποτα να πουνε πηρε αστερακι , εσυ ακομη να παρεις χαμπαρι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ zio, φαίνεσαι συζητήσιμος άνθρωπος οπότε λύσε μου μια απορία.

 

Έχεις μια άποψη Α.

Σου δείχνει το Pa0ki αντικειμενικά στοιχεία που αντικρούουν αυτή την άποψη.

Εσύ, γιατί συνεχίζεις να την έχεις, εφόσον κι εσύ παραδέχτηκες ότι δεν τη στηρίζεις κάπου αλλού?

 

Δηλαδή πες μου που ακριβώς διαφέρει το σκεπτικό σου, από του παππού στο χωριό που πιστεύει ότι αν πλακώσει το γκέυ γιο στο ξύλο θα θεραπευτεί, ασχέτως του τι λέει η επιστήμη.

ή του μουτζαχεντίν 70άρη που δεν πιστεύει ότι ο ψυχικά άρρωστος δεν έχει συνείδηση των πράξεων του (άσχετο με τη συγκεκριμένη υπόθεση) και ζητάει το κεφάλι του κρεμασμένο σε δέντρο "για να μην το ξανακάνει".

ή του υπό-το-μηδέν ΧΑ που πιστεύει ότι οι μαύροι και οι πακιστανοί έχουν μια φυσική ροπή προς τα εγκλήματα.

 

Προσοχή, μιλάω για το σκεπτικό, δεν σε ταυτίζω με τους παραπάνω χαρακτήρες.

Συζητήσιμος είμαι ναι :) Δεν ακύρωσα το λινκ που έβαλε ο φίλος, απλά επεσήμανα ότι αυτά τα ποσοστά (κατά τη γνώμη μου) δεν λένε όλη την αλήθεια, αφού δεν μπορούν να μετρήσουν αυτούς που το ξανασκέφτηκαν λόγω αυστηρής τιμωρίας. Μπορεί να ήταν περισσότερα τα αδικήματα δηλαδή, δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

 

Όσο για το άλλο, επειδή έχει ρωτήσει και ο defacer αρκετές φορές τι θα κερδίζαμε αν τον εκτελούσαμε αυτόν και άλλους παρόμοιους, για μένα πάλι εννοείται, θα κερδίζαμε την "ικανοποίηση" ότι κάναμε το σωστό. Ότι τέτοια όντα δεν έχουν θέση στον ίδιο κόσμο με μένα κι εσένα. Δεν χωράνε στους νόμους και τις τιμωρίες που έχουμε γιατί τα πράγματα που κάνουν είναι τόσο αρρωστημένα που δεν μπορείς να τα έχεις προβλέψει. Για όλες αυτές τις περιπτώσεις εγώ θα ήθελα μια πιο οριστική λύση από τον "σωφρονισμό" και την "επανένταξη" και τα λοιπά.

 

Τα λέω αυτά ενώ είμαι εντελώς αντίθετος με τη βία σε όλες τις μορφές, δεν την μπορώ καθόλου. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα ταΐζουμε αυτόν το άνθρωπο για 20-30 χρόνια....δεν θέλω να υπάρχει καν, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω ελπίζω. Ούτε βασανιστήρια κλπ, απλά να μην υπάρχει. Την επόμενη φορά ίσως τα πάει καλύτερα με τη ζωή του, αν υπάρχει επόμενη φορά :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουα ηθελα να γραψω , ομως οκ δεν εγραψα  το ''ου'' με ωμεγα σορρυ χααχαχα

εχεις πλακα τελικα ρε συ χασαν εισαι ωραιος τυπος σε παω !

εντομεταξυ το μηνυμα κανα δυο σελιδες πισω καποιου που (σου την) λεει γι αυτους που ασχολουνται με τα  ορθογραφικα οταν δεν εχουν  τιποτα να πουνε πηρε αστερακι , εσυ ακομη να παρεις χαμπαρι ..

 

 

και στο προηγούμενο μηνυμα ειρωνευτηκες όπως και στο πρώτο που σχολιασα, δεν ξέρω, μου φαινεται γελοιο κάποιος ανορθογραφος να πουλαει ειρωνία :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα να δεις τι γελοίο μου φαίνεται ένας φιλοξενούμενος στην χώρα μου που γράφει με αυτόματο διορθωτη κειμένου να μου κάνει μαθήματα ορθογραφίας!!

Παρεμπιπτόντως τώρα που έγραψα λίγο πιο προσεκτικά σου φαίνομαι πολύ ανορθόγραφος ή λίγο?
Άσε ρε χασαν

 

 

και στο προηγούμενο μηνυμα ειρωνευτηκες όπως και στο πρώτο που σχολιασα, δεν ξέρω, μου φαινεται γελοιο κάποιος ανορθογραφος να πουλαει ειρωνία :D

  Τους τονούς κυριέ καθήγητα  :cry:  :-D  :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol, απο το username το καταλαβες;

 

Ποια χώρα σου; ιδιοκτησία σου ειναι; 

 

Στο πρώτο σου μηνυμα γράφεις "θανατος στα πρεζάκια", έτσι γενικά και αοριστα. Περιμένεις με τέτοιες μα... να μην φας κράξιμο;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το άλλο, επειδή έχει ρωτήσει και ο defacer αρκετές φορές τι θα κερδίζαμε αν τον εκτελούσαμε αυτόν και άλλους παρόμοιους, για μένα πάλι εννοείται, θα κερδίζαμε την "ικανοποίηση" ότι κάναμε το σωστό. Ότι τέτοια όντα δεν έχουν θέση στον ίδιο κόσμο με μένα κι εσένα. Δεν χωράνε στους νόμους και τις τιμωρίες που έχουμε γιατί τα πράγματα που κάνουν είναι τόσο αρρωστημένα που δεν μπορείς να τα έχεις προβλέψει. Για όλες αυτές τις περιπτώσεις εγώ θα ήθελα μια πιο οριστική λύση από τον "σωφρονισμό" και την "επανένταξη" και τα λοιπά.

 

Τα λέω αυτά ενώ είμαι εντελώς αντίθετος με τη βία σε όλες τις μορφές, δεν την μπορώ καθόλου. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα ταΐζουμε αυτόν το άνθρωπο για 20-30 χρόνια....δεν θέλω να υπάρχει καν, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω ελπίζω. Ούτε βασανιστήρια κλπ, απλά να μην υπάρχει. Την επόμενη φορά ίσως τα πάει καλύτερα με τη ζωή του, αν υπάρχει επόμενη φορά :)

 

Άρα συμφωνούμε ότι όταν ο π.χ. zio προτείνει θάνατο ή χειρότερα σε μια τέτοια περίπτωση, το κάνει έχοντας πλήρη επίγνωση του ότι υπάρχει κάτι εγγενώς λάθος (αφαίρεση ανθρώπινης ζωής) στην επιθυμία του αλλά το αιτιολογεί βάσει της ψυχολογικής του κατάστασης (ικανοποίηση ότι κάνει το σωστό); Βρίσκεις δίκαιη αυτή τη σύνοψη ή έχω κάπου λάθος;

Στο πρώτο σου μηνυμα γράφεις "θανατος στα πρεζάκια", έτσι γενικά και αοριστα. Περιμένεις με τέτοιες μα... να μην φας κράξιμο;

 

Συναισθηματικός αυνανισμός λέγεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol, απο το username το καταλαβες;

 

Ποια χώρα σου; ιδιοκτησία σου ειναι; 

 

Στο πρώτο σου μηνυμα γράφεις "θανατος στα πρεζάκια", έτσι γενικά και αοριστα. Περιμένεις με τέτοιες μα... να μην φας κράξιμο;

Ριχτου αλλη μια ματια 'θανατος στο πρεζακι να λυτρωθει και αυτος εγραψα'

πως να το κανουμε καποιοι ειμαστε υπερμαχοι αυτων των βλαχων των οπιστοδρομικων των Αμερικανων  !

Το κραξιμο προς το παρον το χεις φαει εσυ και τα ορθογραφικα σου ,   δεν μου απαντησες ομως , πολυ ανορθογραφος ειμαι τελικα η λιγο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα συμφωνούμε ότι όταν ο π.χ. zio προτείνει θάνατο ή χειρότερα σε μια τέτοια περίπτωση, το κάνει έχοντας πλήρη επίγνωση του ότι υπάρχει κάτι εγγενώς λάθος (αφαίρεση ανθρώπινης ζωής) στην επιθυμία του αλλά το αιτιολογεί βάσει της ψυχολογικής του κατάστασης (ικανοποίηση ότι κάνει το σωστό); Βρίσκεις δίκαιη αυτή τη σύνοψη ή έχω κάπου λάθος;

 

Ναι χοντρικά έτσι είναι. Όχι μόνο λόγω της ψυχολογικής κατάστασης αλλά και πιο ψύχραιμα να το δω στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγω. Δεν "μου χωράει" αυτό το ον, θα ήθελα να εξαφανιστεί. Νομίζω ότι είναι λάθος της φύσης κι από το να περιμένουμε να το εξαφανίσει η ίδια η φύση όπως κάνει συνήθως με τα λάθη, ας εκμεταλλευτούμε την πρόοδό μας και τη νοημοσύνη μας κι ας επισπεύσουμε τη διαδικασία...:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα συμφωνούμε ότι όταν ο π.χ. zio προτείνει θάνατο ή χειρότερα σε μια τέτοια περίπτωση, το κάνει έχοντας πλήρη επίγνωση του ότι υπάρχει κάτι εγγενώς λάθος (αφαίρεση ανθρώπινης ζωής) στην επιθυμία του αλλά το αιτιολογεί βάσει της ψυχολογικής του κατάστασης (ικανοποίηση ότι κάνει το σωστό); Βρίσκεις δίκαιη αυτή τη σύνοψη ή έχω κάπου λάθος;

 

Συναισθηματικός αυνανισμός λέγεται.

 

Ας απαντήσει ο zio , αλλά αν θέλεις κάνε με να καταλάβω με απλά λόγια τι προτείνεις γενικότερα αλλά και εν προκειμένω, λαμβάνοντας υπ' όψη αυτά όπως τα ξέρουμε από τις ανακοινώσεις της αστυνομίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι λάθος της φύσης κι από το να περιμένουμε να το εξαφανίσει η ίδια η φύση όπως κάνει συνήθως με τα λάθη, ας εκμεταλλευτούμε την πρόοδό μας και τη νοημοσύνη μας κι ας επισπεύσουμε τη διαδικασία... :)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Eugenics

Oh wait...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριχτου αλλη μια ματια 'θανατος στο πρεζακι να λυτρωθει και αυτος εγραψα'

πως να το κανουμε καποιοι ειμαστε υπερμαχοι αυτων των βλαχων των οπιστοδρομικων των Αμερικανων  !

Το κραξιμο προς το παρον το χεις φαει εσυ και τα ορθογραφικα σου ,   δεν μου απαντησες ομως , πολυ ανορθογραφος ειμαι τελικα η λιγο ?

 

ναι ρε μεγάλε εισαι.

 

και εγώ με τους αμερικανούς ειμαι, αλλά απο τις πολιτείες που δεν υπάρχει θανατική ποινή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας απαντήσει ο zio , αλλά αν θέλεις κάνε με να καταλάβω με απλά λόγια τι προτείνεις γενικότερα αλλά και εν προκειμένω, λαμβάνοντας υπ' όψη αυτά όπως τα ξέρουμε από τις ανακοινώσεις της αστυνομίας.

Αστο Half  πιο ευκολα καταλαβαινεις αυτον -

 

Παει το θεματακι R.I.P δεν ηταν δυσκολο να καταλαβουμε εξαιτίας ποιανών θα κλειδωθει και αυτο !

σας χαιρετω .. τα λεμε ρε χασαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ζεις σε μια χώρα που δυσκολεύεται να προσφέρει έστω και τα βασικά στους πολίτες της,μην περιμένεις να σκύψει το κεφάλι και να φροντίσει για θέματα σωφρονισμού,διαπαιδαγώγησης.

Τέτοια εγκλήματα θα συνεχίσουν να γίνονται.

Άμεσο παράδειγμα αποτελεσματικού σωφρονισμού

Νορβηγία

 

 

Ένας από τους καθηγητές σημειώνει πως σε όλες τις φυλακές της Νορβηγίας εφαρμόζεται το ίδιο μοντέλο και όπως υποστηρίζει ίσως να είναι ο λόγος που η χώρα έχει τα χαμηλότερα ποσοστά υποτροπής στην Ευρώπη, κάτω από το 30%. Όπως σημειώνεται στη Guardian το αντίστοιχο ποσοστό της Βρετανίας είναι πάνω από 60%.

http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E%CF%80%CE%B7-eop/%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AE-bastoy-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%89%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1

 

Τώρα φανταστείτε τις φυλακές στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...