Προς το περιεχόμενο

R.I.P Μικρή Μου Άννυ!


Mau-Maus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 373
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Moderators

defacer, εντελώς επιγραμματικά γιατί διαφωνούμε στη βάση της ιδεολογίας/λογικής μας και δεν έχει και πολύ νόημα η κουβέντα

 

Μήπως απλά προσπαθείς με πολύ μπερδεμένο τρόπο να πεις "γιατί του άλλου του αξίζει ενώ εμένα όχι";

Ξεμπέρδεψέ τα λίγο, ίσως έτσι είναι πιο προφανές ότι τα κριτήριά σου είναι προσωπικά και αυθαίρετα.

 

Δεν ανέφερα κάπου ότι με τα λεγόμενα μου εκφράζω το σύνολο της ανθρωπότητας. Ότι γράφω αποτελούν προσωπικές απόψεις και μόνο. Το ίδιο ισχύει και για εσένα φαντάζομαι.

 

Να το θέσω πιο πρακτικά: αυτός θεώρησε ότι επειδή του πηδιόταν η γυναίκα έπρεπε να σφάξει το παιδί του. Εγώ θεωρώ ότι επειδή έσφαξε το παιδί του, πρέπει να πάρει σειρά κι ο ίδιος. Απλά και ξάστερα, για να μη μου προσάπτεις πολύπλοκο τρόπο διατύπωσης. Είναι η προσωπική μου άποψη, η οποία μπορεί κατά την προσωπική σου άποψη να με κάνει βάρβαρο, ταλιμπάν ή βάζελο. Δεκτή και η δική σου άποψη.

 

 

Ελπίζω τώρα να είναι πιο κατανοητό. Εξακολουθώ να περιμένω μια ικανοποιητική απάντηση στην ερώτηση "τι έχουμε να κερδίσουμε αν τον σκοτώσουμε που δικαιολογεί το να πάρουμε τη ζωή κάποιου επίτηδες".

 

Ηθική δικαίωση. Ή προστασία της κοινωνίας από το συγκεκριμένο κακοποιό στοιχείο. Ή παραδειγματισμό προς τους άλλους επίδοξους παιδοκτόνους. Ή παρθένες και πιλάφι στο πλάι του προφήτη. Ή τίποτα απολύτως.

 

Πραγματικά το έχω απορία, τι ακριβώς θες να αποδείξεις με το συγκεκριμένο ερώτημα; Τι απάντηση περιμένεις να πάρεις; Σε ρωτάω γιατί εκεί ακριβώς βρίσκεται το σημείο της διαφωνίας και χωρίζονται οι δρόμοι του «να φυλακιστεί» και του «να πεθάνει». Η απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα είναι καθαρά ιδεολογική, το να σου απαντήσω μερικά λογικά επιχειρήματα και να μπλέξουμε και πιθανότητες μέσα δε νομίζω ότι θα οδηγήσει κάπου.

 

 

Όταν λες γραφικός αυτό εννοείς;

 

Και αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναληψη η μανα της μαθησεως

Έχεις δίκιο, το έγραψα αρκετές φορές

 

η υπαρξη σου ειναι παραδειγμα για το οτι εχουμε κανει κουκουρουκου προοδο

 

 

Συμφωνώ, έχουμε κάνει κάποια πρόοδο σε κάποιους τομείς αλλά θέλουμε πολύ ακόμα! Όσο για μένα οκ, μπορεί να μην είμαι παράδειγμα προόδου όπως την εννοείς εσύ, δεκτό :)

 

edit, να προσθέσω ότι και γενικά μπορεί να μην είμαι κανένα σπουδαίο παράδειγμα προόδου, αφού αναφερόμαστε σε μένα συγκεκριμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ηθική δικαίωση. Ή προστασία της κοινωνίας από το συγκεκριμένο κακοποιό στοιχείο. Ή παραδειγματισμό προς τους άλλους επίδοξους παιδοκτόνους. Ή παρθένες και πιλάφι στο πλάι του προφήτη. Ή τίποτα απολύτως.

 

 

ναι ρε defacer γραφε ελληνικα ρε, οχι με γριφους

 

το θεμα ειναι η προσωρινη προστασια της κοινωνιας απο τον συγκεκριμενο ή το να φτασουμε καποια στιγμη ως κοινωνια στο σημειο να μην εχουμε τετοια φαινομενα;

 

Εσυ σε 100 χρονια max θα εχεις πεθανει. Η κοινωνια ομως (μαλλον) θα συνεχισει να υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα απλα ο ανθρωπος ειναι "buggarismenos στο κεφαλι" θελει μια σφαιρουλα στο κεφαλι στο "παρασκηνιο" χωρις θεαθήναι  και πεταμα σε ενα χαντακι, οπως οι αιχμαλωτοι πολεμου.

Ετσι ουτε θα φωναζουν οι μισοι insomniacs απο την μια και οποιος αλλος κοσμος και θα σωπασουν αυτοι που τον θελουν νεκρο.

Ειναι win win situation.

Ουτε η κοινωνια κερδιζει  αμα τον τρωγανε με θανατικη ποινη, ουτε παλι αν τον βαζανε μεσα κανενα 15χρονια.

 

Αυτοι οι ανθρωποι ειναι επικινδυνοι για το κοινωνικο συνολο και δεν εχουν θεση εδω, για αυτο επαιρνε ναρκωτικα κιολας ηθελε να ξεφυγει κιολας απο τα "δικα" του μαλλον.

Παντως επειδη εχουμε την παγκοσμοια πρωτοτυπία και σε αυτό αν ειμασταν μια ευρωπαϊκη χωρα σωστη θα τον ειχαν πήξει στα ψυχοφαρμακα, στις συνεδριες, στους ψυχολογους/ψυχιατρους για να κρατουσανε σημειωσεις για μελλοντικους θυτες σαν και αυτον, να σκιαγραφουσαν την μαλακια που τον δερνει με λιγα λογια και το εκανε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... σε καμια βδομάδα θα έχουμε βρει κάτι άλλο να μισησουμε ;)

Όσο πιο γρήγορα φύγει το μίσος τόσο το καλύτερο.

 

Αυτο που πρέπει να μείνει είναι ότι δεν πρέπει να κλείνουμε τα αυτιά μας σε παρόμοιες καταστάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα απλα ο ανθρωπος ειναι "buggarismenos στο κεφαλι" θελει μια σφαιρουλα στο κεφαλι στο "παρασκηνιο" χωρις θεαθήναι  και πεταμα σε ενα χαντακι, οπως οι αιχμαλωτοι πολεμου.

Ετσι ουτε θα φωναζουν οι μισοι insomniacs απο την μια και οποιος αλλος κοσμος και θα σωπασουν αυτοι που τον θελουν νεκρο.

Ειναι win win situation.

Ουτε η κοινωνια κερδιζει  αμα τον τρωγανε με θανατικη ποινη, ουτε παλι αν τον βαζανε μεσα κανενα 15χρονια.

 

Αυτοι οι ανθρωποι ειναι επικινδυνοι για το κοινωνικο συνολο και δεν εχουν θεση εδω, για αυτο επαιρνε ναρκωτικα κιολας ηθελε να ξεφυγει κιολας απο τα "δικα" του μαλλον.

Παντως επειδη εχουμε την παγκοσμοια πρωτοτυπία και σε αυτό αν ειμασταν μια ευρωπαϊκη χωρα σωστη θα τον ειχαν πήξει στα ψυχοφαρμακα, στις συνεδριες, στους ψυχολογους/ψυχιατρους για να κρατουσανε σημειωσεις για μελλοντικους θυτες σαν και αυτον, να σκιαγραφουσαν την μαλακια που τον δερνει με λιγα λογια και το εκανε αυτο.

 

 

μαλιστα, τώρα έχουμε περάσει και σε φάση ψυχανάλυσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο γρήγορα φύγει το μίσος τόσο το καλύτερο.

 

Αυτο που πρέπει να μείνει είναι ότι δεν πρέπει να κλείνουμε τα αυτιά μας σε παρόμοιες καταστάσεις.

Το θυμήθηκα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ουτε η κοινωνια κερδιζει  αμα τον τρωγανε με θανατικη ποινη, ουτε παλι αν τον βαζανε μεσα κανενα 15χρονια.

 

 αν ειμασταν μια ευρωπαϊκη χωρα σωστη θα τον ειχαν πήξει στα ψυχοφαρμακα, στις συνεδριες, στους ψυχολογους/ψυχιατρους για να κρατουσανε σημειωσεις για μελλοντικους θυτες σαν και αυτον, να σκιαγραφουσαν την μαλακια που τον δερνει με λιγα λογια και το εκανε αυτο.

 

Τιμη μας να σας διορθωνουμε

 

Για οποιαδηποτε απορια μην διστασετε να επικοινωνησετε μαζι μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι χοντρικά έτσι είναι. Όχι μόνο λόγω της ψυχολογικής κατάστασης αλλά και πιο ψύχραιμα να το δω στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγω. Δεν "μου χωράει" αυτό το ον, θα ήθελα να εξαφανιστεί. Νομίζω ότι είναι λάθος της φύσης κι από το να περιμένουμε να το εξαφανίσει η ίδια η φύση όπως κάνει συνήθως με τα λάθη, ας εκμεταλλευτούμε την πρόοδό μας και τη νοημοσύνη μας κι ας επισπεύσουμε τη διαδικασία... :)

 

Εγώ νομίζω ότι πρέπει κανείς να το σκεφτεί 500 φορές, να πάει διακοπές ένα τρίμηνο, να το ξανασκεφτεί και μετά με προσοχή να αποφασίσει αν όντως πρέπει κάτι να χαρακτηριστεί "λάθος της φύσης" που πρέπει να μην περιμένουμε να το εξαφανίσει μόνη της.

 

Σχεδόν μου σηκώνεται η τρίχα γιατί τα λόγια σου κάποιοι μπορούν (και το κάνουν όπως όλοι υποθέτω έχουμε δει κατα καιρούς) να τα χρησιμοποιήσουν κατα λέξη αναφερόμενοι εν προκειμένω στους gay ή τους trans.

 

Καταλαβαίνεις είμαι βέβαιος ότι ανάμεσα σ' αυτά που περνάνε από το δικό σου μυαλό όταν λες τα παραπάνω, ενώ αισθάνεσαι πλήρως δικαιολογημένος και σωστός πέρα από κάθε πιθανή "κατάρριψη", ακριβώς τα ίδια πράγματα περνάνε από το δικό τους μυαλό όταν μιλάνε για G/T. Το ίδιο δικαιολογημένοι αισθάνονται. Το ίδιο σίγουροι. Έχοντας το ίδιο ηθικό στήριγμα με σένα: είμαστε κατά του λάθους της φύσης (παρένθεση/αστείο: γελάν κι οι πέτρες ανθρωπάκο, ήρθε το τίποτα μπροστά στην απεραντοσύνη της φύσης να μας μιλήσει για λογαριασμό της).

 

Υποθέτω ότι σου σηκώνεται η τρίχα όταν σκέφτεσαι κάτι τέτοιους τύπους. Ή τύπους που λένε παλούκωμα στους βασανιστές ζώων. Ή λιθοβολισμό στην άπιστη. Ή μαχαίρι γι' αυτόν που απεικόνισε τον προφήτη. Δεν έχει σημασία για τι ακριβώς, όποιος κι αν είσαι αν πιάσουμε να κάνουμε μια λίστα κάποια στιγμή θα βρούμε και τη δική σου αντίρρηση. Δε σε τρομάζει η σκέψη πως κάνεις ακριβώς το ίδιο πράγμα μ' αυτούς και το δικαιολογείς επειδή "εσύ έχεις δίκιο " ενώ βέβαια οι άλλοι δεν έχουν γιατί βρωμάν τα χνώτα τους;

 

Προσωπικά από τη στιγμή που έκανα αυτή τη σκέψη πρώτη φορά στη ζωή μου πιστεύω ότι είναι χρέος δικό μου και οποιουδήποτε άλλου θέλει να λέει ότι βάζει ένα λιθαράκι για να είναι το αύριο καλύτερο από το χθες, να κάνει κάτι καλύτερο από το να ξεθάβει τα τσεκούρια του πολέμου εναντίον του δικού σου προσωπικού μίσους.

 

Αυτό είναι το point που θέλω να κάνω: έχοντας την άποψη που εξέφρασες αφήνεις ανεκμετάλλευτη τη δυνατότητά σου να σκεφτείς (που μας ξεχωρίζει ντε από τα ζώα), αγνοείς το πλήθος παραδειγμάτων που έχεις μπροστά σου για το τι είναι λάθος και επαναλαμβάνεις τη θλιβερή ιστορία εφόσον μπορεί οι άλλοι που αναφέραμε να είναι φασίστες ή οτιδήποτε άλλο, εσύ όμως έχεις "δίκιο".

 

 

Ας απαντήσει ο zio , αλλά αν θέλεις κάνε με να καταλάβω με απλά λόγια τι προτείνεις γενικότερα αλλά και εν προκειμένω, λαμβάνοντας υπ' όψη αυτά όπως τα ξέρουμε από τις ανακοινώσεις της αστυνομίας.

 

Δεν έχω ιδέα τι λένε οι ανακοινώσεις στις οποίες αναφέρεσαι οπότε δεν είμαι σίγουρος τι είδους πρόταση θέλεις να κάνω. Αν αναφέρεσαι συγκεκριμένα στο τι πρέπει να κάνουμε με το δράστη, απλά πρέπει να κάνουμε ο,τι λέει ο νόμος. Σε δεύτερη φάση ίσως πρέπει να σκεφτούμε τι πρέπει να λέει τελικά ο νόμος (ακαδημαϊκά το λέω, δε θα υποστήριζα πάνω από 20-30 χρόνια παρά μόνο για πολύ extreme περιπτώσεις).

 

Και σε τρίτη και για μένα σημαντικότερη φάση, αυτό που προτείνω γενικότερα το έγραψα παραπάνω: όταν σκεφτόμαστε τι πρέπει να λέει ο νόμος, να έχουμε υπόψη ότι για να πάει μπροστά η ανθρωπότητα πρέπει να μαθαίνουμε από τα λάθη που έκαναν άλλοι.

 

ναι ρε defacer γραφε ελληνικα ρε, οχι με γριφους

 

το θεμα ειναι η προσωρινη προστασια της κοινωνιας απο τον συγκεκριμενο ή το να φτασουμε καποια στιγμη ως κοινωνια στο σημειο να μην εχουμε τετοια φαινομενα;

 

Εσυ σε 100 χρονια max θα εχεις πεθανει. Η κοινωνια ομως (μαλλον) θα συνεχισει να υπαρχει

 

Αν πιστεύεις ότι μπορούμε σαν ανθρωπότητα, με την έννοια που δίνουμε στη λέξη σήμερα, να φτάσουμε κάποτε να μην έχουμε τέτοια φαινόμενα (ή τα αντίστοιχα που θα υπάρχουν στο μέλλον όταν έχουμε μετατραπεί σε cyborgs κλπ) -- τότε από 3000 χρόνια ιστορίας δεν έχεις μάθει τίποτα.

 

Λάθη θα γίνονται πάντα όσο υπάρχουν άνθρωποι. Πάθη, και πόλεμος, και φρίκη, και αγάπη, και μίσος, θα υπάρχουν πάντα όσο υπάρχουν άνθρωποι.

 

Το θέμα είναι να κάνουμε ό,τι μπορούμε για να ελαχιστοποιήσουμε τη φρίκη και το μίσος. Όχι να αντικαθιστούμε ένα τέτοιο που δε μας αρέσει με ένα άλλο που μας αρέσει.

 

 

Ηθική δικαίωση. Ή προστασία της κοινωνίας από το συγκεκριμένο κακοποιό στοιχείο. Ή παραδειγματισμό προς τους άλλους επίδοξους παιδοκτόνους. Ή παρθένες και πιλάφι στο πλάι του προφήτη. Ή τίποτα απολύτως.

 

Πραγματικά το έχω απορία, τι ακριβώς θες να αποδείξεις με το συγκεκριμένο ερώτημα; Τι απάντηση περιμένεις να πάρεις; Σε ρωτάω γιατί εκεί ακριβώς βρίσκεται το σημείο της διαφωνίας και χωρίζονται οι δρόμοι του «να φυλακιστεί» και του «να πεθάνει». Η απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα είναι καθαρά ιδεολογική, το να σου απαντήσω μερικά λογικά επιχειρήματα και να μπλέξουμε και πιθανότητες μέσα δε νομίζω ότι θα οδηγήσει κάπου.

 

Τα είπα όλα παραπάνω.

 

Τώρα, έτσι που έθεσες τα ενδεχόμενα: θα μου επιτρέψεις να πιστεύω ότι αν τελείως υποθετικά αυτό που περιμένεις να κερδίσεις από τη θανάτωση κάποιου είναι "ηθική δικαίωση" ή ακόμα χειρότερα "τίποτα απολύτως", θα ήταν καλύτερο για την κοινωνία ανάμεσα σε σένα και τον κάποιο να επιλέξει να θανατώσει εσένα. Και να θεωρώ ότι το έχω τεκμηριώσει αντικειμενικά, όχι γιατί έτσι μ' αρέσει.

 

 

---------------------------

 

Edit: για όποιον βρίσκει ενδιαφέροντα τα θέματα που έθιξα, ή για όποιον θέλει να το φιλοσοφήσει, κάτι αρκετά σχετικό που διάβασα πρόσφατα. Μεγάλο σε έκταση, πολύ καλό.

 

 

 

“Can I ask you another question?” Ada said. She wanted to know her son’s last words. She had known Dan prayed out loud just before he died and she wanted to know what he prayed for.

 

Tony went deep into his mind and retrieved the words that he’d buried in the Jungle decades ago. He took a deep breath and then recited: Lord I pray that I have been the person you wanted me to be. Let my family know I love them. I also ask Lord that you forgive these men for what they are doing.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα είπα όλα παραπάνω.

 

Τώρα, έτσι που έθεσες τα ενδεχόμενα: θα μου επιτρέψεις να πιστεύω ότι αν τελείως υποθετικά αυτό που περιμένεις να κερδίσεις από τη θανάτωση κάποιου είναι "ηθική δικαίωση" ή ακόμα χειρότερα "τίποτα απολύτως", θα ήταν καλύτερο για την κοινωνία ανάμεσα σε σένα και τον κάποιο να επιλέξει να θανατώσει εσένα. Και να θεωρώ ότι το έχω τεκμηριώσει αντικειμενικά, όχι γιατί έτσι μ' αρέσει.

 

Από την ελαχιστοποίηση του μίσους και τη ρητορεία της αγάπης κατέληξες ότι πρέπει να θανατωθώ (σε σχέση με κάποιον άλλο) απλά και μόνο επειδή έχω τις απόψεις μου. Κρίμα και είχα μεγαλύτερες προσδοκίες. Oh well.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ελαχιστοποίηση του μίσους και τη ρητορεία της αγάπης κατέληξες ότι πρέπει να θανατωθώ (σε σχέση με κάποιον άλλο) απλά και μόνο επειδή έχω τις απόψεις μου. Κρίμα και είχα μεγαλύτερες προσδοκίες. Oh well.

 

Διαβάζεις πράγματα που δεν είπα: δεν είπα φυσικά πουθενά ότι πρέπει να θανατωθείς, παρέθεσα ένα συλλογισμό ο οποίος καταλήγει στο ότι αν ένας από τους δύο έπρεπε να φύγει, τότε για την κοινωνία σα σύνολο θα ήταν προτιμότερο να φύγεις "εσύ". Και αυτό το είπα, όπως και όλα όσα έγραψα παραπάνω, για να προβληματίσω. Τα υπόλοιπα είναι δημιουργήματα της φαντασίας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...