Προς το περιεχόμενο

Ασυρματο μοντεμ router ASUS DSL-N14U @wind 34.90€


manthos1969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Να ελεγξεις την εσωτερικη καλωδιωση σου (μεχρι το μοντεμ). Θα πρεπει να πας τουλάχιστον 15Mbps (ειτε με το παλιο ειτε με το νέο) στα 6dB snr που εισαι, με την βελτιωση και μονο της καλωδίωσής σου (από τα 11.8Μbps που εισαι τωρα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την κεντρικη που περνανε 2 γραμμες μαλιοκουβαρα πρεπει να χανει , κατι χρονια λεω να τα αντικαταστησω κουτι και κεντρικη πριζα αλλα ειναι τοσο σαπιος ο τοιχος που θα τα παρω ολα στο χερι αν κουνησουν λιγο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ύστερα από 6 ολόκληρες ημέρες χρήσης του συγκεκριμένου router σκέφτηκα να αναφέρω σχετικές διαπιστώσεις που έκανα σε συνάρτηση με την δική μου γραμμή. 

 

Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post μου, πριν την αγορά του συγκεκριμένου router είχα ένα technicolor tg588vn v3 το οποίο συγχρόνιζε με τον πάροχο μου(forthnet) στα 15500-15900/900 με SNR 6db σε γραμμή fast path και attentuation 16.9db. Την πρώτη ημέρα ρύθμισα το asus με SNR +7db(δηλαδή κλείδωσε με 0.1db) όπου συνδέθηκε με τον πάροχο στα 18200/1000 και κράτησε συνδεδεμένο μια ολόκληρη ημέρα αλλά με CRC περίπου στα 1500. Την επόμενη, όρισα το SNR στο +6db, με αυτήν τη ρύθμιση κλείδωσε στα 17100/1000 και είχε περίπου 500 CRC την ημέρα ενώ έμεινε συνδεδεμένο δύο ημέρες με τον πάροχο, όπου και τη δεύτερη μέρα έκανε αποσύνδεση. Τελικά, ρύθμισα το SNR στα +5db(κλειδώνει στα 3db) όπου η ταχύτητα που έχω αυτή τη στιγμή είναι 16365/950 και τα CRC που μαζεύει είναι κάπου στα 150 την ημέρα και δεν κάνει αποσύνδεση εδώ και τρεις μέρες. Όλες αυτές τις ημέρες που έκανα δοκιμές, σε μια από αυτές, όρισα SNR ίδιο με του παρόχου και όπως είχε το technicolor όπου και διαπίστωσα ότι το asus κλειδώνει στα 14500/900 με SNR 6dB όπως δηλαδή και του παρόχου, αρκετά δηλαδή πιο κάτω από το technicolor. Μάλλον, αυτό συμβαίνει διότι το DSLAM που συνδέομαι είναι broadcom και συγχρονίζει στα μέγιστα με το technicolor που είχα. 

 

Συμπέρασμα, στη δικιά μου γραμμή, η οποία βέβαια είναι fast path η αλλαγή στο SNR από 6 σε 3 μου έδωσε κέρδος κάπου 500/100 συνολικά σε download/upload, δηλαδή δεν είδα και τη μέγιστη διαφορά...Περίμενα να κέρδιζα κανένα mbps παραπάνω τουλάχιστον. Μάλλον θα επιστρέψω στο technicolor μιας και η διαφορά δεν είναι και καμιά τεράστια και ουσιαστικά θεωρώ ότι με του παρόχου πετυχαίνω το μέγιστο συνδυασμό ταχύτητας/ρύθμισης SNR. 
Επεξ/σία από kaktos77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κέρδος που έχεις στη περίπτωσή σου, είναι ότι μπορείς να δεις την ποιότητα της γραμμής σου(όπως το διάγραμμα του DMT Tool) που  είναι πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασε αυτό το firmware: https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/EB88AE5DC3C147AFB8A38E2B5157BA37Y, κάνε του και ένα reset από την μικρή τρυπούλα πίσω και είσαι έτοιμος

ευχαριστω , να'σαι καλα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ειναι ολα τα beta που βγαινουν απο την asus, χρησιμοποιω το 1.1.1.2 2 2 εβδομαδες τωρα χωρις καποιο προβλημα εκτος απο μια φορα που δεν αποκρινοταν το πισω κουμπακι ενεργοποιησης του wifi

 

http://vip.asus.com/forum/view.aspx?board_id=11&model=DSL-N14U&id=20160304174746750&page=1&SLanguage=en-us#20160401211341299

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ύστερα από 6 ολόκληρες ημέρες χρήσης του συγκεκριμένου router σκέφτηκα να αναφέρω σχετικές διαπιστώσεις που έκανα σε συνάρτηση με την δική μου γραμμή. 
 
Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post μου, πριν την αγορά του συγκεκριμένου router είχα ένα technicolor tg588vn v3 το οποίο συγχρόνιζε με τον πάροχο μου(forthnet) στα 15500-15900/900 με SNR 6db σε γραμμή fast path και attentuation 16.9db. Την πρώτη ημέρα ρύθμισα το asus με SNR +7db(δηλαδή κλείδωσε με 0.1db) όπου συνδέθηκε με τον πάροχο στα 18200/1000 και κράτησε συνδεδεμένο μια ολόκληρη ημέρα αλλά με CRC περίπου στα 1500. Την επόμενη, όρισα το SNR στο +6db, με αυτήν τη ρύθμιση κλείδωσε στα 17100/1000 και είχε περίπου 500 CRC την ημέρα ενώ έμεινε συνδεδεμένο δύο ημέρες με τον πάροχο, όπου και τη δεύτερη μέρα έκανε αποσύνδεση. Τελικά, ρύθμισα το SNR στα +5db(κλειδώνει στα 3db) όπου η ταχύτητα που έχω αυτή τη στιγμή είναι 16365/950 και τα CRC που μαζεύει είναι κάπου στα 150 την ημέρα και δεν κάνει αποσύνδεση εδώ και τρεις μέρες. Όλες αυτές τις ημέρες που έκανα δοκιμές, σε μια από αυτές, όρισα SNR ίδιο με του παρόχου και όπως είχε το technicolor όπου και διαπίστωσα ότι το asus κλειδώνει στα 14500/900 με SNR 6dB όπως δηλαδή και του παρόχου, αρκετά δηλαδή πιο κάτω από το technicolor. Μάλλον, αυτό συμβαίνει διότι το DSLAM που συνδέομαι είναι broadcom και συγχρονίζει στα μέγιστα με το technicolor που είχα. 
 
Συμπέρασμα, στη δικιά μου γραμμή, η οποία βέβαια είναι fast path η αλλαγή στο SNR από 6 σε 3 μου έδωσε κέρδος κάπου 500/100 συνολικά σε download/upload, δηλαδή δεν είδα και τη μέγιστη διαφορά...Περίμενα να κέρδιζα κανένα mbps παραπάνω τουλάχιστον. Μάλλον θα επιστρέψω στο technicolor μιας και η διαφορά δεν είναι και καμιά τεράστια και ουσιαστικά θεωρώ ότι με του παρόχου πετυχαίνω το μέγιστο συνδυασμό ταχύτητας/ρύθμισης SNR. 

 

Απο εμβελεια wi-fi σε συγκριση με το technicolor;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι ειναι 10% καλύτερο το asus σε σύγκριση με το technicolor. Σε δωμάτιο που έπιανα ίσα ίσα με το technicolor με το asus παίζει σε Windows 1-2 γραμμές. Σίγουρα υπάρχει βελτίωση πάντως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να στε καλά παιδιά , δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι η γραμμή φτάνει άνετα και εύκολα με μία ρύθμιση του SNR πάνω από 10. Πλέον όταν και αν υπάρξει διαθέσιμο το VDSL στην περιοχή , μάλλον θα αγοράσω ξανά Asus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις προχειρο που ειναι η ρυθμιση snr στο official 1.1.0.4 ;

 

Από αριστερά Administration> επιλέγεις την καρτέλα DSL Setting > Stability Adjustment (ADSL) . Απενεργοποίησε το Dynamic Line Adjustment (DLA) αν είναι ενεργοποιημένο γιατί αλλιώς δεν μπορείς να αλλάξεις το Stability Adjustment .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παρέλαβα και εγώ με την σειρά μου πριν το πάσχα αλλά λόγω γιορτών δεν μπόρεσα να πειραματιστώ μαζί του.Μετά από 2 μέρες μαζί του μπορώ να πω οτι για τα χρήματα του είναι τίμιο με κάποια συν και μείον.(εχω δοκιμάσει και το τελευταίο stable αλλά και beta firmware)

 

+ εύκολο σετάρισμα

+πολύ εύκολο port forwarding

+ευχρηστο γρήγορο μενού με πολλές χρήσιμες ρυθμίσεις(απενεργοποίηση wifi συγκεκριμένες ώρες με πρόγραμμα κλπ)

+πείραγμα γραμμής(πήρα 2,500kbps)

+αισθητά καλύτερο Ping (από 25 σε 15)

+δείχνει σταθερό μέχρι τώρα και λίγα λάθη στη γραμμή

 

στα μείον

 

-μη σωστή απεικόνιση στατιστικών γραμμής:και πιο συγκεκριμένα

1) δεν έδειχνε με την τελευταία stable σωστά αν ήμουν fastpath ή inteleaved(εδειχνε fastpath) 

2)Το power(dbm) στο download είναι μηδενικό.... 

3)ενώ εχω πειράξει το snr  (+6) και κλειδώνω παραπάνω  μου δείχνει και πάλι το παλαιό snr (11). Δοκίμασα ftp speedtest και η ταχυτητα που κλειδώνει όντως είναι σωστή. οπότε μικρό το κακό αλλά δεν ξέρω το snr μου

4) μαλλον δείχνει λαθος crc στο upload( κάποιες φορες εμφανίζει λάθη και αν κάνεις refresh ή αλλαξεις καρτέλα και μετά επανέλθεις σου δείχνει 0). στο download δεν εχω παρατηρήσει κάποια αυξομείωση αλλά με βάζει να αναρωτιέμαι αν δείχνει σωστά νουμερα(το προηγουμενο router εβγαζε κατα μέσο όρο 200 τη μέρα).

 

 

Προσωπικά αν δείξει σταθερότητα στη γραμμή θα είμαι πολύ ευχαριστημένος και ξεπερνάω τη μη σωστή απεικόνιση των στατιστικών.

Να πω οτι αντικατέστησε ενα 585 V8 που δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα μέχρι τώρα. Επίσης η γραμμή μου επειδή ειχε θέματα παλαιότερα τώρα είναι με snr 11 από την forthnet και κλείδωνα γύρω στα 12100kbps.Γενικά δεν το πολυπειράζω αλλά είπα να πειραματιστώ.

στο Asus είναι συνδεδεμένες σταθερα 3-5 συσκευές και δεν δείχνει να κολάει ως τώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...