Προς το περιεχόμενο

Ασυρματο μοντεμ router ASUS DSL-N14U @wind 34.90€


manthos1969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 741
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα! Απίθανο ρουτερ, συγχρονιζα στα 11,5mbps και τωρα 14,6

DSL Driver Version FwVer:3.20.56.20_A_TC3087 HwVer:T14.F7_11.2 DSL Link Status
up
DSL Uptime 0 days 2 hours 32 minutes 1 seconds DSL Modulation
ITU G.992.5(ADSL2PLUS)
ANNEX Mode
ANNEX A
SNR Down
10.7 dB
SNR Up
12.5 dB
Line Attenuation Down
27.2 dB
Line Attenuation Up
15.1 dB
Path Mode
Interleaved
Data Rate Down
14617 kbps
Data Rate Up
873 kbps
MAX Rate Down
15868 kbps
MAX Rate Up
1012 kbps
POWER Down
19.3 dbm
POWER Up
12.4 dbm
CRC Down
263
CRC Up
0

 

το έχω +9. Έχει κάμποσα CRC να το αφησω ως έχει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μετα απο καιρο χρησης το ρυθμισα ετσι

 

Dynamic Line Adjustment (DLA)  Enabled 

Stability Adjustment (ADSL) Disabled 

SRA (Seamless Rate Adaptation)  Enabled 

 

ουσιαστικα αυτορυθμιζεται συνεχως με βαση την γραμμη ,δεν ξερω βεβαια αν το sra παιζει στους ελληνικους παροχους

 

btw η asus δεν εμφανιζει τις αναβαθμισεις firmware?

 

https://www.asus.com/Networking/DSLN14U/HelpDesk_Download/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Απίθανο ρουτερ, συγχρονιζα στα 11,5mbps και τωρα 14,6

DSL Driver Version FwVer:3.20.56.20_A_TC3087 HwVer:T14.F7_11.2 DSL Link Status
up
DSL Uptime 0 days 2 hours 32 minutes 1 seconds DSL Modulation
ITU G.992.5(ADSL2PLUS)
ANNEX Mode
ANNEX A
SNR Down
10.7 dB
SNR Up
12.5 dB
Line Attenuation Down
27.2 dB
Line Attenuation Up
15.1 dB
Path Mode
Interleaved
Data Rate Down
14617 kbps
Data Rate Up
873 kbps
MAX Rate Down
15868 kbps
MAX Rate Up
1012 kbps
POWER Down
19.3 dbm
POWER Up
12.4 dbm
CRC Down
263
CRC Up
0

 

το έχω +9. Έχει κάμποσα CRC να το αφησω ως έχει?

 

Tα crc για 2 ώρες δεν είναι λίγα, αλλα λογικά για snr +9. προσωπικά οταν το είχα οσο εσυ εβλεπα τουλάχιστον 1000 την ωρα και μετά απο χρήση μιας μέρας παρουσίαζε εντονο lag. βεβαια με ενα ρεσταρτ εστρωνε και ηταν παλι σουπερ. έχουμε παρόμια στατιστικά πάντως από οτι βλέπω.

Εμένα η χρησή τομή είναι το +5 και κλειδώνω στα 14100 χωρίς κανένα θέμα και αποσύνδεση. Επειδή το firmware εχει ενα bug δεν μπορείς να δεις τι snr εχεις πραγματικά σου προτείνω αν σου παρουσιάζει πρόβλημα πχ lag, αποσυνδέσεις κλπ καθε φορά να μειωνεις απο το +9 , 1db μεχρι να βρείς τη χρηση τομή. Αν σε ικανοποιεί και δεν εχεις πρόβλημα με τη συνδεση αστα οπως είναι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα crc για 2 ώρες δεν είναι λίγα, αλλα λογικά για snr +9. προσωπικά οταν το είχα οσο εσυ εβλεπα τουλάχιστον 1000 την ωρα και μετά απο χρήση μιας μέρας παρουσίαζε εντονο lag. βεβαια με ενα ρεσταρτ εστρωνε και ηταν παλι σουπερ. έχουμε παρόμια στατιστικά πάντως από οτι βλέπω.

Εμένα η χρησή τομή είναι το +5 και κλειδώνω στα 14100 χωρίς κανένα θέμα και αποσύνδεση. Επειδή το firmware εχει ενα bug δεν μπορείς να δεις τι snr εχεις πραγματικά σου προτείνω αν σου παρουσιάζει πρόβλημα πχ lag, αποσυνδέσεις κλπ καθε φορά να μειωνεις απο το +9 , 1db μεχρι να βρείς τη χρηση τομή. Αν σε ικανοποιεί και δεν εχεις πρόβλημα με τη συνδεση αστα οπως είναι!

Δικιο έχεις, στις 2 ώρες CRC Down 7718.

Θα πάω στο +7 και βλεπουμε.

Γενικώς ανα ημέρα/ώρα πόσα CRC είναι αποδεκτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιο έχεις, στις 2 ώρες CRC Down 7718.

Θα πάω στο +7 και βλεπουμε.

Γενικώς ανα ημέρα/ώρα πόσα CRC είναι αποδεκτά?

λενε οτι γυρω στα 200 τη μέρα είναι πολύ καλα, αλλά και πάλι αν δεν σου δημιουργεί πρόβλημα και παραπάνω να βλέπεις δεν είναι θέμα.

 

normal40 το ποσο παραπάνω μπορεί να πάει η γραμμή σου εξαρτάται από το τωρινό σου snr. Γενικά το μέγιστο ώφελος το είδαν οσοι είχαν snr 9 -11. όσοι έχουν 6 που έχουν συνήθως κάποιοι πάροχη είναι ένα νοητό όριο που λογικά αν δεν έχεις πολύ καλή γραμμή δεν μπορείς να το πειράξεις πολύ(ισως και καθόλου) και αντε να το φτάσει στο 3.

Πχ εμενα με αρχικό snr συγχρόνιζε στα 12.100, πειράζοντας το snr στο +5 και φτάνοντας το στο 6-7(υπολογίζω περιπου γιατί δεν φαίνεται) συγχρονίζω στα 14.100.

Αν δοκιμάσω από εκει να το κατεβάσω δεν εχω τα ιδια περιθώρια βελτίωσης χωρις να εμφανιστουν προβλήματα,  δηλ το πάω στο +8 και συγχρονίζω στα 15.500-16.000 αλλά η γραμμη δεν ειναι σταθερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ εμενα με αρχικό snr συγχρόνιζε στα 12.100, πειράζοντας το snr στο +5 και φτάνοντας το στο 6-7(υπολογίζω περιπου γιατί δεν φαίνεται) συγχρονίζω στα 14.100.

Αν δοκιμάσω από εκει να το κατεβάσω δεν εχω τα ιδια περιθώρια βελτίωσης χωρις να εμφανιστουν προβλήματα,  δηλ το πάω στο +8 και συγχρονίζω στα 15.500-16.000 αλλά η γραμμη δεν ειναι σταθερη

Το snr δεν το μειώνουμε για να αυξήσουμε την ταχύτητα; Δηλαδή το +8db έχει μικρότερη ταχύτητα από το +5db, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το snr δεν το μειώνουμε για να αυξήσουμε την ταχύτητα; Δηλαδή το +8db έχει μικρότερη ταχύτητα από το +5db, σωστα;

οσο πιο πολυ + βάζεις χαμηλώνεις το snr και αυξανεις την ταχυτητα.το +8 εχει μεγαλυτερη ταχυτητα από  +5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 κανω λιγο hijack το thread αν μπορειτε να βοηθησετε. Εχω πολλα προβληματα με το modem μου (ενα technicolor vdsl/adsl που δινει η forthnet) και ειναι εκτος εγγυησης πλεον και θελω να το αλλαξω να βρω την υγεια μου.

Θα ειχα ηδη χτυπησει το modem που συζητιεται εδω περα, αλλα το θεμα ειναι οτι μεσα στο καλοκαιρι σκοπευω να μεταβω σε VDSL και θα παει χαμενο δυστυχως... Οποτε κοιταζω για κατι που να ειναι συμβατο ΚΑΙ με VDSL να το κρατησω.

 

Εχει κανεις αποψη για αυτο το Asus που εβαλε το e-shop στα crazysundays, το αξιζει το 100ρικο? Η εχετε καποια αλλη προταση οι γνωστες?

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-ac56u-80211ac-dual-band-vdsl-adsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617547

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας θεωρω οτι 100αρικο για απλη χρηση (αν μιλαμε για τετοια) ειναι υπερβολη εκτος αν εχεις λεφτα για πεταμα

 

στην θεση σου θα περιμενα να βαλω vdsl ,να εβλεπα τι λεει το router που θα σου δωσουν κ αν δεν σου κανει κοιτας σε τι τσιπακι ειναι το dslam που πεφτεις κ ψαχνεις κατι συμβατο για σταθεροτητα κ μεγιστη ταχυτητα 

 

στην περιπτωση μου το asus δεν ειναι ασχημο αλλα θα προτιμουσα το tplink 8970 που επαιζε πιο αψογα κ σταθερα στην γραμμη μου λογω συμβατου chipset χωρις να χρειαζεται κολπα με το snr

 

θα ελεγα να δεις κ τα tp-link πριν αποφασισεις

 

αυτα κ ελπιζω να βοηθησα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...