Προς το περιεχόμενο

Ασυρματο μοντεμ router ASUS DSL-N14U @wind 34.90€


manthos1969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχας θεωρω οτι 100αρικο για απλη χρηση (αν μιλαμε για τετοια) ειναι υπερβολη εκτος αν εχεις λεφτα για πεταμα

 

στην θεση σου θα περιμενα να βαλω vdsl ,να εβλεπα τι λεει το router που θα σου δωσουν κ αν δεν σου κανει κοιτας σε τι τσιπακι ειναι το dslam που πεφτεις κ ψαχνεις κατι συμβατο για σταθεροτητα κ μεγιστη ταχυτητα 

 

στην περιπτωση μου το asus δεν ειναι ασχημο αλλα θα προτιμουσα το tplink 8970 που επαιζε πιο αψογα κ σταθερα στην γραμμη μου λογω συμβατου chipset χωρις να χρειαζεται κολπα με το snr

 

θα ελεγα να δεις κ τα tp-link πριν αποφασισεις

 

αυτα κ ελπιζω να βοηθησα

 

 φυσικα και βοηθησες. Δεν το θελω ουτε για εντελως απλη χρηση αλλα ουτε και για πολυ εξεζητημενη. Δηλαδη το AC δε με νοιαζει για την ωρα, δεν εχω συμβατες συσκευες (αν και χρησιμο ειναι να υπαρχει για μελλον), το usb storage ειναι κατι που σκοπευω να το χρησιμοποιησω και μου λειπει τωρα (αν και δε ξερω το κομματι του downloading εκει ποσο ευχρηστο θα ειναι στην πραξη).

 

Το προβλημα μου ειναι οτι κατι πρεπει να κανω γιατι η κατασταση αυτη τη στιγμη ειναι πολυ ενοχλητικη (το router ανα μια ωρα περιπου χωρις να κανει αποσυνδεση απλα χανει τη συνδεση με το web Και εμφανιζεται σα να μην λειτουργουν τα DNS και φτιαχνει μετα απο κανα 10λεπτο) και αν παρω κατι θα ηθελα να λαβω υποψιν μου και τη δυνατοτητα VDSL. Δηλαδη δεν ειναι 100% οτι το καλοκαιρι θα μπορεσω να παρω στη διαπραγματευση με τη forthnet το VDSL στην τιμη που θελω και μπορει και να μεινω σε ADSL, αλλα αμαρτια μου φαινεται να δωσω τωρα το 35αρι (οσο καλη τιμη και να ειναι) για το asus της wind, και να παει σε ενα ντουλαπι σε 2-3 μηνες. Φυσικα ομως αφου δεν εχω ηδη τη VDSL δε μπορω και να ξερω σε τι chipset ειναι το dslam κλπ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 741
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απο οτι ειδα υπαρχει v1 και v2 οποτε πρεπει να βρεις ποιο εχεις για να μην το μπρικαρεις με λαθος firmware

 

μετα αν μπορεις να βρεις καποιο generic firmware ,του το περνας ,του κανεις καπακι hard reset να φυγουν ολες οι παλιες ρυθμισεις κ μετα το σεταρεις χρησιμοποιωντας οπωσδηποτε τον wizard του modem ακομα κ αν ξερεις τις ρυθμισεις του παροχου σου

 

εδω εχει μια πλουσια συζητηση για το ρουτερ σου

http://www.insomnia.gr/topic/472170-technicolor-tg788vn/page-1

 

κ εδω

http://www.adslgr.com/forum/threads/724108-Forthnet-TG788vn-Firmware

 

γενικοτερα καντου ενα hard reset κ τωρα οπως ειναι κ κανε οτι σου ειπα παραπανω ,μην του περασεις ρυθμισεις απο αρχειο ,καντο απο την αρχη καθαρο, αν βρω καποιο firmware θα στο ποσταρω εδω ,βεβαια καταλαβαινεις οτι οτι κανεις ειναι με δικη σου ευθυνη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα εχω το V1 γιατι το εχω ηδη ~3 χρονια. Μην ανησυχεις δε θα ριξω το φταιξιμο πανω σου αν γινει τιποτα, αλλωστε το εχω σε αχρηστια αυτη τη στιγμη και χρησιμοποιω ενα δανεικο του ΟΤΕ ΖΤΕ που εχει αλλα προβληματα και γι'αυτο το ειχαν αλλαξει στην κοπελα μου και το ειχε στην ακρη

 

Οποτε μπορω να κανω οτι πειραματισμο θελω στο technicolor και στη χειροτερη απλα το πεταω στην ακρη και βαζω παλι το zte οπως ειμαι τωρα.

 

Θα ριξω μια ματια και στο θεμα του modem εδω στο insomnia! Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα εχω το V1 γιατι το εχω ηδη ~3 χρονια. Μην ανησυχεις δε θα ριξω το φταιξιμο πανω σου αν γινει τιποτα, αλλωστε το εχω σε αχρηστια αυτη τη στιγμη και χρησιμοποιω ενα δανεικο του ΟΤΕ ΖΤΕ που εχει αλλα προβληματα και γι'αυτο το ειχαν αλλαξει στην κοπελα μου και το ειχε στην ακρη

 

Οποτε μπορω να κανω οτι πειραματισμο θελω στο technicolor και στη χειροτερη απλα το πεταω στην ακρη και βαζω παλι το zte οπως ειμαι τωρα.

 

Θα ριξω μια ματια και στο θεμα του modem εδω στο insomnia! Ευχαριστω!

 

Έχω το 589vn το οποίο είναι το ίδιο με αυτό που έχεις μόνο που το δικό σου έχει και voip θύρες. Πάτα το κουμπί του hard reset μέχρι να ανάψει μπλε το λαμπάκι του upgrade και θα σου κατεβάσει και εγκαταστήσει αυτόματα το τελευταίο firmware μέσω της forthnet. Μετά ξαναβάλε τα στοιχεία που έχεις από τον πάροχο μήπως και έχει φτιάξει...Γνώμη μου πως μετά πας για το tp-link ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 589vn το οποίο είναι το ίδιο με αυτό που έχεις μόνο που το δικό σου έχει και voip θύρες. Πάτα το κουμπί του hard reset μέχρι να ανάψει μπλε το λαμπάκι του upgrade και θα σου κατεβάσει και εγκαταστήσει αυτόματα το τελευταίο firmware μέσω της forthnet. Μετά ξαναβάλε τα στοιχεία που έχεις από τον πάροχο μήπως και έχει φτιάξει...Γνώμη μου πως μετά πας για το tp-link ...

 

Το εκανα σημερα αυτο, οτνςω αναψε το μπλε λαμπακι του upgrade κλπ, αλλα δεν παρατηρησα να αλλαξε το software release ( 8.C.M.0 εγραφε και πριν, το ιδιο εμεινε), τωρα δε ξερω αν ειχε ηδη το τελευταιο...

Παντως τις ρυθμισεις τις εχασε και ξαναπερασα το username+password, αυτο σημαινει οτι τουλαχιστον hard-reset εγινε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα σημερα αυτο, οτνςω αναψε το μπλε λαμπακι του upgrade κλπ, αλλα δεν παρατηρησα να αλλαξε το software release ( 8.C.M.0 εγραφε και πριν, το ιδιο εμεινε), τωρα δε ξερω αν ειχε ηδη το τελευταιο...

Παντως τις ρυθμισεις τις εχασε και ξαναπερασα το username+password, αυτο σημαινει οτι τουλαχιστον hard-reset εγινε? 

 

Θα είχε περάσει από μόνο του το τελευταίο. Όπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω έκανε κανονικά hard-reset παρακολούθησε το αν συνεχίζεται το πρόβλημα και αν διαπιστώσεις ότι κάνει τα ίδια άλλαξε το με το tp-link κατά την γνώμη μου ή ζήτα από τη forthnet να στο αλλάξει. Αν βάλεις πάλι vdsl όπως λες είναι πιθανό να σου ξαναδώσουν το ίδιο και χωρίς καν να χρειαστεί να επιστρέψεις κάποιο router. Οπότε ή το πας τώρα και ζητάς αντικατάσταση, αν και πιστεύω ότι έτσι θα σου δώσουν κανένα σκουπίδι zte για adsl, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις ή περιμένεις να βάλεις vdsl και να ζητήσεις πάλι vdsl router ή αγοράζεις το σταθερότατο tp-link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε περάσει από μόνο του το τελευταίο. Όπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω έκανε κανονικά hard-reset παρακολούθησε το αν συνεχίζεται το πρόβλημα και αν διαπιστώσεις ότι κάνει τα ίδια άλλαξε το με το tp-link κατά την γνώμη μου ή ζήτα από τη forthnet να στο αλλάξει. Αν βάλεις πάλι vdsl όπως λες είναι πιθανό να σου ξαναδώσουν το ίδιο και χωρίς καν να χρειαστεί να επιστρέψεις κάποιο router. Οπότε ή το πας τώρα και ζητάς αντικατάσταση, αν και πιστεύω ότι έτσι θα σου δώσουν κανένα σκουπίδι zte για adsl, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις ή περιμένεις να βάλεις vdsl και να ζητήσεις πάλι vdsl router ή αγοράζεις το σταθερότατο tp-link.

 

Στη forthnet το router δεν ειναι με χρησιδανειο οπως στον ΟΤΕ πχ ή σε οποιον αλλον, με τα καλα του και τα κακα του.

Οταν ειανι με χρησιδανειο τοτε δε σου ανηκει και (θεωρητικα παντα αλλα οντως το εχω κανει σε HOL παλια) πρεπει να το επιστρεψεις αν αλλαξεις παροχο, αλλα ταυτοχρονα αν παρουσιασει οποιοδηποτε προβλημα οφειλουν να σου το αλλαξουν οποιαδηποτε στιγμη.

 

Στη forthnet που δεν ειναι ετσι, σου ανηκει σα να το αγορασες και εχεις 2 χρονια εγγυηση, μπορεις να το κανεις οτι θες να το πουλησεις η οτιδηποτε, αλλα μετα το περας των 2 ετων που εισαι εκτος εγγυησης (οπως εγω τωρα) δεν δικαιουσαι αλλαγη αν εχει προβλημα, και οπως μου ειπαν η μονη περιπτωση να μου δωσουν καινουριο ειναι αν κανω ανανεωση συνδεσης με δεσμευση (ειμαι σε αοριστου χρονου πλεον).

 

Σημερα δε μου εχει κανει κανενα κολπο ακομα, αλλα δεν ημουνα και πολυ σπιτι, σε βαθος μιας εβδομαδας θα δουμε αν εστρωσε με το hard reset. Αν παντως οχι, τοτε το tp-link που προτεινετε ειναι αυτο ή αλλο ? :

http://www.skroutz.gr/s/7326658/TP-LINK-TD-W9970.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη forthnet το router δεν ειναι με χρησιδανειο οπως στον ΟΤΕ πχ ή σε οποιον αλλον, με τα καλα του και τα κακα του.

Οταν ειανι με χρησιδανειο τοτε δε σου ανηκει και (θεωρητικα παντα αλλα οντως το εχω κανει σε HOL παλια) πρεπει να το επιστρεψεις αν αλλαξεις παροχο, αλλα ταυτοχρονα αν παρουσιασει οποιοδηποτε προβλημα οφειλουν να σου το αλλαξουν οποιαδηποτε στιγμη.

 

Στη forthnet που δεν ειναι ετσι, σου ανηκει σα να το αγορασες και εχεις 2 χρονια εγγυηση, μπορεις να το κανεις οτι θες να το πουλησεις η οτιδηποτε, αλλα μετα το περας των 2 ετων που εισαι εκτος εγγυησης (οπως εγω τωρα) δεν δικαιουσαι αλλαγη αν εχει προβλημα, και οπως μου ειπαν η μονη περιπτωση να μου δωσουν καινουριο ειναι αν κανω ανανεωση συνδεσης με δεσμευση (ειμαι σε αοριστου χρονου πλεον).

 

Σημερα δε μου εχει κανει κανενα κολπο ακομα, αλλα δεν ημουνα και πολυ σπιτι, σε βαθος μιας εβδομαδας θα δουμε αν εστρωσε με το hard reset. Αν παντως οχι, τοτε το tp-link που προτεινετε ειναι αυτο ή αλλο ? :

http://www.skroutz.gr/s/7326658/TP-LINK-TD-W9970.html

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κρατήσει router από τη forthnet για 2 χρόνια συνεχόμενα λόγω διαφόρων προβλημάτων και έτσι μου τα άλλαζαν πάντοτε. Άστο μερικές μέρες και αν δεν πάρε το tp-link το οποίο είναι αυτό:

http://www.skroutz.g...K-TD-W9980.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...