Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι Αθήνα είναι ο taf, λογικά μπορείς και ονλαιν. ποτέ μην βάζεις 250 γραμμάρια στον μύλο. δεν πίνεις καφέ έτσι. πάντα μια μια δόση. εγώ αν θέλω να κάνω 3 καφέδες θα ζυγίσω 3 φορές και θα τους ρίξω χωριστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, johnyboy είπε

ναι Αθήνα είναι ο taf, λογικά μπορείς και ονλαιν. ποτέ μην βάζεις 250 γραμμάρια στον μύλο. δεν πίνεις καφέ έτσι. πάντα μια μια δόση. εγώ αν θέλω να κάνω 3 καφέδες θα ζυγίσω 3 φορές και θα τους ρίξω χωριστά. 

Ξέχασα να πω ότι είναι η υπεραυτόματη της Delonghi Magnifica S. Έχει δοχείο που παίρνει ~ 300γρ σε σπυριά και μόνη της κόβει πρεσάρει και τελικά σου βγάζει τον καφέ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/8/2020 στις 2:22 ΜΜ, filarhos είπε

Καφέ σε κόκκους καβουρδισμένουτς έχουμε καμία πρόταση σε φυσιολογική τιμή;

Πήραμε Dimello χάλια (~25€ το κιλό) και τελικά γυρίσαμε πάλι στην μάρκα του MART τον Riva coffee 100% arabica στη μισή τιμή. Η παρασκευή γίνεται se delonghi magnifica S. Σκέφτομαι την επόμενη φορά να δοκιμάσω και τον 55-45 ή 80-20 που έχει για να δω διαφορές...

Εντωμεταξύ σε καφετέρια ο Dimello είναι από αυτούς που μου αρέσουν πολύ...

Πάντως ο κόκκινος Dimello καλός είναι.

15 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Jacobs selezione

Δεν τον βρίσκω σε 250 γραμμάρια.

6 ώρες πριν, johnyboy είπε

taf pianeta. 24-25 ευρώ το κιλό και είσαι μια χαρά. φρέσκος καφές σε καλύτερη τιμή από τα λιπάσματα. γνώμη μου όμως είναι ότι δεν κάνει το κιλό για σπίτι. μένει καιρό και χαλάει. καλύτερα σακουλάκια μικρά να είναι πάντα φρέσκος. 

7.5-11.30€/250 gr πανάκριβος, μόνο σε κιλό αξίζει σαν τιμή.Πρέπει να έχεις μύλο.

Εγώ φτιάχνω καφέ σε 1 μπρίκι της Pedrini, τον Jacobs Arabica Exclusiva, είχα 1 μηχανή Dellonghi EC 155 των 100€ και χάλασε μετά απο κάπου 4 χρόνια  καθημερινής χρήσης.Ιδια ποιότητα βγάζει τον καφέ το μπρίκι, μπορεί και καλύτερη.Αλλά πρέπει το κόψιμο του καφέ είναι πιο χονροκομμένο, όμως ο Jacobs παρόλο που είναι πιο ψιλοκομμένος για μηχανή δεν έχω πρόβλημα, δεν θέλει στούμπωμα στο μπρίκι, άπλωμα και χτύπημα η βάση να κάτσει.

Δοκίμασα απο καφεκοπτείο 3 διαφορετικά χαρμάνια espresso 4€/250 gr και μόνο 1 άξιζε λίγο.

Μου αρέσει ο καφές να έχει σώμα, γεύση και λίγο οξύτητα, να μην είναι ελαφρύς.Τι να δοκιμάσω για αλλαγή;Και ο hausbrandt θυμάμαι είναι καλός, αλλά δεν έχω τσεκάρει τιμή, τον είχα δοκιμάσει απο καφεκοπτείο.

Ο illy espresso εκτός ότι είναι πανάκριβος 8-9€/250 gr σταμάτησαν στα ΣΜ αυτόν με την ονομασία Cafe in Grani που ήταν αλεσμένος και τον είχαν μόνο σε σπυρί.

Μετά έβγαλαν άλλον με ονομασία Medium Roasted, τον είχα δοκιμάσει και ήταν μέτριος.

Τελευταία που κοίταξα, έχουν βάλει άλλη ονομασία, νομίζω classic, κάτι τέτοιο.

Μόνο ο Cafe in Grani αξίζει, ίσως να υπάρχει ακόμα σε συσκευασία κιλού, φυσικά σε σπυρί.Γλυκόπιοτος με σωστό σώμα.

Δοκίμασα illy στην αλυσίδα Beat και ήταν μέτριος.

Την τελευταία φορά που πήρα με 1 φίλο καφέ απο τα Everest, ζήτησα μέτριους και έφτιαξε γλυκούς.Αν τον δοκίμαζα πρίν απομακρυνθώ θα έφταιγα αν του έλεγα να φτιάξει άλλους 2;

Στο ίδιο Everest είχαμε πάρει καμία δεκαριά φορές και ήταν μέτριος, όμως τον είχαν φτιάξει άλλοι υπάλληλοι.

Ισως κάποια στιγμή να αγοράσω μύλο και να δοκιμάσω 1-2 μάρκες που να αξίζουν και να τους αγοράζω σε σπυρί 1 kg.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Πάντως ο κόκκινος Dimello καλός είναι.

Δεν τον βρίσκω σε 250 γραμμάρια.

7.5-11.30€/250 gr πανάκριβος, μόνο σε κιλό αξίζει σαν τιμή.Πρέπει να έχεις μύλο.

Εγώ φτιάχνω καφέ σε 1 μπρίκι της Pedrini, τον Jacobs Arabica Exclusiva, είχα 1 μηχανή Dellonghi EC 155 των 100€ και χάλασε μετά απο κάπου 4 χρόνια  καθημερινής χρήσης.Ιδια ποιότητα βγάζει τον καφέ το μπρίκι, μπορεί και καλύτερη.Αλλά πρέπει το κόψιμο του καφέ είναι πιο χονροκομμένο, όμως ο Jacobs παρόλο που είναι πιο ψιλοκομμένος για μηχανή δεν έχω πρόβλημα, δεν θέλει στούμπωμα στο μπρίκι, άπλωμα και χτύπημα η βάση να κάτσει.

Δοκίμασα απο καφεκοπτείο 3 διαφορετικά χαρμάνια espresso 4€/250 gr και μόνο 1 άξιζε λίγο.

Μου αρέσει ο καφές να έχει σώμα, γεύση και λίγο οξύτητα, να μην είναι ελαφρύς.Τι να δοκιμάσω για αλλαγή;Και ο hausbrandt θυμάμαι είναι καλός, αλλά δεν έχω τσεκάρει τιμή, τον είχα δοκιμάσει απο καφεκοπτείο.

Ο illy espresso εκτός ότι είναι πανάκριβος 8-9€/250 gr σταμάτησαν στα ΣΜ αυτόν με την ονομασία Cafe in Grani που ήταν αλεσμένος και τον είχαν μόνο σε σπυρί.

Μετά έβγαλαν άλλον με ονομασία Medium Roasted, τον είχα δοκιμάσει και ήταν μέτριος.

Τελευταία που κοίταξα, έχουν βάλει άλλη ονομασία, νομίζω classic, κάτι τέτοιο.

Μόνο ο Cafe in Grani αξίζει, ίσως να υπάρχει ακόμα σε συσκευασία κιλού, φυσικά σε σπυρί.Γλυκόπιοτος με σωστό σώμα.

Δοκίμασα illy στην αλυσίδα Beat και ήταν μέτριος.

Την τελευταία φορά που πήρα με 1 φίλο καφέ απο τα Everest, ζήτησα μέτριους και έφτιαξε γλυκούς.Αν τον δοκίμαζα πρίν απομακρυνθώ θα έφταιγα αν του έλεγα να φτιάξει άλλους 2;

Στο ίδιο Everest είχαμε πάρει καμία δεκαριά φορές και ήταν μέτριος, όμως τον είχαν φτιάξει άλλοι υπάλληλοι.

Ισως κάποια στιγμή να αγοράσω μύλο και να δοκιμάσω 1-2 μάρκες που να αξίζουν και να τους αγοράζω σε σπυρί 1 kg.

Εγώ ψάχνω σπυρί.

Θα ψάξω σε καφεκοπτείο ίσως εκεί κάτι γίνει...

Πάντως ο dimello που δίνουν σε καφετέριες δεν είναι ο ίδιος του supemarket. Ίδια μηχανή ίδιες ρυθμίσεις και δεν έχει καμία επαφή...

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dazed είπε

Θα ελεγα -χοντρικα- οτιδηποτε πωλειται σε σουπερμαρκετ.

ok make sense

Οπότε ερώτηση, καλό καφέ σε σπυριά στην Αθήνα που βρίσκουμε; Και σε λογικές τιμές, γιατί είχα πιεί ένα που είχε >30€/κιλό και ήταν πολύ καλός αλλά πολύ ακριβός για τα γούστα μου (έχω ξαναπιεί και άλλους απλώς έτυχε να είναι γνωστού και ρωτήσαμε την τιμή που το έχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filarhos είπε

ok make sense

Οπότε ερώτηση, καλό καφέ σε σπυριά στην Αθήνα που βρίσκουμε; Και σε λογικές τιμές, γιατί είχα πιεί ένα που είχε >30€/κιλό και ήταν πολύ καλός αλλά πολύ ακριβός για τα γούστα μου (έχω ξαναπιεί και άλλους απλώς έτυχε να είναι γνωστού και ρωτήσαμε την τιμή που το έχει).

Πάντως, εάν σου άρεσε, η τιμή δεν είναι τραγική. Εάν σκεφτείς ότι η δόση για διπλό εσπρέσο είναι περίπου 18 γρ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ge-lyk είπε

Πάντως, εάν σου άρεσε, η τιμή δεν είναι τραγική. Εάν σκεφτείς ότι η δόση για διπλό εσπρέσο είναι περίπου 18 γρ.

Από τις κάψουλες nespresso πήγαμε στην υπεραυτόματη γιατί στοίχιζε πολύ και η ποιότητα δεν ήταν καλή. Τώρα από όσα έχουμε δοκιμάσει μόνο ο riva μας έχει αρέσει που είναι τζάμπα ~11€/κιλό. Ότι δοκιμάσαμε μέχρι τα ~25€/κιλό δεν ήταν καλό. Εκτός από Lavazza medium roast που ήταν απλά καλός!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, filarhos είπε

Από τις κάψουλες nespresso πήγαμε στην υπεραυτόματη γιατί στοίχιζε πολύ και η ποιότητα δεν ήταν καλή. Τώρα από όσα έχουμε δοκιμάσει μόνο ο riva μας έχει αρέσει που είναι τζάμπα ~11€/κιλό. Ότι δοκιμάσαμε μέχρι τα ~25€/κιλό δεν ήταν καλό. Εκτός από Lavazza medium roast που ήταν απλά καλός!!!

Δυστυχως για να πιεις καλο καφε, τα 30€/kgr νομιζω ειναι οριακα λιγα. Εισαι σε επιπεδο Cofee Island δηλαδη και πρεπει να ανεβεις λιγο ακομα. Εμεις αγοραζουμε χοντρικα 250gr καθε εβδομαδα και κατα μεσο ορο δινουμε 10€ αναλογα τι θα διαλεξουμε. Ο καφες παιζει τεραστιο ρολο στη μερα μας ομως και δεν ειναι απαγορευτικο το κοστος. Για αρχη θα σου προτεινα να δοκιμασεις το blend του kudu, το Habit που ειναι και φτηνο και καλο, και μετα ψαχνεσαι μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hausbrandt και illy παντως που για μενα ειναι οι καλυτεροι βρισκεις και με κατω απο 30 ευρω το κιλο. Γυρω στα 27 illy kai 29 Hausbrandt. Αν υποθεσεις οτι το κιλο βγαζει περισσοτερους απο 60 καφεδες freddo και πινεις κατα μεσο ορο 2 καφεδες τη μερα με 30€/μηνα εισαι πενα

Επεξ/σία από Noname96
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιοί είναι οι καλύτεροι χειροκίνητοι μύλοι κοπής, οι Hario;

https://www.skroutz.gr/c/3710/xeirokinitoi-myloi-kafe.html?from=autocomplete&o=χειροκινητοι+μυλοι+καφε

Σκέφτομαι να πάρω τον Hausbtandt HH η τον Hausbrandt Academia σε συσκευασία κιλού και να κόβω κάθε φορά ποσότητα για 1 καφέ.

https://www.skroutz.gr/c/2996/kafedes/m/18581/Hausbrandt/f/850384/kokkoi.html?o=hausbrandt

Πόσα gr βάζετε στον  Freddo;Ζύγισα την ποσότητα που χωράει το καλαθάκι απο το μπρίκι 2 φλυτζανιών και είναι 10 gr.Υποτίθεται πως αυτή είναι η τυπική σωστή ποσότητα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Ποιοί είναι οι καλύτεροι χειροκίνητοι μύλοι κοπής, οι Hario;

https://www.skroutz.gr/c/3710/xeirokinitoi-myloi-kafe.html?from=autocomplete&o=χειροκινητοι+μυλοι+καφε

Σκέφτομαι να πάρω τον Hausbtandt HH η τον Hausbrandt Academia σε συσκευασία κιλού και να κόβω κάθε φορά ποσότητα για 1 καφέ.

https://www.skroutz.gr/c/2996/kafedes/m/18581/Hausbrandt/f/850384/kokkoi.html?o=hausbrandt

Πόσα gr βάζετε στον  Freddo;Ζύγισα την ποσότητα που χωράει το καλαθάκι απο το μπρίκι 2 φλυτζανιών και είναι 10 gr.Υποτίθεται πως αυτή είναι η τυπική σωστή ποσότητα.

Οι καλυτεροι χειροκινητοι μυλοι ειναι οι comandante αλλα ειναι λιγο πιο ακριβοι :rolleyes:

https://www.comandantegrinder.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2020 στις 12:08 ΜΜ, filarhos είπε

Οπότε ερώτηση, καλό καφέ σε σπυριά στην Αθήνα που βρίσκουμε; Και σε λογικές τιμές, γιατί είχα πιεί ένα που είχε >30€/κιλό και ήταν πολύ καλός αλλά πολύ ακριβός για τα γούστα μου (έχω ξαναπιεί και άλλους απλώς έτυχε να είναι γνωστού και ρωτήσαμε την τιμή που το έχει).

https://www.vrisko.gr/details/bd1i3f4f14ac2ebh540c032ia7cb02bc 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...